Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι κάτι που το σκέφτομαι ημέρες. Θα την κάνω την ερώτηση, για να πάρω μία άποψη.

 

 

 

Έχω στο συγκεκριμένο tablet στο Chrome, ανοιχτές γύρω στις 500 καρτέλες. Δεν ξέρω πως, αλλά μαζεύτηκαν. :)

 

Ίσως με το σκεπτικό ότι κάποια θέματα μπορεί να με ενδιαφέρουν στο μελλον, να τις έχω.

 

Τις τελευταίες ημέρες, άρχισα να κλείνω σιγά σιγά τις καρτέλες, αφού αποθήκευα πριν κλείσω κάποια, σε ένα notepad.

 

Άρχισα να κλείνω επειδή σκέφτηκα ότι μπορεί αυτό το άνοιξε άνοιξε άνοιξε tabs, να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα κάπου.

 

Αυτή τη στιγμή, είναι περίπου 500 αφού έκλεισα καμιά 50-αριά.

 

 

 

Η απορία που έχω είναι, μήπως το ότι δούλευα πολύ με το Chrome, και με τόσες καρτέλες ανοιχτές, στρεσάρισε το tablet, και μέσω chrome έγινε η ζημιά? Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο στην περίπτωσή μου;

 

 

 

Η άποψη-απάντησά σας, θα ήταν πολύτιμη.

 

 

 

Σας ευχαριστώ!

Πως τις μέτρησες?:lol:

Αν μας ενδιαφέρει κάτι το αποθηκεύουμε στα αγαπημένα, αλλά ούτως ή άλλως αφού κάνεις επανεκκίνηση δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν ξαναφορτωνονται αυτόματα.

Θα σου πρότεινα να διαγράψεις τον Chrome και να βάλεις κάτι ελαφρύ, αλλά για την ώρα δεν είναι αυτο το πρόβλημα.

Φαίνεται ότι κάτι δεν δουλεύει σωστά στην οθόνη ή το digitizer.

Αν η οθόνη δείχνει αλλά δεν πατάει το δάχτυλο η επαφή θα φταίει.

Δυστυχώς δεν γίνεται να βοηθήσει κανένας από εδώ.

Αυτά τα πράγματα δουλεύουν ή δεν δουλεύουν. Αν μπορείς να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να δουλέψει αν είναι θέμα λογισμικού.

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Δοκίμασε το.

 

 

δεν κάνεις ενα restart?

 

Γράφει ότι κάνει συνεχώς restart.

Link to comment
Share on other sites

Περιστροφή 180 μοίρες. Και πάλι οριζόντια, και έτσι δουλεύει. Απ' την ανάποδη. Καί τα softkeys, καί στη navigation bar το youtube video να το κάνεις από full screen παράθυρο (εικονίδιο youtube κάτω δεξιά).

Επίσης, κατακόρυφα, σε όποια από τις δύο περιπτώσεις, δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Περιστροφή 180 μοίρες. Και πάλι οριζόντια, και έτσι δουλεύει. Απ' την ανάποδη. Καί τα softkeys, καί στη navigation bar το youtube video να το κάνεις από full screen παράθυρο (εικονίδιο youtube κάτω δεξιά).

 

Επίσης, κατακόρυφα, σε όποια από τις δύο περιπτώσεις, δουλεύει.

 

Άρα το πρόβλημα τελικά είναι στην οθόνη.

Αν δουλεύει κάνε ένα μπακαπ για καλό και για κακό και συνέχισε έτσι. Μέχρι να πεθάνει τελείως.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να το δουλεύεις ανάποδα, δοκίμασε αυτό. https://play.google.com/store/apps/details?id=bong.android.androidlock

 

Αν θέλεις να μικρύνεις λίγο την οθόνη, ώστε να δουλεύει παντού το touch...

https://play.google.com/store/apps/details?id=at.itdo.screenresizer

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα Realme 7 για τον πατέρα μου αλλά επειδή δε το 'χει και πολύ, θα δυσκολευτεί να σετάρει μερικά πράγματα.

Επειδή δε μένουμε μαζί, ψάχνω να προσομοιώσω το περιβάλλον το κινητού στο PC μου για να τον καθοδηγώ πιο εύκολα.

Υπάρχει κάποια λύση?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, εφόσον έχει πρόβλημα η οθόνη, ένα τέτοιο κόστος στο ανταλλακτικό digitizer, και να κάνω εγώ την αντικατάσταση, αξίζει:

 

https://www.ebay.co.uk/itm/Replacement-For-Chuwi-HI9-Air-CW1546-10-1-Touch-Screen-Digitizer-Glass-tlp/383912142553?hash=item5962f266d9%3Ag%3A0AYAAOSwHCFgCPaJ&LH_ItemCondition=3

 

Αφού δεν βιάζομαι για τον χρόνο παραλαβής, μπορώ να παραγγείλω από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, εφόσον έχει πρόβλημα η οθόνη, ένα τέτοιο κόστος στο ανταλλακτικό digitizer, και να κάνω εγώ την αντικατάσταση, αξίζει:

 

 

 

https://www.ebay.co.uk/itm/Replacement-For-Chuwi-HI9-Air-CW1546-10-1-Touch-Screen-Digitizer-Glass-tlp/383912142553?hash=item5962f266d9%3Ag%3A0AYAAOSwHCFgCPaJ&LH_ItemCondition=3

 

 

 

Αφού δεν βιάζομαι για τον χρόνο παραλαβής, μπορώ να παραγγείλω από Κίνα.

 

Δύσκολα θα μπορέσεις να ξεκολλήσεις το παλιό και να βάλεις το καινούργιο (χωρίς φουσκάλες) χωρίς αυτό το μηχάνημα που τα ζεσταίνει.

Άλλωστε το πρόβλημα είναι στην οθόνη ή στο τσιπ γραφικών.

Οπότε και να το αλλάξεις το πρόβλημα θα παραμείνει.

Αφού μπορείς να κάνεις την δουλειά σου χωρίς πρόβλημα, γιατί να δώσεις χρήματα?

Είναι παλιά συσκευή και ακόμα αν αλλάξεις οθόνη δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα συνεχίσει να δουλεύει για καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Για γνώση κιόλας, αγοράζοντας το digitizer, αυτό δεν έχει μαζί καί την οθόνη; Οπότε, με αλλαγή, θα συνδέσω την καλωδιοταινία, και η οθόνη θα είναι από την αγορά χωρίς φουσκάλες. Θα έχω βγάλει την οθόνη που τώρα έχει πρόβλημα. Δεν θα κάνω αλλαγή μόνο της οθόνης.

 

Θα αλλάξω 2 σε 1 (οθόνη + digitizer). Αυτό που θα αγοράσω.

Εάν με την αλλαγή δεν παίξει, το κόστος είναι μικρό. Ούτως ή άλλως, δεν δουλεύει τώρα. Κάθετα δεν με βολεύει να δουλεύω.

Απ' την ανάποδη (180°), πάλι δεν μπορώ να δουλεύω. Δίνει περιορισμένες λειτουργίες σε πολλά σημεία των εφαρμογών.

Οπότε, είναι ήδη άχρηστο.

Θα έχω πάρει backup ο,τι χρειάζομαι, και θα δοκιμάσω αντικατάσταση του 2 σε 1.

 

Ίσως δεν έχω καταλάβει εγώ καλά κάτι περί chip, οθόνης, digitizer, συνδυασμό, κ.λπ.

 

υ.γ. Εάν για μηχάνημα που ζεσταίνει λες το πιστολάκι ζεστού αέρα, για να με βοηθήσει να βγάλω την οθόνη, αυτό το έχω. Αλλά δε νομίζω να εννοείς αυτό. Σε κάτι άλλο πρέπει να αναφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το πιστόλι θερμού αέρα. Είναι ειδικό μηχάνημα.

Αφού δεν λειτουργεί τότε προχώρα.

Μικρό το κόστος και καλή τύχη γιατί χρειάζεται σε τέτοιες περιπτώσεις.:lol:

Ρίξε μία ματιά και σε βιντεάκια να προετοιμαστείς.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήδη έχω ξεκινήσει να βλέπω βιντεάκια.

 

Έχω ήδη αλλάξει στο παρελθόν ένα digitizer, αλλά για άλλο λόγο, και είχε πάει καλά. Το είχα αλλάξει, διότι η οθόνη ήταν όλο γδαρσίματα.

 

Πριν παραγγείλω, θα δοκιμάσω να δω και την καλωδιοταινία του digitizer. Να την βγάλω, και να την ξαναβάλω. Ίσως είμαι πολύ τυχερός, και δουλέψει. Μπορεί κάτι να μην είχε τοποθετηθεί καλά από εργοστάσιο. Επίσης, όταν βγάλω την καλωδιοταινία, είδα σε βίντεο ότι μπορείς να την καθαρίσεις.

 

Δύο ερωτήσεις, παρακαλώ.

 

α. Σχετικά με την καλωδιοταινία, με τι θα μπορούσα να την καθαρίσω χωρίς να έχω ιδιαίτερα υλικά εργαστηρίου;

 

β. Η δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με ψιλό εκτός θέματος, αλλά, επειδη ίσως μπορεί να με βοηθήσει στο θέμα, αλλά και αργότερα, την υπαβάλλω. Στο AliExpress, αγοράζουν μόνο επαγγελματικά; Δεν μπορώ να κάνω εγγραφή να αγοράζω όπως π.χ. Amazon, eBay; Εάν γίνεται να αγοράζω και ατομικά, μπορείτε να μου δώσετε κάποιες οδηγίες εγγραφής και ίσως εάν χρειάζεται κάτι άλλο πέραν της εγγραφής;

Edited by johnyb98
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κάποια εφαρμογή remote desktop όπως teamviewer ή anydesk. Αυτές έχουν έχουν εφαρμογές στο android store.
Link to comment
Share on other sites

Στο αλι αγοράζεις αν κάποιος πουλάει 1 κομμάτι.

Ανάλογα με τον πωλητή.

Λιανική ή χονδρική.

Για καθάρισμα γενικά επαφών, οδοντόβουρτσα μαλακή με φυσική τρίχα με καθαρή βενζίνη και καθαρή ισοπροπυλικη αλκοόλη. Βενζίνη για λάδια, αλκοόλ για τα υπόλοιπα και φυσητηρι.

Αν υπάρχουν οξειδωσεις που επιμένουν, γομολαστιχα προσεκτικά, κατά μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Στο αλι αγοράζεις αν κάποιος πουλάει 1 κομμάτι.

Ανάλογα με τον πωλητή.

Λιανική ή χονδρική.

Για καθάρισμα γενικά επαφών, οδοντόβουρτσα μαλακή με φυσική τρίχα με καθαρή βενζίνη και καθαρή ισοπροπυλικη αλκοόλη. Βενζίνη για λάδια, αλκοόλ για τα υπόλοιπα και φυσητηρι.

Αν υπάρχουν οξειδωσεις που επιμένουν, γομολαστιχα προσεκτικά, κατά μήκος.

 

Thanks a lot!

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηγαίνω στις επιλογές προγραμματιστή και αλλάζω κάποια ρύθμιση, πως γίνεται μετά από επανεκκίνηση να μην μου γυρνάνε οι ρυθμίσεις στις προεπιλογές ;

Ποια ρύθμιση συγκεκριμένα στο κάνει αυτό; ότι και να αλλάξω παραμένει και μετά από επανεκκίνηση. Μήπως είναι κάποιο bug της συσκευής;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μου έπεσε από την μηχανή στον δρόμο ένα Samsung a40. Δυστυχώς η οθόνη έσπασε και δεν δείχνει τίποτα. Κατάμαυρη. Σκεφτόμουν να του αλλάξω οθόνη μιας και το έχω ξανακάνει αλλα με μια γρήγορη αναζήτηση είδα πως οι τιμές ξεκινάνε από 70€, τιμή απαγορευτική για κινητό που το έχω διετία (αναπολώ εποχές που αγόραζα οθόνες για ξιαομι με 14€ ). Άρα πάω για καινούριο.

Το θέμα μου είναι το εξής. Μιας και η συσκευή είναι ανοιχτή γιατί το πισί το βλέπει αλλά και ταυτόχρονα κλειδωμένο χωρίς να μπορώ να το ξεκλειδώσω άρα και την μνήμη του την βλέπει κενή, πως μπορώ να ανακτησω τα δεδομένα; υπάρχει τροπος;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μου έπεσε από την μηχανή στον δρόμο ένα Samsung a40. Δυστυχώς η οθόνη έσπασε και δεν δείχνει τίποτα. Κατάμαυρη. Σκεφτόμουν να του αλλάξω οθόνη μιας και το έχω ξανακάνει αλλα με μια γρήγορη αναζήτηση είδα πως οι τιμές ξεκινάνε από 70€, τιμή απαγορευτική για κινητό που το έχω διετία (αναπολώ εποχές που αγόραζα οθόνες για ξιαομι με 14€ ). Άρα πάω για καινούριο.

Το θέμα μου είναι το εξής. Μιας και η συσκευή είναι ανοιχτή γιατί το πισί το βλέπει αλλά και ταυτόχρονα κλειδωμένο χωρίς να μπορώ να το ξεκλειδώσω άρα και την μνήμη του την βλέπει κενή, πως μπορώ να ανακτησω τα δεδομένα; υπάρχει τροπος;;;

 

Tenorshare 4uKey for Android

https://www.tenorshare.com/products/android-password-reset-tool.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μου έπεσε από την μηχανή στον δρόμο ένα Samsung a40. Δυστυχώς η οθόνη έσπασε και δεν δείχνει τίποτα. Κατάμαυρη. Σκεφτόμουν να του αλλάξω οθόνη μιας και το έχω ξανακάνει αλλα με μια γρήγορη αναζήτηση είδα πως οι τιμές ξεκινάνε από 70€, τιμή απαγορευτική για κινητό που το έχω διετία (αναπολώ εποχές που αγόραζα οθόνες για ξιαομι με 14€ ). Άρα πάω για καινούριο.

Το θέμα μου είναι το εξής. Μιας και η συσκευή είναι ανοιχτή γιατί το πισί το βλέπει αλλά και ταυτόχρονα κλειδωμένο χωρίς να μπορώ να το ξεκλειδώσω άρα και την μνήμη του την βλέπει κενή, πως μπορώ να ανακτησω τα δεδομένα; υπάρχει τροπος;;;

 

Το smartswich το βλεπει το κινητο ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Θα το δοκιμασω

 

 

Smartwich;;;;;

 

https://www.samsung.com/gr/apps/smart-switch/

https://www.samsung.com/us/support/owners/app/smart-switch

Αν το βλεπει παιρνεις backup τα παντα και τα περνας σε νεο κινητο

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά θέλει αγορά (και είναι και ακριβό) και όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία κάνει ρισετ τα δεδομενα στην συσκευη. Και απλά είναι ξεκλειδωτη; Αν ισχύει αυτό δεν με εξυπηρετεί. Θα ήταν χρήσιμο μόνο αν είχα ξεχάσει τον κωδικό και με αυτό θα την ξεκλείδωμα για να συνεχίσω να την χρησιμοποιώ. Εγώ απλά θέλω να πάρω τα δεδομένα και μετά να πετάξω την συσκευή.

https://www.samsung.com/gr/apps/smart-switch/

https://www.samsung.com/us/support/owners/app/smart-switch

Αν το βλεπει παιρνεις backup τα παντα και τα περνας σε νεο κινητο

 

Που η νέα συσκευή θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε σαμσουνγκ; η επόμενη μου συσκευή δεν θα είναι σαμσουνγκ οπότε μάλλον δεν μου κάνει αυτή η λύση.

 

Ευτυχώς που τα περισσότερα και σημαντικότερα τα είχα αποθηκευμένα στην SD card και η ζημιά είναι μικρή. Για μένα πάντα ήταν απαραίτητο οι συσκευές μου να έχουν υποδοχή κάρτας και φάνηκε πόσο σημαντικό είναι αυτό.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλά και η sd card δεν είναι λύση. Είναι πιθανό να χαλάσει και να τα χάσεις όλα. Όπως και αν σου κλέψουν το κινητό. Η πιο σωστή λύση είναι το backup στο cloud ή αν δεν θέλεις cloud, σε άλλα αποθηκευτικά μέσα (τουλάχιστον δύο).
Link to comment
Share on other sites

Καλά και η sd card δεν είναι λύση. Είναι πιθανό να χαλάσει και να τα χάσεις όλα. Όπως και αν σου κλέψουν το κινητό. Η πιο σωστή λύση είναι το backup στο cloud ή αν δεν θέλεις cloud, σε άλλα αποθηκευτικά μέσα (τουλάχιστον δύο).

 

Εννοείται πως παιρνω μπακαπ και σε άλλα αποθηκευτικά μεσα. Σε 3 ταυτόχρονα.

Το cloud δεν μου κάνει. Πέρα από το ότι θέλω μεγάλο αποθηκευτικό χώρο και το cloud έχει ένα κόστος, νιώθω πως δεν δεν είμαι κάτοχος των αρχείων μου. Συν ότι δεν είναι διαθέσιμο πάντα. Πχ σαν τεχνικός κάποιων μηχανημάτων είχα πάρα πολλά μανιουαλ της δουλειάς μου αποθηκευμένα σε cloud. Πάω για βλάβη σε 2ο υπόγειο εννοείτε χωρίς σήμα και εκεί που χρειαζόμουν κάποια μανιουαλ για να κάνω την δουλειά μου απλά δεν τα είχα διαθέσιμα. Μεγάλη ήττα. Από τότε SD card μεγάλης χωρητικότητας στο κινητό και τα πάντα περασμένα μέσα.

Σήμερα έτυχε να έχω περάσει στην καρτα του κινητού πάρα πολλές φωτογραφιες από την φωτογραφική μου και επειδή η κάρτα της φωτογραφικής ήταν γεμάτη της έκανα ρεσετ για να μπορώ να την χρησιμοποιήσω. Μπακαπ σε άλλο μέσο δεν είχα κάνει. Θα το έκανα επιστρέφοντας σπίτι. Κάποια στιγμή μου έσπασε το κινητό και όλες αυτές οι φωτο θα χανόταν αν ήταν αποθηκευμένες στη εσωτερική μνήμη. Και μιλάμε για φωτογραφίες Όχι ότι να'ναι αλλά για επαγγελματική χρήση κάποιες από αυτές.

 

Στα άμεσα σχέδια είναι ενα personal cloud ώστε να έχω τουλάχιστον άμεσα μπακαπ (σε δικό μου μέσο)

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά θέλει αγορά (και είναι και ακριβό) και όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία κάνει ρισετ τα δεδομενα στην συσκευη. Και απλά είναι ξεκλειδωτη; Αν ισχύει αυτό δεν με εξυπηρετεί. Θα ήταν χρήσιμο μόνο αν είχα ξεχάσει τον κωδικό και με αυτό θα την ξεκλείδωμα για να συνεχίσω να την χρησιμοποιώ. Εγώ απλά θέλω να πάρω τα δεδομένα και μετά να πετάξω την συσκευή.

 

 

Η εφαρμογή αφαιρεί την προστασία pin ή pattern για να μπορέσεις να αντιγράψεις τα δεδομένα σου μέσω υπολογιστή. Εν συνεχεία μέσω υπολογιστή μπορείς να κάνεις ασφαλή διαγραφή αυτών ή να καταφύγεις στην λιγότερο οικολογική και μακράν πιο βάρβαρη προσέγγιση όπου με το Mjöllnir (σφυρί του Θωρ) θα μετατρέψεις το τηλέφωνο σε κοσμικό κονιορτό.

Edited by arjuna
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά θέλει αγορά (και είναι και ακριβό) και όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία κάνει ρισετ τα δεδομενα στην συσκευη. Και απλά είναι ξεκλειδωτη; Αν ισχύει αυτό δεν με εξυπηρετεί. Θα ήταν χρήσιμο μόνο αν είχα ξεχάσει τον κωδικό και με αυτό θα την ξεκλείδωμα για να συνεχίσω να την χρησιμοποιώ. Εγώ απλά θέλω να πάρω τα δεδομένα και μετά να πετάξω την συσκευή.

 

 

Που η νέα συσκευή θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε σαμσουνγκ; η επόμενη μου συσκευή δεν θα είναι σαμσουνγκ οπότε μάλλον δεν μου κάνει αυτή η λύση.

 

Ευτυχώς που τα περισσότερα και σημαντικότερα τα είχα αποθηκευμένα στην SD card και η ζημιά είναι μικρή. Για μένα πάντα ήταν απαραίτητο οι συσκευές μου να έχουν υποδοχή κάρτας και φάνηκε πόσο σημαντικό είναι αυτό.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

 

Ναι ειναι μονο απο samsug σε samsung

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...