Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την τελευταία εβδομάδα συναντάω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα.
Ενώ παλιότερα σε σημεία που δεν είχα και πολύ καλό σήμα έβαζα στις ρυθμίσεις δικτύου την επιλογή "μόνο 3G" και έβρισκε κανονικότατα σήμα και ίντερνετ τώρα ακόμα και σε περιοχές που έχω φουλ σήμα αυτή η επιλογή δεν έχει καθόλου σήμα.
Όλες οι άλλες επιλογές:
4G/3G/2G(Αυτόματη σύνδεση)
3G/2G(Αυτόματη σύνδεση)
Μόνο 2G
δουλεύουν μια χαρά.
Προφανώς δεν υπάρχει πλέον 3g από τον πάροχο σου.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Να κανει ηχο και ειδοποιηση στην οθονη για κλισεις , sms , messenger  κλπ

Εχω το παλιο noled ( δεν υπαρχει πια στο Play) και το aodNotify αλλα αλλες φορες δουλευουν κια αλλες οχι 

Samsung A71

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - ειδοποιήσεις, κ κατω κατω έχει (το δικό μου σαμσουνγκ) "υπενθύμιση ειδοποίησης"

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, coulis said:

Ρυθμίσεις - ειδοποιήσεις, κ κατω κατω έχει (το δικό μου σαμσουνγκ) "υπενθύμιση ειδοποίησης"

-----------
Tapa
 

Ευχαριστω αλλα δεν εχει απο ποιες εφαρμογες να γινεται η ειδοποιηση 

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Εχω ανενεργή την ρύθμιση.
Οταν την ενεργοποιω, μου εμφανιζει ολες τις εφαρμογές για να διαλεξω απο ποια θέλω

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, coulis said:

Περίεργο. Εχω ανενεργή την ρύθμιση.
Οταν την ενεργοποιω, μου εμφανιζει ολες τις εφαρμογές για να διαλεξω απο ποια θέλω

-----------
Tapa
 

Ναι εχεις δικιο...Το εκανα ..Για να δουμε .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο...Το εκανα ..Για να δουμε .
Κ αποτι βλέπω σου λεει κ καθε ποσα λεπτά θες να σε ειδοποιεί.
Δεν ξερω περαιτέρω γιατι δεν την χρησιμοποιώ αυτη τη λειτουργία.

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν λαμβάνω το νούμερο στο αρχικό εικονίδιο του Viber όταν έρχεται νέο μύνημα.

Όταν το ανοίγω όμως, βλέπω τα νούμερα στα αδιάβαστα πχ 1,2 ανάλογα ποιος έχει στείλει, όμως βολεύει να ξέρω στο αρχικό εικονίδιο το νούμερο, οτι ήρθε μύνημα.

Ξέρεις κανείς πως αλλάζει ή τι φταίει;

android 12 έχω και το τελευταίο viber

 

Edited by vision72
Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2022 at 1:33 ΜΜ, vision72 said:

Δεν λαμβάνω το νούμερο στο αρχικό εικονίδιο του Viber όταν έρχεται νέο μύνημα.

Όταν το ανοίγω όμως, βλέπω τα νούμερα στα αδιάβαστα πχ 1,2 ανάλογα ποιος έχει στείλει, όμως βολεύει να ξέρω στο αρχικό εικονίδιο το νούμερο, οτι ήρθε μύνημα.

Ξέρεις κανείς πως αλλάζει ή τι φταίει;

android 12 έχω και το τελευταίο viber

 

έφτιαξε άκυρο.

 

Edited by vision72
Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πως κάνω μια εφαρμογή να τρέχει πάντα;

Έχω βάλει το Call Blocker, και ποτέ δεν δουλεύει, γιατί δεν φορτώνει με την εκκίνηση, αλλά ακόμα και αν το ανοίξω (και μου αλλάξει το λάδι στις διαφημίσεις) πάλι δεν το βλέπω στο σύστημα να τρέχει στο παρασκήνιο.

Υπάρχει λύση εκτός από το delete?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για μια εφαρμογή , που να κανα reject call αλλα να απαντάει αυτόματα με φωνητικό μνμα αρα στην ουσια δεν θα κάνει reject call 😄

Θέλω επιλεκτικά να πατάω το reject και να απαντάει αυτοματα το τηλέφωνο με ενα φωνητικό που εχω βάλει

ή εστω με καποιο τρόπο να κάνω blind transfer σε καποιον αλλον αριθμό 

ή καποια αλλη παρεμεφρή εφαρμογή.

Edited by aGka8l
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα κάθε επαφή που εισάγω στο κινητό μου όταν πατάω αποθήκευση να την σώζει την ίδια στιγμή σε πάνω από μια τοποθεσία.

Δηλαδή να τη σώζει την ίδια στιγμή στο κινητό και σε δυο διαφορετικά μειλ την ίδια στιγμή χωρίς να πρέπει να ξανά εισάγω την ίδια επαφή 2 και 3 φορές.

Ή αν υπάρχει κάποιο app που να μπορεί να κάνει Backup/copy όλων των επαφών που είναι στο τηλέφωνο στο gmail.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό όταν έχεις αποθηκευμένες όλες σου τις επαφές στο τηλέφωνο όταν ενεργοποιήσεις αυτή την επιλογή να τις σβήνει όλες από το τηλέφωνο και να τις περνάει στο μειλ σου?

Δεν θα έπρεπε(Ειδικά από τη στιγμή που λέγετε αντίγραφο ασφαλείας) να τις αφήνει κανονικά και στο κινητό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το κινητό της μητέρας μου έχει μικρή εσωτερική μνήμη 16gb και της βγάζει συνεχώς ότι ο χώρος εξαντλειτε έχω δοκιμάσει να περάσω ότι μπορώ στη κάρτα μνήμης που έχω βάλει αλλά δεν γλιτώνω και πολύ αντε 1 με 2 gb το πολύ.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να σου δείχνει τη μπορείς να μεταφέρεις στη κάρτα  μνήμης και αν το δεχτείς να το κάνει μόνο του;

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

δεν πας πουθενά με αυτό το κινητό

αν υπάρχει η δυνατότητα ,ας πάρει ένα φτηνό με τουλάχιστον 64Gb μνήμη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα στο forum.

Στο teams όταν βάζω ελληνικό πληκτρολόγιο βγαίνει ένα ενοχλητικό tap κουμπάκι στο field που πληκτρολογείς που είναι άκρως εκνευριστικό.

Αυτό παλιά δεν υπήρχε εντωμεταξύ και δεν γνωρίζω γιατί εμφανίστηκε ξαφνικά 

Καμιά ιδέα παιδιά για το πώς το αφαιρώ;

Ευχαριστώ!

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα έχει συζητηθεί και άλλες φορές απλά επειδή βγαίνουν συνεχώς νέα apps ποιο πιστεύεται ότι είναι το καλύτερο free app για να κάνεις backup/restore ένα κινητό σε ένα άλλο ανεξαρτήτος μάρκας.

Π.χ. ένα Xiaomi σε ένα Samsung.

Και δεν μιλάω μόνο για τα λογικά(Φώτος, επαφές και βίντεο) αλλά και για όλα όπως ρυθμίσεις εφαρμογών κ.τ.λ.

Έχω δουλέψει λίγο το Samsung smart switch που λογικά κάνει όλα αυτά αλλά το έχω δουλέψει μόνο από Samsung σε Samsung και όχι σε προς ή από σε άλλη μάρκα κινητού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχει κανείς που χρησιμοποιεί το dji mimo σε android 12 που να λειτουργεί?

Σε android 9 λειτουργία  μια χαρά  η εφαρμογή 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο παλεύω και με αυτό. Ανακαλύπτετε τη βασική αιτία ή τη λύση.                                                             

 run 3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω μια external sd card στο υπαρχον κινητο μου. Βεβαια, ειναι κυριως αποθηκευτικος χωρος. Η μονη εφαρμογη που ουσιαστικα την χρησιμοποιει, περαν της καμερας, ειναι το sygic gps. Εκει εχω ορισει να βαζει τους χαρτες.

Η ερωτηση μου ειναι αν οταν παρω νεο κινητο, θα μπορω να βαλω την συγκεκριμενη micro sd card στο νεο κινητο, και να μην εχω καποιου ειδους προβλημα, που εγω δεν μπορω να το φανταστω.

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2022 at 5:34 ΜΜ, adais said:

Και ποιο είναι το κινητό που έχεις;

Moto g5, με android 8. Δεν εχω καποιο προβλημα.

Απλα ρωτω, αν τυχον προκυψει καποιο προβλημα, οταν την βαλω στο νεο κινητο που σκοπευω να παρω.

Εννοω πχ, μηπως το android ζητα ξανα κατι σαν 'φορμαρισμα', ή δεν την αναγνωριζει για καποιο λογο κλπ. Δεν μπορω να φανταστω λογο για να μην λειτουργει, αλλα ρωτω προκαταβολικα, αν οντως θα πρεπει να παιζει και σε νεο κινητο, χωρις καποιο προβλημα/ιδιαιτεροτητα εκ μερους του android.

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να αποθηκεύονται οι μπλοκαρισμενοι αριθμοί και σε αλλαγή κινητού να μην τους ξανά μπλοκάρω ;
και από που είναι καλύτερα να τους μπλοκάρω ;από την εφαρμογή κλήσεων που χρησιμοποιώ (true phone ) η από αλλού ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ilka71 said:

υπάρχει τρόπος να αποθηκεύονται οι μπλοκαρισμενοι αριθμοί και σε αλλαγή κινητού να μην τους ξανά μπλοκάρω ;
και από που είναι καλύτερα να τους μπλοκάρω ;από την εφαρμογή κλήσεων που χρησιμοποιώ (true phone ) η από αλλού ;

Έχω την εντύπωση ότι δεν γίνεται αυτό, τουλάχιστον με τα original dialers / contacts apps.
Μπορείς να τους αποθηκεύεις πάντα σε μια επαφή και να μπλοκάρεις μόνο αυτή.
Εγώ π.χ. έχω ονομάσει την επαφή Black List, την μπλοκάρω σε κάθε νέο κινητό και τελείωσα.
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...