Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολύ φιλε. αλλα το βαζω το apn πρωτοκολο ipv4 και ipv4/ipv6 και δουλευει και στις δυο περιπτώσεις δεν δουλευει αν το βαλω μονο ipv6. όμως αυτό αφορα την συνδεση μεσω data εγω δεν μπορω να συνδεθω με το wifi στις μισες ιστοσελίδες .μπαινω στις ρυθμισεις του wifi και δεν εχει ρυθμιση apn εχει κλειδωμενο το ipv6.τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη ενσωματωθεί για αρκετούς χρήστες στο messages και ισχύει για τα δίκτυα Vodafone και Cosmote.

 

Sent from my Galaxy S10

Πώς το καταλαβαίνεις αυτό;

Επίσης οι 8.000 χαρακτήρες θα αφορά ένα μήνυμα ή περισσότερα;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πώς το καταλαβαίνεις αυτό;

Επίσης οι 8.000 χαρακτήρες θα αφορά ένα μήνυμα ή περισσότερα;

 

https://www.cosmotemessageplus.gr/

https://www.vodafone.gr/exypiretisi/my-vodafone/applications/messageplus/

 

Στην Vodafone στην αρχη ηθελε να εχεις την εφαρμογη τους αλλα εδω και καιρο με το Android Messages δεν χρειαζεται διοτι το Message+ ειναι τα RCS.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Πώς το καταλαβαίνεις αυτό;

Επίσης οι 8.000 χαρακτήρες θα αφορά ένα μήνυμα ή περισσότερα;

 

Τι πως το καταλαβαινεις; Εκανες χρηση της εφαρμογης πριν; Ε, αμα μπεις τωρα θα δεις πολλες καινουργιες δυνατοτητες σε σχεση με πριν, αν βεβαια σου εχει αναβαθμιστει.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Τι πως το καταλαβαινεις; Εκανες χρηση της εφαρμογης πριν; Ε, αμα μπεις τωρα θα δεις πολλες καινουργιες δυνατοτητες σε σχεση με πριν, αν βεβαια σου εχει αναβαθμιστει.

Ε αυτό θέλω να πω. Τι ακριβώς αναβαθμίζεται με RCS. Φυσικά και έχω χρησιμοποιήσει το Messages, αλλά η αλλαγή πώς διακρίνετε; Σε ποιά έκδοση πρέπει να αναβαθμιστεί για να δεις τις αλλαγές;

Την 5.2.062 (Pegasus....) έχω αυτή την στιγμή!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό θέλω να πω. Τι ακριβώς αναβαθμίζεται με RCS. Φυσικά και έχω χρησιμοποιήσει το Messages, αλλά η αλλαγή πώς διακρίνετε; Σε ποιά έκδοση πρέπει να αναβαθμιστεί για να δεις τις αλλαγές;

 

Εγώ δεν την χρησιμοποιούσα. Τώρα βλέπω πως έχω την έκδοση 5.2.062. Λίγο που την έψαξα είδα πως μπορείς για παράδειγμα εκτός από γραπτό μήνυμα και φωτογραφίες να στείλεις το στίγμα σου, διάφορα gif, στοιχεία σε συνεργασία με τον assistant όπως εστιατόρια, ταινίες, τον καιρό, μπορείς να στείλεις ηχητικά μηνύματα, να κάνεις attach κάποιο file. κτλ. Έχω τη συσκευή στα αγγλικά γιατί χρησιμοποιώ πολύ τον assistant και δεν ξέρω αν στα ελληνικά είναι το ίδιο. Όπως σου είπα δεν το χρησιμοποιώ γιατί νόμιζα πως ήταν μόνο για sms αλλά βλέπω πως έχει και άλλες δυνατότητες που δεν ξέρω αν τις είχε ήδη.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα RCS που λέτε, τι ακριβώς είναι; Χρησιμοποιούν ίντερνετ για να λειτουργήσουν; Ή χρεώνονται ως SMS;

 

Επίσης, λειτουργούν μόνο προς Android;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

wide camera αλλά στην selfie υπάρχει σε κινητό;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Ναι αλλά δεν θυμάμαι ποια μοντέλα... Δεν ασχολούμαι με τις μπροστινές ιδιαίτερα, αν θέλεις ρώτησε στα θέματα των φωτογραφιών μήπως ξέρει εκεί κάποιος.

 

Π.χ. εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=471041

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα χρειάζονται δεδομένα. Πως θα χρεώσει σαν SMS την αποστολή κάποιου αρχείου;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα χρειάζονται δεδομένα. Πως θα χρεώσει σαν SMS την αποστολή κάποιου αρχείου;

 

Τότε τι το παρουσιάζουν ως διάδοχο των SMS;

 

Ουσιαστικά δεν θα έχει διαφορές από οποιονδήποτε επικοινωνητή (messenger) και έχουμε άφθονους (FB Messenger, Whatsapp, Viber, Telegram, Skype κλπ)

 

Όπως φαίνεται, πιο πολύ marketίστικο κόλπο της Google είναι, παρά κάτι ουσιώδες... Πολύ παλιότερα και η Microsoft στο δικό της σύστημα είχε τα messages+ (ακόμη και το McLaren έχει προεγκατεστημένη την εφαρμογή στα WP8.1), αλλά τουλάχιστον εκείνη δεν τα παρουσίασε έτσι από όσο ξέρω... Και ακόμη παλιότερα είχαμε άλλα (XMS κλπ)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τότε τι το παρουσιάζουν ως διάδοχο των SMS;

 

Ουσιαστικά δεν θα έχει διαφορές από οποιονδήποτε επικοινωνητή (messenger) και έχουμε άφθονους (FB Messenger, Whatsapp, Viber, Telegram, Skype κλπ)

 

Όπως φαίνεται, πιο πολύ marketίστικο κόλπο της Google είναι, παρά κάτι ουσιώδες... Πολύ παλιότερα και η Microsoft στο δικό της σύστημα είχε τα messages+ (ακόμη και το McLaren έχει προεγκατεστημένη την εφαρμογή στα WP8.1), αλλά τουλάχιστον εκείνη δεν τα παρουσίασε έτσι από όσο ξέρω... Και ακόμη παλιότερα είχαμε άλλα (XMS κλπ)

 

Καλά SMS στέλνει και δεν χρειάζεται δεδομένα για αυτό. Αλλά στην ουσία είναι ένας messenger που στέλνει και SMS. Κάτια σαν τον messenger του g

Facebook.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντήσατε όμως. Οι 8.000 χαρακτήρες που λένε ότι έχει αντί 160, σε πόσα μηνύματα αντιστοιχεί. Ή διαφημιστικό κόλπο είναι κι αυτό; :confused:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θετικά τη βλέπω την αλλαγή. Μακάρι να προσθέσουν και άλλες λειτουργίες. Να βάλουν και κλήσεις δεδομένων και βιντεοκλήσεις για να συμμαζέψει η Google το μαγαζί της. Μια εφαρμογή για το καθετί. Μια και καλή.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θετικά τη βλέπω την αλλαγή. Μακάρι να προσθέσουν και άλλες λειτουργίες. Να βάλουν και κλήσεις δεδομένων και βιντεοκλήσεις για να συμμαζέψει η Google το μαγαζί της. Μια εφαρμογή για το καθετί. Μια και καλή.

Κι εγώ θετικό το βλέπω....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε Android 9, πως στο καλό επαναφέρεις στις ειδοποιήσεις εφαρμογής το «Ήχος από εφαρμογή» στον ήχο όταν έχεις βάλει κάτι άλλο; :confused:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Σε Android 9, πως στο καλό επαναφέρεις στις ειδοποιήσεις εφαρμογής το «Ήχος από εφαρμογή» στον ήχο όταν έχεις βάλει κάτι άλλο; :confused:

 

Για ποια εφαρμογή σε ενδιαφέρει;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα στο accessibility menu να προσθέσω επιπλέον ρυθμίσεις και λειτουργίες στο μενού ή δεν γίνεται;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Σε Android 9, πως στο καλό επαναφέρεις στις ειδοποιήσεις εφαρμογής το «Ήχος από εφαρμογή» στον ήχο όταν έχεις βάλει κάτι άλλο; :confused:
Για ποια εφαρμογή σε ενδιαφέρει;

Υπάρχει μια εφαρμογή Medisafe για να υπενθυμίζει σε εμάς τους γέροντες να παίρνουμε τα χάπια μας. Αυτή έχει ενσωματωμένο ήχο. Έκανα την ____ και άλλαξα κατά λάθος μια ειδοποίηση από «Ήχος από εφαρμογή» σε κάποιον από τους ήχους στο σύστημα και δεν μπορώ να τον επαναφέρω με τίποτα... :lost:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια εφαρμογή Medisafe για να υπενθυμίζει σε εμάς τους γέροντες να παίρνουμε τα χάπια μας. Αυτή έχει ενσωματωμένο ήχο. Έκανα την ____ και άλλαξα κατά λάθος μια ειδοποίηση από «Ήχος από εφαρμογή» σε κάποιον από τους ήχους στο σύστημα και δεν μπορώ να τον επαναφέρω με τίποτα... :lost:

 

Ενδιαφέρουσα εφαρμογή φαίνεται, θα τη δοκιμασω. Εγώ χρησιμοποιώ το Alarm and pill reminder. Το ίδιο ακριβώς έχω πάθει και εγώ με τη δική μου. Αφού σκέφτηκα μήπως άλλαξε κάτι με κανένα update. Δεν έχω βγάλει άκρη και σταμάτησα να ασχολούμαι.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να πάτε στις ρυθμίσεις-εφαρμογές, να μπείτε μέσα στην εφαρμογή και επιλέξετε, διαγραφή cache και δεδομένων.

Έτσι θα διαγραφούν ολα τα δεδομένα της εφαρμογής και θα γίνει όπως ήταν οταν πρωτοεγκαταστάθηκε.

Βέβαια θα χαθούν και τα δεδομένα της αν κρατάει όπως και θα πρέπει να ξαναβάλετε τα χάπια και ώρες υπενθύμισης κλπ.

Σαν να μη την είχατε ποτέ δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να πάτε στις ρυθμίσεις-εφαρμογές, να μπείτε μέσα στην εφαρμογή και επιλέξετε, διαγραφή cache και δεδομένων.

Έτσι θα διαγραφούν ολα τα δεδομένα της εφαρμογής και θα γίνει όπως ήταν οταν πρωτοεγκαταστάθηκε.

Βέβαια θα χαθούν και τα δεδομένα της αν κρατάει όπως και θα πρέπει να ξαναβάλετε τα χάπια και ώρες υπενθύμισης κλπ.

Σαν να μη την είχατε ποτέ δηλαδή.

 

ΤΟ πρωτο που εκανα ηταν. Μερχι και επανεγκατασταση αλλα δεν αλλαζει κατι. Ισως στη δικη μου περιπτωση να αλλαξε κατι με καποιο update.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

το διαπίστωσα και εγώ πρόσφατα στην εφαρμογή messages . πληθώρα ρυθμίσεων για αναφορά ανάγνωσης παράδοσης κλπ.

προσπαθούσα να στείλω ένα απλό μήνυμα με ευχές σε μερικούς χρήστες και εκείνο επέλεγε πάντα mms.

Το έψαξα λίγο και αφού το απενεργοποιησα έφυγαν σαν απλά sms.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Προσωπικά για αποθήκευση αρχείων χρησιμοποιώ το Google drive. Μέχρι το καλοκαίρι το Google drive συγχρονιζόταν με το Google photos και έβγαζε το photos κάποιες καρτέλες με τις καλύτερες στιγμές βάση ημερομηνίας. Κάτι σας το "σαν σήμερα". Έτσι θυμόμουν καμία όμορφη στιγμή μεσα σε όλο αυτό το χάος με τις φωτός. Να πω ότι είναι οργανωμένες σε φακέλους και έτσι είναι ανοφελο να τις φορτώσω πάλι στο photos γιατί εκεί τις δέχεται χύμα.

Ρωτάω λοιπόν, υπάρχει καμία εφαρμογή που να κάνει αυτή τη δουλειά και να ερφανιζει στιγμές του παρελθόντος; Θα προτιμούσα μέσω cloud αλλιώς έστω αυτων που έχω σε ένα χώρο αποθήκευσης.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το Yandex Disk και όπως το yandex ειναι το αντίστοιχο google της Ρωσίας, το yandex disk είναι το αντίστοιχο google drive & Google photos. Δίνει απεριόριστο cloud storage εφόσον βάλεις να κάνει αυτόματο backup στις φωτό του κινητού σου και σου πετάει ειδοποιήσεις με φωτογραφίες τύπου "σαν σήμερα" (memories τις λέει). Και έχει και χώρο (περιορισμένο, δεν ξέρω πόσο, εγώ το πέτυχα σε μια περίοδο που έδινε 40GB) για backup αρχείων σε φακέλους κλπ όπως το google drive. Το χρησιμοποιώ εδώ και περίπου 5 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Φυσικά στις φωτός και τα αρχεία μπορείς να έχεις πρόσβαση και μέσω του σάιτ του αλλά και να κανεις τα αρχεία sync στο pc μέσω της αντίστοιχης εφαρμογής για υπολογιστές.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το Yandex Disk και όπως το yandex ειναι το αντίστοιχο google της Ρωσίας, το yandex disk είναι το αντίστοιχο google drive & Google photos. Δίνει απεριόριστο cloud storage εφόσον βάλεις να κάνει αυτόματο backup στις φωτό του κινητού σου και σου πετάει ειδοποιήσεις με φωτογραφίες τύπου "σαν σήμερα" (memories τις λέει). Και έχει και χώρο (περιορισμένο, δεν ξέρω πόσο, εγώ το πέτυχα σε μια περίοδο που έδινε 40GB) για backup αρχείων σε φακέλους κλπ όπως το google drive. Το χρησιμοποιώ εδώ και περίπου 5 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Φυσικά στις φωτός και τα αρχεία μπορείς να έχεις πρόσβαση και μέσω του σάιτ του αλλά και να κανεις τα αρχεία sync στο pc μέσω της αντίστοιχης εφαρμογής για υπολογιστές.
Τις photo τις ανεβάζει με την ανάλυση που τις έχεις τραβήξει ή έχει μέγιστη επιτρεπόμενη;

Το Google photos έχει μέγιστη ανάλυση για απεριόριστο χώρο, αν επιλέξεις να ανέβουν οι φωτογραφίες με την ανάλυση που τις τράβηξες, τότε καταναλώνει το χώρο από το Google drive.

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...