Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 ώρες πριν, BASSstarlet said:

Στο Viber, ενώ έχω κάνει Mute, συνεχίζει ο συγκεκριμένος αριθμός να μου στέλνει μυνήματα.

Τι κάνω λάθος;

Το mute σταματαει τις ειδοποιησεις των νεων μηνυματων.

Αν θελεις να μη σου ερχονται τα μηνυματα πρεπει να τον κανεις block, οχι mute.

Edited by alfaeffe
Link to comment
Share on other sites

Στο Play Store έχω ρυθμίσει να μου δείχνει τις εφαρμογές βάση των τελευταίων αναβαθμίσεων που έγιναν. Αντί αυτού μου τα δείχνει όπως νάνε εδώ και αρκετό καιρό. Είναι θέμα Play Store; Όταν τα βάζω με αλφαβητική σειρά τα βγάζει κανονικά πάντως. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2022 at 11:08 ΠΜ, evris2013 said:

Στο Play Store έχω ρυθμίσει να μου δείχνει τις εφαρμογές βάση των τελευταίων αναβαθμίσεων που έγιναν. Αντί αυτού μου τα δείχνει όπως νάνε εδώ και αρκετό καιρό. Είναι θέμα Play Store; Όταν τα βάζω με αλφαβητική σειρά τα βγάζει κανονικά πάντως. 

Κάποιο θέμα πρέπει να έχει, εμένα μου λέει ότι η τελευταία ενημέρωση εφαρμογών έγινε πριν 4 μέρες ενώ κάθε μέρα κάνει και από μία. 

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο χάρτη της google όταν το εχώ σε ανώνυμη περιήγηση δεν μπορώ να βάλω καμία διεύθυνση αν είμαι of line;;;;

Ακόμα και αν έχω κατεβαση όλη την Αττική για ofline περιήγηση.

 

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος πώς μπορούμε να ανακτήσουμε passwords WiFi από backup για χρήση στο νέο κινητό;

Εννοώ από το backup που κάνει το κινητό στο cloud της Google.

Edited by vasileios13
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. Αναζητώ για το κινητό με έκδοση 9 αντροιντ την εφαρμογη κινουμενου καιρου με φλιπ ρολοι από το γνωστό htc sense ως αυτoνομο apk. XDA εχει ορισμενα χωρις να λειτουργουν πληρως, θα βοηθησετε αν ξερει καποιος;

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2022 at 10:40 ΜΜ, vasileios13 said:

Ξέρει κάποιος πώς μπορούμε να ανακτήσουμε passwords WiFi από backup για χρήση στο νέο κινητό;

Εννοώ από το backup που κάνει το κινητό στο cloud της Google.

που είναι ο παλιός καιρός που τέτοια απλά ,μας τα απαντούσαν σε μερικά λεπτά

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι στο Instagram που γράφει συνέχεια "η μουσική δεν είναι διαθέσιμη στη χώρα σας" πότε θα το κάνουν να είναι διαθέσιμη; Από το Instagram εξαρτάται ή από τη χώρα μας; 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και από τα δύο. Βάλε ένα VPN να φαίνεται πως είσαι από άλλη χώρα και θα παίξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

1η απορια:

Handcent SMS

Πως μπορω να το κανω, να παιζει το sound notification κανονικα απο το ηχειο, οταν εχω incoming message;

Οταν εχω συνδεδεμενο το ενσυρματο handsfree, δεν το παιζει καθολου! Οταν τα βγαλω, κανει τον ηχο κανονικα.

------

2η απορια:

Οταν δεν υπαρχει sim μες το κινητο, γιατι δεν πιανει ουτε το wifi; Γιατι να απαιτει sim, για να πιασει wifi του σπιτιου;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

3η απορια:

Android 11
Συνεδεσα το κινητο μου με καλωδιο, και ηθελα να μεταφερω τα αρχεια στο pc. Δυστυχως, μετεφερε κενους φακελους ως επι το πλειστον, εκτος απο εναν δικο μου φακελο οπου οντως περιειχε ολα τα αρχεια.
Με android 8 κινητο, μπορουσα να αντιγραψω σχεδον τα παντα.
Γιατι τωρα, παροτι δινω εγω ο ιδιος προσβαση στο κινητο(fingerprint κλπ), δεν τα αντιγραφει οπως πρεπει;
13gb η internal memory, 7gb αντιγραφει στο pc.
Μηπως πρεπει να βαλω καποιο προγραμμα στο pc, για να παιρνει backup τα παντα ολα; Δεν υπαρχει τροπος οπως με τo android 8; Τι μπορω να κανω;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

3η απορια:
Android 11
Συνεδεσα το κινητο μου με καλωδιο, και ηθελα να μεταφερω τα αρχεια στο pc. Δυστυχως, μετεφερε κενους φακελους ως επι το πλειστον, εκτος απο εναν δικο μου φακελο οπου οντως περιειχε ολα τα αρχεια.
Με android 8 κινητο, μπορουσα να αντιγραψω σχεδον τα παντα.
Γιατι τωρα, παροτι δινω εγω ο ιδιος προσβαση στο κινητο(fingerprint κλπ), δεν τα αντιγραφει οπως πρεπει;
13gb η internal memory, 7gb αντιγραφει στο pc.
Μηπως πρεπει να βαλω καποιο προγραμμα στο pc, για να παιρνει backup τα παντα ολα; Δεν υπαρχει τροπος οπως με τo android 8; Τι μπορω να κανω;
Τι αρχεία ήθελες να μεταφέρεις;
Κανένα θέμα δεν είχα ποτέ σε αντιγραφή κατεβασμένων αρχείων,.φωτογραφίες, κλπ με Android 11 ή 12.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, junglist said:

Τι αρχεία ήθελες να μεταφέρεις;
Κανένα θέμα δεν είχα ποτέ σε αντιγραφή κατεβασμένων αρχείων,.φωτογραφίες, κλπ με Android 11 ή 12.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Ηθελα να μεταφερω ολη τη δομη αρχειων, απο internal memory στο pc. Οχι ξερους-αδειους φακελους. Αλλα στο τελος οπως ειδα, αυτο αντεγραψε.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο file explorer που να υποστηρίζει και ntfs σύστημα αρχείων γιατί το es explorer που έχω τώρα ενώ το υποστηρίζει κανονικά το play protect το βγάζει σαν "επιβλαβή εφαρμογή(Παρόλο που την έχω κατεβάσει από το samsung store)"

Έχω δοκιμάσει και άλλα file explorer app αλλά κανένα δεν υποστηρίζει δίσκους ή φλασακια που είναι ntfs.

Ίσως επειδή το ntfs σύστημα αρχείων έχει κάποιο θέμα με τα android privacy's δεν ξέρω.

Έχετε να μου προτείνετε εναλλακτικά δωρεάν explorer apps?

Link to comment
Share on other sites

Το να γινεται disable, η δυνατοτητα για συνδεση με wifi δικτυο, αν βγαλει καποιος την sim απο το android κινητο, ειναι χαρακτηριστικο του android;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω όλους τους αποθηκευμένους κωδικούς wifi που έχω στο μη ρουτ κινητό μου; 

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται η εφαρμογή Here we Go να ενημερώνεται δύο φορές την μέρα και ώρα, από το Play Store και Galaxy Store μαζί; Ενώ την κατέβασα από το Play Store! Αυτό έγινε σήμερα. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ότι νάναι το Messenger.  Τις ιστορίες τις πήγε αριστερά από δεξιά που τις είχε πριν. Χωρίς να έχει έρθει κάποια ενημέρωση. Επίσης στο Facebook έχει μόνιμα πάνω δεξιά ότι έχω νέα μηνύματα στο Messenger. Μια γίνονται 3, μια 2, μια 1 μετά κανένα και τώρα πάλι μου δείχνει ότι έχω 3. Ενώ όλα τα έχω δει. Σας συμβαίνει κι εσας; Έχει μια βδομάδα που μου το κάνει αυτό περίπου. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχει αυτή τη βλακεία με τα αδιάβαστα. Αν μπεις από υπολογιστή θα δεις κάποια που θα φαίνονται από εκεί όντως σαν να μην έχουν διαβαστεί, θα τα δεις και θα φύγει η ειδοποίηση. Εμένα τουλάχιστον,το κάνει από πάντα όσο θυμάμαι αυτό.



Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Mark_K said:

Έχει αυτή τη βλακεία με τα αδιάβαστα. Αν μπεις από υπολογιστή θα δεις κάποια που θα φαίνονται από εκεί όντως σαν να μην έχουν διαβαστεί, θα τα δεις και θα φύγει η ειδοποίηση. Εμένα τουλάχιστον,το κάνει από πάντα όσο θυμάμαι αυτό.


 

Στο κινητό πρώτη φορά μου το κάνει. Δυστυχώς δεν έχω υπολογιστή για να κάνω αυτήν την ενέργεια. Κάποτε κατέβαινε και στο κινητό η έκδοση Facebook για υπολογιστές, τώρα ούτε κι αυτό γίνεται! Όσες φορές το προσπάθησα δεν τα κατάφερα τελευταία. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έσβησαν από την lite έκδοση του Messenger που κατέβασα. Βέβαια ήταν ήδη διαβασμένα τα νέα μηνύματα,  αλλά δεν ξέρω γιατί τα παρουσίαζε ως μη διαβασμένα. Φοβάμαι πως αν κατεβάσω την κανονική έκδοση ξανά θα επανεμφανιστούν πάλι! 🤔

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάπου στο φόρουμ κάποια αναφορά, οπότε άνοιξα θέμα.

Ψάχνω εφαρμογή φωνητικού ταχυδρομείου (voice mail) που απλά να κάνει τα παρακάτω βήματα:

- Αυτόματη απάντηση κλήσεων

- Αναπαραγωγή ηχητικού μηνύματος π.χ. κάποιο mp3.

- Και μετά την αναπαραγωγή, είτε να κλείνει την γραμμή, είτε να επιτρέπει στον καλούντα να αφήνει κάποιο μήνυμα.

Προφανώς δεν θέλω να κάνω χρήση των υπηρεσιών των παρόχων και θέλω την υπηρεσία να την διαχειρίζομαι εγώ στο δίκαρτο κινητό μου.

Κάποια εφαρμογή; Κάποια άποψη; Σκέψη; Πως θα μπορούσα να το υλοποιήσω αυτό σε Android;

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Έγινε προσπάθεια φόρτισης της payzy με κάρτα Πειραιώς, απέτυχε και έγιναν άλλες 2-3 προσπάθειες οι οποίες ήταν άκαρπες. 

Απο εκείνη την ώρα στην συσκευή κατά διαστήματα εμφανίζετε μια ενημέρωση που δεν ξέρω τι ακριβός είναι, εμφανίστηκε κατά την αποτυχία φόρτισης και συνεχίζει 

IMG_20221204_152303.thumb.jpg.7d4823dd3bd26c9ecced080eaa04002f.jpg

Η συσκευή είναι της συζύγου και είναι ένα xiaomi Mi 11 lite 5G. 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...