Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 17/11/2021 at 11:21 ΠΜ, tsiftsism said:

Τώτα τελευταία η εφαρμογή έχει πάρει αρκετές αναβαθμίσεις, μήπως άλλαξαν κάτι στον τρόπο εμφάνισης τους και δεν μπορείς να ορίσεις εσύ πώς θα εμφανίζονται;

Κάτι τέτοιο υποψιάζομαι, αν και αυτό είναι μεγάλη υποβάθμιση της εφαρμογής. Τεράστια... 

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω τελευταία ένα περίεργο πρόβλημα. 

Στο άσχετο και όταν του έρθει μερικές φορές(Ευτυχώς σπάνια) ακούω όλους τους ήχους από το ακουστικό που είναι για την ομιλία και όχι από το ηχείο που είναι για να ακούς κανονικά. 

Και αυτό διορθώνεται όταν κάνω επανεκκίνηση το κινητό ή μερικές φορές όταν λάβω μια κλήση.

 

Γιατί συμβαίνει αυτό και πως μπορώ να το λύσω; 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
17 minutes ago, adais said:

Αντιμετωπίζω τελευταία ένα περίεργο πρόβλημα. 

Στο άσχετο και όταν του έρθει μερικές φορές(Ευτυχώς σπάνια) ακούω όλους τους ήχους από το ακουστικό που είναι για την ομιλία και όχι από το ηχείο που είναι για να ακούς κανονικά. 

Και αυτό διορθώνεται όταν κάνω επανεκκίνηση το κινητό ή μερικές φορές όταν λάβω μια κλήση.

 

Γιατί συμβαίνει αυτό και πως μπορώ να το λύσω; 

Απευθύνεσαι σε λάθος μέρος, όπως και στο προηγούμενο που είχες απευθυνθεί γιατί αυτό είναι θέμα της συσκευής σου συγκεκριμένα και εκεί πρέπει να ρωτήσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα πριν το είχα βάλει συγκεκριμένα στα προβλήματα android γιατί έχω ακούσει/διαβάσει ότι συμβαίνει σε πάρα πολλούς ανεξαρτήτως μοντέλου και μάρκα κινητού.

Μιας και είσαι admin αν θες μετέφερε αυτό το τοπικ στο σωστό μέρος αν πιστεύεις ότι θα έχω κάποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, adais said:

Μα πριν το είχα βάλει συγκεκριμένα στα προβλήματα android γιατί έχω ακούσει/διαβάσει ότι συμβαίνει σε πάρα πολλούς ανεξαρτήτως μοντέλου και μάρκα κινητού.

Μιας και είσαι admin αν θες μετέφερε αυτό το τοπικ στο σωστό μέρος αν πιστεύεις ότι θα έχω κάποια βοήθεια.

adais έχεις απόλυτο δίκιο. 

Συμβαίνει σε πολλές συσκευές. Παράδειγμα δικό μου πριν λίγες μέρες, σε Huawei P smart 2021.

Ξαφνικα η αναπαραγωγή των ήχων άρχισε να γίνεται από το ακουστικό και το πρόβλημα λύθηκε με επανεκκίνηση. 

 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δείτε βρήκα βίντεο από το 2017 και με άλλης μάρκας κινητό και το κάνει και σε αυτόν.

Λέει ότι πρέπει να κάνεις "force close" το messenger αλλά αυτό δεν είναι μόνιμη λύση για το πρόβλημα.

Έχει βρει κανείς καμία μόνιμη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω το εξής πρόβλημα. Όταν είμαι στην εφαρμογή του Facebook και ανοίγω ένα βιντεάκι στο youtube, στον ενσωματωμένο browser του Facebook ξεκινάει το βιντεάκι να παίζει και ακούγεται μόνο ήχος, χωρίς να βλέπω εικόνα. Έχω δοκιμάσει εκκαθάριση δεδομένων του Facebook app και επανεγκατάσταση χωρίς αποτέλεσμα.

Έχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο υποψιάζομαι, αν και αυτό είναι μεγάλη υποβάθμιση της εφαρμογής. Τεράστια... 
Μάλλον πρόκειται περί bug και ελπίζω να το διορθώσουν. Διότι αν ήθελαν να είναι μόνο αλφαβητικά, δεν θα σε άφηνε καν να τα πειράξεις.
Link to comment
Share on other sites

έχω το Samsung A72 αλλά για sms εφαρμογή έχω της Google. έχω 2 σιμ μια wind που την έχω με χρώμα μπλε και μια κοσμοτε με χρώμα πράσινο. στην εφαρμογή sms της Samsung οκ τα χρώματα. στης Google είναι ΑΝΆΠΟΔΑ! γίνεται να αλλάξει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο.
μόνο με αυτό το κινητό όταν καλώ πολλές φορές κάποιον και πριν απαντήσει, ο ήχος που περιμένεις μέχρι να απαντήσει ούτε που ακούγεται! δεν το κάνει σε όλα τα τηλεφωνήματα! παράξενο.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρύθμιση κάνεις στο μεσετζερ facebook για να φαίνονται αμέσως τα μηνύματα?
Μου στέλνουν και δεν έρχονται αμέσως.
Ίσως κάτι έχω πειράξει κατά λαθος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/20/2021 at 8:47 PM, p_k said:

adais you are absolutely right. 

It happens on many devices. Example of mine a few days ago, on Huawei P smart 2021.

Suddenly the sounds started playing from the handset and the problem was solved by restarting. 

 

Same i also have this issue.

Link to comment
Share on other sites

Έχω συνδέσει με το Gmail μου τη συσκευή του κινητού μου(όχι το τηλέφωνο μου/νούμερο μου) 

Απλά θέλω να ρωτήσω ότι αν κάνω "ξέχασα το κωδικό μου" και μου έρθει η ειδοποίηση στο συνδεδεμένο με τη συσκευή του κινητού μου θα πρέπει μετά να από συνδεθώ από το κινητό μου και να ξανά συνδεθω με το νέο κωδικό ή το παίρνει αυτόματα; 

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια απορια ρε παιδια αν εχει τυχει σε καποιον....Μια φιλη πηγε να κανει εξαργυρωση δωροκαρτας και αντι να της βγαλει να συμπληρωσει τον κωδικο

της εβγαλε αυτο

"Χρειαζόμαστε περισσότερες πληροφορίες για την εξαργύρωση της δωροκάρτας σας. Στείλτε μας λεπτομέρειες"

Ξερει κανεις τι μπορει να παιζει?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
24 minutes ago, Savafan1985 said:

Μια απορια ρε παιδια αν εχει τυχει σε καποιον....Μια φιλη πηγε να κανει εξαργυρωση δωροκαρτας και αντι να της βγαλει να συμπληρωσει τον κωδικο

της εβγαλε αυτο

"Χρειαζόμαστε περισσότερες πληροφορίες για την εξαργύρωση της δωροκάρτας σας. Στείλτε μας λεπτομέρειες"

Ξερει κανεις τι μπορει να παιζει?

Δωροκάρτα για τι πράγμα; Από ποιον; Δώσε περισσότερες πληροφορίες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, athanaso77 said:

Δωροκάρτα για τι πράγμα; Από ποιον; Δώσε περισσότερες πληροφορίες.

δωροκαρτα google play, λογικα απο το public

Εχει ξαναπαρει και βαλει δωροκαρτα στο google play,  απλα πρωτη φορα της το βγαζει αυτο

Edited by Savafan1985
Link to comment
Share on other sites

Στο google maps κοινώς στους χάρτες αν δεν έχεις ίντερνετ ακούς φωνητικά τις οδηγίες; 

Γιατι εμένα οι φωνητικές οδηγίες ενεργοποιούντε μόνο αν το ιντερνετ είναι ενεργό. 

Με ανενεργό ίντερνετ και απλά gps μου δείχνει που πρέπει να πάω αλλά χωρίς φωνητικες οδηγίες.

Ειναι φυσιολογικό αυτό; 

Αν όχι τι πρέπει να κάνω για να έχω φωνητικες οδηγίες ακόμα και χωρίς ίντερνετ στο κινητό μου; 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανεβάσει κάποια εφαρμογή και μου λέει ότι πρέπει βάλω φορολογικά στοιχεία κλπ 

Ζητάει διάφορα και βγάζει κάτι για απαλλαγή φόρου, συμβάσεις κλπ. 

Τι από αυτά επιλέγω για να μην μπλέξω? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Γνωριζει κανεις πως μπορουμε να βγουμε απο kids mode σε ταμπλετ Samsung A7 SM-T280;

Κατα λαθος ενεργοποιηθηκε κ ενω προσπαθησα να κανω εξοδο με τον κωδικο που σ αυτες τις περιπτωσεις ειναι 4 μηδενικα,δεν βγαινει. Ψαχνοντας στο support της samsung ειχε εναν αλλο τροπο,να κρατησω παρατεταμενα το πληκτρο ενεργοποιησης ,μεχρι να βγαλει την επιλογη απενεργοποιηση. Μετα να πατησω παρατεταμενα ξανα το εικονιδιο της απενεργοποιησης μεχρι να βγαλει την επιλογη Ασφαλης Λειτουργια, η οποια δεν εμφανιστηκε ποτε. 

Αν γνωριζει κανεις θα με βοηθουσε πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω το Xiaomi Redmi Note 7

Γέμισε η internal memory και αναγκάστηκα για να κάνω χώρο, να μεταφέρω με cut and paste τα folders με τις φωτος στην SD.

Από τότε:

  • Οι εφαρμογές gallery -δοκίμασα 4 με 5- δεν βλέπουν όλα τα folders και νομίζω χάθηκαν πολλές φωτος
  • Όταν βγάζω φωτο ή βίντεο δεν υπάρχει πουθενά! χωρίς μήνυμα λάθους. Δεν εμφανίζεται πουθενά σε καμία εφαρμογή!

Τι παίζει? τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Βασικός κανόνας ποτέ μα ποτέ δεν κάνουμε αποκοπή (cut) αλλά αντιγραφή, σύνδεσε το σε υπολογιστή και κάνε εκεί αντιγραφή όσες φωτογραφίες βρεις.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2021 at 12:23 ΜΜ, adais said:

Έχω συνδέσει με το Gmail μου τη συσκευή του κινητού μου(όχι το τηλέφωνο μου/νούμερο μου) 

Απλά θέλω να ρωτήσω ότι αν κάνω "ξέχασα το κωδικό μου" και μου έρθει η ειδοποίηση στο συνδεδεμένο με τη συσκευή του κινητού μου θα πρέπει μετά να από συνδεθώ από το κινητό μου και να ξανά συνδεθω με το νέο κωδικό ή το παίρνει αυτόματα; 

Δεν ξέρει να απαντήσει κάποιος; 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 2/2/2022 at 4:44 ΜΜ, adais said:

Δεν ξέρει να απαντήσει κάποιος; 

Έχω την εντύπωση ότι θα σου ζητήσει να κάνεις πάλι login (με το νέο password).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε τι παίζει με το yahoo mail και την εφαρμογή Samsung mail?

'Αλλαξα κωδικό στο yahoo email μου και δεν μπορώ να συνδεθώ με τον νέο κωδικό από εφαρμογή Samsung mail που το είχα.

Βγάζει err_connection_refused

Δοκίμασα και άλλες αλλά μόνο από την ίδια εφαρμογή yahoo mail μπορεί και μπαίνει.

Edited by makouin
Το έλυσα το πρόβλημα,,,Η λύση απλή...Όσοι έχετε προσωπικό DNS στις ρυμίσεις απλά απενεργοποιήστε το) μέχρι να συνδεθείτε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...