Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

​Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιησω μόνιμα το google play protect; Ή να το κανω να μην μπορει να σβήσει μια εφαρμογη που θελω αλλά τη βλέπει σαν malware;

 

Στο playstore πατάς στην εικόνα του προφίλ σου κι επιλέγεις play protect, έπειτα στο γρανάζι πάνω δεξιά.

Κλείνεις τους διακόπτες, κανείς και μία επανεκκίνηση για σιγουριά και λογικά είσαι οκ.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Στο playstore πατάς στην εικόνα του προφίλ σου κι επιλέγεις play protect, έπειτα στο γρανάζι πάνω δεξιά.

Κλείνεις τους διακόπτες, κανείς και μία επανεκκίνηση για σιγουριά και λογικά είσαι οκ.

 

Το εχω κανει πολλες φορες αυτό αλλά ενεργοποιειται απο μονο του και κανει απεγκατασταση την εφαρμογη που χρειαζομαι

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει πολλες φορες αυτό αλλά ενεργοποιειται απο μονο του και κανει απεγκατασταση την εφαρμογη που χρειαζομαι

 

Κλασική Google που ενεργοποιεί πράγματα τα οποία ο χρήστης απενεργοποίησε.

Άλλον τρόπο δεν ξέρω.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Κλασική Google που ενεργοποιεί πράγματα τα οποία ο χρήστης απενεργοποίησε.

Άλλον τρόπο δεν ξέρω.

 

Αν κανω root το τηλέφωνο και μετα τοποθετησω την εφαρμογη μεσα στο /system; Τοτε θα μπορει να τη σβησει;

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω root το τηλέφωνο και μετα τοποθετησω την εφαρμογη μεσα στο /system; Τοτε θα μπορει να τη σβησει;

Καλυτερα δες μηπως υπαρχει αλλη εφαρμογη που να κανει τα ιδια ή αν υπαρχει η ιδια η εφαρμογη σε αλλο καταστημα αλλα χωρις να τρυπαρει το play protect.

Με root κατι να λαθος να κανεις θα κλαις την συσκευη κι εγω προσωπικα δεν παιρνω τετοιο ρισκο να καθοδηγησω καποιον σε rooted περιβαλλον.

 

 

 

Δες τα παρακάτω βίντεο...

Ποια εφαρμογή θέλεις;

Αυτα τα βηματα τα εκανα αλλα μετα απο καιρο το Play Protect γινεται enabled απο την Google.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Αν σας χτυπάει συνέχεια το Google app, έχετε υπόψη σας ότι μόλις το έσκισε η Google LLC με ένα update, οπότε κάντε απεγκατάσταση των ενημερώσεων μέχρι να το φτιάξουν...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αν σας χτυπάει συνέχεια το Google app, έχετε υπόψη σας ότι μόλις το έσκισε η Google LLC με ένα update, οπότε κάντε απεγκατάσταση των ενημερώσεων μέχρι να το φτιάξουν...

Μια χαρά δουλεύει σε μένα και πριν λίγο έκανα και την ενημέρωση της εφαρμογής (12.23.16.23).

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει να το έφτιαξαν πια. Πριν είχε θέμα (παράδειγμα 1 - παράδειγμα 2 κ.ο.κ.).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Παρακαλώ, ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι πολύ σημαντικό που ψάχνω.

 

Πρόκειται για Android αρκετά παλιό, 4.2.2

Ψάχνω για το Play Store μία εφαρμογή απλή, για text, σαν π.χ. notepad, αλλά η εφαρμογή να μπορεί να κάνει τα εξής:

το αρχείο που θα δημιουργώ, να μπορώ να τα βρίσκω σε κάποιο path (όχι root)

το αρχείο που θα βρίσκω στο path, να μπορεί να το διαβάσει καί υπολογιστής

 

υ.γ. no Android update

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι υπάρχουν πάρα πολλοί στο play store:

https://play.google.com/store/search?q=text%20editor&c=apps&hl=en_US&gl=US

Το ότι πρόκειται για αρκετά παλιά έκδοση android, μπορεί να είναι πρόβλημα, οπότε(εκτός και αν είσαι τυχερός και βρεθεί κάποιος που γνωρίζει κάποιον συγκεκριμένο που να λειτουργεί σε 4.2 και να κάνει αυτά που θέλεις) τους παίρνεις με τη σειρά μέχρι να βρεις κάτι που θα σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στο αυτοκίνητο μια οθόνη multimedia με λειτουργικό Android 10.

Ίσως επειδή το έχω λίγες μέρες δεν το έχω συνηθίσει ακόμα αλλά νιώθω ότι δεν είναι καλά σεταρισμένο ως προς την ευχρηστία.

Σκέφτομαι να του περάσω τον Nova Launcher και να δημιουργήσω ένα περιβάλλον σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες (widgets, κλπ).

Μπορώ λέτε να το κάνω ή θα έχω προβλήματα (κολλήματα, κρασαρίσματα, κλπ);

 

Αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία, ας μου πει τη γνώμη του.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις, αν σε βολέψει τότε μια χαρά. Δεν είναι κάτι επικίνδυνο, αν φοβάσαι πχ μήπως αχρηστευτεί η συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας να δω αν κάποιος έχει τοποθετήσει τον Nova Launcher σε παρόμοια με την δική μου οθόνη, βρήκα δύο άλλους launchers, ειδικά φτιαγμένους για αυτή τη δουλειά: Τον car launcher και τον AGAMA Car launcher. Και η αλήθεια είναι ότι ταιριάζουν απόλυτα με αυτό που είχα στο μυαλό μου (περιβάλλον λειτουργίας).

Οπότε, θα πειραματιστώ με κάτι τέτοιο αρχικά και θα δω πώς θα πάει.

 

Αν μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω μήπως αντιμετωπίσω προβλήματα δοκιμάζοντας κάτι διαφορετικό από αυτό που ήδη φοράει η οθόνη είναι γιατί αυτός που το εγκατέστησε μου είπε, εμμέσως πλην σαφώς, ότι η οθόνη δεν είναι ένα τάμπλετ σπιτιού και καλό θα ήταν να μην προσθέσω καμία επιπλέον εφαρμογή. Γιατί, αν τυχόν συμβεί κάτι (κολλήσει, κρασάρει, κλπ), θα πρέπει να επιστρέψει η οθόνη στην αντιπροσωπεία και από κει δεν είναι σίγουρο ότι θα δουν με καλό μάτι οτιδήποτε έξτρα υπάρχει, ίσως δηλαδή το "χρησιμοποιήσουν" ως επιχείρημα για να ακυρώσουν την εγγύηση.

Κι αυτό, όσο να'ναι, με θορύβησε... :lost:

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις το προμηθευτή σου ή αν δεν ξέρει αυτός τον κατασκευαστή
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Πάντως γενικά, το να βγει εκτός εγγύησης μια οθόνη γιατί άλλαξες launcher, δεν νομίζω ότι ούτε είναι πιθανό ούτε και λογικό. Και για να απαντήσω στην πρώτη σου ερώτηση, τον έχω βάλει τον agama, είναι ωραίος παραμετροποιησιμος κι έχει κάποια ωραία χαρακτηριστικά σε σχέση με τον μαμά κινεζοlauncher. Για μένα είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου το ποιόν θα βάλεις. Άσε που μετά από λίγο καιρό, τρία κουμπιά θα πατάς μόνο (που λέει ο λόγος...) radio fm, Navi, media. Τα υπόλοιπα μια στο τόσο που θα τα πειράζεις δεν νομίζω να σε απασχολεί που θα είναι.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτό που λες.

Η αλήθεια είναι ότι κάπως διαφορετικά περίμενα το περιβάλλον από την οθόνη και λίγο απογοητεύτηκα...

Γι' αυτό θέλω να αλλάξω launcher, και για γίνει πιο όμορφο αλλά κυρίως πιο εύχρηστο και λειτουργικό (για τις δικές μου ανάγκες).

Για παράδειγμα, έβαλα συνέδεσα το στικάκι με την οθόνη, είχα μεταφέρει αρκετά τραγούδια σε τρεις διαφορετικούς φακέλους και μέσα από το μενού δεν μπορούσα με τίποτα να αλλάξω φάκελο. Είχε αναγνωρίσει μόνο τον πρώτο φάκελο και στους άλλους δύο δεν είχα πρόσβαση. Δεν μπόρεσα ποτέ να παίξω τραγούδια από τον δεύτερο ή τρίτο φάκελο.

Απλά, απαράδεκτο!

Θέλω κάποια τέτοια πράγματα να γίνονται απλά και γρήγορα.

Ο Agama φαίνεται καλός και απλός launcher. Σίγουρα θα τον δοκιμάσω και πολύ πιθανό να τον κρατήσω.

Άσχετο: έχεις βάλει έξτρα εφαρμογές για τραγούδια και βίντεο; Κι αν ναι, ποιες σε βόλεψαν; (μιλάω πάντα για χρήση εντός του αυτοκινήτου)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτό που λες.

Η αλήθεια είναι ότι κάπως διαφορετικά περίμενα το περιβάλλον από την οθόνη και λίγο απογοητεύτηκα...

Γι' αυτό θέλω να αλλάξω launcher, και για γίνει πιο όμορφο αλλά κυρίως πιο εύχρηστο και λειτουργικό (για τις δικές μου ανάγκες).

Για παράδειγμα, έβαλα συνέδεσα το στικάκι με την οθόνη, είχα μεταφέρει αρκετά τραγούδια σε τρεις διαφορετικούς φακέλους και μέσα από το μενού δεν μπορούσα με τίποτα να αλλάξω φάκελο. Είχε αναγνωρίσει μόνο τον πρώτο φάκελο και στους άλλους δύο δεν είχα πρόσβαση. Δεν μπόρεσα ποτέ να παίξω τραγούδια από τον δεύτερο ή τρίτο φάκελο.

Απλά, απαράδεκτο!

Θέλω κάποια τέτοια πράγματα να γίνονται απλά και γρήγορα.

Ο Agama φαίνεται καλός και απλός launcher. Σίγουρα θα τον δοκιμάσω και πολύ πιθανό να τον κρατήσω.

Άσχετο: έχεις βάλει έξτρα εφαρμογές για τραγούδια και βίντεο; Κι αν ναι, ποιες σε βόλεψαν; (μιλάω πάντα για χρήση εντός του αυτοκινήτου)

 

οχι φιλε . δεν εχω βάλει κάτι έξτρα. με τον μαμά player τα παίζω. αλλά δεν μου έχει τύχει να μήν μπορώ να δώ κάποιον φάκελο στο στικάκι. κι έχω πάνω από 30 φακέλους στο usb της μουσικης

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτό που λες.

Η αλήθεια είναι ότι κάπως διαφορετικά περίμενα το περιβάλλον από την οθόνη και λίγο απογοητεύτηκα...

Γι' αυτό θέλω να αλλάξω launcher, και για γίνει πιο όμορφο αλλά κυρίως πιο εύχρηστο και λειτουργικό (για τις δικές μου ανάγκες).

Για παράδειγμα, έβαλα συνέδεσα το στικάκι με την οθόνη, είχα μεταφέρει αρκετά τραγούδια σε τρεις διαφορετικούς φακέλους και μέσα από το μενού δεν μπορούσα με τίποτα να αλλάξω φάκελο. Είχε αναγνωρίσει μόνο τον πρώτο φάκελο και στους άλλους δύο δεν είχα πρόσβαση. Δεν μπόρεσα ποτέ να παίξω τραγούδια από τον δεύτερο ή τρίτο φάκελο.

Απλά, απαράδεκτο!

Θέλω κάποια τέτοια πράγματα να γίνονται απλά και γρήγορα.

Ο Agama φαίνεται καλός και απλός launcher. Σίγουρα θα τον δοκιμάσω και πολύ πιθανό να τον κρατήσω.

Άσχετο: έχεις βάλει έξτρα εφαρμογές για τραγούδια και βίντεο; Κι αν ναι, ποιες σε βόλεψαν; (μιλάω πάντα για χρήση εντός του αυτοκινήτου)

Αυτο που λες με το στικακι εχει σχεση με το αππ που χρησιμοποιεις για να το διαβασεις κι οχι με τον launcher. Δε νομιζω οτι θα αλλαξει κατι οσον αφορα το συγκεκριμενο θεμα οποιον και να βαλεις πανω.

Δοκιμασες αλλο app για τη μουσικη?

Εχω ενα αντιστοιχο android κινεζικο στο αυτοκινητο και το δικο του app για μουσικη ηταν οικτρο. Εβαλα Mx player & Vlc αλλα οκ υπαρχουν δεκαδες αλλα αντιστοιχα για μουσικη ή/και video.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το γνωρίζω αυτό, δεν έχει να κάνει με τον launcher. Την αλλαγή launcher την θέλω για ένα πιο όμορφο και εύχρηστο περιβάλλον.

Το άλλο που είπα για το στικάκι, έχει να κάνει με την εφαρμογή. Θα το ξαναδώ κάποια στιγμή με την ησυχία μου αλλά νομίζω ότι θα βάλω κάποιον εξωτερικό player (Jet Audio, Poweramp, Mx player). Θα τα δοκιμάσω και θα δω ποιο συνεργάζεται καλύτερα.

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο γιατί δεν το γνωρίζω: για την χρήση του τηλεφώνου θα μπορούσα να βάλω το True Phone;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το γνωρίζω αυτό, δεν έχει να κάνει με τον launcher. Την αλλαγή launcher την θέλω για ένα πιο όμορφο και εύχρηστο περιβάλλον.

Το άλλο που είπα για το στικάκι, έχει να κάνει με την εφαρμογή. Θα το ξαναδώ κάποια στιγμή με την ησυχία μου αλλά νομίζω ότι θα βάλω κάποιον εξωτερικό player (Jet Audio, Poweramp, Mx player). Θα τα δοκιμάσω και θα δω ποιο συνεργάζεται καλύτερα.

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο γιατί δεν το γνωρίζω: για την χρήση του τηλεφώνου θα μπορούσα να βάλω το True Phone;

Δεν εχω δοκιμασει ποτε κατι τετοιο για να ειμαι ειλικρινης οποτε δεν το ξερω.

Υποθετω πως οχι γιατι φανταζομαι θα χρησιμοποιεις το κινητο σου για τις κλησεις και δε θα εχεις ξεχωριστη sim στο headunit για να λειτουργησει ως τηλεφωνο και αν δεν κανω λαθος το True Phone ψαχνει για sim & imei.

Βεβαια δε χανεις τπτ να δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου!

Θα το δοκιμάσω αλλά νομίζω ότι έχεις δίκιο, το True Phone ψάχνει για sim και μάλλον δεν θα μπαίνει.

Δεν με πειράζει, απλά το είπα για μεγαλύτερη ευκολία στη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους. Μπορώ στην οθόνη να προσθέσω συντόμευση για αρχείο pdf και όχι για πρόγραμμα ?

 

Kαλησπέρα και σε σένα.

 

Θέλεις να έχεις το πιστοποιητικό εμβολιασμού ε? :D

 

Σε εμένα γίνεται ως εξής:

Bρίσκω το αρχείο, πατάω παρατεταμένα πάνω του, και μου βγάζει επιλογή για συντόμευση στην αρχική οθόνη:)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και σε σένα.

 

Θέλεις να έχεις το πιστοποιητικό εμβολιασμού ε? :D

 

Σε εμένα γίνεται ως εξής:

Bρίσκω το αρχείο, πατάω παρατεταμένα πάνω του, και μου βγάζει επιλογή για συντόμευση στην αρχική οθόνη:)

 

Ακριβώς...

Σε μένα όχι. Σε xiaomi redmi 9 δεν έχω τέτοια επιλογή. Καμία ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...