Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΜΑυρο γίνεται όταν κάνεις δρομολόγηση.Μολις το δοκίμασα και έγινε μαυρο .Το εχω στο αυτόματο.

Εμένα γινόταν και στο κύριο μενού μαύρο. Χωρίς δρομολόγηση. Κάτι που δεν το κάνει τώρα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα smartphone Xiaomi Redmi 6a. Έχω τον δικό μου λογαριασμό Google, πριν μερικές μέρες χάλασε το κινητό της μητέρας μου, κάποια στιγμή ήθελε να δει τα email της. Με το που συνδέθηκε στον λογαριασμό της από το τηλέφωνο μου, περάστηκε και ο δικός της Google λογαριασμός. Δεν μπόρεσα να τον αφαιρέσω ούτε από τις ρυθμίσεις της Google, ούτε από εκείνες της συσκευής. Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω αγοράσει το ALCATEL 1SE 2020 5030D 6.22″ αλλά δεν έχει εφαρμογή για ραδιόφωνο χωρίς ίντερνετ. Έχω επικοινωνήσει με την Υποστήριξη της Alcatel και μου 'έχει γράψει τα εξής

"Το μοντέλο 1SE έχει ραδιοφωνικό δέκτη ράδιο FM, σας ενημερώνουμε πως στα χαρακτηριστικά της συσκευής υπάρχει και αναφέρετε πως έχει το ράδιο FM, αλλά στην αγορά της Ευρωπαϊκής Ένωσης, έγινε αφαίρεση της εφαρμογής. Σχετικά με το θέμα αφαίρεσης της εφαρμογής ράδιο FM, η αφαίρεση της έγινε για να συμμορφωθεί η Alcatel στους νέους κανονισμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης"

Που σημαίνει ότι το Κινητό έχει ενσωματωμένο ράδιο αλέα του λείπει η εφαρμογή.

Και ρωτώ:

1.Υπάρχει τρόπος να βρω μια εφαρμογή που να ακούσω ραδιόφωνο από το κινητό;

2. Μπορώ να αλλάξω την rom του κινητού με μια άλλη που να έχει την εφαρμογή ενσωματωμένη;

Υ.Γ. Έχω δοκιμάσει το nextradio και δεν δουλεύει.Το κινητό έχει androit 10

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Θέλω να φτιάξω μια εφαρμογή σε Android , apk, χωρις να γνωρίζω κώδικα. Δεν θέλω να την ανεβάσω στο play store ,

δεν θα έχει κάποιο οικονομικό- εμπορικό χαρακτήρα. Μια εφαρμογή για γραφείο που θα την χειρίζονται οι υπάλληλοι της μόνο, σχετικά απλή.

Τι μου προτείνετε? Υπάρχει κάτι σαν στο Wordpress για android?

Θέλω αν γίνεται να είναι δωρεάν !

Kάποιες πλατφόρμες που είχα ψάξει τις ανεβάζανε στο playstore με μηνιαία συνδρομή , δωρεάν μόνο για τις πρώτες μέρες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας . Πρόκειται να κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων σε ένα Samsung Galaxy S7 , ενός φίλου. Έχει κρατήσει backup . Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής . Όταν θα ξαναπεράσω τις φωτογραφίες ,βίντεο κλπ στο κινητό θα μπουν με την ημερομηνία που είχαν τραβηχτεί ή με την ημερομηνία που τις περνάω ; Γιατί εγώ θέλω όπως είχαν τραβηχτεί αν γίνεται .Να σημειώσω κάτι , δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο. Σχεδόν όλες τις φωτογραφίες και τα βίντεο τα έχει στην κάρτα μνήμης.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας . Πρόκειται να κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων σε ένα Samsung Galaxy S7 , ενός φίλου. Έχει κρατήσει backup . Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής . Όταν θα ξαναπεράσω τις φωτογραφίες ,βίντεο κλπ στο κινητό θα μπουν με την ημερομηνία που είχαν τραβηχτεί ή με την ημερομηνία που τις περνάω ; Γιατί εγώ θέλω όπως είχαν τραβηχτεί αν γίνεται .Να σημειώσω κάτι , δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο. Σχεδόν όλες τις φωτογραφίες και τα βίντεο τα έχει στην κάρτα μνήμης.

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας !

Να κατεβάσεις το smart switch σε υπολογιστή και να τραβήξεις backup ώστε να το επαναφέρεις αργότερα. Είναι η καλύτερη λύση σε samsung συσκευές.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω ανέπαφη πληρωμή μέσω της εφαρμογής google pay.Τις κάρτες από Πειραιώς δεν τις δέχεται.Αν βάλω τον λογαριασμό μου από PayPal με τις ίδιες κάρτες η εφαρμογή τις δέχεται.Εχει δοκιμάσει να κάνει κάποιος αγορά μέσω nfc με αυτόν τον τρόπο;
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με την εφαρμογή της τράπεζας πειραιώς winbank mobile με την χρήση custom rom? Η εφαρμογή δεν τρέχει πριν καν την εγκατάσταση του magisk που αυτό σημαινει οτι ακομα και όταν δεν ειναι root "βλέπει" κάτι και δεν μπορει να τρέξει.Mετα την εγκατάσταση του magisk δοκίμασα διάφορα modules + magisk hide αλλά πάλι δεν έχω καταφέρει να την κάνω να τρέξει. Έχει κανείς κάποια ιδέα; Σε αυτούς που έβαλαν πρόσφατα καστομ ρομ ειδικότερα αντιμετωπίσατε παρόμοιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια εφαρμογή να τρέχει αυτόματα στο background και να δινει share σε κάποιο φάκελο να μπορώ να τον βλέπω από υπολογιστή η άλλη συσκευή με smb?

 

Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με την εφαρμογή της τράπεζας πειραιώς winbank mobile με την χρήση custom rom? Η εφαρμογή δεν τρέχει πριν καν την εγκατάσταση του magisk που αυτό σημαινει οτι ακομα και όταν δεν ειναι root "βλέπει" κάτι και δεν μπορει να τρέξει.Mετα την εγκατάσταση του magisk δοκίμασα διάφορα modules + magisk hide αλλά πάλι δεν έχω καταφέρει να την κάνω να τρέξει. Έχει κανείς κάποια ιδέα; Σε αυτούς που έβαλαν πρόσφατα καστομ ρομ ειδικότερα αντιμετωπίσατε παρόμοιο πρόβλημα;

δεν εχω καποιο προβλημα, τρεχει κανονικα εχοντας κρυψει ομως μεσω magisk hide. αλλα γενικα η εφαρμογη ειναι καπως κακογραμμενη, μου ετρωγε κολληματα και εκτος custom rom.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας αλλάξει δύο ROMs δεν τρέχει πριν καν εγκαταστήσω το magisk.Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει κρασαρει στην αρχή δείχνοντας το λογκο της εφαρμογής.εχω δοκιμάσει και την εγκατάσταση κάποιων magisk modules αλλά και πάλι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό που έκανες είναι απλά να τσεκαρεις στο magisk hide την εφαρμογή σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας αλλάξει δύο ROMs δεν τρέχει πριν καν εγκαταστήσω το magisk.Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει κρασαρει στην αρχή δείχνοντας το λογκο της εφαρμογής.εχω δοκιμάσει και την εγκατάσταση κάποιων magisk modules αλλά και πάλι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό που έκανες είναι απλά να τσεκαρεις στο magisk hide την εφαρμογή σωστά?

ναι σωστα, επισης παντα βαζω magisk πριν καν ανοιξω το κινητο, ποσο μαλλον πριν εγκαταστησω στην εφαρμογη winbank.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία δεν είναι η εξής?

-Φλασαρισμα ρομ

-Έπειτα magisk

-μετα winbank και μπαινεις magisk hide και τσεκαρεις το winbank σωστά?

 

Ξανα πέρασα την ρομ μαζι με το ματζισκ κατευθειαν απο recovery παλι δεν τρέχει , εννοώ πριν καν ανοιξει το κινητο. Μηπως υπάρχει καμια ιδεα πως θα κανω debugging την εφαρμογη να δω τι τσεκαρει και κολαει;

Edited by jomix
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , υπαρχει τροπος να οριζω εφαρμογες να ανοιγουνε μονες τους; ενω εχω κανει αναγκαστικη διακοπη;

επειδη δεν εχω χωρο στο κινητο και το μυνημα μου βγαινει συνεχως οτι δεν εχω χωρο , οταν παω χειροκινητα και κανω εκκαθαριση μετα αποκταω λιγο χωρο μετα απο λιγο παλι εμφανιζεται μυνημα οτι δεν υπαρχει χωρος , και κοιτωντας παλι τις εφαρμογες εχουνε ανοιξει...

Επισης το πιο σπαστικο απο ολα ειναι οτι το viber οταν το ανοιξεις βγαζει μυνημα οτι δεν εχει χωρο και να απελευθερωσω χωρο και λεει η εφαρμογη θα κλεισει.. πολυ σπαστικο. Εχτες αναγκαστηκα και βρηκα στο υπολογιστη μια παλιαιοτερη εκδοση του viber και εσβησα την νεα και εβαλα την παλαιοτερη , ενω μου εβγαζε ενα αλλο μυνημα δεν με πεταγε εξω απο το viber τωρα παλι τα ιδια σημερα .

Παιζει ρολο αμα εχω προεπιλεγμενη τον αποθηκευτικο χωρο της συσκευης σε συγκριση με την καρτα sd ; . Και παλαιοτερα που ειχα το viber μετακινησει στην sd παλι τα ιδια . Το κινητο μου ειναι το huawei y550 , παλαιο μεν αλλα δεν θελω να το αλλαξω.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , υπαρχει τροπος να οριζω εφαρμογες να ανοιγουνε μονες τους; ενω εχω κανει αναγκαστικη διακοπη;

επειδη δεν εχω χωρο στο κινητο και το μυνημα μου βγαινει συνεχως οτι δεν εχω χωρο , οταν παω χειροκινητα και κανω εκκαθαριση μετα αποκταω λιγο χωρο μετα απο λιγο παλι εμφανιζεται μυνημα οτι δεν υπαρχει χωρος , και κοιτωντας παλι τις εφαρμογες εχουνε ανοιξει...

Επισης το πιο σπαστικο απο ολα ειναι οτι το viber οταν το ανοιξεις βγαζει μυνημα οτι δεν εχει χωρο και να απελευθερωσω χωρο και λεει η εφαρμογη θα κλεισει.. πολυ σπαστικο. Εχτες αναγκαστηκα και βρηκα στο υπολογιστη μια παλιαιοτερη εκδοση του viber και εσβησα την νεα και εβαλα την παλαιοτερη , ενω μου εβγαζε ενα αλλο μυνημα δεν με πεταγε εξω απο το viber τωρα παλι τα ιδια σημερα .

Παιζει ρολο αμα εχω προεπιλεγμενη τον αποθηκευτικο χωρο της συσκευης σε συγκριση με την καρτα sd ; . Και παλαιοτερα που ειχα το viber μετακινησει στην sd παλι τα ιδια . Το κινητο μου ειναι το huawei y550 , παλαιο μεν αλλα δεν θελω να το αλλαξω.

 

Αν δεν έχεις χωρο θα αναγκαστείς να το αλλάξεις, αλλίως τι θα κάνεις;Βαλε φωτο μουσική και βίντεο στην καρτα.Κάτι άλλο δεν μπορείς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις χωρο θα αναγκαστείς να το αλλάξεις, αλλίως τι θα κάνεις;Βαλε φωτο μουσική και βίντεο στην καρτα.Κάτι άλλο δεν μπορείς να κάνεις.

 

το εχω ηδη κανει αυτο, επισης εχω ηδη μετακινησει αρκετες εφαρμογες στην sd , κριμα :-( ητανε το πρωτο μου smartphone! . Σε ευχαριστω παρα πολυ παντως! .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

την εφαρμογη μην την ανοιγεις καθολου ομως πριν την κρυψεις. επισης δες και τα περμισιονς της εφαρμογης, δωστα ολα χειροκινητα κι ας μη σε ρωτησει, για να δοκιμασεις.

για τη διαδικασια εγκαταστασης του ματζισκ με τη ρομ, ο developer της ρομ οτι γραφει στις οδηγιες του, αλλα συνηθως ετσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι όλα τα έχω δοκιμάσει και δεν ανοίγει.Ηθελα να ξερά τι έχει γίνει είναι σαν να βλέπει κάτι άλλο που και να αλλάξω ROM κλπ πάλι δεν θα παίζει.Πρεπει να δω πως ακριβώς; Μπορώ να τσεκαρω το logcat να κάνω debugging
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το SMS Backup and Restore. (https://synctech.com.au/sms-backup-restore/)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore&hl=en&gl=US

Βαλε το xml σε καποιο folder στο κινητο και μετα μεσα απο την εφαρμογη προσπαθησε να το επαναφερεις.

Επειδη δεν το εχω δουλεψει με αλλο xml περαν του δικου του δεν ειμαι σιγουρος αν θα δουλέψει.

Δοκίμασε και πες μας.

Edited by kdxgr
Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

βγαλε μια Curve να ησυχάσεις. ετσι "χτίζεις" και το αφορολόγητο. Edited by kdxgr
Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω ανέπαφη πληρωμή μέσω της εφαρμογής google pay.Τις κάρτες από Πειραιώς δεν τις δέχεται.Αν βάλω τον λογαριασμό μου από PayPal με τις ίδιες κάρτες η εφαρμογή τις δέχεται.Εχει δοκιμάσει να κάνει κάποιος αγορά μέσω nfc με αυτόν τον τρόπο;

 

Μέσα στο gpay, ακόμη και αν έχεις περασμένο το PayPal, δεν εμφανίζεται καν στις επιλογές για ανέπαφες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...