Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εν τω μεταξύ στο avatar και στην υπογραφή σου έχεις ακόμη το παμπάλαιο Nexus 4... :) Κοίτα, συμφωνώ, λογικό είναι να χάνουν σε απόδοση σε σχέση με τα σημερινά, αλλά το λειτουργικό είναι το ίδιο (δεν είναι κανένα "νεκρό" π.χ. Symbian ή Blackberry), οπότε κάποια βασικά πράγματα θα έπρεπε να υποστηρίζονται (δεν λέω για νέες τεχνολογίες προφανώς, αλλά κάτι που λειτουργούσε εξαρχής, γιατί να σταματήσει τώρα, κρίμα δεν είναι?)

 

Τώρα, για το λόγο που υπάρχουν ακόμη τέτοιες συσκευές, ακόμη και ως κύριες, μπορεί να είναι συναισθηματικοί λόγοι, οικονομικοί, συλλεκτικοί (κάποια μοντέλα ήταν αρκετά ιδιαίτερα, π.χ. τα S4/K Zoom ή το δικό μου το LUMIX DMC-CM1 και δεν ξαναβγήκαν παρόμοια) ή και απλά ιδεολογικοί, ο άλλος σου λέει, αφού αντέχει το κινητό, μπορεί και να παραμένει σαν καινούργιο σε άψογη κατάσταση, γιατί να το αποχωριστώ και να αγοράζω καινούργιο κάθε χρόνο ή κάθε 3ετία;

To θέμα είναι ποιος developer θα κάτσει να υποστηρίζει τα παλιά APIs. Κανέναν δε συμφέρει

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση αλλά νομίζω ότι πλέον είναι ελάχιστα άτομα που ασχολούνται σε τόσο βάθος με τα κινητά.Και αυτά τα άτομα τα ξέρουν ήδη.

 

Δεν εχει τόσο σημασία ποιος ασχολείται. Συνήθως αυτός που ασχολείται ξέρει κιόλας και δεν του χρειάζεται κάτι άλλο. Πιο σημαντικό είναι αυτός που δεν ασχολείται αν θελήσει να ασχοληθεί η ακόμα και αν απλά θέλει να διευρύνει τις γνώσης του χωρίς απαραίτητα να ασχοληθεί. Να μπορεί να κατατοπιστει και να καταλάβει χωρίς να μπερδευτεί. Αλλα και σίγουρα να βρει αυτό που ψάχνει σε ένα forum.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μια τραβηγμένη ερώτηση καθώς δεν ξέρω αν υλοποιήται μπορώ να κάνω το κινητό μου τηλέφωνο απομάκρυσμενο Hot spot? Δλδ να μοιραστώ τα δεδομένα μ με κάποιον που είναι εκτός εμβέλειας Hot spot Edited by nastos92
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση αλλά νομίζω ότι πλέον είναι ελάχιστα άτομα που ασχολούνται σε τόσο βάθος με τα κινητά.Και αυτά τα άτομα τα ξέρουν ήδη.

 

Δυστηχως υπαρχουν κι "εμπειρα" ατομα στο forum οπου πρεπει να αρχισουν να μαθαινουν τα βασικα του Android και τι ειναι το Open Source.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!δεν ξέρω αν είναι σχετικό το θέμα που θα αναλύσω !! Έχει να κάνει με την μη εγκατάσταση του Netflix σε ένα chuwi hi pad τάμπλετ!! Είναι android δεν το έχει στο play store και όταν πας να το κατεβάσεις από το chrome σου λέει ότι δεν είναι συμβατή αυτή η εφαρμογή!! Κάπου διάβασα ότι πρέπει να δώσω άδεια από την ασφάλεια σε εφαρμογές μην εγκεκριμένες από το play store και ούτε αυτό το βρίσκω !! Υποσημειώση το τάμπλετ το έχω αγοράσει για δώρο σε φίλη!! Και δεν το έχω στα χέρια μου!!
Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει τα ξερουν καποιοι ?

Μα υπαρχουν αλλοι τοσοι και παραπανω που δεν τα ξερουν και θελουν να ενημερωθουν.Τα γραπτα πρεπει να υπαρχουν.Και γω πολλες φορες ενω ξερω , κολλαει η ξεχναει το μυαλο μου και επανερχομαι να διαβασω να ξαναθυμηθω.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από τα παραπάνω. Αλλά και μέσα στις επεξηγήσεις έχει πάλι άγνωστες λέξεις που δεν ξέρω τι θα πούνε όπως πχ Cache κλπ. Αν και την έχω δει πολλές φορές την λέξη αυτή δεν ξέρω τι εννοεί!

Έχει δίκιο ο s_wind πιο πάνω.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε την καλοσύνη, μη βάζετε σκέτους συνδέσμους. Αφιερώστε λίγο χρόνο γράφοντας σε τι περίπου αναφέρονται.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

 

Tι σχέση έχει με το παρών νήμα... Android - Γενικές απορίες / ερωτήσεις το λινκ που πόσταρες?

 

Έλεος ρε μάγκες... μη ποστάρετε όπου να 'ναι, ψάχτε το λιγάκι!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

 

Βάλε και κανένα τίτλο να ξέρουμε πριν πατήσουμε το λινκ.

Επίσης τι σχέση έχει με το θέμα;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και κανένα τίτλο να ξέρουμε πριν πατήσουμε το λινκ.

Επίσης τι σχέση έχει με το θέμα;;;;;;

Ναι σωστά. Δεν αφορά εφαρμογές. Αλλά δεν ξέρω που μπορεί να μπει αυτό!... Ας βοηθήσουν οι mods να μεταφερθεί ή να διαγραφεί...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά. Δεν αφορά εφαρμογές. Αλλά δεν ξέρω που μπορεί να μπει αυτό!... Ας βοηθήσουν οι mods να μεταφερθεί ή να διαγραφεί...

 

Μα ούτε το παρών νήμα αφορά εφαρμογές!!!

Συζήτηση γύρω από το Android αφορά...

 

Λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει πρέπει να διαγραφεί ή να μεταφερθεί. Αλλά που να μεταφερθει;;;...

Εσύ καλά λες...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει πρέπει να διαγραφεί ή να μεταφερθεί. Αλλά που να μεταφερθει;;;...

Εσύ καλά λες...

 

Ούτε θυμάσαι τι είναι αυτό που έβαλες ε;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε θυμάσαι τι είναι αυτό που έβαλες ε;

Από αυτές τις ιστοσελίδες σταματάνε να κατεβάζουν ταινίες. Δεν έχω και Alzheimer! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. Για καποιον που θελει να παρει τα μεγιστα απο το κινητο του , να καστομαρει κτλ αυτη η ορολογια ειναι η αρχη.

Οι υπολοιποι απλα προσπεραστε, δεν σας αναγκασε κανεις να τα διαβασετε/μαθετε.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις εφαρμογές και μετά μέσα απ τις ειδοποιήσεις της εκάστοτε εφαρμογής ξεχωριστά

 

Δεν ισχύει! Έχει είτε πλήρη απενεργοποίηση είτε το αντίστροφο! Απομόνωση ηχητική σε επιλεγμένες εφαρμογές ...δεν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει! Έχει είτε πλήρη απενεργοποίηση είτε το αντίστροφο! Απομόνωση ηχητική σε επιλεγμένες εφαρμογές ...δεν!
Από «Ρυθμίσεις» -> «Ειδοποιήσεις» δεν σου βγαίνει λίστα με όλες τις ειδοποιήσεις (ίσως χρειαστεί να πατήσεις «εμφάνιση όλων» στις «πρόσφατες») για να επιλέξεις όποια θέλεις και να την ρυθμίσεις για ήχο, αθόρυβη κ.ο.κ.;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τον κόπο που σίγουρα δεν ήταν λίγος. Ακόμα κι αν είναι γνωστά κάποια ως ορολογία, ήταν χρήσιμη η συνοπτική ανάλυσή τους.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια....εξαιρετικός και μπράβο.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην κοινοτητα............

Εχω ενα MLS IQD700 και θα ηθελα να το αλλαξω firmware καποιο link????????/και επισης και οδηγους για windows 10 64 bit

Link to comment
Share on other sites

ψαχνοντας να απελευθερωσω λιγο χωρο στο κινητο εντοπισα στις εφαρμογες το "package installer" να εχει 941mb cache. θα υπαρχει θεμα αν την καθαρισω?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο κινητό μου αντροιντ δεν μπορώ να κατεβάσω μέσω Firefox μου βγάζει σφάλμα για κάποιο λόγο μήπως κάποιος εχει καμια ιδέα;
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο κινητό μου αντροιντ δεν μπορώ να κατεβάσω μέσω Firefox μου βγάζει σφάλμα για κάποιο λόγο μήπως κάποιος εχει καμια ιδέα;
Του έχεις δώσει όλες τις άδειες; Θέλει άδεια πρόσβασης στον αποθηκευτικό χώρο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...