Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορει να γινει συνδεση κινητου με υπολογιστη για μεταφορα δεδομενων, αλλα χωρις για γινεται παραλληλα η φορτιση του κινητου ?

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, geioannou said:

μπορει να γινει συνδεση κινητου με υπολογιστη για μεταφορα δεδομενων, αλλα χωρις για γινεται παραλληλα η φορτιση του κινητου ?

είναι τεχνικά ανέφικτο να συνδέσεις κινητό-υπολογιστή μέσω usb καλωδίου και να μην γίνει φόρτιση
οι επιλογές που σου δύνονται είναι σκέτη φόρτιση ή φόρτιση και μεταφορά αρχείων

μπορείς να χρησιμοποιήσεις ωστόσο τις ακόλουθες λύσεις

οι δυο πρώτες επιλογές αφορούν file managers με ενσωματωμένη δυνατότητα να μοιράζουν στο τοπικό σου δίκτυο την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου ως ftp
οι δυο επόμενες πιο εξειδικευμένες εφαρμογές με δυνατότητα να μοιράζουν συγκεκριμένους φακέλους με προαιρετική χρήση username/password
η τελευταία υποστηρίζει file transfer and management, screen mirroring, remote control, and receive SMS notifications από τον υπολογιστή

οι προτάσεις είναι ενδεικτικές, μια αναζήτηση στο play θα σου δώσει περισσότερες επιλογές

προσωπικά χρησιμοποιώ τον solid explorer ως browser και για μεταφορές αρχείων από και προς το τηλέφωνο/ταμπλέτα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γιατί πλέον στις ενημερώσεις των εφαρμογών γράφει σε όλα "δεν υπάρχουν πληροφορίες από τον προγραμματιστή"; Κυριολεκτικά σε όλες, εδώ και 3-4 μέρες περίπου! 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2022 at 7:06 ΜΜ, geioannou said:

μπορει να γινει συνδεση κινητου με υπολογιστη για μεταφορα δεδομενων, αλλα χωρις για γινεται παραλληλα η φορτιση του κινητου ?

μπορουμε να μεταφερουμε δεδομενα ενσυρματα ή ασυρματα.

1. με καλωδιο USB

On 21/2/2022 at 3:01 ΜΜ, arjuna said:

είναι τεχνικά ανέφικτο να συνδέσεις κινητό-υπολογιστή μέσω usb καλωδίου και να μην γίνει φόρτιση
οι επιλογές που σου δύνονται είναι σκέτη φόρτιση ή φόρτιση και μεταφορά αρχείων

εαν δεν θελουμε να γινεται φορτιση του κινητου, ενας τεχνικος μπορει να φτιαξει ενα adaptor USB A male to female και να μην συνδεσει το pin (+) της τροφοδοσιας. ή μπορει σε ενα καλωδιο usb να κοψει τον αγωγο της τροφοδοσιας.

2. USB on the go (OTG) με καλωδιο ή adaptor ή μνημη

3. με modem router wifi που εχει USB port για να συνδεσουμε usb μνημη ή HDD. εδω εχουμε wifi μεταφορα δεδομενων (εγω ετσι μεταφερω)

4. εαν ο Η/Υ εχει wifi (πχ notebook) τοτε τρεχουμε αυτη την εφαρμογη

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ghisler.tcplugins.wifitransfer

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2022 at 3:01 ΜΜ, arjuna said:

είναι τεχνικά ανέφικτο να συνδέσεις κινητό-υπολογιστή μέσω usb καλωδίου και να μην γίνει φόρτιση
οι επιλογές που σου δύνονται είναι σκέτη φόρτιση ή φόρτιση και μεταφορά αρχείων

μπορείς να χρησιμοποιήσεις ωστόσο τις ακόλουθες λύσεις

οι δυο πρώτες επιλογές αφορούν file managers με ενσωματωμένη δυνατότητα να μοιράζουν στο τοπικό σου δίκτυο την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου ως ftp
οι δυο επόμενες πιο εξειδικευμένες εφαρμογές με δυνατότητα να μοιράζουν συγκεκριμένους φακέλους με προαιρετική χρήση username/password
η τελευταία υποστηρίζει file transfer and management, screen mirroring, remote control, and receive SMS notifications από τον υπολογιστή

οι προτάσεις είναι ενδεικτικές, μια αναζήτηση στο play θα σου δώσει περισσότερες επιλογές

προσωπικά χρησιμοποιώ τον solid explorer ως browser και για μεταφορές αρχείων από και προς το τηλέφωνο/ταμπλέτα

Μια χαρα περιγραφεις ως πιθανη λυση την μεταφορα αρχειων. Μονο που εαν καποιος ειναι εμπειρος χρηστης, ολα αυτα τα γνωριζει. Ο απλος χρηστης ... εμπλεξε, ιδιως οταν του λες για ftp μεταφορα αρχειων.

Ως απλος χρηστης ..
- γιατι να ταλαιπωρει την θυρα usb καθημερινα ή συχνα, για μικρο ή μεγαλο χρονικο διαστημα, κρατωντας το κινητο στα χερια του, με το καλωδιο να κρεμεται ?
- γιατι να χαλαει τα ματια του σε αυτη την μικρη οθονη, χανοντας τον χρονο του οταν μονο με το ενα του δακτυλο προσπαθει να κανει πολλα πραγματα.
- γιατι να ταλαιπωρει την ωραια του οθονη amoled ?
- γιατι να πρεπει να μαθει νεα πραγματα που του ειναι δυσκολα ?

οταν μια χαρα μπορει, αφου συνδεσει την συσκευη του με το καλωδιο usb στο pc
- να κλησει την οθονη της
- να την αφηση στο τραπεζι
- να την χρησιμοποιησει με τις ωρες - ευκολα - μεσα απο μια τεραστια οθονη, keyboard, mouse που εχει το PC
- να "δει" το smartphone ως εξωτερικο σκληρο δισκο - ετσι απλα. Και να μεταφερει τα αρχεια του οπως κανει καθημερινα, χωρις αλλες γνωσεις

Link to comment
Share on other sites

Το Play Store επανήλθε στο παλιό μενού ξανά! 

4 minutes ago, evris2013 said:

Το Play Store επανήλθε στο παλιό μενού ξανά ή μόνο σε μένα συνέβη; 

Edit: Άλλαξε μόνο του πάλι... Τι περίεργα πράγματα!😮

 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2022 at 7:06 ΜΜ, geioannou said:

μπορει να γινει συνδεση κινητου με υπολογιστη για μεταφορα δεδομενων, αλλα χωρις για γινεται παραλληλα η φορτιση του κινητου ?

 

On 21/2/2022 at 3:01 ΜΜ, arjuna said:

είναι τεχνικά ανέφικτο να συνδέσεις κινητό-υπολογιστή μέσω usb καλωδίου και να μην γίνει φόρτιση
οι επιλογές που σου δύνονται είναι σκέτη φόρτιση ή φόρτιση και μεταφορά αρχείων

 

On 2/3/2022 at 12:23 ΜΜ, lneam said:

εαν δεν θελουμε να γινεται φορτιση του κινητου, ενας τεχνικος μπορει να φτιαξει ενα adaptor USB A male to female και να μην συνδεσει το pin (+) της τροφοδοσιας. ή μπορει σε ενα καλωδιο usb να κοψει τον αγωγο της τροφοδοσιας.

2 μερες μετα την τεχνικα εφικτη λυση που περιεγραψα, βρηκα αυτο το ποστ στο gsmarena. Ετοιμο προιον που συντομα θα το βρουμε στην αγορα

https://www.gsmarena.com/osom_ov1_will_be_made_of_ceramic_and_stainless_steel_release_delayed_to_q4-news-53415.php

A render was shared with Tech Crunch that shows the USB-C plug has a physical switch on it that would allow the user to decide whether the cable should allow data to pass through or only power. Osom intends to sell this cable separately as well – though pricing is yet to be confirmed.

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2022 at 12:23 ΜΜ, lneam said:

μπορουμε να μεταφερουμε δεδομενα ενσυρματα ή ασυρματα.

1. με καλωδιο USB

εαν δεν θελουμε να γινεται φορτιση του κινητου, ενας τεχνικος μπορει να φτιαξει ενα adaptor USB A male to female και να μην συνδεσει το pin (+) της τροφοδοσιας. ή μπορει σε ενα καλωδιο usb να κοψει τον αγωγο της τροφοδοσιας.

2. USB on the go (OTG) με καλωδιο ή adaptor ή μνημη

3. με modem router wifi που εχει USB port για να συνδεσουμε usb μνημη ή HDD. εδω εχουμε wifi μεταφορα δεδομενων (εγω ετσι μεταφερω)

4. εαν ο Η/Υ εχει wifi (πχ notebook) τοτε τρεχουμε αυτη την εφαρμογη

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ghisler.tcplugins.wifitransfer

 

On 3/3/2022 at 9:34 ΠΜ, lneam said:

Μια χαρα περιγραφεις ως πιθανη λυση την μεταφορα αρχειων. Μονο που εαν καποιος ειναι εμπειρος χρηστης, ολα αυτα τα γνωριζει. Ο απλος χρηστης ... εμπλεξε, ιδιως οταν του λες για ftp μεταφορα αρχειων.

Ως απλος χρηστης ..
- γιατι να ταλαιπωρει την θυρα usb καθημερινα ή συχνα, για μικρο ή μεγαλο χρονικο διαστημα, κρατωντας το κινητο στα χερια του, με το καλωδιο να κρεμεται ?
- γιατι να χαλαει τα ματια του σε αυτη την μικρη οθονη, χανοντας τον χρονο του οταν μονο με το ενα του δακτυλο προσπαθει να κανει πολλα πραγματα.
- γιατι να ταλαιπωρει την ωραια του οθονη amoled ?
- γιατι να πρεπει να μαθει νεα πραγματα που του ειναι δυσκολα ?

οταν μια χαρα μπορει, αφου συνδεσει την συσκευη του με το καλωδιο usb στο pc
- να κλησει την οθονη της
- να την αφηση στο τραπεζι
- να την χρησιμοποιησει με τις ωρες - ευκολα - μεσα απο μια τεραστια οθονη, keyboard, mouse που εχει το PC
- να "δει" το smartphone ως εξωτερικο σκληρο δισκο - ετσι απλα. Και να μεταφερει τα αρχεια του οπως κανει καθημερινα, χωρις αλλες γνωσεις

 

On 4/3/2022 at 9:18 ΠΜ, lneam said:

 

 

2 μερες μετα την τεχνικα εφικτη λυση που περιεγραψα, βρηκα αυτο το ποστ στο gsmarena. Ετοιμο προιον που συντομα θα το βρουμε στην αγορα

https://www.gsmarena.com/osom_ov1_will_be_made_of_ceramic_and_stainless_steel_release_delayed_to_q4-news-53415.php

A render was shared with Tech Crunch that shows the USB-C plug has a physical switch on it that would allow the user to decide whether the cable should allow data to pass through or only power. Osom intends to sell this cable separately as well – though pricing is yet to be confirmed.

 

Το ενδεχόμενο αγοράς-κατασκευής αντάπτορα μου ακούγεται μπελαλίδικο και πιθανόν ακριβό αν καταφύγεις σε τεχνικό. Σαν ιδιοκατασκευή η μόνωση ενός ξεκοιλιασμένου καλωδίου με μονωτική ταινία φαντάζει αηδιαστική.

 

Τα USB on the go (OTG) με καλωδιο ή adaptor ή μνημη έχουν τα ακόλουθα ζητήματα:

  • ο μαμίσιος browser της συσκευής σπάνια υποστηρίζει otg, πρέπει να αγοράσεις κατάλληλη εφαρμογή.
  • αν διαθέτεις παλιά (micro USB) και καινούργια συσκευή (USB-C) ή αν αναβαθμιστείς καταλήγεις με πολλαπλά στικάκια και σκουπίδια.
  • για κάρτα μνήμης πρέπει κάθε φορά να βγάζεις τη συσκευή από τη θήκη, να ανοίγεις τη θύρα, να τοποθετείς την κάρτα, να μεταφέρεις αρχεία, να αφαιρείς την κάρτα, να τοποθετείς τη συσκευή σε θήκη και μετά φτου και από την αρχή... ακόμα και ο Σίσυφος θα αγανακτούσε.

 

Με modem router wifi που εχει USB port για να συνδεσουμε usb μνημη ή HDD μου ακούγεται εξαιρετικό αλλά έχει δυο ζητήματα:

  • την εποχή του VDSL με VoIP τηλεφωνία η θύρα USB σε router εξαρτάται από την γενεοδωρία του παρόχου, αν αλλάξεις εξοπλισμό πιθανον να χάσεις την τηλεφωνία.
  • απαιτεί χειρισμό των προς μεταφορά αρχείων από τον browser της συσκευής.

 

Το καλώδιο από το gsmarena.com αν δεν με απατούν τα αγγλικά μου υποστηρίζει data+power ή μόνο power... δώρο άδωρο!

 

To WiFi/WLAN Plugin for Totalcmd, εκτός απ' το ότι είναι plugin για τον Total Commander (όχι αυτάρκεις), είναι πραγματικά εξαιρετική λύση.

Παρόμοια λειτουργικότητα υποστηρίζουν και οι ftp λύσεις. Δεν υπάρχουν φάκελοι, χρήστες, δικαιώματα και ftp clients.
Εφόσον υπολογιστής και κινητό είναι συνδεμένα στο ίδιο router (λαμβάνουν ip από τον ίδιο dns) και ασχέτως τεχνολογίας σύνδεσης ethernet/wifi, ανοίγεις την εφαρμογή και ενεργοποιείς τον server. Από τον υπολογιστή ανοίγεις file browser και πληκτρολογείς στη γραμμή διευθύνσεων ότι σου εμφανίζει η εφαρμογή (πχ ftp://192.168.43.1:2121) προκειμένου να αποκτήσεις άμεση πρόσβαση στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου όπου μπορείς να μεταφέρεις από/προς οτιδήποτε χωρίς να απαιτείται η οθόνη της συσκευής να είναι ενεργή και με όλες τις ευκολίες της διαχείρισης αρχείων του υπολογιστή (Ctrl, Shift, ποντίκι, συντομεύσεις πληκτρολογίου).

 

spacer.png   spacer.png

screenshot από WiFi FTP Server app
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.medhaapps.wififtpserver

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2022 at 9:56 ΠΜ, arjuna said:

Το ενδεχόμενο αγοράς-κατασκευής αντάπτορα μου ακούγεται μπελαλίδικο και πιθανόν ακριβό αν καταφύγεις σε τεχνικό. Σαν ιδιοκατασκευή η μόνωση ενός ξεκοιλιασμένου καλωδίου με μονωτική ταινία φαντάζει αηδιαστική.

 

Τα USB on the go (OTG) με καλωδιο ή adaptor ή μνημη έχουν τα ακόλουθα ζητήματα:

  • ο μαμίσιος browser της συσκευής σπάνια υποστηρίζει otg, πρέπει να αγοράσεις κατάλληλη εφαρμογή.
  • αν διαθέτεις παλιά (micro USB) και καινούργια συσκευή (USB-C) ή αν αναβαθμιστείς καταλήγεις με πολλαπλά στικάκια και σκουπίδια.
  • για κάρτα μνήμης πρέπει κάθε φορά να βγάζεις τη συσκευή από τη θήκη, να ανοίγεις τη θύρα, να τοποθετείς την κάρτα, να μεταφέρεις αρχεία, να αφαιρείς την κάρτα, να τοποθετείς τη συσκευή σε θήκη και μετά φτου και από την αρχή... ακόμα και ο Σίσυφος θα αγανακτούσε.

 

Με modem router wifi που εχει USB port για να συνδεσουμε usb μνημη ή HDD μου ακούγεται εξαιρετικό αλλά έχει δυο ζητήματα:

  • την εποχή του VDSL με VoIP τηλεφωνία η θύρα USB σε router εξαρτάται από την γενεοδωρία του παρόχου, αν αλλάξεις εξοπλισμό πιθανον να χάσεις την τηλεφωνία.
  • απαιτεί χειρισμό των προς μεταφορά αρχείων από τον browser της συσκευής.

 

Το καλώδιο από το gsmarena.com αν δεν με απατούν τα αγγλικά μου υποστηρίζει data+power ή μόνο power... δώρο άδωρο!

 

To WiFi/WLAN Plugin for Totalcmd, εκτός απ' το ότι είναι plugin για τον Total Commander (όχι αυτάρκεις), είναι πραγματικά εξαιρετική λύση.

Παρόμοια λειτουργικότητα υποστηρίζουν και οι ftp λύσεις. Δεν υπάρχουν φάκελοι, χρήστες, δικαιώματα και ftp clients.
Εφόσον υπολογιστής και κινητό είναι συνδεμένα στο ίδιο router (λαμβάνουν ip από τον ίδιο dns) και ασχέτως τεχνολογίας σύνδεσης ethernet/wifi, ανοίγεις την εφαρμογή και ενεργοποιείς τον server. Από τον υπολογιστή ανοίγεις file browser και πληκτρολογείς στη γραμμή διευθύνσεων ότι σου εμφανίζει η εφαρμογή (πχ ftp://192.168.43.1:2121) προκειμένου να αποκτήσεις άμεση πρόσβαση στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου όπου μπορείς να μεταφέρεις από/προς οτιδήποτε χωρίς να απαιτείται η οθόνη της συσκευής να είναι ενεργή και με όλες τις ευκολίες της διαχείρισης αρχείων του υπολογιστή (Ctrl, Shift, ποντίκι, συντομεύσεις πληκτρολογίου).

 

spacer.png   spacer.png

screenshot από WiFi FTP Server app
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.medhaapps.wififtpserver

εχω αντιθετη αποψη για ολες τις απαντησεις σου.

1. σχετικα με τον ανταπτορα, ειναι μονο 3 κολλησεις, αναμεσα σε 2 βυσματα. Χρονος .... αντε 3 λεπτα. Ποσο να σου κοστισει ? 5-10 ευρω. Εαν ειναι και γνωστος σου ο τεχνικος.... τζαμπα

2. εδω και αρκετα χρονια, ολες οι συκευες που εχουν by default - file manager και υποστηριζουν USB OTG οι συσκευες, μια χαρα λειτουργουν ολα. Το γνωριζω απο προσωπικες δοκιμες.
Πουθενα δεν εγραψα για καρτα μνημης (sd card). Ειπα "μνημη", δηλαδη USB stick. Ειναι λαθος ο συλλογισμος σου. Υπαρχουν μνημες με 2 υποδοχες .... δες αυτο https://www.skroutz.gr/s/21694244/Sandisk-Ultra-Dual-Drive-Go-64GB-USB-3-1-Stick-με-σύνδεση-USB-A-USB-C-Μαύρο.html

3. μπορεις να αγορασεις απο 20-30 ευρω, ΜΟΝΟ modem (wifi) που εχει USB 2 port και να το συνδεσεις στον υπαρχων εξοπλισμο που εχεις. Δες στο σκρουτζ.

4. σχετικα με την μεταφραση απο τα αγγλικα ....
ΔΕΝ γραφει πουθενα " data+power ή μόνο power." Το κειμενο λεει  "data ή μονο power"
Αλλα .... ας υποθεσουμε οτι ειναι κακη διατυπωση απο το gsmarena, εσυ δες πως ειναι το μοναδικο στον κοσμο. Οπως αυτο, ετσι και αυτο που εγω ειπα, τεχνικα εαν θελουν γινεται - ελπιζω να με πιστευεις και ας το αφησουμε ετσι.

5. To WiFi/WLAN Plugin for Totalcmd ΜΙΑ χαρα ειναι ΚΑΙ αυτονομο. Μπορεις να το διαβασεις στην σελιδα του playsτore στο κειμενο που υπαρχει κατω απο τις φωτογραφιες.

Quote

WiFi transfer plugin and standalone app (does not require Total Commander)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί παρόλο που έχω απενεργοποιήσει όλες τις επιλογές σχετικές με ιστορικό στο λογαριασμό gmail που έχω συνδέσει στο android κινητό μου όταν τρέχω μερικές εφαρμογές όπως π.χ. Οι χάρτες πρέπει να ξανά ενεργοποιήσω το ιστορικό για να δουλεύει σωστά η εφαρμογή.

 

Υπάρχει τρόπος ή app που να σβήνει αμέσως ή να απενεργοποιεί από παντού οποιοδήποτε ιστορικό?

Π.χ. στην εφαρμογή Χάρτες να σβήνεται ή να απενεργοποιείτε το ιστορικό για το που έχω πάει.

Και να συνεχίζω να χρησιμοποιώ κανονικά αυτές τις εφαρμογές π.χ. Χάρτες, κάποιον ίντερνετ browser κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, adais said:

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί παρόλο που έχω απενεργοποιήσει όλες τις επιλογές σχετικές με ιστορικό στο λογαριασμό gmail που έχω συνδέσει στο android κινητό μου όταν τρέχω μερικές εφαρμογές όπως π.χ. Οι χάρτες πρέπει να ξανά ενεργοποιήσω το ιστορικό για να δουλεύει σωστά η εφαρμογή.

 

Υπάρχει τρόπος ή app που να σβήνει αμέσως ή να απενεργοποιεί από παντού οποιοδήποτε ιστορικό?

Π.χ. στην εφαρμογή Χάρτες να σβήνεται ή να απενεργοποιείτε το ιστορικό για το που έχω πάει.

Και να συνεχίζω να χρησιμοποιώ κανονικά αυτές τις εφαρμογές π.χ. Χάρτες, κάποιον ίντερνετ browser κ.τ.λ.

Δεν έχεις incognito mode στους χάρτες;

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ στους χάρτες βάζω αυτό το mode. 
Σε όλα τα άλλα app τι κάνω
Δεν τα χρησιμοποιείς,έτσι δουλεύουν αυτές οι εφαρμογές. Ή βρίσκεις άλλες να δουλεύουν όπως θες.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα σας. έχω ΤΟ XIAOMI 11T ANDROID 12 και θέλω να βρω app καταγραφής κλήσεων που να ακούγονται και οι δύο συνομιλητές. 

γνωρίζει κάποιος ποιο APP να επιλέξω; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας κάνει το youtube κόλλημα στο βίντεο όταν το προχωράτε με double tap μπροστά η πίσω; εμένα όταν το κάνω double tap παγώνει η εικόνα για 2-3 δευτερόλεπτα. Ο ήχος παίζει κανονικά

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.Χτες απόγευμα μπλοκαρίστηκε ο λογαριασμός FB για λόγους ασφαλείας όπως είπαν.Τώρα για επιβεβαίωση ζητάει ημερομηνία γέννησης που υπάρχει στο λογαριασμό.Όταν φτιάξαμε τον λογαριασμό,δε βάλαμε φυσικά κανονικά στοιχεία με όλα αυτά που ακούγονταν και γράφονταν για χακεράδες που κλέβουν στοιχεία από λογαριασμούς κλπ.Δε γράψαμε κάπου την ημερομηνία γέννησης που βάλαμε και δε τη θυμόμαστε.Για πόσες ώρες θα είναι ακόμα κλειδωμένος ο λογαριασμός κι αν μπορούμε να τον ανακτήσουμε με email επιβεβαίωσης ή με κωδικό με μήνυμα στον αριθμό κινητού που έχουμε δηλώσει.Αυτό θέλαμε να σας ρωτήσουμε.Γειά σας,καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα θεματάκι απο μια μονάδα car android 11 που πήρα πρόσφατα.

Συγκεκριμένα οταν συνδέω ενα usb flash drive κολλάει στο permission settings, φαίνεται οτι λείπει το OPEN DOCUMENT TREE απο το λειτουργικό. Γνωρίζει κάποιος αν διορθώνεται?

20220413_132210+.jpg

Όσο εξελισσόμαστε τόσο πιο πολύ τρέχουμε
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Jojonakis said:

Εχω ένα θεματάκι απο μια μονάδα car android 11 που πήρα πρόσφατα.

Συγκεκριμένα οταν συνδέω ενα usb flash drive κολλάει στο permission settings, φαίνεται οτι λείπει το OPEN DOCUMENT TREE απο το λειτουργικό. Γνωρίζει κάποιος αν διορθώνεται?

20220413_132210+.jpg

δεν βλεπει κανενα φακελο ? μονο σε αυτο το usb ή και σε αλλα ?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, lneam said:

δεν βλεπει κανενα φακελο ? μονο σε αυτο το usb ή και σε αλλα ?

Το usb το βλέπει κανονικά όλο και αντιγραφή αρχείων κάνει κανονικά αλλά χωρίς το permission δεν μπορεί καμία εφαρμογή να δεί το usb όπως πχ να παίξει ο player αρχεία από αυτό ή να κάνεις sync αρχεία από usb σε local κλπ

Όσο εξελισσόμαστε τόσο πιο πολύ τρέχουμε
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jojonakis said:

Το usb το βλέπει κανονικά όλο και αντιγραφή αρχείων κάνει κανονικά αλλά χωρίς το permission δεν μπορεί καμία εφαρμογή να δεί το usb όπως πχ να παίξει ο player αρχεία από αυτό ή να κάνεις sync αρχεία από usb σε local κλπ

εως το android 10, ολα ηταν μια χαρα. Μετα, για λογους ασφαλειας η google αλλαξε τον τροπο που οι εφαρμογες βλεπουν την εσωτ. ή την εξωτ. μνημη. Για το usb otg ουτε λογος να εχουν προσβαση οι εφαρμογες. Μεταφερεις τα αρχεια χρησης στον φακελο εγκαταστασης της εφαρμογης. Μονο ο default file manager της συσκευης λειτουργει 100% για file copy. Οι αλλοι file managers θελουν δοκιμη.
 

οτι υπαρχει εδω, ειναι της εφαρμογης
/storage/emulated/0/android/data/

οτι υπαρχει εδω, ειναι share folder
/storage/emulated/0/android/obb

το επομενο βημα ειναι να σου επιτρεπει η εφαρμογη να επιλεξεις working folders.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγες μερες παρατηρησα κατι παραξενο στο Play store.

Πηγα να κοιταξω για διαφορα aps και μολις πατησα εγκατασταση σε ενα, μου εμφανισε ΔΥΟ συσκευες να επιλεξω.

Η μια συσκευη (samsung note 10) δεν ειναι δικη μου, ποτέ δεν ηταν και εμφανιστηκε τωρα στο μενου.  Εννοειται πως ουδεποτε εχω δωσει τα στοιχεια του λογαριασμου googleσε καποιον, ωστε να τα χρησιμοποιησε σε αλλη συσκευη.

 Συμπτωματικα, πριν λιγες μερες αναβαθμιστηκα σε android 12 στο κινητο μου oneplus 8. Δεν ξερω αν ειναι συμπτωση που τωρα εμφανιστηκε και δευτερη συσκευη στο Google play store.

 

Δεδομενου πως απο οσο εψαξα δεν μπορω να διαγραψω την samsung συσκευη, παρα μονο να την κανω να μην εμφανιζεται...Εκτος απο αλλαγη password του λογαριασμου google, υπαρχει κατι άλλο που μπορω και πρεπει να κανω. ?  Εννοειται πως αλλαξα Password στον λογαριασμο και εκανα αποσυνδεση της συσκευης samsung note 10.  Επισης ελεγξα εαν εχουν αλλαξει καποιες παραμετροι ασφαλειας και ολα ειναι οκ (πιστοποιηση δυο βηματων, κινητο επαληθευσης κλπ)

.Εχει συμβει σε καποιον αλλον να του εμφανισει συσκευη που δεν κατειχε στο Play store. ?

Παιζει να ειναι καποιο Bug. ? (πριν το Oneplus 8, ειχα ενα παλιο LG G4 σε αυτον τον λογαριασμο, το οποιο δεν εμφανιζεται πλεον)

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-04-27 201449.jpg

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, lneam said:

εως το android 10, ολα ηταν μια χαρα. Μετα, για λογους ασφαλειας η google αλλαξε τον τροπο που οι εφαρμογες βλεπουν την εσωτ. ή την εξωτ. μνημη. Για το usb otg ουτε λογος να εχουν προσβαση οι εφαρμογες. Μεταφερεις τα αρχεια χρησης στον φακελο εγκαταστασης της εφαρμογης. Μονο ο default file manager της συσκευης λειτουργει 100% για file copy. Οι αλλοι file managers θελουν δοκιμη.
 

οτι υπαρχει εδω, ειναι της εφαρμογης
/storage/emulated/0/android/data/

οτι υπαρχει εδω, ειναι share folder
/storage/emulated/0/android/obb

το επομενο βημα ειναι να σου επιτρεπει η εφαρμογη να επιλεξεις working folders.

τελικά αν είναι θέμα 11 κ οχι προβλήματος θα ειναι μεγάλο μείον, και απορώ που σου δινει την δυνατότητα να του κάνεις φορματ για να το δει ως αποθηκευτικό χώρο και το αποτέλεσμα ειναι μετα να μην το βλέπει καθόλου.

Βαζω και καποια ακομα screenshot τα οποια απο τα προειδοποιητικα φαινεται σα κατι να λείπει.20220410_134323.thumb.jpg.7c4456a6507396027e068c8db0a8458a.jpg20220422_120550.thumb.jpg.ef3eaecff35fb80c63c22984908ee5f5.jpg

Όσο εξελισσόμαστε τόσο πιο πολύ τρέχουμε
Link to comment
Share on other sites

Στο Messenger δεν μου βγάζει την πράσινη βούλα ότι κάποιος είναι μέσα. Ακόμα και μετά τη σημερινή ενημέρωση του app. Συμβαίνει σε όλους ή σε μένα μόνο;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αλλαξες τη ρυθμιση "ενεργη κατασταση"?

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία εβδομάδα συναντάω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα.

Ενώ παλιότερα σε σημεία που δεν είχα και πολύ καλό σήμα έβαζα στις ρυθμίσεις δικτύου την επιλογή "μόνο 3G" και έβρισκε κανονικότατα σήμα και ίντερνετ τώρα ακόμα και σε περιοχές που έχω φουλ σήμα αυτή η επιλογή δεν έχει καθόλου σήμα.

Όλες οι άλλες επιλογές:

4G/3G/2G(Αυτόματη σύνδεση)

3G/2G(Αυτόματη σύνδεση)

Μόνο 2G

δουλεύουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...