Jump to content

Samsung Galaxy S8+ (SM-G955F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

40 με 50 ευρώ είναι για εκτός εγγύησης

 

θεσσαλονικη στο επισημο service στη microtech μου κοστισε η αλλαγη μπαταριας 56 ευρω (εκτος εγγυησης προφανως)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

40 με 50 ευρώ είναι για εκτός εγγύησης

 

θεσσαλονικη στο επισημο service στη microtech μου κοστισε η αλλαγη μπαταριας 56 ευρω (εκτος εγγυησης προφανως)

 

Γιαυτό λέμε: Αγόρασε τη μπαταρία με 7-8 ευρώ από skroutz και πήγαινε σε ένα από τα μαγαζιά που επισκευάζουν κινητά, να σου την αλλάξει με 20 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό λέμε: Αγόρασε τη μπαταρία με 7-8 ευρώ από skroutz και πήγαινε σε ένα από τα μαγαζιά που επισκευάζουν κινητά, να σου την αλλάξει με 20 ευρώ.

 

Διαφωνώ γιατί οι μπαταρίες στο skroutz είναι μαϊμού και όχι original... δεύτερον μόνο το επίσημο service κάνει σωστή δουλειά με στεγανοποίηση (γιατί ξεχνάτε ότι το κινητό ειναι αδιάβροχο). Μόνο στο επίσημο service και θα έλεγα smartec γιατί είναι εγγυημένη δουλειά. Αμα είσαι μέσα στα 2 χρόνια εγγύησης πληρώνεις από 22€ μέχρι 25€. Κάνε τους ένα τηλέφωνο για να μάθεις ακριβώς και αν υπάρχει ανταλλακτικό. Η επισκευή γίνεται την ίδια μέρα μέσα σε μια ώρα!

Edited by thanos1989
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε το παρακάτω:

Βάλτε ένα iphone πάνω σε ένα τραπέζι. Ανοίξτε δεδομένα ή wifi. Φωτογραφίστε το με το s8+ Περιμένετε λίγα λεπτά. Στην αρχή οι φωτογραφίες φαίνονται μια χαρά. Μετά από λίγο οι φωτογραφίες αυτοκαταστρέφονται και δεν εμφανίζονται, υπάρχουν αλλά δεν εμφανίζονται, μόνο σαν thumbnails. Όταν πάτε να τις ανοίξετε, εμφανίζεται ένα γκρι φόντο με ένα θαυμαστικό και οι λεπτομέρειες εξαφανίζονται.

Consipacy theories? Βλέπουν ότι υπάρχει στο κινητό μου; Γιατί συμβαίνει αυτό; Καμιά ιδέα; Το δοκίμασα με 2 διαφορετικά Iphone.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε το παρακάτω...

 

Μάλλον πετάνε ξόρκια τα iphone στα android :lol:

Τι να πω.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

update.: Παιδιά τράβηξα φωτογραφία 3 iphone, 1 παλιό samsung και 1 iphone από εικόνα στην οθόνη του laptop. Όλες οι φωτογραφίες μετά από δευτερόλεπτα έως 2 λεπτά εξαφανίζονται. Υπάρχουν σαν αρχεία αλλά δεν ανοίγουν. Μόνο σαν thumbnails. Το κόλπο είναι αυτό; Της samsung?

Δοκιμάστε το...

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινήσεις, για να κανω το τεστ

 

Δοκιμάστε το παρακάτω:

Βάλτε ένα iphone πάνω σε ένα τραπέζι. Ανοίξτε δεδομένα ή wifi....... κλπ κλπ

 

Οκ εγραψες οτι εβγαλες φωτο κ αλλα κινητα.

 

Ερωτηση: δεδομενα-wifi ενεργοποιημενα σε εμένα που θα βγαλω τη φωτο να φανταστω.

 

Ερωτηση 2: το google fotos (φωτογραφιες) το έχεις ενεργοποιημενο?? . Γιατι φαντάζομαι πως θα "καταστρέφει" τη φωτο, την στιγμη που την κανει upload στους σερβερς της γοογλε κ στα αλμπουμ σου .

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κ λέμε.

Δοκίμασα με το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ για τις φωτο "Συλλογή simple gallery pro", δοκίμασα με το "Συλλογή της Samsung", δοκιμασα κ με το "Φωτογραφιες, google fotos" και δε συνέβη τίποτα.

Τελικα τις εσβησα απο μονος μου.

 

Ειχα βγαλει φωτο ενα iphone ενα huawei κ ενα samsung.

 

Οποτε κατι αλλο συμβαίνει στο s8+ σου

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα παρατήρησα ένα ξεκάθαρο Burn In στην οθόνη. Στο κέντρο της φαίνεται ο αριθμός 100. Προφανώς από την φόρτιση το βράδυ. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να συμβεί αυτό αφού το πρωί το βρίσκω με κλειστή οθόνη και γεμισμένο.

 

Το έχει λύσει κανείς με κάποιο τρόπο εκτός απ' το να το στείλει στο service?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα ένα ξεκάθαρο Burn In στην οθόνη. Στο κέντρο της φαίνεται ο αριθμός 100. Προφανώς από την φόρτιση το βράδυ. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να συμβεί αυτό αφού το πρωί το βρίσκω με κλειστή οθόνη και γεμισμένο.

 

 

 

Το έχει λύσει κανείς με κάποιο τρόπο εκτός απ' το να το στείλει στο service?

Settings - Display - Screensaver

Με αυτό, όταν το φορτίζεις θα παίζει διάφορα χρώματα στην οθόνη.

Εάν τα πιξελ είναι κολλημένα, θα βοηθήσει. Εάν είναι καμμένα, μόνο αλλαγή οθόνης.

Αν είσαι ακόμα στην εγγύηση, έφυγες για smartec.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Settings - Display - Screensaver

Με αυτό, όταν το φορτίζεις θα παίζει διάφορα χρώματα στην οθόνη.

Εάν τα πιξελ είναι κολλημένα, θα βοηθήσει. Εάν είναι καμμένα, μόνο αλλαγή οθόνης.

Αν είσαι ακόμα στην εγγύηση, έφυγες για smartec.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Ούτε κολλημένα είναι ούτε καμμένα. Είναι κλασική περίπτωση burn in όπου φαίνεται ένα ίχνος. Φαίνεται σε άσπρο φόντο κυρίως και σε μπλε και πράσινο. Σε κόκκινο φόντο δυσκολεύεσαι πολύ να το διακρίνεις. Κατέβασα και μια εφαρμογή που τρέχει αντίστοιχα διάφορα patterns με εναλλαγή σε όλη την οθόνη. Θα το αφήσω όλο το βράδυ. Αν και νομίζω ότι το burn in δε μπορεί να διορθωθεί έτσι.

 

Δυστυχώς είμαι Θεσσαλονίκη οπότε η Smartec αποκλείεται. Κάτι καλό και αξιόπιστο στη Θεσσαλονίκη ξέρουμε? Ευτυχώς είναι ακόμα εντός εγγύησης!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοεί καμμένα. Και δεν λύνεται αλλιώς πέρα από σέρβις δυστυχώς... και επειδή στις oled πάει αθροιστικά, 5 λεπτά κάθε βράδυ να μένει στο 100 με φουλ φωτεινοτητα, θα γίνει η ζημια

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς, καμμένα σημαίνει burn in.

Επίσης δεν χρειάζεται εφαρμογή, αυτή η λειτουργία που σου ανέφερα υπάρχει ήδη από την Samsung για αυτό ακριβώς τον λόγο.

Κατά τα υπόλοιπα, η Smartec είναι το καλύτερο σέρβις ever. Αν θες σωστή δουλειά και γρήγορα το στέλνεις εκεί (που είναι και δωρεάν αν θυμάμαι καλά).

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κολλημένα είναι ούτε καμμένα. Είναι κλασική περίπτωση burn in όπου φαίνεται ένα ίχνος. Φαίνεται σε άσπρο φόντο κυρίως και σε μπλε και πράσινο. Σε κόκκινο φόντο δυσκολεύεσαι πολύ να το διακρίνεις. Κατέβασα και μια εφαρμογή που τρέχει αντίστοιχα διάφορα patterns με εναλλαγή σε όλη την οθόνη. Θα το αφήσω όλο το βράδυ. Αν και νομίζω ότι το burn in δε μπορεί να διορθωθεί έτσι.

 

Δυστυχώς είμαι Θεσσαλονίκη οπότε η Smartec αποκλείεται. Κάτι καλό και αξιόπιστο στη Θεσσαλονίκη ξέρουμε? Ευτυχώς είναι ακόμα εντός εγγύησης!

 

Στειλτω στην smartec μέσο acs και θα το έχεις το συντομότερο. Πάρε την smartec ένα τηλ να ρωτήσεις χρόνο επισκευής και τι να στείλεις μαζί με την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την ενημερωση Σεπτεμβριου, εχω τραγικο προβλημα με την μπαταρια. Οταν ειναι συνδεδεμενο σε wifi χανει κοντα στο 10% ανα ωρα ΧΩΡΙΣ χρηση. Με κλειστο (ακομα και με data ανοιχτα) χανει ενα 1-2% την ωρα χωρις χρηση. Ιδιες ακριβως εφαρμογες με ενα μηνα πριν.

 

Λεω θα ναι καποια εφαρμογη. Βαζω το Glasswire, βλεπω τι συνδεεται γενικα στο ιντερνετ, τα σταματαω ολα. Κανω απεγκατασταση πολλα απο αυτα. Σταματαω google backup κτλ. Καμια αλλαγη. Σβηνω σχεδον ολες τις εφαρμογες που δεν ειναι απαραιτητες, καμια διαφορα. Διαβαζω Reddit και αλλοι το ιδιο θεμα με του Σεπτεμβριου. Στα στατιστικα της μπαταριας τιποτα το περιεργο, και τιποτα πανω απο 9%

 

Ερωτηση: Για να παω στου Αυγουστου, θα χασω τα δεδομενα μου; Εφαρμογες κτλ εννοω

 

Θα γινει και ενα factory reset σε κανα 15νθημερο που θα βρω λιγο χρονο.... Πφφφ, μιλαμε 1.5 ωρα οθονη βγαζω μαξ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ,καλά που το έγραψες γιατί εγώ είμαι με patches Αυγούστου και είμαι πολύ ευχαριστημένος σε όλα, κάμερα μπαταρία multitasking κλπ
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και σε μένα σήμερα το update του Σεπτέμβρη για συσκευή cosmote s8 plus. Λέω να κάτσω όπως είμαι διαβάζοντας παραπάνω ποστ #6616. Κάποιο άλλο μέλος με εντυπώσεις μετά από ενημέρωση Σεπτεμβρίου;
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και σε μένα σήμερα το update του Σεπτέμβρη για συσκευή cosmote s8 plus. Λέω να κάτσω όπως είμαι διαβάζοντας παραπάνω ποστ #6616. Κάποιο άλλο μέλος με εντυπώσεις μετά από ενημέρωση Σεπτεμβρίου;
Δεν έχει καμία σχέση το patch Σεπτεμβρίου με κακή διαχείριση μπαταρίας και λοιπά. Αυτό μπορεί να σου συμβεί με οποιοδήποτε patch εάν δεν καθήσει καλά. Εγώ πχ είχα θέμα με την μπαταρία πριν το καλοκαίρι. Όταν έφτανε 20%, έσβηνε κατωευθείαν. Μερικές φορές ακόμη και όταν πήγαινε στο 50%, έπεφτε σαν τρελή στα 20% και μετά έσβηνε. Και όλα αυτά, με τρελή φροντίδα μπαταρίας, φορτίζοντας το 20%-80% που λένε και όχι τη νύχτα. Το άφηνα να σβήσει από μπαταρία, το φόρτισα 5 φορές κλειστό μέχρι 100% όταν είχε το θέμα και από τότε σαν καινούργιο (το λεγόμενο calibration της μπαταρίας). Τώρα είμαι με patch Οκτωβρίου και όλα μια χαρά. Είναι απλά patch ασφάλειας αυτά. Δεν θα δείτε καμία διαφορά. Οι βελτιώσεις έχουν σταματήσει εδώ και καιρό.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by magiktigra
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω συνήθως τα περνάω χωρίς να το σκεφτώ και πολύ οσον αφορά τα patches ασφαλείας,όμως μπήκα σε σκέψεις μιας και διάβασα σε διάφορα άλλα θέματα με Samsung ( note 9 ,s9 plus κλπ) διάφορα προβλήματα όσον αφορά την διαχείριση της μπαταρίας σε συνδυασμό με το παραπάνω σχόλιο. Επίσης η συσκευή μου ουσιαστικά έχει ελάχιστα χρησιμοποιηθεί (καμιά 20αρια φορτίσεις) την δουλεύω ως 2η συσκευή και είναι αγορασμένη αρχές Ιουνίου του τρέχοντος έτους οπότε η μπαταρία της είναι σε άριστη κατάσταση κι έχει σούπερ απόδοση.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την πέρασα τελικά σήμερα πρωί με επιπ. ασφαλείας Σεπτεμβρίου, όλα κομπλέ δείχνουν μπαταρία συνδέσεις κλπ.

Έκανα κι ένα wipe cashe partition...φυσάει η κινητάρα

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα τελικά σήμερα πρωί με επιπ. ασφαλείας Σεπτεμβρίου, όλα κομπλέ δείχνουν μπαταρία συνδέσεις κλπ.

Έκανα κι ένα wipe cashe partition...φυσάει η κινητάρα

 

Το βασικό θέμα το έχει με την μπαταρία όχι σε κάποιο κόλλημα. Εκεί δώσε λίγο προσοχή να μας πεις μια γνώμη

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής απροβλημάτιστο και με πιο σταθερό ρολάρισμα σε ίντερνετ και στις μεταβάσεις στο μενού. Μπαταρία ίδια μου φαίνεται, όμως θα πρέπει να περάσουν μερικές μέρες για οριστικά ασφαλή συμπεράσματα.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο οταν μπαινω σε recovery να κανω wipe cache μετα απο ενημερωση firmware , εμφανιζονται διαφορα error nessages του τυπου

 

#fail to open recovery_cause (No such file or directory) #

#report recovery cause is [unknown] #

Support single-sku

File-Based OTA

Supported API: 3

e: unknown volume for path [/ odm]

e: unknown volume for path [/ vendor]

 

# MANUAL MODE v1.0.0#

 

remove failed dir *‘/system/carrier/ATT/priv-app/AttIqi_ATT’ (No such file or directory)

 

E: [libfs_mgr] is_dt_compatible (): firmware info was not valid : '/ proc / device-tree / firmware / android / compatible': No such file or directory

 

 

 

 

Το τηλεφωνο μετα απο wipe cache κι επανεκκινηση δουλευει κανονικοτατα και χωρίς το παραμικρο προβλημα.

 

Συμβαίνει σε κανέναν σας?

Edited by bill66542
Συμπλήρωση κειμένου.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8+ (SM-G955F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...