Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις photo τις ανεβάζει με την ανάλυση που τις έχεις τραβήξει ή έχει μέγιστη επιτρεπόμενη;

Το Google photos έχει μέγιστη ανάλυση για απεριόριστο χώρο, αν επιλέξεις να ανέβουν οι φωτογραφίες με την ανάλυση που τις τράβηξες, τότε καταναλώνει το χώρο από το Google drive.

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Τις ανεβάζει και τις αποθηκεύει με την ανάλυση που τις έχεις τραβήξει. Απλώς αν τις κάνεις προβολή μέσω του σάιτ για λόγους ταχύτητας τις συμπιέζει όμως αν τις κάνεις download τις κατεβάζει στην original ποιότητα που είχαν τραβηχτεί.

 

Δες και αυτό από το faq:

Images are stored on Yandex.Disk in their original quality. They are not compressed during upload. However, Yandex.Disk creates low-resolution thumbnails to view on the website, in order to reduce traffic and make working with Yandex.Disk faster. To view an image in its original quality, download it to your computer.

Link to comment
Share on other sites

To yandex δεν το ήξερα. Πολύ καλή ιδέα. Θα το δοκιμάσω. Βέβαια φαντάζομαι τον απεριόριστο χώρο το δίνει με αυτόματο back up, εγώ τις θέλω οργανωμένες. Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Από την άλλη βαριέμαι να ξαναφορτώνω 200 περίπου gb. Γι αυτό και ρώτησα για κάτι που να συνεργάζεται με το Google drive.

Link to comment
Share on other sites

To yandex δεν το ήξερα. Πολύ καλή ιδέα. Θα το δοκιμάσω. Βέβαια φαντάζομαι τον απεριόριστο χώρο το δίνει με αυτόματο back up, εγώ τις θέλω οργανωμένες. Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Από την άλλη βαριέμαι να ξαναφορτώνω 200 περίπου gb. Γι αυτό και ρώτησα για κάτι που να συνεργάζεται με το Google drive.

Ναι τον απεριόριστο μόνο με auto upload. Κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα με εσένα έχω. Θέλω να έχω backup τις φωτό οργανωμένες (οπως στο drive) αλλά παράλληλα να μπορώ να τις βλέπω σε μορφή συλλογής (όπως στο google photos) χωρίς να πρεπει να τις ανεβάζω ξεχωριστά και στο ένα και στο άλλο. Αυτό εν μέρει λύνεται με το yandex disk γιατί ό,τι ανεβάζεις οργανωμένα το βλέπεις και στο photos. Απλώς έτσι δεν έχεις απεριόριστο storage και πρέπει να πληρώσεις αν εξαντλήσεις το δωρεάν.

Μεχρι πρόσφατα το ίδιο γινόταν και μεταξύ gdrive και photos. Ο,τι ανεβαινε οργανωμενα στο πρώτο ανέβαινε και χύμα στο δεύτερο. Εδώ και μερικούς μήνες όμως η google τα διαχώρισε και πλεον λειτουργούν ανεξάρτητα μεταξύ τους επειδή λέει μπερδευόντουσαν οι χρήστες. Ξέρεις αν υπάρχει επιλογή να δουλεύουν όπως πριν? Δηλαδή τις φωτό που ανεβάζω σε φακέλους στο drive να τις ανεβάζει ταυτόχρονα και στο photos?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον απεριόριστο μόνο με auto upload. Κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα με εσένα έχω. Θέλω να έχω backup τις φωτό οργανωμένες (οπως στο drive) αλλά παράλληλα να μπορώ να τις βλέπω σε μορφή συλλογής (όπως στο google photos) χωρίς να πρεπει να τις ανεβάζω ξεχωριστά και στο ένα και στο άλλο. Αυτό εν μέρει λύνεται με το yandex disk γιατί ό,τι ανεβάζεις οργανωμένα το βλέπεις και στο photos. Απλώς έτσι δεν έχεις απεριόριστο storage και πρέπει να πληρώσεις αν εξαντλήσεις το δωρεάν.

Μεχρι πρόσφατα το ίδιο γινόταν και μεταξύ gdrive και photos. Ο,τι ανεβαινε οργανωμενα στο πρώτο ανέβαινε και χύμα στο δεύτερο. Εδώ και μερικούς μήνες όμως η google τα διαχώρισε και πλεον λειτουργούν ανεξάρτητα μεταξύ τους επειδή λέει μπερδευόντουσαν οι χρήστες. Ξέρεις αν υπάρχει επιλογή να δουλεύουν όπως πριν? Δηλαδή τις φωτό που ανεβάζω σε φακέλους στο drive να τις ανεβάζει ταυτόχρονα και στο photos?

Μα αυτό ρωτάω. Αν υπάρχει έστω και μια εναλλακτική εφαρμογή να δουλεύει όπως παλιά δούλευε το Google photos.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ρωτάω. Αν υπάρχει έστω και μια εναλλακτική εφαρμογή να δουλεύει όπως παλιά δούλευε το Google photos.
Αυτή η εφαρμογή είναι σίγουρα το yandex disk. Εγώ χρησιμοποιώ το yandex για εμένα και είμαι κομπλέ αλλά πρέπει να χρησιμοποιώ και το gdrive για τη δουλειά και εκεί είναι που έχω πρόβλημα με τις φωτός γιατί πλέον δεν ανεβαίνουν αυτόματα και στο photos.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εφαρμογή είναι σίγουρα το yandex disk. Εγώ χρησιμοποιώ το yandex για εμένα και είμαι κομπλέ αλλά πρέπει να χρησιμοποιώ και το gdrive για τη δουλειά και εκεί είναι που έχω πρόβλημα με τις φωτός γιατί πλέον δεν ανεβαίνουν αυτόματα και στο photos.

Ναι, δε διαφωνώ. Και ρωτάω ξανά για να μην κσνω upload πάλι 200 gb, υπάρχει καμία εφαρμογή που να διαβάζει drive; Τύπου photos;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχω ενα Onda v975m και το ξεθαψα απο το χρονοντουλαπο γιατι ελεγα να βλεπω καμια σειρα στην δουλεια.Εχω θεμα με την αναπαραγωγη mkv αρχειων.Μονο το vlc κανει σωστη αναπαραγωγη αλλα δειχνει μαυρη εικονα και παιζει μονο ηχο.Τι μπορει να φταιει?Οταν βαζεις το vlc να παιξει για πρωτη φορα,εκει που σου δειχνει τα tips για την αυξομειωση της εντασης και της φωτεινοτητας φαινεται απο πισω μια χαρα η εικονα.Μολις πατησεις το ενταξει,το πιασα τιποτα,μαυρη οθονη.Υπαρχει καμια λυση ή να κοιταξω για κανενα αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχω ενα Onda v975m και το ξεθαψα απο το χρονοντουλαπο γιατι ελεγα να βλεπω καμια σειρα στην δουλεια.Εχω θεμα με την αναπαραγωγη mkv αρχειων.Μονο το vlc κανει σωστη αναπαραγωγη αλλα δειχνει μαυρη εικονα και παιζει μονο ηχο.Τι μπορει να φταιει?Οταν βαζεις το vlc να παιξει για πρωτη φορα,εκει που σου δειχνει τα tips για την αυξομειωση της εντασης και της φωτεινοτητας φαινεται απο πισω μια χαρα η εικονα.Μολις πατησεις το ενταξει,το πιασα τιποτα,μαυρη οθονη.Υπαρχει καμια λυση ή να κοιταξω για κανενα αλλο?

 

Δοκίμασε mxplayer

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mxtech.videoplayer.ad&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση.Θα το δοκιμασω και θα σου πω αν δουλεψε.Παντως BS Player και 1-2 ακομα που δοκιμασα,μετα απο 5 δευτερολεπτα αναπαραγωγης εχαναν τον συγχρονισμο,παιζαν λες και παταγες fast forward.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δε διαφωνώ. Και ρωτάω ξανά για να μην κσνω upload πάλι 200 gb, υπάρχει καμία εφαρμογή που να διαβάζει drive; Τύπου photos;
Για το Google Drive έχω αγοράσει το SyncDocs

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για το Google Drive έχω αγοράσει το SyncDocs

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

 

Το οποίο SyncDocs σου κάνει και παρουσίαση των φωτογραφιών που έχεις μέσα σε χρονολογική σειρά; Δε ρωτάω για το drive, ρωτάω για alternative Google photo.

Link to comment
Share on other sites

Χθες με παιρναν κατι Robocaller απο λιβερια. Χτυπαει ενας αριθμος σηκωνω κλεινει, το μπλοκαρω. Χτυπαει δευτερος κλεινει το μπλοκαρω. Μετα καλεσε τριτος αριθμος 2.20 το πρωι. Το πρωτο το σηκωσα γιατι νομια κιολας οτι ειναι θεσαλονικη με το προθεμα. Πως μπορω να μπλοκαρω ολο το προθεμα +231

 

https://imgur.com/6Xgx7AN

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος είναι ο σκοπός τους;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος είναι ο σκοπός τους;
Να πάρεις πίσω εσύ νομίζοντας ότι είναι Ελλάδα και να χρεωθεις ως κλήση εξωτερικού. Την πάτησε ετσι φίλος με πρόθεμα 210+ και καλά από Αθήνα και του έφαγε κοντά 1€ κάρτα για λίγα δευτερόλεπτα..

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση.Θα το δοκιμασω και θα σου πω αν δουλεψε.Παντως BS Player και 1-2 ακομα που δοκιμασα,μετα απο 5 δευτερολεπτα αναπαραγωγης εχαναν τον συγχρονισμο,παιζαν λες και παταγες fast forward.
Προβλήματα λόγω φορτωμένου λογισμικού μου κάνει.

Ριχτου κανένα factory reset να στρώσει

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση,η αληθεια ειναι οτι με το MXplayer δουλευει κανονικα.Μεχρι τελος του μηνα θα το χρειαστω για να βλεπω καμια σειρα στο εργοστασιο τωρα που με βαλαν φυλακα.Μετα μαλλον θα ξαναμπει στο συρταρι.
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα παίρνουν παιδιά... Τι χάλια είναι αυτά ρε.. Τι γίνεται πλέον σε αυτή την χώρα αλλά και γενικότερα.. 5 ψηφία νούμερα κλήσεις από Ρουμανία κτλ.. Ένας άνθρωπος μεγάλης ηλικίας κάηκε.. Πραγματικά νομίζω είμαστε απροστάτευτοι πλέον

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχε τέτοια κλήση γνωστός μου και ευτυχώς ούτε καν απάντησε.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κυρίως προς κατόχους παλαιότερης ναυαρχίδας ή συσκευής γενικότερα.

 

Είμαι με ναυαρχίδα Lollipop (5άρι Android), δηλαδή κινητό 5ετίας, 4πύρηνο επεξεργαστή, 2GB RAM, FHD οθόνη κλπ (το κινητό του άβαταρ και της υπογραφής)

Δεν θεωρείται τοπ σήμερα, αλλά πιστεύω ούτε και του πεταματού. Παρόλα αυτά, καθώς εφαρμογές ενημερώνονται συνεχώς, η απόδοση πέφτει όλο και περισσότερο. Όταν ανοίγω το ίντερνετ (δεδομένα ή Wifi), η συσκευή σταματάει να αποκρίνεται για κανένα 5λεπτο, μετά κάτι αρχίζει να ψιλολειτουργεί και όταν ανοίγω καμια εφαρμογή π.χ. Outlook ή Messenger να δω τα μηνύματα κολλάει για άλλο ένα 5λεπτο. Όταν επιτέλους κάτι αρχίζει να ψιλοκινείται, η λειτουργία είναι αίσχος. Μπορεί να χρειαστεί να περιμένω κανένα 10λεπτο για να μου ανοίξει και να φορτώσει τα μέιλ ή τα μηνύματα στο messenger και για να απαντήσω κολλάει τρομερά...

 

Η εμπειρία χρήσης είναι πολύ χάλια τους τελευταίους μήνες, ενώ κάποτε πετούσε, σε βαθμό που το Nokia 808 με λειτουργικό Symbian, μονοπύρηνο επεξεργαστή 1.3GHz και 512MB RAM είναι πολύ πιο ομαλό και γρήγορο και προσφέρει κλάσεις ανώτερη εμπειρία χρήσης. Η ρετσινιά του Lagdroid νομίζω συνεχίζει ακόμη και αυτό έχει να κάνει με τον κώδικα των Android εφαρμογών σε συνδυασμό με τον κώδικα του λειτουργικού.

 

Σκέφτομαι σοβαρά να το βάλω στην άκρη και να αρχίσω να χρησιμοποιώ πάλι κάποιο παλαιότερο WindowsPhone με κατώτερα specs αλλά ανώτερη εμπειρία χρήσης (και συνεχίζω με το 808 ως δεύτερο).

Εναλλακτικά για να το συνεφέρω σκεφτόμουν μήπως να βάλω παλιές εκδόσεις Outlook, Messenger, Facebook κλπ, να βρω κάποιες που δεν κολλούσαν δηλαδή, μήπως και έχω πάλι καλή εμπειρία χρήσης όπως όταν το πρωτοπήρα.

 

Εσείς τι προτείνετε;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακων δοκίμασες;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κυρίως προς κατόχους παλαιότερης ναυαρχίδας ή συσκευής γενικότερα.

 

Είμαι με ναυαρχίδα Lollipop (5άρι Android), δηλαδή κινητό 5ετίας, 4πύρηνο επεξεργαστή, 2GB RAM, FHD οθόνη κλπ (το κινητό του άβαταρ και της υπογραφής)

Δεν θεωρείται τοπ σήμερα, αλλά πιστεύω ούτε και του πεταματού. Παρόλα αυτά, καθώς εφαρμογές ενημερώνονται συνεχώς, η απόδοση πέφτει όλο και περισσότερο. Όταν ανοίγω το ίντερνετ (δεδομένα ή Wifi), η συσκευή σταματάει να αποκρίνεται για κανένα 5λεπτο, μετά κάτι αρχίζει να ψιλολειτουργεί και όταν ανοίγω καμια εφαρμογή π.χ. Outlook ή Messenger να δω τα μηνύματα κολλάει για άλλο ένα 5λεπτο. Όταν επιτέλους κάτι αρχίζει να ψιλοκινείται, η λειτουργία είναι αίσχος. Μπορεί να χρειαστεί να περιμένω κανένα 10λεπτο για να μου ανοίξει και να φορτώσει τα μέιλ ή τα μηνύματα στο messenger και για να απαντήσω κολλάει τρομερά...

 

Η εμπειρία χρήσης είναι πολύ χάλια τους τελευταίους μήνες, ενώ κάποτε πετούσε, σε βαθμό που το Nokia 808 με λειτουργικό Symbian, μονοπύρηνο επεξεργαστή 1.3GHz και 512MB RAM είναι πολύ πιο ομαλό και γρήγορο και προσφέρει κλάσεις ανώτερη εμπειρία χρήσης. Η ρετσινιά του Lagdroid νομίζω συνεχίζει ακόμη και αυτό έχει να κάνει με τον κώδικα των Android εφαρμογών σε συνδυασμό με τον κώδικα του λειτουργικού.

 

Σκέφτομαι σοβαρά να το βάλω στην άκρη και να αρχίσω να χρησιμοποιώ πάλι κάποιο παλαιότερο WindowsPhone με κατώτερα specs αλλά ανώτερη εμπειρία χρήσης (και συνεχίζω με το 808 ως δεύτερο).

Εναλλακτικά για να το συνεφέρω σκεφτόμουν μήπως να βάλω παλιές εκδόσεις Outlook, Messenger, Facebook κλπ, να βρω κάποιες που δεν κολλούσαν δηλαδή, μήπως και έχω πάλι καλή εμπειρία χρήσης όπως όταν το πρωτοπήρα.

 

Εσείς τι προτείνετε;

 

Έτσι γίνεται με τα προιόντα τεχνολογίας που χρησιμοποιούν λειτουργικό σύστημα.

Μην τα συγκρίνεις με συσκευές που έχουν "πεθαμένα" λειτουργικά.

Το Symbian είναι σαν να έχεις υπολογιστή και να θέλεις να τρέχει Windows 98!

Kαλό είναι για hobby, αν σου αρέσουν τα retro πράγματα, να τα πιάνεις στα χέρια σου και να τα "χαιδεύεις" αλλά για καθημερινότητα δεν είναι.

 

Οι εταιρίες θέλουν να πουλάνε καινούρια προιόντα και ένας τρόπος είναι να "βαραίνουν¨οι εφαρμογές μέρα με την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Είχε τέτοια κλήση γνωστός μου και ευτυχώς ούτε καν απάντησε.

 

Επρεπε να απαντησει για να χρεωθούν!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και σε μένα παίρνουν παιδιά... Τι χάλια είναι αυτά ρε.. Τι γίνεται πλέον σε αυτή την χώρα αλλά και γενικότερα.. 5 ψηφία νούμερα κλήσεις από Ρουμανία κτλ.. Ένας άνθρωπος μεγάλης ηλικίας κάηκε.. Πραγματικά νομίζω είμαστε απροστάτευτοι πλέον

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θέλει και λίγο μυαλό.Αλλωστε στα smartphones γραφει και χωρα απο όπου γίνεται η κλήση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...