Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά θα βάλω καινούργια οθόνη για να γίνει η ανάκτηση και θα μας μείνει και η συσκευή ως εφεδρεία.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 redmi note4 που πλέον παρέδωσαν σώμα και ψυχή, εδω και 2 μερες ειμαι πλέον κατοχος του Redmi note 9T...

Σαν συσκευή δείχνει καλή...

Το λειτουργικό της όμως, ANDROID 10QP1A, (με MIUI 12.0.2), Μ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΜΟΥ...

Λογω της δουλειάς και του αγχους, μου ηταν πολυ βολικές οι άμμεσες κλήσεις, όπως επίσης και η ηχογράφηση, γιατι δεν επρεπε να σημειώσω, αλλα το άκουγα μετα (καμια σχεση με προσωπικα δεδομενα κτλ...)

ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ Η GOOGLE ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΑ 2...

ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ΔΙΚΑΙΏΜΑΤΑ, ΧΙΛΙΕΣΔΥΟ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ, ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ LOUNCHER, AΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Η δουλεια μου τις 2 μερες παει πισω, και γιατι εφαγα ωρες προσπαθωντας να τα λυσω, αλλά και γιατι πλεον, ολα ειναι πιο δυσκολα...

Sorry που "φωναζω, αλλα έχω καταταλαιπωρηθει, και ειμαι και αυπνος...

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΒΟΗΘΕΙΑ...

 

(Kαποιος mode ας διορθωσει το αρθρο στον τιτλο που θελει: ..."οι" αμεσες... )

Edited by kastorasgr
ΕDΙΤ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , έχω 2 κλιματιστικά ( τοίχου Split Midea Mission MSMBAU-09HRFN1 & MSMBBU-12HRFN1 ) που τα ελέγχω από το ιντερνέτ μέσω ενός usb dongle που κουμπώνει πάνω τους και στο κινητό την εφαρμογή Midea smart

Άλλαξα τηλέφωνο ( mi 9 lite --> redmi note 10 ) και δεν βρίσκω να βάλω την εφαρμογή από το store Midea smart ( στο παλιό είχα την Midea smart ver 20161110 ) .

Δεν υπάρχει πλέον να κατέβει σκαναροντας το qr code που έχει το manual .

Ψάχνοντας είδα οτι η ver 20161110 ήταν και η τελευταία που έβγαλε .

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος εάν ξέρει ποια ειναι η τωρινή εφαρμογή που την αντικατέστησε ( έχουν μεταφερθεί οι χρήστες / login κλπ σε κάποια νεα ?) δοκίμασα 2 που βρήκα αλλά δεν ...

 

**Προσωρινά βρηκα και κατεβασα την παλια αλλα μου λεει οτι ειναι παλιο και το android νεο και μπορει να μην παιζει σωστά

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες την msmartlife; αν κατεβαινει..

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.midea.ai.overseas&hl=en&gl=US

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες την msmartlife; αν κατεβαινει..

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.midea.ai.overseas&hl=en&gl=US

 

Δεν επαιξε δυστηχως

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν βλέπω να διαβάζει και πολύ το φόρουμ.

Μόνο τα Samsung έχω την εντύπωση ότι κάνουν καταγραφή κλήσεων. Η σειρά S τουλάχιστον. Δεν ξέρω για τις άλλες σειρές των Samsung.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν βλέπω να διαβάζει και πολύ το φόρουμ.

Μόνο τα Samsung έχω την εντύπωση ότι κάνουν καταγραφή κλήσεων. Η σειρά S τουλάχιστον. Δεν ξέρω για τις άλλες σειρές των Samsung.

Ουτε τα note κάνουν καταγραφή. Και έχω την εντύπωση ότι με το 11 αφαιρέθηκε και από τα S.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Από το Android 9 και πάνω σε κάνει κανένα επίσημα καταγραφή κλήσεων. Γιατί απλά απαγορεύεται βάση νομοθεσίας ευρωπαϊκής ένωσης και Αμερικής. Υπάρχουν κάποιες συσκευές όπως πχ huawei ή xiaomi που αν τους βάλεις apk Κίνας ή άλλη ρομ μπορούν να καταγράψουν. Όλες οι άλλες εφαρμογές από την 9 και πάνω αν καταγράφουν καταγράφουν από τους "κραδασμούς" του κινητού όχι απευθείας. Πχ σε ένα Bluetooth δε θα γράψουν κάτι πάρα μόνο την φωνή μας. Εγώ στο huawei έχω το apk από κινεζική ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Ουτε τα note κάνουν καταγραφή. Και έχω την εντύπωση ότι με το 11 αφαιρέθηκε και από τα S.

Μια φίλη μου με S20 plus και Android 10 έκανε καταγραφή κλήσεων κανονικά. Τώρα που πήρε Android 11 θα το δω αν κάνει πάλι καταγραφή κλήσεων και θα σας πω.

Πάντως με Android 10 έκανε κανονικά καταγραφή κλήσεων. Το έχω δει.

 

Edit: Επανέρχομαι για το θέμα ηχογράφησης κλήσεων. Χθες βράδυ δοκιμάσαμε την ηχογράφηση κλήσεων στο S20+ της φίλης μου. Με την εφαρμογή call recorder την βυσσινί χρώματος εφαρμογή με το πράσινο ακουστικό και το λευκό πλαίσιο γύρω γύρω. Λειτούργησε κανονικά με Android 11, αν και της έβγαλε το προειδοποιητικό μήνυμα για την γνωστή απαγόρευση ηχογράφηση κλήσεων.

Εγώ που κατέβασα την ίδια εφαρμογή στο κινητό μου ενώ αποθήκευσε την ηχογράφηση όταν πάτησα Play δεν ακουγόταν τίποτα σε σχέση με το Samsung που ακουγόμασταν και οι δύο κανονικότητα!

Δεν ξέρω τι παίζει με αυτήν την ηχογράφηση κλήσεων. Πολύ περίεργα πράγματα. Δεν ξέρω αν δουλεύει σε άλλες εταιρείες εκτός Samsung, πάντως σε Samsung λειτουργεί κανονικά και με το Android 11.

 

Υ.Γ. Περιέγραψα την εφαρμογή γιατί δεν ξέρω με ποιόν τρόπο να τη στείλω στο φόρουμ.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρέλαβα την παραγγελία με το καινούργιο μου smartphone. Πως μπορώ να μεταφέρω το Messenger όπως το είχα στην παλιά συσκευή, χωρίς να χρειαστεί να κάνω νέο λογαριασμό, άρα και Facebook; Γίνεται; Εννοείται δεν έχω Facebook, αλλά δεν θυμάμαι και κάποιον κωδικό από το Messenger.

Αν γίνεται, πρέπει να κάνω κάτι για να μην χάσω τα αρχεία (κυρίως φωτογραφίες) μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μου είπε φίλος και μπήκα στην σελίδα messenger.com έκδοση υπολογιστή, έβαλα τον αριθμό κινητού μου, εκεί που ζητάει κωδικό, πάτησα "Ξέχασα τον κωδικό μου" μου έστειλαν έναν, έκανα αλλαγή και μου άνοιξε ο λογαριασμός μου με τα πάντα. Μετά μπήκα στο καινούργιο κινητό κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι κατάλαβα,έχεις messenger χωρίς λογαριασμό facebook.Με τον αριθμό του κινητού σου τηλεφώνου δηλαδή?Και όταν έβαλες ότι δεν θυμάσαι τον κωδικό σου,σου έστειλαν νέο κωδικό με sms στο κινητό σου?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πως μπορώ να βγάλω το knox από το Samsung note 10 . Προσπάθησα από το μενού αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποιησης, είναι 'παγωμένο' '.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πως μπορώ να βγάλω το knox από το Samsung note 10 . Προσπάθησα από το μενού αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποιησης, είναι 'παγωμένο' '.
Τι εννοείς να το βγάλεις ;

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολους

 

Μια μικρη βοηθεια για Tablet Lenovo φιλης το οποιο μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων κατα την εκκινηση ζηταει για το google account να χορηγηθει e-mail password και 8-ψηφιος κωδικος ο οποιος εχει ξεχαστει απο τον ιδιοκτητη του οπως ειναι φυσικο δεν την αφηνει νασυνεχισει το σεταρισμα και η συσκευη παραμενει στην επιλογη γλωσσας.

 

Καποιες ιδεες πως να προχωρησει?

 

Ευχαριστω!!!:cry:

Link to comment
Share on other sites

​Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιησω μόνιμα το google play protect; Ή να το κανω να μην μπορει να σβήσει μια εφαρμογη που θελω αλλά τη βλέπει σαν malware;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...