Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συζητουσα με φιλο μου χτες, και μου ειπε οτι επαθε μεγαλο καψονι...

Αγορασε πριν λιγο καιρο huwaei κινητο, και δεν εχει google play, δυσκολευεται να βαλει το gmail και αλλα τετοια...

Αιτια, μαλλον η διαμαχη Αμερικης-Κινας!

Την εχει πατησει, δεν το περιμενε/ηξερε, και ταλαιπωρειται!

 

Αληθευουν αυτα;

Ξηλωθηκαν απο την huawei οτι εχει να κανει με google account/services κλπ;

Ή κατι αλλο συμβαινει;

Link to comment
Share on other sites

Συζητουσα με φιλο μου χτες, και μου ειπε οτι επαθε μεγαλο καψονι...

Αγορασε πριν λιγο καιρο huwaei κινητο, και δεν εχει google play, δυσκολευεται να βαλει το gmail και αλλα τετοια...

Αιτια, μαλλον η διαμαχη Αμερικης-Κινας!

Την εχει πατησει, δεν το περιμενε/ηξερε, και ταλαιπωρειται!

 

Αληθευουν αυτα;

Ξηλωθηκαν απο την huawei οτι εχει να κανει με google account/services κλπ;

Ή κατι αλλο συμβαινει;

 

Δεν έχω Huawei αλλά σαν ιδέα το λέω. Αν βάλει άλλο μειλ client και κάνει forwarding μπορεί να κάνει δουλειά πιστεύω και αντί για google maps το Here maps ή κάποιο αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Συζητουσα με φιλο μου χτες, και μου ειπε οτι επαθε μεγαλο καψονι...

Αγορασε πριν λιγο καιρο huwaei κινητο, και δεν εχει google play, δυσκολευεται να βαλει το gmail και αλλα τετοια...

Αιτια, μαλλον η διαμαχη Αμερικης-Κινας!

Την εχει πατησει, δεν το περιμενε/ηξερε, και ταλαιπωρειται!

 

Αληθευουν αυτα;

Ξηλωθηκαν απο την huawei οτι εχει να κανει με google account/services κλπ;

Ή κατι αλλο συμβαινει;

 

 

στο video

ο συμπαθέστατος παρουσιαστής εξηγεί σε άπταιστα ινδο-αγγλικά

πως να περάσεις google εφαρμογές σε huawei συσκευή μέσω dualspace

αν ξεπεράσεις το ζήτημα της προφοράς είμαι σίγουρος ότι θα βρεις το βίντεο αρκούντως κατατοπιστικό

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έκανα το σφάλμα και αγόρασα συσκευή της huawei πριν καιρό και συγκεκριμένα το p40 pro,μπορώ με σιγουριά να πω οτι καμία πατέντα δεν είναι μόνιμή όσον αφορά τα gms.

Και φυσικά υπολειτουργούν πολλά πράγματά ενώ αλλά δε δουλεύουν καθόλου.

Χωρίς επίσημα gms η huawei είναι προς ελεύθερη πτώση.τόσο απλά.

Κανένα harmony os η πατέντα δε σώζει την κατάσταση.και κρίμα.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί είναι αυτοί που δεν πρόκειται να αγοράσουν συσκευή Huawei χωρίς Google Services (αρκεί να γνωρίζουν βέβαια ότι οι συσκευές δεν έχουν πλέον Google Services).

 

Άλλοι βέβαια αγοράζουν γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο, για το ότι λείπουν από τα Google Services, και κάνουν τη δουλειά τους με άλλες εφαρμογές (Outlook, Aqua Mail, Spark αντί για Gmail), και άλλες 3rd party εφαρμογές αντί γι' αυτές που λείπουν, ενώ έχουν και μπαταρία που διαρκεί περισσότερο χωρίς όλα αυτά τα services να τρέχουν στο background.

 

Εγώ πάλι, εκτός του ότι δεν θα είχα πρόσβαση σε αρκετές από τις εφαρμογές και icon packs που έχω αγοράσει, δεν πρόκειται να πάρω ξανά Huawei συσκευή, γιατί έχοντας το Mate 20 Pro τα τελευταία σχεδόν 2 χρόνια, νιώθω μεγάλη κοροϊδία να μου δίνει η εταιρεία update του τελευταίου OS και να καταστρέφουν την ποιότητα της κάμερας που ήταν από τις καλύτερες στην αγορά, με το πρόσχημα ότι το έκαναν για να είναι οι φωτογραφίες 'έτοιμες' για τα social media !!

 

 

Καταλαβαίνω πάντως αυτούς που δεν γνωρίζουν, και αγοράζουν καινούρια συσκευή, και βλέπουν ότι λείπουν πολλά από αυτά που είχαν συνηθίσει να χρησιμοποιούν (και κυρίως το σοκ τού να μη βρίσκουν το Google Play για να εγκαταστήσουν εφαρμογές).

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί είναι αυτοί που δεν πρόκειται να αγοράσουν συσκευή Huawei χωρίς Google Services (αρκεί να γνωρίζουν βέβαια ότι οι συσκευές δεν έχουν πλέον Google Services).

 

Άλλοι βέβαια αγοράζουν γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο, για το ότι λείπουν από τα Google Services, και κάνουν τη δουλειά τους με άλλες εφαρμογές (Outlook, Aqua Mail, Spark αντί για Gmail), και άλλες 3rd party εφαρμογές αντί γι' αυτές που λείπουν, ενώ έχουν και μπαταρία που διαρκεί περισσότερο χωρίς όλα αυτά τα services να τρέχουν στο background.

 

Εγώ πάλι, εκτός του ότι δεν θα είχα πρόσβαση σε αρκετές από τις εφαρμογές και icon packs που έχω αγοράσει, δεν πρόκειται να πάρω ξανά Huawei συσκευή, γιατί έχοντας το Mate 20 Pro τα τελευταία σχεδόν 2 χρόνια, νιώθω μεγάλη κοροϊδία να μου δίνει η εταιρεία update του τελευταίου OS και να καταστρέφουν την ποιότητα της κάμερας που ήταν από τις καλύτερες στην αγορά, με το πρόσχημα ότι το έκαναν για να είναι οι φωτογραφίες 'έτοιμες' για τα social media !!

 

 

Καταλαβαίνω πάντως αυτούς που δεν γνωρίζουν, και αγοράζουν καινούρια συσκευή, και βλέπουν ότι λείπουν πολλά από αυτά που είχαν συνηθίσει να χρησιμοποιούν (και κυρίως το σοκ τού να μη βρίσκουν το Google Play για να εγκαταστήσουν εφαρμογές).

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Γιατί το Mate 20pro δεν έχει gms;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το Mate 20pro δεν έχει gms;
Έχει.

 

Αυτό που έγραψα είναι ότι εγώ δεν θα αγόραζα ξανά Huawei συσκευή γιατί εκτός του ότι θα μου έλειπαν οι εφαρμογές που έχω αγοράσει, και τις οποίες δεν μπορείς να τις εγκαταστάσεις σε συσκευή που δεν έχει Google Play, θεωρώ ότι από την στιγμή που η εταιρία χάλασε χωρίς λόγο την καταπληκτική κάμερα στη συσκευή που έχω, θα το κάνει και στις επόμενες.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχει.

 

Αυτό που έγραψα είναι ότι εγώ δεν θα αγόραζα ξανά Huawei συσκευή γιατί εκτός του ότι θα μου έλειπαν οι εφαρμογές που έχω αγοράσει, και τις οποίες δεν μπορείς να τις εγκαταστάσεις σε συσκευή που δεν έχει Google Play, θεωρώ ότι από την στιγμή που η εταιρία χάλασε χωρίς λόγο την καταπληκτική κάμερα στη συσκευή που έχω, θα το κάνει και στις επόμενες.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Αυτή η συσκευή της Huawei γιατί έχει gms που βγήκε τον Ιούνιο του 2020;

https://www.gsmarena.com/huawei_p30_pro_new_edition-10219.php

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Συζητουσα με φιλο μου χτες, και μου ειπε οτι επαθε μεγαλο καψονι...

Αγορασε πριν λιγο καιρο huwaei κινητο, και δεν εχει google play, δυσκολευεται να βαλει το gmail και αλλα τετοια...

Αιτια, μαλλον η διαμαχη Αμερικης-Κινας!

Την εχει πατησει, δεν το περιμενε/ηξερε, και ταλαιπωρειται!

 

Αληθευουν αυτα;

Ξηλωθηκαν απο την huawei οτι εχει να κανει με google account/services κλπ;

Ή κατι αλλο συμβαινει;

Καλά αυτά ισχύουν εδώ και κανένα 6-10 μήνες.

Όλος ο πλανήτης έχει βουιξει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Συζητουσα με φιλο μου χτες, και μου ειπε οτι επαθε μεγαλο καψονι...

Αγορασε πριν λιγο καιρο huwaei κινητο, και δεν εχει google play, δυσκολευεται να βαλει το gmail και αλλα τετοια...

Αιτια, μαλλον η διαμαχη Αμερικης-Κινας!

Την εχει πατησει, δεν το περιμενε/ηξερε, και ταλαιπωρειται!

 

Αληθευουν αυτα;

Ξηλωθηκαν απο την huawei οτι εχει να κανει με google account/services κλπ;

Ή κατι αλλο συμβαινει;

Από τον Άρη κατέβηκε;

 

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συσκευή της Huawei γιατί έχει gms που βγήκε τον Ιούνιο του 2020;

https://www.gsmarena.com/huawei_p30_pro_new_edition-10219.php

Γιατί πρόκειται για επανακυκλοφορία συσκευής που είχε τα Google Services εγκατεστημένα. ;)

 

Από τον Άρη κατέβηκε;

 

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

 

Είναι πολύς κόσμος που δεν ασχολείται, και δεν το γνωρίζει.

 

Εσύ πιστεύεις ότι αν ισχύσουν ίδιοι περιορισμοί λόγω αυτού που έκανε ο Trump μία μέρα πριν φύγει από την εξουσία με την Xiaomi, όλος αυτός ο κόσμος που αγοράζει τις συσκευές της με κλειστά μάτια κυρίως λόγω χαμηλής τιμής, θα το γνωρίζουν, και δεν θα την πατήσουν;

Εγώ είμαι σίγουρος ότι πολλές γνωστές μου (κυρίως γυναίκες) θα μου τηλεφωνήσουν αμέσως μετά το unboxing και θα με ρωτήσουν γιατί δεν βρίσκουν στην συσκευή το Google Play για να εγκαταστήσουν το Facebook. ;)

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Τόσα λεφτά δίνουν ,ας το κοιτάνε καλύτερα.

 

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Νομίζω όλοι μας ξέρουμε πολύ καλά πως πολλοί όταν θέλουν να αγοράσουν συσκευή, τους ενδιαφέρει αυτή να έχει υποστήριξη αν πάθει κάτι, και να είναι φτηνή.

Το αν τρέχει pure Android, MIUI, EMUI ή One UI λίγο τους απασχολεί.

 

Και οι περισσότεροι από αυτούς, αυτοί που δεν είναι σαν κι εμάς να διαβάζουν τεχνολογικά άρθρα ή threads σε forums, δεν γνωρίζουν και για τους αποκλεισμούς που επέφερε η Αμερική στην Huawei, ή ίσως επιφέρει σε Xiaomi και σε κάθε Xiaomi.

Το καταλάβουν όταν πλέον έχουν αγοράσει τη συσκευή και δουν ότι λείπουν από μέσα εφαρμογές που χρησιμοποιούσαν.

 

Είχα φίλη που δούλευε ως πωλήτρια στην Huawei (δεν δουλεύει πλέον όμως πολλές πωλήτριες που απολύθηκαν λόγω των χαμηλών πωλήσεων των συσκευών της) και δεν τους επέτρεπαν να αναφέρουν στις πελάτες για το ότι οι καινούριες συσκευές που προωθούσαν δεν είχαν μέσα Google Services.

Έμεναν μόνο στο γεγονός ότι στο stand τους υπήρχε κάπου με μικρά γράμματα η συγκεκριμένη αναφορά και ήταν κατά κάποιο τρόπο καλυμμένοι.

 

Υπήρχαν πολλές περιπτώσεις

κάποιες ώρες μετά την πώληση, ή μία μέρα μετά, όπου ο αγοραστής επέστρεφε στο κατάστημα και έκανε φασαρία επειδή η συσκευή δεν είχε Google Play, και δεν του το είπαν.

 

Όταν εγώ ο ίδιος πήγα κάποια στιγμή στο κατάστημα που δούλευε στην Τούμπα, και τη ρώτησα τί λέει το Mate 30, και άρχισε να μου λέει για τα specs του, την κάμερα του, την ταχύτητα του, και όλα τα υπόλοιπα, και της είπα γιατί δεν μου ανέφερε στο τέλος ότι λείπουν τα Google services, κάτι που είναι πολύ βασικό, και κόμπιασε, του τύπου ας μη το συζητήσουμε τώρα, μας ακούνε, και τέτοια.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όλοι μας ξέρουμε πολύ καλά πως πολλοί όταν θέλουν να αγοράσουν συσκευή, τους ενδιαφέρει αυτή να έχει υποστήριξη αν πάθει κάτι, και να είναι φτηνή.

Το αν τρέχει pure Android, MIUI, EMUI ή One UI λίγο τους απασχολεί.

 

 

Αν αγοράζουν γουρούνι στο σακί ας προσέχουν.Πληρώνεις κάτι,ψαξτο.Πως ψάχνουν την τιμή με τα σκρουτζομάγαζα ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συσκευή της Huawei γιατί έχει gms που βγήκε τον Ιούνιο του 2020;

https://www.gsmarena.com/huawei_p30_pro_new_edition-10219.php

Οτι τους περίσσεψε το ονόμασαν νέα συσκευή και το έκαναν πάσα στην αγορά ως κύκνειο άσμα για την μετέπειτα κατηφορική τους πορεία.μέχρι εκεί ήταν τα δικαιώματα τους.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράζουν γουρούνι στο σακί ας προσέχουν.Πληρώνεις κάτι,ψαξτο.Πως ψάχνουν την τιμή με τα σκρουτζομάγαζα ?

Γιατί εσύ αν δεν ήσουν στο φόρουμ θα το έψαχνες τόσο σχολαστικά; Μη κρίνεις όλους με το τι θα έκανες εσύ.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εσύ αν δεν ήσουν στο φόρουμ θα το έψαχνες τόσο σχολαστικά; Μη κρίνεις όλους με το τι θα έκανες εσύ.
Αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω.

 

Υπάρχουμε εμείς που ασχολούμαστε με το αντικείμενο και γνωρίζουμε τι παίζει οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να την πατήσουμε όσον αφορά αυτού του είδους τα θέματα, αλλά υπάρχουν και πολλοί που δεν γνωρίζουν.

 

Και γινόταν ακόμη χειρότερο το θέμα, όταν υπήρχαν υπάλληλοι-πωλητές της εταιρείας που είχαν πάρει οδηγίες να μην ενημερώνουν τους πιθανούς αγοραστές για την αλλαγή στις συσκευές οι οποίες δεν έτρεχαν πλέον Google Services.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αλλη εταιρια, απο τις 'εμπορικες' και γνωστες, που για καποιο λογο διαμαχης κλπ, να μην εχει google services?

 

Ρωτω γιατι ολα στην Κινα γινονται, πχ lenovo-motorola κλπ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εσύ αν δεν ήσουν στο φόρουμ θα το έψαχνες τόσο σχολαστικά; Μη κρίνεις όλους με το τι θα έκανες εσύ.

 

Να ψαχνουν την χαμηλότερη τιμή ξέρουν,να δουν τα χαρακτηριστικά δεν ξερουν.

Αφου θελουν να είναι γλυκούλη και χρωματιστό ας πρόσεχαν.Τόσο απλά.Δεν μας φταίνε μονο οι άλλοι αν δεν ξέρουμε να ψωνίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αλλη εταιρια, απο τις 'εμπορικες' και γνωστες, που για καποιο λογο διαμαχης κλπ, να μην εχει google services?

 

Ρωτω γιατι ολα στην Κινα γινονται, πχ lenovo-motorola κλπ

Όχι, προς το παρών δεν υπάρχει.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αλλη εταιρια, απο τις 'εμπορικες' και γνωστες, που για καποιο λογο διαμαχης κλπ, να μην εχει google services?

 

Ρωτω γιατι ολα στην Κινα γινονται, πχ lenovo-motorola κλπ

 

Όχι. Μέχρι στιγμής μόνο huawei έχει πλήρες ban και xiaomi "ενδιάμεσο".

 

Αν χρειαστεί ο φίλος βοήθεια με τη συσκευή, εδώ είμαστε.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Να ψαχνουν την χαμηλότερη τιμή ξέρουν,να δουν τα χαρακτηριστικά δεν ξερουν.

Αφου θελουν να είναι γλυκούλη και χρωματιστό ας πρόσεχαν.Τόσο απλά.Δεν μας φταίνε μονο οι άλλοι αν δεν ξέρουμε να ψωνίζουμε.

Φυσικά και δεν ξέρουν. Από πού να ξέρουν αν δεν έχουν ιδέα. Με τις τιμές ασχολείται κάποιος και σε άλλα προϊόντα. Όπως και οι περισσότεροι. Με τα χαρακτηριστικά ποιός θα ασχοληθεί πέρα της κάμερας το πολύ. Που το βλέπεις το περίεργο;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συμφωνω.Εχω γνωστο μου πρωην ΔΥ κ συνταξιουχο νεο σε ηλικια.Δεν εχει ιδεα! Ολο ψαχνει φτηνο αντροιντ μεχρι 120 ευρω.Του επισημαινω την λιγη μνημνη κ οτι δεν εχει χωρο για παραπανω απο 4-5 εφαρμογες κ λιγες φωτο κ βιντεο.Παει το παιρνει κ μετα αφου το γερμισε δεν μπορουσε ουτε να αναβαθμισει τις εφαρμογες του.Τωρα για τα σερβισις αυτα ουτε τα γνωριζει.Του ειπα να το προσεξει μιας κ θελει να αλλαξει κινητο.Το αλλο το εχει 3-4 χρονια αλλα παλι τα ιδια θα κανει!! Οποτε για καποιους οσο κ να θελεις να βοηθησεις καλοπροερετα δεν υπαρχει σωτηρια!:(
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μέχρι στιγμής μόνο huawei έχει πλήρες ban και xiaomi "ενδιάμεσο".

 

 

 

Αν χρειαστεί ο φίλος βοήθεια με τη συσκευή, εδώ είμαστε.

Όταν λες ενδιάμεσο ban τι εννοείς;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...