Jump to content

Απλό και τίμιο smartphone γύρω στα 150€


htrul18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Ψάχνω κινητό για τη μητέρα μου και η μόνη προϋπόθεση ειναι το viberκαι η σχετικά καλη αυτονομία. Στα 150-160 ευρώ βλέπω στο bestprice ότι υπάρχουν τα:

 

Samsung J5 2016

Huawei P8 Lite

Samsung A3 2016

Xiaomi Redmi 4(X) 16GB (Δεν ειμαι σίγουρος τι διαφορα εχει το σκέτο 4 απο το 4Χ)

Sony Xperia XA

Huawei Honor 7 Lite (Honor 5C)

Lenovo Moto G4 Dual

 

Ποιο από αυτά να προτιμήσω;

Edited by htrul18
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασες το moto g4!

 

Είναι το τελευταίο στη λίστα. Αυτό προτείνεις; Γιατί;

 

Έναν ψήφο από εμένα στο Xiaomi!

 

Ξέρεις τι διαφορά εχει το 4 από το 4Χ; Επίσης, μπορείς να μου πεις γιατί προτιμάς αυτό;

 

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας :)

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι διαφορά εχει το 4 από το 4Χ; Επίσης, μπορείς να μου πεις γιατί προτιμάς αυτό;

 

Το 4X είναι σε όλα ίδιο με το 4 εκτός από τον επεξεργαστή. Έχει τον SD435 που απ'ότι διάβασα έχει καλύτερη αυτονομία από τον 625.

Ρε την Xiaomi πάντως, τις προάλλες σε ένα αλλο θέμα είχαμε πει για τον 625 στο Note 4X που νικάει τον Helios στο Note4, και τώρα λέμε για τον 435 που νικάει τον 625(σε αυτονομία πάντα). Θα μας κάνει να ξεχάσουμε τι σημαίνει φόρτιση.

Να σημειώσω πως η μπαταρία τους είναι 4100mAh.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε νοιαζει καμερα, καπως πιο μεγαλη οθονη (5.2) και 800αρα μπαντα το honor 7 lite. Ουσιαστικα ειναι ιδιο κινητο με το p9 lite αλλα με κατωτερο panel οθονης. Αλλα πας στα 165 ευρω για να χεις δαχτυλικο αποτυπωμα.

 

Αν σε νοιαζει αυτονομια και καπως πιο φορητο τοτε Redmi 4X. Εχει βεβαια καπως πιο αδυναμο soc αλλα ειναι και 20 ευρω φτηνοτερο απο το honor 7 lite.

 

Το moto g4 θα το βαζα στο παιχνιδι μονο αν σε ενδιαφερει 5.5αρα οθονη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το 4X είναι σε όλα ίδιο με το 4 εκτός από τον επεξεργαστή. Έχει τον SD435 που απ'ότι διάβασα έχει καλύτερη αυτονομία από τον 625.

Ρε την Xiaomi πάντως, τις προάλλες σε ένα αλλο θέμα είχαμε πει για τον 625 στο Note 4X που νικάει τον Helios στο Note4, και τώρα λέμε για τον 435 που νικάει τον 625(σε αυτονομία πάντα). Θα μας κάνει να ξεχάσουμε τι σημαίνει φόρτιση.

Να σημειώσω πως η μπαταρία τους είναι 4100mAh.

 

Ο 435 ειναι αρκετα υποδεεστερος απο τον 625 οποτε δεν μου κανει εντυπωση η καλυτερη αυτονομια.

 

Ομως η διαφορα σε αυτονομια που εχει ο 435 απο τον 625 ειναι πολυ μικροτερη απο τη διαφορα του 625 με helio x20. Χωρια οτι πεφτεις σε επιπεδο soc που ισως να σε επηρρεασει τη καθημερινη χρηση. Θεωρω οτι ο 625 ειναι η χρηση τομη (αλλωστε με το optimization που χει κανει δεν φαινεται να υστερει σε ταχυτητα απο τον helio)

Link to comment
Share on other sites

Είναι το τελευταίο στη λίστα. Αυτό προτείνεις; Γιατί;

Γιατι πιστευω εχει απο τις καλυτερες καμερες, καλη αυτονομια, εξτρα θυρα καρτας sd, μεγαλη οθονη, καθαρο λειτουργικο!

Link to comment
Share on other sites

Το 4X είναι σε όλα ίδιο με το 4 εκτός από τον επεξεργαστή. Έχει τον SD435 που απ'ότι διάβασα έχει καλύτερη αυτονομία από τον 625.

Ρε την Xiaomi πάντως, τις προάλλες σε ένα αλλο θέμα είχαμε πει για τον 625 στο Note 4X που νικάει τον Helios στο Note4, και τώρα λέμε για τον 435 που νικάει τον 625(σε αυτονομία πάντα). Θα μας κάνει να ξεχάσουμε τι σημαίνει φόρτιση.

Να σημειώσω πως η μπαταρία τους είναι 4100mAh.

 

Απ' ότι είδα το απλό 4 έχει τον 430 και το 4Χ τον 435. Τον 625 τον "φοράει" το 4 Prime που ξεφεύγει λίγο από το budget μου (180-190 ευρώ).

Μάλλον θα πάω για το 4Χ.

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Είναι το τελευταίο στη λίστα. Αυτό προτείνεις; Γιατί;

 

 

 

Ξέρεις τι διαφορά εχει το 4 από το 4Χ; Επίσης, μπορείς να μου πεις γιατί προτιμάς αυτό;

 

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας :)

 

Το XIAOMI (4X) είναι το πρώτο που σκέφτηκα βλέποντας τον τίτλο και απο την λίστα των συσκευών που παρέθεσες. Τη θεωρώ πολύ τίμια και vfm συσκευή και θα σε καλύψει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα το απλό 4 έχει τον 430 και το 4Χ τον 435. Τον 625 τον "φοράει" το 4 Prime που ξεφεύγει λίγο από το budget μου (180-190 ευρώ).

Μάλλον θα πάω για το 4Χ.

 

Με το καλό!! Στείλε και ένα φιλάκι στην ΔΕΗ :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, βρίσκομαι στην ίδια θέση :) και είμαι ανάμεσα στο j5 και το redmi 4x.

 

Γνωρίζετε αν το redmi έχει ελληνικό μενού;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, βρίσκομαι στην ίδια θέση :) και είμαι ανάμεσα στο j5 και το redmi 4x.

 

Γνωρίζετε αν το redmi έχει ελληνικό μενού;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Προς το παρόν και μιας και το Redmi 4X είναι αρκετά πρόσφατο, νομίζω δεν έχει βγει ακόμα global rom, επομένως δε θα έχει Ελληνικό μενού... Υποθέτω κάποια στιγμή θα βγει global rom και για αυτό... Ελληνικά εννοείται μπορείς να γράφεις και χωρίς global rom (ενημερωτικά το αναφέρω)...

Link to comment
Share on other sites

To 4X δεν εχει 800αρα μπαντα.

Κ εγω ψαχνω για τη γυναικα μου στα ιδια λεφτα πανω κατω αλλα ναχει καλη καμερα το σημαντικο.Κ οχι υψηλο Sar!

Ειδα Note 3 pro αλλα λενε τραγικη καμερα κ φοβαμαι!

Κοιταζω για p8 lite 2017 τωρα..Σε ολα κατι δε μαρεσει βεβαια..

Edited by konsniper
Link to comment
Share on other sites

To 4X δεν εχει 800αρα μπαντα.

Κ εγω ψαχνω για τη γυναικα μου στα ιδια λεφτα πανω κατω αλλα ναχει καλη καμερα το σημαντικο.Κ οχι υψηλο Sar!

Ειδα Note 3 pro αλλα λενε τραγικη καμερα κ φοβαμαι!

Κοιταζω για p8 lite 2017 τωρα..Σε ολα κατι δε μαρεσει βεβαια..

 

Δες και το Xperia XA, που σε ομορφιά και χαρακτηριστικά είναι σχεδόν ίδιο με το P8 lite(2017)

Link to comment
Share on other sites

Δες και το Xperia XA, που σε ομορφιά και χαρακτηριστικά είναι σχεδόν ίδιο με το P8 lite(2017)

 

Ουτε καν. Εχει πολυ μικροτερη μπαταρια, 1 gb ram λιγοτερο, αρκετα κατωτερο επεξεργαστη helio p10 σε σχεση με kirin 655, μικροτερη οθονη 5 ιντσες και η καμερα απο τα δειγματα που ειδα δεν αξιζει τοσο. Βεβαια εχει και ενα 30αρη κατω σε τιμη αλλα και παλι δεν θεωρω οτι αξιζει.

 

Αν τα 183 φαινονται πολλα, καλυτερα το honor 7 lite και ας ειναι 10 ευρω ακριβοτερο απο το Xperia XA

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το Honor καλο χρυσο..υψηλο SAR.Κολλαω με το SAR γενικα.Μια φιλη με το p9 lite πουχει 1.40 χωρις ακουστικα ποναει το κεφαλι της αν μιλησει πολυ.

Μαλλον προς p8 2017 παω..εκτος αν δω απο κοντα το xiaomi κ ειναι καλυυτερη η καμερα αποτι κράζουν ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να κανεις την υπερβαση τοτε φυσικα και προτιμοτερο το p8 lite 2017. Για τα λεφτα τουειναι πολυ καλο vfm.
Link to comment
Share on other sites

A3 2016

Σε αυτά τα χρήματα η ποιότητα κατασκευής είμαι υπερβολικά καλή. Επίσης συγκριτικά είναι το πιο γρήγορο γιατί φοράει τον ακριβό exynos του a5 με κομενους 4 πυρήνες

Το xa αρχικά φαίνεται καλή επιλογή αλλά είναι αργό γιατί φοράει κινέζικο επεξεργαστή

Link to comment
Share on other sites

A3 2016

Σε αυτά τα χρήματα η ποιότητα κατασκευής είμαι υπερβολικά καλή. Επίσης συγκριτικά είναι το πιο γρήγορο γιατί φοράει τον ακριβό exynos του a5 με κομενους 4 πυρήνες

Το xa αρχικά φαίνεται καλή επιλογή αλλά είναι αργό γιατί φοράει κινέζικο επεξεργαστή

 

Αν δεν σε νοιαζει η φορητοτητα (που ειναι απο τα πιο μαζεμενα/μικρα κινητα) δεν αξιζει. Δεν ξερω τι ομοιοτητες εχει ο επεξεργαστης του με του α5, αλλα οταν εχεις κομμενους 4 πυρηνες τοτε απλα δεν ειναι ιδιο soc... που ουτως ή αλλος και τα α5 δεν εχει κανα φοβερο επεξεργαστη που υστερει σε σχεση με οσα προταθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Aρχιζω και εγω να σκεφτομαι τα Sony XA ή C4 ή Μ5που το δινει το πλαισιο 189... ΕΛπιζω ναχουν καλυτερες καμερες απο το note 3 pro που κοιταζα αρχικα!
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν και μιας και το Redmi 4X είναι αρκετά πρόσφατο, νομίζω δεν έχει βγει ακόμα global rom, επομένως δε θα έχει Ελληνικό μενού... Υποθέτω κάποια στιγμή θα βγει global rom και για αυτό... Ελληνικά εννοείται μπορείς να γράφεις και χωρίς global rom (ενημερωτικά το αναφέρω)...

 

Ωπ, είχα λανθασμένα στο μυαλό μου ότι σίγουρα θα υπάρχει ROM με ελληνικά. Κι εγώ για τη μητέρα μου το θέλω και με προβλημάτισε αυτό. Πάνω που έλεγα να το παραγγείλω :/

 

Τα 2300 mAh του Sony XA δεν είναι πολύ λίγα;

Edited by htrul18
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Ωπ, είχα λανθασμένα στο μυαλό μου ότι σίγουρα θα υπάρχει ROM με ελληνικά. Κι εγώ για τη μητέρα μου το θέλω και με προβλημάτισε αυτό. Πάνω που έλεγα να το παραγγείλω :/

 

Τα 2300 mAh του Sony XA δεν είναι πολύ λίγα;

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι παινευετε το XA. Και σαπιο mtk soc εχει... και μικρη αυτονομια εχει... και κακη καμερα εχει. Απορω γιατι το προτεινουνε παντου αυτο το πραγμα στα 156 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...