Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την αίσθηση ότι δεν είναι θέμα συσκευής αλλά θέμα ριθμησης λειτουργικου
Αν υπήρχε κανονικά πριν την επαναφορά τότε μπορεί να θέλει ενεργοποίηση από τις ρυθμίσεις. Σε μερικούς κατασκευαστές η προεπιλογή είναι στο off. Edited by WPerty
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν έχει δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει:

 

Το έχεις κατεβάσει και δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

Καμια καλη (δωρεαν) προταση για ευκολη/απλη επεξεργασια εικονας;

Και τιποτε εφε επικουρικα, δεν θα με χαλαγαν.

Αλλα να λειτουργει offline, γιατι κατεβασα της autodesk το pixel express, και σε οτι λειτουργια παω να κανω, ζητα internet να κατεβασει τα αντιστοιχα....

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δε ρωτάς στο σωστό θέμα?

 

Βαριέσαι να ψάξεις ή είδες φως και μπήκες?http://yoursmiles.org/msmile/pozitive/m1261.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν λαμβάνει κανείς μήνυμα στο WhatsApp, εμφανίζεται στο πάνω μέρος της οθόνης το γνωστό εικονιδιάκι που σε ενημερώνει ότι έλαβες νέο μήνυμα. Αυτό συνοδεύεται από ένα μικρό ηχητικό (0,5 sec) και ενίοτε από δόνηση ανάλογα με τις ρυθμίσεις του καθενός. Εδώ και κάμποσο καιρό (1-2 εβδομάδες) όταν λαμβάνω μήνυμα στο WhatsApp, αντί για αυτό το μικρό ηχητικό, παίζει μια μουσικούλα για πάνω από 30 sec που είναι εντελώς εκνευριστική, γιατί με υποχρεώνει να δω -σώνει και ντε- το μήνυμα αλλιώς δε σταματάει. Δε γνωρίζω αν οφείλεται σε κάποιο update ή σε κάποια ρύθμιση που πατήθηκε κατά λάθος όσο το κινητό ήταν στην τσέπη. Αλλά, σας παρακαλώ βοηθήστε με, γιατί με έχει εκνευρίσει αφάνταστα.
john
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω το elephone p8000(αλλά googlαρωντας βρήκα και άλλα κινητά με android 6, οπότε δεν το βάζω στο subforum του elephone). Έχω περάσει την official rom android 6.0. Μετά από 1-2 μήνες από τότε που την πέρασα παρατήρησα ότι κάποιες φορές όταν με παίρνει κάποιος τηλέφωνο ο ήχος κλήσης δεν ακούγεται και διορθώνετε μόνο με επανεκκίνηση. Το κινητό δεν είναι σε σίγαση ή δόνηση και ο ήχος κλήσης είναι στο μάξιμουμ. Για να μην τα πολυλογώ βρήκα αυτό το βίντεο στο youtube

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω

 

Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις κατεβάσει και δουλεύει?

 

και γιατι να θελει εξτρα app!!

αυτο δεν εχει να κανει με την δυνατοτητα της συσκευης και του λειτουργικου !!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

 

Παιδικο ταβλετ χωρις καρτα σιμ με εκδοση 4.4.2 και 4.4.4 θελουμε καπως να εμφανιζονται οι επαφες που ειναι στο gmail αποθηκευμενες.

 

Πως γινεται?

 

Δεν εχει google contacts και στις ρυθμισεις δεν εμφανιζει Συγχρωνισμος Επαφων.

 

Στον chrome δεν στις δείχνει;

Link to comment
Share on other sites

για αρχη factory reset δεν γινει γινει κατι σιμαινει σκαλονει audio driver και πρεπει να βρεις μια νεα rom με διορθωμένο το πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση που αφορα οσους γνωριζουν αρκετα για τα android κινητα.

 

Θα μου φερει ενας φιλος μου ενα samsung core κινητο νομιζω με android 5 ή 6 που το προβλημα του ειναι οτι συνεχως απο τη στιγμη που θα το ανοιξεις ανοιγοκλείνει συνεχεια και οταν λεω ανοιγοκλεινει δεν εννοω την οθονη αλλα εννοω οτι κανει συνεχεις επανεκκινήσεις το κινητο με αποτελεσμα να μην μπορεις να κανεις τιποτα.

 

Δοκιμασα να τρεξω την ασφαλης λειτουργια χωρις καποια αλλαγη οι επανεκκινήσεις συνεχισαν.

 

Τι μου προτεινετε να κανω? Λογικα θα μου πειτε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και δεν εχω κανενα προβλημα να κανω αλλα θελω πρωτα να κανω ενα backup τις επαφες και τις φωτος που εχει μεσα το κινητο αλλα επειδη ανοιγοκλεινει πολυ γρηγορα δεν προλαβαινω να κανω κατι.

 

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο και τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση που αφορα οσους γνωριζουν αρκετα για τα android κινητα.

 

Θα μου φερει ενας φιλος μου ενα samsung core κινητο νομιζω με android 5 ή 6 που το προβλημα του ειναι οτι συνεχως απο τη στιγμη που θα το ανοιξεις ανοιγοκλείνει συνεχεια και οταν λεω ανοιγοκλεινει δεν εννοω την οθονη αλλα εννοω οτι κανει συνεχεις επανεκκινήσεις το κινητο με αποτελεσμα να μην μπορεις να κανεις τιποτα.

 

Δοκιμασα να τρεξω την ασφαλης λειτουργια χωρις καποια αλλαγη οι επανεκκινήσεις συνεχισαν.

 

Τι μου προτεινετε να κανω? Λογικα θα μου πειτε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και δεν εχω κανενα προβλημα να κανω αλλα θελω πρωτα να κανω ενα backup τις επαφες και τις φωτος που εχει μεσα το κινητο αλλα επειδη ανοιγοκλεινει πολυ γρηγορα δεν προλαβαινω να κανω κατι.

 

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο και τις απαντησεις σας.

 

Δοκίμασε να το ξεκινήσεις σε download mode και να του περάσεις μια ρομ από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Έχω διαβάσει πολλά άσχημα σχόλια για το service.

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, zananiro.

 

Έχουμε όμως εξελίξεις. Ενώ τους είχα ζητήσει να το στείλουν, το αγνόησαν. Τους ξαναπήρα τηλέφωνο την Τρίτη (05/09) και το τηλέφωνο επέστρεψε σήμερα (07/09). Έβαλα δυο εφαρμογές να δω αν είναι root και δείχνουν ότι δεν είναι.

 

Την τελευταία φορά που μίλησα με το service μου είπαν να το κάνω unroot καi να το ξανα στείλω μέχρι 16/09. Μου είπαν επίσης ότι θα μου χρεώσουν 7 ευρώ για τον έλεγχο. Τελικά δεν πήραν τίποτα. :blink:

 

Τώρα, άντε να κάνεις unroot, κάτι που δεν είναι root...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στράτο με Οντίν και download mode δεν τα σβήνει όλα;
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καταγγελια με τον συνηγορο του καταναλωτη.Σε 15 μερες θα εχεις καθαρισει.Been there , done that.

H procordia με την Lg μου τα έκαναν αυτα .Δεν δεχθηκαν ουτε τα screenshots απο εφαρμογες που ελεγχαν για root, τιποτα.

Τελικα οταν τους πηγε η καταγγελια τους πηγε αιμα.Υπάρχει μια οδηγια της ΕΟΚ που λεει πως πρεπει να αποδειξουν πως το root εκανε τη ζημια .Δες παρακατω το λινκ.

Σε καποια φαση πρέπει να καταλάβουν πως δεν μπορουν να κανουν οτι θελουν.Οπως και εμεις να αποκτησουμε καταναλωτική συνηδηση.

 

 

 

Edit: http://matija.suklje.name/rooting-and-flashing-your-device-does-not-void-the-warranty-in-eu

Edited by lazy
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ρωτήσεις στο θέμα της συγκεκριμένης συσκευής μιας και κάθε μοντέλο έχει κάποιες ιδιαιτερότητες. Πάντως μπορείς αν μπαίνει σε recovery mode να πάρεις τις φωτογραφίες οι οποίες λογικά βρίσκονται στην εσωτερική μνήμη. Για τις επαφές, μάλλον θα χρειαστεί root, εκτός και αν προλαβαίνεις να εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή backup(super backup πχ) και να πάρεις backup των επαφών από εκεί. Το αρχείο αυτό θα βρίσκεται και αυτό στην εσωτερική μνήμη όταν δημιουργηθεί.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το ξεκινήσεις σε download mode και να του περάσεις μια ρομ από πάνω.

Στράτο με Οντίν και download mode δεν τα σβήνει όλα;

Το θεμα ειναι οτι ακριβως αυτο οτι θα χασω οτι εχει μεσα το κινητο αλλα θελω να κρατησω τις επαφες και τις φωτος του κινητου τιποτα αλλο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλύτερα να ρωτήσεις στο θέμα της συγκεκριμένης συσκευής μιας και κάθε μοντέλο έχει κάποιες ιδιαιτερότητες. Πάντως μπορείς αν μπαίνει σε recovery mode να πάρεις τις φωτογραφίες οι οποίες λογικά βρίσκονται στην εσωτερική μνήμη. Για τις επαφές, μάλλον θα χρειαστεί root, εκτός και αν προλαβαίνεις να εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή backup(super backup πχ) και να πάρεις backup των επαφών από εκεί. Το αρχείο αυτό θα βρίσκεται και αυτό στην εσωτερική μνήμη όταν δημιουργηθεί.

Το θεμα ειναι οτι αν ανοιξει το κινητο δεν προλαβαινεις να κανεις τιποτα μεχρι να κανει επανεκκίνηση.

 

Οσο ειναι στο recovery mode μια χαρα παραμενει ανοιχτο και μια χαρα μπορει να το κανεις να μπει σε safe mode αλλα με το που μπει σε safe mode παλι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό είναι κατεστραμένο.

 

Αν έχεις καλές γνώσεις adb μπορείς να πάρεις τις φώτο.

 

Για τις επαφές δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Στράτο με Οντίν και download mode δεν τα σβήνει όλα;

Nαι το Odin ειναι ισχυρο εργαλειο & σβηνει τα παντα ..Αν οι επαφες οι φωτο κλπ ηταν συγχρονισμενες με το λογ.google η samsung δεν χανονται...Και παλι ομως , ακομη κι αν δεν ειναι συγχρονισμενα,φλασαροντας τη stock rom μεσω Odin & εφοσον το προβλημα διορθωθει,τιποτα δεν σβηνει οριστικα και υπαρχει η δυνατοτητα ανακτησης τους..Ενα καλο εργαλειο που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε μετα για την ανακτηση τους ειναι το dr.fone toolkit : https://drfone.wondershare.com/android-data-recovery.html

(επαφες) https://drfone.wondershare.com/contacts/android-contacts-recovery.html

(φωτο) https://drfone.wondershare.com/android-recovery/how-to-recover-deleted-photos-on-android.html

(το συνεχες reboot ακομη κι οταν η συσκευη ειναι ενωμενη στο φορτιστη,συχνοτερη αιτια ειναι η μπαταρια χωρις αυτο να σημαινει πως δεν φταιει πχ καποια εφαρμογη η κατι αλλο)

( το προβλημα ανακτησης των δεδομενων & συνεχων reboots της συσκευης νομιζω εχει ο @adais )

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που ήρθε το καινούριο ρουτερ από την Cyta το κινητό μου, oppo find 7a δε μπορεί να μείνει στο ίντερνετ. Λέει ότι είναι συνδεδεμένο, αλλά δεν είναι στην πραγματικότητα. Πρέπει να κλείσω και να ανοίξω ξανά το WiFi για να μπει. Μετά ξαναβγαίνει εάν η οθόνη παραμείνει κλειστή για 5+ λεπτά. Δλδ το βράδυ όταν κοιμάμαι δεν έχω καθόλου ίντερνετ, αρκετά σοβαρό πρόβλημα. Με το κινητό της γυναίκας και τα δύο ταμπλετ δεν υπάρχει θέμα. Τι μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Δλδ το βράδυ όταν κοιμάμαι δεν έχω καθόλου ίντερνετ, αρκετά σοβαρό πρόβλημα.

 

Μιλάς σοβαρά τώρα για το βράδυ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με της Apple το πληκτρολόγιο όπου εφαρμόζοντας πίεση στην οθόνη μπορείς να μετακινήσεις τον κέρσορα σε οποίο γράμμα θέλεις.

 

Έχω δει λίγο το πληκτρολόγιο της Google να προσπαθεί να το πετύχει σε μια σειρά και όχι σε όλο το κείμενο, μέσω του Space πλήκτρου, αλλά τις πιο πολλές φορές καταλήγει να ανοίγει η επιλογή γλώσσας αντί για το trackpad.

Edited by Billeridis
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

To πρωι που ξυπνας, βλεπεις τις ειδοποιησεις. Αν δεν εισαι στο ιντερνετ, μερικες απο αυτες χανονται

 

Περα απο το οτι ο ανθρωπος μπορει να χρησιμοποιει VoIP εφαρμογες :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό είναι κατεστραμένο.

 

Αν έχεις καλές γνώσεις adb μπορείς να πάρεις τις φώτο.

 

Για τις επαφές δεν το γνωρίζω.

Ξερω απο adb αλλα οχι και πολλα.

 

Ειναι ευκολο να μου δειξεις?

Ή υπαρχει ευκολος τροπος να τις παρω?

 

Αν π.χ. εχω το κινητο σε recovery mode και το συνδεσω με υπολογιστη δεν θα μπορεσω να κανω backup με το προγραμμα της samsung των επαφων & φωτογραφιων?

Link to comment
Share on other sites

Nαι το Odin ειναι ισχυρο εργαλειο & σβηνει τα παντα ..Αν οι επαφες οι φωτο κλπ ηταν συγχρονισμενες με το λογ.google η samsung δεν χανονται...Και παλι ομως , ακομη κι αν δεν ειναι συγχρονισμενα,φλασαροντας τη stock rom μεσω Odin & εφοσον το προβλημα διορθωθει,τιποτα δεν σβηνει οριστικα και υπαρχει η δυνατοτητα ανακτησης τους..Ενα καλο εργαλειο που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε μετα για την ανακτηση τους ειναι το dr.fone toolkit : https://drfone.wondershare.com/android-data-recovery.html

(επαφες) https://drfone.wondershare.com/contacts/android-contacts-recovery.html

(φωτο) https://drfone.wondershare.com/android-recovery/how-to-recover-deleted-photos-on-android.html

(το συνεχες reboot ακομη κι οταν η συσκευη ειναι ενωμενη στο φορτιστη,συχνοτερη αιτια ειναι η μπαταρια χωρις αυτο να σημαινει πως δεν φταιει πχ καποια εφαρμογη η κατι αλλο)

( το προβλημα ανακτησης των δεδομενων & συνεχων reboots της συσκευης νομιζω εχει ο @adais )

 

Το θεμα ειναι οτι ακριβως αυτο οτι θα χασω οτι εχει μεσα το κινητο αλλα θελω να κρατησω τις επαφες και τις φωτος του κινητου τιποτα αλλο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θεμα ειναι οτι αν ανοιξει το κινητο δεν προλαβαινεις να κανεις τιποτα μεχρι να κανει επανεκκίνηση.

 

Οσο ειναι στο recovery mode μια χαρα παραμενει ανοιχτο και μια χαρα μπορει να το κανεις να μπει σε safe mode αλλα με το που μπει σε safe mode παλι το ιδιο.

 

Στράτο με Οντίν και download mode δεν τα σβήνει όλα;

 

Παιδιά δεν το έχω δοκιμάσει το Odin σε αυτό το μοντέλο, αλλά γενικώς δεν σβήνει τίποτα το Odin.

Αν σβήνει πάντως είναι θέμα ρομ.

Τελευταία φορά που συνάντησα ρομ που έκανε και εργοστασιακές όταν την έβαζες, θυμάμαι ότι ήταν σε ανδροιντ 2.3 !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...