Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παιχνίδι World Blitz του Messenger, όταν μου δείχνει ότι κάποιος φίλος έπαιξε, μόλις πατάω για να παίξω μου βγάζει συνέχεια το unavailable και δεν ανοίγει το παιχνίδι. Ενώ παλιά έβγαζε το παιχνίδι και έπαιζα απευθείας. Αναγκάστηκα να το βάλω στη κεντρική οθόνη και να το ανοίγω από κει. Είναι θέμα του Messenger ή του συγκεκριμένου παιχνιδιού; Ξέρει κανείς; Πάντως 2-3 φορές που ενημερώθηκε το Messenger δεν διορθώθηκε. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην εφαρμογή gpay έχω τρεις κάρτες περασμένες. Όλα ήταν κανονικά μέχρι το update στην 14.0.2 που έκανα προχθές. Από τότε χρεώνει μόνο την πρώτη κάρτα και όλες τις υπόλοιπες τις χρεώνει επίσης στην πρώτη κάρτα. Δηλαδή δεν χρεώνεται καμία άλλη κάρτα παρά μόνο η πρώτη. Χτυπάω δηλαδή την κάρτα της alpha και τα χρεώνει στην κάρτα της εθνικής. Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό;
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

ΥΓ 1 έχω σβήσει όλες τις κάρτες και τις έχω περάσει Ξανά από την αρχή και το πρόβλημα πάλι υπάρχει.
ΥΓ 2 η συσκευή μου είναι η xiaomi 12 Τ

Στάλθηκε από το 22071212AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Το 14.0.2 σε τι αντιστοιχεί? Εκδοση gpay? Η τελευταία που εχω εγώ σε android 12 έχει αριθμο 2.167.... με τελευταία ενημέρωση Δεκέμβρη. Πριν δυο-τρεις μέρες η τελευταία συναλλαγή χρέωνε κανονικά την κάρτα που επέλεγες

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το σωστό θέμα να πω τι  ανακάλυψα μόλις σήμερα.οταν ανοίγω τον chrome χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο,βγάζει το παιχνιδάκι με τον δεινόσαυρο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/2/2023 at 1:29 ΜΜ, spy14 said:

Δεν ξέρω αν το σωστό θέμα να πω τι  ανακάλυψα μόλις σήμερα.οταν ανοίγω τον chrome χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο,βγάζει το παιχνιδάκι με τον δεινόσαυρο.

Εγώ το έβλεπα όταν έσβηνα όλες τις καρτέλες αλλά δεν ήξερα ότι ήταν παιχνίδι. Τώρα που το δοκίμασα και το πάτησα άρχισε να τρέχει. Αν έχεις καρτέλες όμως σε βγάζει στην τελευταία που ήσουν όπως πχ το myphone. Πρέπει να είναι κενό από καρτέλες για να το βγάλει. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, evris2013 said:

Εγώ το έβλεπα όταν έσβηνα όλες τις καρτέλες αλλά δεν ήξερα ότι ήταν παιχνίδι. Τώρα που το δοκίμασα και το πάτησα άρχισε να τρέχει. Αν έχεις καρτέλες όμως σε βγάζει στην τελευταία που ήσουν όπως πχ το myphone. Πρέπει να είναι κενό από καρτέλες για να το βγάλει. 

Ναι έτσι ακριβώς 

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να αντιγράψω τα Google map shortcuts από κινητό σε κινητό? Το phone copy της Huawei δεν τα μετέφερε (από huawei σε huawei).

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται αν υπάρχει τρόπος να δω,ποια εφαρμογή διεγραψα τελευταία?
Μολις τελείωσα την κλήση μου, εβαλα το τηλ στην τσέπη πριν το κλειδώσω. Οπως το κράταγα στη τσέπη πατησα παρατεταμένα μια εφαρμογή ημερολογίου και την διεγραψα (αυτη και το widget της) και δεν μορω να θυμηθώ ποια είναι. 
Μεταξυ μας και μην βγει παραέξω και γινω ρόμπα για τα καμώματα μου

Edit: τελικά τα εκανε όλα αυτά, η εφαρμογή (smooth calendar), μετα το update της. Διέγραψε το widget κ αλλαξε τις ρυθμίσεις της.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω τις γνώμες σας, τι θεωρείτε πιό ασφαλές; Ένα τηλέφωνο πού έχει πιά σταματήσει να ενημερώνεται από την εταιρεία από το 2021 (xiaomi) , ή μήπως είναι πιό ασφαλές να ξεκλειδώσουμε bootloader και να περάσουμε custom rom με τα τελευταία paches ασφαλείας;;; Χωρίς να είναι Root

Πάντα μιλάω για ασφαλές τηλ. με τραπεζικές εφαρμογές και τα ρέστα...

Γιά να ακούσω τις απόψεις σας!!

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Θέλω τις γνώμες σας, τι θεωρείτε πιό ασφαλές; Ένα τηλέφωνο πού έχει πιά σταματήσει να ενημερώνεται από την εταιρεία από το 2021 (xiaomi) , ή μήπως είναι πιό ασφαλές να ξεκλειδώσουμε bootloader και να περάσουμε custom rom με τα τελευταία paches ασφαλείας;;; Χωρίς να είναι Root
Πάντα μιλάω για ασφαλές τηλ. με τραπεζικές εφαρμογές και τα ρέστα...
Γιά να ακούσω τις απόψεις σας!!
Εννοείται custom rom με τελευταία patches.Πέρα από τα security patches,σα λογισμικό η custom rom είναι πολύ πιο ασφαλές απο τη μαμά rom (ειδικά miui) καθώς οι προεγκατεστημένες εφαρμογές κλέβουν δεδομένα.Τώρα με τον bootloader δε παίζει κανένα απολύτως ρόλο στην ασφάλεια των δεδομένων,παρά μόνο αν σου κλέψουν το κινητό και το έχουν στα χέρια τους (μπορούν να αποκτήσουν πρόσβαση στα δεδομένα σου αν περάσουν μεσω PC μια custom recovery) Αν και αυτό δεν είμαι βέβαιος αν το πετυχαίνουν αν το έχεις encrypted.Προσωπικά είμαι με custom roms απο το 2010 (Εποχές Samsung Galaxy S).
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Γεια σας,

η αναρτηση αφορα το 'Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G", δοκιμασα διαφορες εφαρμογες σχετικες με τη φορτιση της μπαταριας και κυριως αυτες με ειδοποιηση ή alarm οταν αδειασει ή γεμισει αντιστοιχως και σε συγκεκριμενα ποσοστα.

Καμια απο οσες δοκιμασα δε μου δουλεψε οπως ελεγε, δηλαδη ουτε ειδοποιησεις, ειτε ακουστικες ειτε αναδυομενο παραθυρο κλπ!
Ασχοληθηκα πολυ ωρα με τις ρυθμισεις τους για να σιγουρευτω οτι ειναι οπως πρεπει αλλα και παλι δε καταφερα τιποτε.

Ναι μεν δειχνουν αυτα που πρεπει οταν τρεχεις την εφαρμογη αλλα απο ειδοποιησεις τιποτε!

Χαιρετισμους

Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα που χρησιμοποιούσα τέτοιες εφαρμογές, παρατήρησα ότι το μόνο που έκαναν ήταν να μου αδειάζουν πιο γρήγορα την μπαταρία, το μόνο που μου άρεσε σε ορισμένες ήταν τα γραφικά στα στατιστικά και τίποτε άλλο, οπότε προσωπικά μένω στην  εφαρμογή της Xiaomi και δε χρησιμοποιώ καμία άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι
σωστο και αυτο, βασικα το μονο που με ενδιαφερει θα ηταν η ειδοποιηση και τιποτε αλλο για αυτο και ασχοληθηκα!
Αλλα οπως ειπα δε δουλεψε καμια οπως υποσχοταν και απο οτι βρηκα σε αναζητηση δε δουλευουν γενικα σε πολλους ακομη και με ιδιες συσκευες ή σε ιδιες συσκευες αλλου δουλευουν αλλου οχι!

EDIT
Τελικα λειτουργησε ο συναγερμος φορτισης για 1η φορα με την εφαρμογη "Battery 100% Alarm".
Δεν εκανα κατι διαφορετικο, αν και ειχα προσπαθησει ξανα με την ιδια εφαρμογη, στις ρυθμισεις, το μονο διαφορετικο που εκανα ηταν οτι κατα τη διαρκεια της φορτισης αλλαξα τον ηχο της ειδοποιησης και επαιξα με την ενταση αν και εκει επι τοπου δεν ακουγοταν κατι.
Παντως με το που πηγε στο ποσοστο που εβαλα χτυπησε αυτη τη φορα!

Edited by cbarbas
Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας,
αυτο φορτωνει συνεχως εδω και κανενα τεταρτο και ολο ειναι "Σε εκκρεμοτητα" αλλα δε λεει να εγκατασταθει!

Screenshot_2023-04-27-10-39-10-589_com.android.vending.jpg

Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κάνεις εκκαθάριση προσωρινής μνήμης ή επανεκκίνηση του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα,
εντωμεταξυ το ξεχασα και το θυμηθηκα μολις τωρα που ειδα την απαντηση σου σε email στο PC, ακομη φορτωνει.
Θα κανω εκκαθαριση και επανεκκινηση που λες, για να δουμε!

EDIT
ΟΚ,
μετα την επανεκκινηση ανοιξα το PLAY Store και μου ειχε καμια 20ρια+ ενημερωσεις, ισως καποια απο αυτες το "κλοτσαγε" και δε γινοταν εγκατασταση.
Ολα καλα, εγιναν ολες, ευχαριστω για το tip!

Edited by cbarbas
Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά!
Έχω ένα OnePlus 5T rooted με magisk.
Έχω βάλει μέσω του magisk να κρύβεται το root από όσες εφαρμογές δε "θέλουν" rooted συσκευή και όλα δούλευαν καλά.
Χθες το απόγευμα όμως άρχισε ξαφνικά να μου κάνει νερά το google pay. Πήγα σε ένα σούπερ μάρκετ όλα καλά, σε 20 λεπτά πάω σε 2ο σούπερ μάρκετ και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν μπορώ να κάνω ανέπαφη συναλλαγή γιατί η συσκευή μου δεν θεωρείτε ασφαλή και δεν μπόρεσα να πληρώσω με το κινητό και στις 3 επόμενες προσπάθειες που έκανα σε διαφορετικά μαγαζιά!
Έχετε κ' άλλοι αντίστοιχο πρόβλημα σε rooted συσκευές;



Link to comment
Share on other sites

https://github.com/Displax/safetynet-fix/releases
φλάσαρε το ζιπ στο magisk και θα είσαι κομπλέ.

Το δοκιμάζω και ενημερώνω!
Ευχαριστώ πολύ!
Μέχρι προχθές ήταν όλα καλά. Το τηλέφωνο είναι root 5.5 χρόνια και δεν είχα πρόβλημα μέχρι προχθές!
Edit: Πήγα το απόγευμα σε 2 σούπερ μάρκετ και δούλεψε το google pay!
Με έσωσες φίλε μου!
Μακάρι να συνεχίσει έτσι!


Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πώς κλειδώνουμε μία εφαρμογή στο παρασκήνιο; Κάποτε πατούσαμε το αριστερό κουμπί του μενού εν συνεχεία πιέζαμε πάνω στην εφαρμογή και έβγαζε το λουκετάκι. Αυτό πλέον δεν γίνεται. Υπάρχει τρόπος να κλειδώσει η εφαρμογή στο παρασκήνιο;

Στάλθηκε από το 22071212AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 29/5/2023 at 9:05 ΜΜ, timkos40 said:

Πώς κλειδώνουμε μία εφαρμογή στο παρασκήνιο; Κάποτε πατούσαμε το αριστερό κουμπί του μενού εν συνεχεία πιέζαμε πάνω στην εφαρμογή και έβγαζε το λουκετάκι. Αυτό πλέον δεν γίνεται. Υπάρχει τρόπος να κλειδώσει η εφαρμογή στο παρασκήνιο;

Στάλθηκε από το 22071212AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Redmi Note 12 Pro με 14.0.10 ακόμη έχω την επιλογή κανονικά. Σε καμία εφαρμογή δεν έχει το λουκέτο;

Link to comment
Share on other sites

Ειδοποιήσεις για το gmail όλες τσεκαρισμένες αλλά δε λαμβάνω τίποτα για τα εισερχόμενα mail.

Xiaomi redmi note 7

 

 

Screenshot_2023-06-19-10-40-17-315_com.android.settings.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...