Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε πλήρη διαγραφή δεδομένων στον Chrome, όχι μόνο των cookies. Αν δεις ότι συνεχίζει, κάνε ένα full scan με τον eset ή και με κάποιο άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα όπως το malwarebytes. Λογικά είναι κάποια εφαρμογή που στο προκαλεί αυτό.

 

Τα έχω κάνει όλα αυτά , έκανα full scan με Eset και με το walwarebytes security και δεν βρήκε τίποτα , έχω αγανάκτηση

Μάλλον θα κάνω επαναφορά το κινητό για να τελειώνω , αν έχετε κάτι άλλο στο νου μου λέτε , ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

 

Μάλλον θα κάνω επαναφορά το κινητό για να τελειώνω , αν έχετε κάτι άλλο στο νου μου λέτε , ευχαριστώ για την βοήθεια

Εαν κάνεις απεγκατασταση τον Chrome?

Σου ξανά ανοίγει τα διαφημιστικά με άλλο πρόγραμμα? (ήδη εγκατεστημένο ?)

Και...,, ξανά εγκατέστησε τον

 

 

-------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει όλα αυτά , έκανα full scan με Eset και με το walwarebytes security και δεν βρήκε τίποτα , έχω αγανάκτηση

 

Μάλλον θα κάνω επαναφορά το κινητό για να τελειώνω , αν έχετε κάτι άλλο στο νου μου λέτε , ευχαριστώ για την βοήθεια

Να σου έγραψα τι να κάνεις.

Το τσεκαρες το πρόγραμμα;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Samsung galaxy s9+ και χρησιμοποιώ αρκετά το "Αντιγρ. ασφ. και επαναφ." και επειδή πριν μερικές μέρες μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι θα σταματήσει να δουλεύει η συγκεκριμένη υπηρεσία και να την ενώσω με το Microsoft onedrive.

Το θέμα είναι ότι έκανα τη βλακεία και το ένωσα και τώρα που θέλω να απενεργοποιήσω εντελώς το μειλ που έδωσα στο onedrive δεν μπορώ να κάνω ούτε έξοδο αλλά ακόμα και αφαίρεση από το μενού του κινητού "Ρυθμίσεις -> λογαριασμοί και δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας" αν διαλέξω το onedrive και αφαιρέσω το mail με το που τρέξω την εφαρμογή onedrive 2 φορές μου ξανασυνδέεται στο μειλ μου.

 

Δοκίμασα και από το site του onedrive από το pc αλλά δεν βρήκα πουθενά πως καταργώ εντελώς ένα μειλ.

 

Επίσης στην android εφαρμογή του onedrive όταν πάω στο μειλ μου μου έχει μια επιλογή έξοδος αλλά δεν μπορώ να την πατήσω γιατί είναι ανενεργή.

 

Πως μπορώ να απενεργοποιήσω - καταργήσω εντελώς το μειλ μου από το onedrive?

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Χρειάζομαι βοήθεια στο εξής: Έχω το viber στο κινητό και σε ένα tablet της δουλειάς χωρίς sim. Μου στέλνουν μήνυμα και το ανοίγω από το κινητό όταν πάω να ανοίξω το viber στο tablet αυτό έχει αποσυνδεθεί και πρέπει να κάνω την διαδικασία από την αρχή. Όταν την ολοκληρώσω αποσυνδέεται από το κινητό. Υπάρχει λύση;
Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανες την εγκαταδτσση επρεπε να την κανεις σαν β συσκευη και οχι απλη εγκατασταση του απλικεισο...
Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανες την εγκαταδτσση επρεπε να την κανεις σαν β συσκευη και οχι απλη εγκατασταση του απλικεισο...

 

Το φαντάστηκα. Και πως την κάνω Β';

Link to comment
Share on other sites

Λυπούμαστε για την άγνοιά μου, αλλά ήθελα να εγκαταστήσω την τελευταία έκδοση του vanced στο παλιό μου tablet, αλλά το apk manager χρειάζεται μια νεότερη έκδοση. Φαίνεται ότι δεν υπάρχουν αυτόνομες λήψεις apk. Έπεσαν υποστήριξη για 4.4;10.0.0.0.1 192.168.1.254 Edited by emilykiny62
Link to comment
Share on other sites

Ένας τρόπος να το κάνεις αυτό. Ξεκινάς Spotify, πας στον browser σου, επιλέγεις λειτουργία υπολογιστή/desktop mode και μπαίνεις youtube. Βρίσκεις το βίντεο που θες, πατας στην μπάρα αναπαραγωγής το ηχείο ώστε να μπει σε σίγαση και έτσι μπορείς να βλέπεις το βίντεο και να ακούς spotify

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Τελικά το έκανα με αυτό

https://android.izzysoft.de/repo/apk/io.alcatraz.audiohq

 

Και με την εντολή

adb shell

cmp appops set com.vanced.android.youtube TAKE_AUDIO_FOCUS ignore

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος ο φωτισμός να είναι πάνω από το πχ 15% συνέχεια;

Θέλω να ανεβάσω το κάτω κατώφλι δηλαδή. Δεν είμαι root.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, όταν συνάντησα μια αναφορά, διαπίστωσα ότι μόνο το 15% των συσκευών εκτελούνται αυτήν τη στιγμή στο Android Marshmallow. Έχουν περάσει δέκα μήνες η Google κυκλοφόρησε το Marshmallow, αλλά το μερίδιο υιοθέτησής της είναι μικρότερο από το προηγούμενο Lollipop. Με μερίδιο 35,4%, το Android Lollipop παραμένει το πιο υιοθετημένο λειτουργικό σύστημα Android, ακολουθούμενο από το Kitkat με μερίδιο 29,2%. Όλοι γνωρίζουμε ότι το Android κυριαρχεί στην παγκόσμια αγορά smartphone, τότε γιατί υστερεί όταν πρόκειται για αναβάθμιση λειτουργικού συστήματος; Γιατί οι χρήστες δεν αναβαθμίζουν το λειτουργικό τους σύστημα;

 

Πρέπει η Google να κατηγορηθεί αποκλειστικά για το πρόβλημα κατακερματισμού με το Android;https://9apps.ooo/

Edited by davidmory38
Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει δέκα μήνες η Google κυκλοφόρησε το Marshmallow, αλλά το μερίδιο υιοθέτησής της είναι μικρότερο από το προηγούμενο Lollipop. Με μερίδιο 35,4%, το Android Lollipop παραμένει το πιο υιοθετημένο λειτουργικό σύστημα Android, ακολουθούμενο από το Kitkat με μερίδιο 29,2%.

What year is it?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος ο φωτισμός να είναι πάνω από το πχ 15% συνέχεια;

Θέλω να ανεβάσω το κάτω κατώφλι δηλαδή. Δεν είμαι root.

 

Χωρίς ρουτ από όσο γνωρίζω όχι. Εγώ είμαι ρουτ και έβαλα 25% χαμηλότερη φωτεινότητα...

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Οταν πηγαίνω στις επιλογές προγραμματιστή και αλλάζω κάποια ρύθμιση, πως γίνεται μετά από επανεκκίνηση να μην μου γυρνάνε οι ρυθμίσεις στις προεπιλογές ;
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία. Από όσο γνωρίζω από την στιγμή που δεν έχει ραδιόφωνο το κινητό σου από την μάνα του, τότε κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει και το hardware για να μπορέσεις να κάνεις την δουλειά σου με κάποια εφαρμογή. Έτσι λοιπόν μόνο ιντερνετικό ραδιόφωνο μέσω app, ή αν θες οπωσδήποτε κλασικό ραδιόφωνο τότε θα σου πρότεινα handsfree με ενσωματωμένο ραδιόφωνο.

 

Καλημέρα a71 που ήταν για Ιταλία όπως μου είπαν τελικά... πως μπορώ να δω αν εχει τελικά hardware για ραδιόφωνο; Πάντως δεν εμφανίζεται... Απλά θέλω να δω για αρχή αν υπάρχει η δυνατότητα στο hardware

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις την εφαρμογή της Samsung για το ραδιόφωνο. https://www.apkmirror.com/?post_type=app_release&searchtype=apk&s=samsung+radio
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ήθελα μία βοήθεια σε πρόβλημα με ένα tablet android.

Από χθες το απόγευμα, δεν ανταποκρίνεται η χαμηλή μπάρα. Αυτή που δείχνω σε ένα παράδειγμα (μπάρα σε κόκκινο πλαίσιο)*ενός τυχαίου tablet στη φωτογραφία:

 

tablet-1.jpg

 

Το πρόβλημα δεν είναι με τα τρία πλήκτρα-softkeys (back - home - multiple apps) που ανήκουν στη μπάρα. Είναι όλη η μπάρα. Όπου και εάν ακουμπίσω, τίποτα. Δεν ανταποκρίνεται.

 

Έχει πρόβλημα όλη η περιοχή (ας το πούμε κάτω κάτω μπάρα - δεν ξέρω εάν έχει κάποια ιδιαίτερη ονομασία):από αριστερά έως δεξιά. Αυτό φαίνεται και από το εξής:

 

εάν μπω στο youtube, βάλω ένα βίντεο, και το κάνω full screen, δεν μπορώ να πάω το βίντεο με την time bar τού βίντεο μπροστά ή πίσω (αφού φυσικά την εμφανίσω), κι αυτό

διότι η time bar ανήκει μέσα στην περιοχή της προβληματικής μπάρας που δεν ανταποκρίνεται.

 

Το ίδιο και εάν έχω κάνει το youtube βίντεο σε full screen, δεν μπορώ να το κάνω window από το εικονίδιο κάτω δεξιά όταν το εμφανίσω:πατάω επάνω του, αλλά, επειδή καί αυτό ανήκει στην προβληματική περιοχή, δεν μπορεί να γίνει το βίντεο window.

 

Φυσικά δεν μπορώ να δουλέψω. Κάνω συνεχώς restart διότι, εφόσον δεν έχω σε λειτουργία μεταξύ άλλων το back, σε όποια εφαρμογή μπω, τέλος. Σταματάω σε αυτή.*

 

π.χ. μπαίνω youtube:χωρίς το back/home/multiple apps, πρέπει να κάνω restart εάν θέλω να πάω σε άλλη εφαρμογή.

π.χ. μπαίνω notepad, ανοίγω π.χ. ένα αρχείο, δουλεύω λίγο, και δεν μπορώ καν να πάω πίσω, να διαλέξω άλλο αρχείο ή να βγω από το notepad χωρίς τα softkeys.

κ.λπ. κ.λπ.

 

Το στοιχεία που θα σας δώσω για βοήθεια.

 

Αυτό που έγινε και δεν ανταποκρίνεται η μπάρα, έγινε χθες το απόγευμα εντελώς ξαφνικά.

-Δεν χτυπήθηκε το tablet πουθενά.

-Δεν έγινε κανένα update.

-Δεν είχα κοντά στο tablet κάτι μαγνητικό (λέω, μήπως επηρρεάστηκε από μαγνητισμό η περιοχή - τραβηγμένο αλλά το αναφέρω)

 

Είχα το tablet στη βάση επάνω όπως πάντα, δούλευα, και το άφησα να δουλέψω στον υπολογιστή. Το έχω ρυθμισμένο να σβήνει*σε αδράνεια μετά από 30 λεπτά. Γύρισα στο tablet μετά από 1 ώρα περίπου, και αυτό ήταν. Από χθες το απόγευμα, έχω το πρόβλημα.

 

Είχε κάποιος κάτι ανάλογο;

 

Ό,τι πληροφορία θέλετε που μπορεί να βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις εγγύηση ρώτησε στο σέρβις της εταιρείας το κόστος διάγνωσης και επισκευής.

Εναλλακτικά βάλε στην αναζήτηση την μάρκα και την βλάβη να πάρεις μία πρώτη γνώμη για την βλάβη.

Επίσης δοκίμασε να το βάλεις στο ψυγείο τυλιγμένο σε νάιλον για μία ώρα τουλάχιστον. Αν τυχόν φτιάξει, σίγουρα πλέον έχει σοβαρή βλάβη.

Αλλά πάρε τηλέφωνο στην εταιρεία.

Επειδή δεν αναφέρεις μάρκα υποψιάζομαι ότι είναι κάτι φτηνό κινέζικο οπότε ίσως και να μην υπάρχει σέρβις, οπότε μόνο η εγγύηση μένει αλλιώς κάτι καινούργιο.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Πρόκειται για το Chuwi Hi9Air. Από https://www.banggood.com. Το είχα πάρει 23/02/2019. Το είχε μόνο η banggood. Τώρα, απ' ότι κοίταξα στο site, δεν υπάρχει πιά. Υπάρχει το Hi10Air.

 

Από 160,00e που είχε τότε, λόγω πρώτης αγοράς που έκανα στο banggood, το είχα πάρει 145,00e.

Edited by johnyb98
Link to comment
Share on other sites

Στην ελληνική αγορά υπάρχουν και καλύτερα και φτηνότερα πλέον και το κυριότερο έχουν εγγύηση 2 ετών.

Τώρα αν επικοινωνήσεις και δεχτούν την εγγύηση, κάτι μπορεί να γίνει.

Τέτοιες συσκευές όπως και μνήμες και κινητά κλπ καλό θα είναι να αγοράζονται από Ελλάδα λόγω εγγύησης, αφού οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες, όπως επίσης υπάρχει υποστήριξη σε ανταλλακτικά (οθόνες, καπάκια, κουμπιά κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι που το σκέφτομαι ημέρες. Θα την κάνω την ερώτηση, για να πάρω μία άποψη.

 

Έχω στο συγκεκριμένο tablet στο Chrome, ανοιχτές γύρω στις 500 καρτέλες. Δεν ξέρω πως, αλλά μαζεύτηκαν. :)

Ίσως με το σκεπτικό ότι κάποια θέματα μπορεί να με ενδιαφέρουν στο μελλον, να τις έχω.

Τις τελευταίες ημέρες, άρχισα να κλείνω σιγά σιγά τις καρτέλες, αφού αποθήκευα πριν κλείσω κάποια, σε ένα notepad.

Άρχισα να κλείνω επειδή σκέφτηκα ότι μπορεί αυτό το άνοιξε άνοιξε άνοιξε tabs, να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα κάπου.

Αυτή τη στιγμή, είναι περίπου 500 αφού έκλεισα καμιά 50-αριά.

 

Η απορία που έχω είναι, μήπως το ότι δούλευα πολύ με το Chrome, και με τόσες καρτέλες ανοιχτές, στρεσάρισε το tablet, και μέσω chrome έγινε η ζημιά? Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο στην περίπτωσή μου;

 

Η άποψη-απάντησά σας, θα ήταν πολύτιμη.

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...