Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Μπορείς να τραβήξεις screenshot με τον συνδυασμό κουμπιών Power+Volume Down (μείωση της έντασης).

 

2) Σέρνοντας την παλάμη από την αριστερή πλευρά της οθόνης προς τα δεξιά, πρέπει να ακουμπάς την οθόνη όταν περνάς το χέρι, αλλιώς δεν το κάνει από απόσταση.

(Ρυθμίσεις > Σύνθετες λειτουργίες...ενεργοποίησε το "Κίνηση παλάμης για λήψη")

 

3)Άνοιξε την πλαινή Edge οθόνη και πάτα στο γρανάζι κάτω αριστερά (Settings).

Ενεργοποίησε το "Εργασίες οθόνης Edge" και πάτα κάτω "ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ".

Σκρόλαρε κάτω στις "ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ" και επέλεξε "Λήψη στιγμιοτ."

 

Αν κάνεις χρήση της edge οθόνης, κατέβασε από Samsung apps (Galaxy Apps) την εφαρμογή softkey edge που υπάρχει το Screen Capture και παίρνεις δώρο και άλλα χρήσιμα κουμπιά όπως το lock screen για να σβήνει την οθόνη μην επιβαρύνοντας έτσι το on-off κουμπί της συσκευής.

 

Επίσης υπάρχει και στην edge οθόνη αν την τραβήξεις, ένα πακέτο που λέγεται "ΕΞΥΠΝΗ ΕΠΙΛΟΓΗ" και παίρνεις ό,τι σχήμα θες...πολλές λειτουργίες, κάνει και GIFακια.

 

Μετά το Screenshot έχεις επιλογές κάτω για crop, edit ή να σκρολάρεις και να πάρεις ss προς τα κάτω (όλα τα σχόλια πχ σε ένα ποστ).

 

μετά την επιλογή επεξεργασία, δε μου εμφανίζει σύνθετες λειτουργίες, παρά μόνο, επιλογή επαφών.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 μερες σύγκριση με s9 μπορω να πω οτι δεν αξιζει να το αλλαξεις. Ακομα και στην καμερα στην λεπτομερια το σ8 μου εβγαζε καλύτερα αποτελέσματα. Στο να μαζευει φως το σ9 ειναι πολυ μπροστα. Αλλα μονο σε αυτο κατα τα αλλα δεν ειδα διαφορες
Link to comment
Share on other sites

μετά την επιλογή επεξεργασία, δε μου εμφανίζει σύνθετες λειτουργίες, παρά μόνο, επιλογή επαφών.

Σκρόλαρε την αριστερή λίστα τέρμα προς τα κάτω...

Screenshot_20180721-092819_Tasks_edge.jpg

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Παιδιά έχω ένα θεματάκι με το s8. Στην μπροστινή κάμερα μου έχει βγάλει μια μαύρη κουκίδα. Την εμφανίζει συνέχεια. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω για αυτό; Πάει για σέρβις;
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι, αν έχεις χρόνο πέρνα από ένα επίσημο εξουσιοδοτημένο σέρβις να το δουν καλύτερα, αυτοί ξέρουν ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορεί να έχει πάρει σκόνη ο αισθητήρας ,πολλά σενάρια, πρέπει να το δουν καλύτερα...

* παίξε και με τις αντανακλάσεις, αν στο βγάζει στο ίδιο σημείο τότε θα πρέπει να αλλαχτεί ή να καθαριστεί ο αισθητήρας-κάμερα

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης, είναι κουκίδα ή σαν μια μικρή στρογγυλή κηλίδα; αν είναι το δεύτερο τότε είναι καθαρά θέμα "βρωμιάς " του αισθητήρα της κάμερας

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κηλίδα είναι ή φακός της κάμερας λερωμένος ή ο αισθητήρας ( το πιο πιθανό κατά την γνώμη μου).
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ο φακός δεν είναι λερωμενος σίγουρα. Θα το πάω στο σέρβις λοιπόν. Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο φακός δεν είναι λερωμενος σίγουρα. Θα το πάω στο σέρβις λοιπόν. Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

 

Γνωρίζετε μήπως, σε περίπτωση που χρειαστεί αντικατάσταση, αν θα γίνει άμεσα; Είναι χρονοβόρο;

Link to comment
Share on other sites

Σκρόλαρε την αριστερή λίστα τέρμα προς τα κάτω...

Screenshot_20180721-092819_Tasks_edge.jpg

 

ευχαριστώ, έκανα λάθος σε ένα απο τα βήματα που έγραψες.

τώρα είναι εντάξει.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Οι κάτοχοι s8 έχετε ψιλοθεμα με τα σύμβολα ή γράμματα που βρίσκονται κοντά στην edge οθόνη του πληκτρολογίου; Επιλέγονται εύκολα όταν τα πατάτε; Δε θυμάμαι να είχα θέμα παλιότερα, ενώ τώρα μου εμφανίζει κάποια δυσκολία στο πάτημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Οι κάτοχοι s8 έχετε ψιλοθεμα με τα σύμβολα ή γράμματα που βρίσκονται κοντά στην edge οθόνη του πληκτρολογίου; Επιλέγονται εύκολα όταν τα πατάτε; Δε θυμάμαι να είχα θέμα παλιότερα, ενώ τώρα μου εμφανίζει κάποια δυσκολία στο πάτημα.

 

Δεν έχω κανένα θέμα το τσέκαρα και μόλις τώρα. Έχεις το κλασικό πληκτρολόγιο της samsung ή άλλο;

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω, παρα το τζαμακι...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω το gboard της google. Πρέπει να πατήσω ή δυνατά ή κάπως πιο μέσα για να αποτυπωθεί.

 

Έχεις μήπως κάποιο τζαμακι στο κινητό; δοκίμασε να γυρίσεις στο πληκτρολόγιο της samsung να δεις αν και σ'αυτο έχεις θέμα

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Τζαμάκι δε χρησιμοποιω. Και μόλις άλλαξα το πληκτρολόγιο με αυτό της samsung και το πρόβλημα διατηρείται. Βασικά, τη μια θα πατηθεί αμέσως το γράμμα ενώ την άλλη καθόλου κι ας το πατάω 2-3 φορές.
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2-3 μερες μετα το τελευταιο update κολλαει η εφαρμογη μηνυματα. Εχω κανει επανεκκινηση και clear cache αλλα τπτ. Εχει κανεις αλλος τετοιο θεμα;

Ισως φταιει και η εφαρμογη one hand operation της Samsung..

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2-3 μερες μετα το τελευταιο update κολλαει η εφαρμογη μηνυματα. Εχω κανει επανεκκινηση και clear cache αλλα τπτ. Εχει κανεις αλλος τετοιο θεμα;

Ισως φταιει και η εφαρμογη one hand operation της Samsung..

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ φίλε μου δεν έχω κανένα θέμα μετά ίδια ποιος ξέρει τι παίζει... ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησα το one hand και δεν ξανακολλησε....

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω σας χαιρεταω απο εδω σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια οσες αποριες ειχα.αυριο αποχαιρεταω το σ8 καθωτι παλι μου επεσε απο λιγα εκατοστα και μου εσπασε παλι στην γωνια εεε δεν αντεχω αλλο με την κυρτοτητα που εχει,βρηκα να το δωσω και περιμενω το g7 σας ευχαριστω πολυ ολους
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια την Τεταρτη θα αγορασω ενα galaxy s8 που βρηκα σε πολυ καλη κατασταση μεταχειρισμενο στα 340 ευρω. Το μονο θεμα που υπαρχει ειναι πως εχει vodafone rom δεν θα δω καποια διαφορα ε?
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, μια χαρά ΡΟΜ είναι, κ το δικό μου s8 plus Vodafone είναι και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ολα ειμαι ευθραστα. Ειναι μην σου τυχει. Μπορει να τη γλιτωσει απο 1 μιση μετρο και να σπασει απο μισο.... Μια θηκη που εξεχει λιγο σωζει αρκετα την κατασταση.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα!

Μόλις παρέλαβα το καινούργιο μου S8 (Black EU) από το κατάστημα με το οποίο είχα επιλέξει να συνεργάζομαι τα τελευταία χρόνια, καθώς ΠΑΝΤΑ μου έστελνε σφραγισμένα και ανέγγιχτα κινητά. Έχω αγοράσει μέχρι στιγμής από εκεί 4 Samsung Galaxy κινητά, ένα iPhone και ένα Xiaomi χωρίς ποτέ να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα.

Σήμερα, λοιπόν, μόλις παρέλαβα το S8 περιεργάστηκα προσεκτικά τη συσκευασία του κινητού (όπως κάνω συνήθως) και διαπίστωσα πως είχε έρθει με κομμένες τις ταινίες ασφαλείας και κολλημένες καινούργιες πάνω από τις παλιές (με λογότυπο πάλι της Samsung). Άνοιξα προσεκτικά τις δεύτερες ταινίες (με heatgun) και ανοίγοντας το κουτί διαπίστωσα πως ναι μεν ήταν σχεδόν άψογα κολλημένα τα αυτοκόλλητα προστασίας μπροστά και πίσω από το κινητό, αλλά στο πίσω μέρος μπορούσες να διακρίνεις αχνά κάποια δακτυλικά αποτυπώματα που δεν είχαν σκουπιστεί καλά.

Δεν άνοιξα τη συσκευή. Απλά την ξαναέβαλα όπως ήταν στη συσκευασία.

Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Είναι όντως της Samsung οι νέες ταινίες; Είναι ιμιτασιόν που μπορεί να κολλάει ο κάθε μαγαζάτορας σε όποια ανοιγμένη συσκευή θέλει;

Υπάρχει περίπτωση να είναι ανακατασκευή;

Τα στέλνει η ίδια η Samsung έτσι;

Εν τέλει, το κρατάω το τηλέφωνο ή το στέλνω πίσω πακέτο;:O

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...