Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο ασχολείσαι με το Play store και το Galaxy store δεν έχεις πρόβλημα με ιούς και τέτοια, υπάρχει μέσω play store γονικός έλεγχος οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα να τακτοποιήσεις ότι θέλεις μέσω αυτού.

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απλώς είναι κάποιες εξηγήσεις για πράγματα που δεν έχω καταλάβει καθότι δεν χρησιμοποίησα Android ως τώρα όπως προείπα. Δηλαδή για παράδειγμα πως θα το ρυθμίσω για ασφάλεια όταν το παίρνει κάποιος άλλος (στην προκειμένη περίπτωση έφηβος μικρός), για αποφυγή σελίδων με βία κλπ σε YouTube, websites κλπ.

Επίσης ενώ έχει και τα δυο store Google & Galaxy, έχει και από τις δυο πλευρές εφαρμογές για (μάλλον τα ίδια πράγματα (δηλαδή για internet, ημερολόγιο, επαφές κλπ). Και λέω εγώ, ποια πλευρά να επιλέξω, ποια είναι καλύτερη; Ή τι διάφορες μπορεί να έχουν ώστε να καταλάβω ανάλογα με τις ανάγκες μου τι να επιλέξω;

Link to comment
Share on other sites

Απλώς είναι κάποιες εξηγήσεις για πράγματα που δεν έχω καταλάβει καθότι δεν χρησιμοποίησα Android ως τώρα όπως προείπα. Δηλαδή για παράδειγμα πως θα το ρυθμίσω για ασφάλεια όταν το παίρνει κάποιος άλλος (στην προκειμένη περίπτωση έφηβος μικρός), για αποφυγή σελίδων με βία κλπ σε YouTube, websites κλπ.

 

Επίσης ενώ έχει και τα δυο store Google & Galaxy, έχει και από τις δυο πλευρές εφαρμογές για (μάλλον τα ίδια πράγματα (δηλαδή για internet, ημερολόγιο, επαφές κλπ). Και λέω εγώ, ποια πλευρά να επιλέξω, ποια είναι καλύτερη; Ή τι διάφορες μπορεί να έχουν ώστε να καταλάβω ανάλογα με τις ανάγκες μου τι να επιλέξω;

 

Τώρα να σου πω την αλήθεια για το θέμα των σελίδων στον browser δεν ξέρω να σου πω, στο YouTube νομίζω πρέπει να έχει κάποια τέτοια επιλογή αλλά και πάλι σίγουρα δεν ξέρω να σου πω γιατί όταν είχα τα παιδιά μικρά δεν υπήρχαν αυτές οι πολυτέλειες των κινητών.

Όσον αφορά τα 2 store, επέλεξε της Google το play store κατά την γνώμη μου, ναι κάνουν την ίδια δουλειά ακριβώς.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Και όσον αφορά τις εφαρμογές πχ ημερολόγιο, επαφές, σημειώσεις κλπ για τις οποίες υπάρχει τόσο από τη Google όσο και από τη Samsung;

Απλώς μου κάνει εντύπωση ότι μπορεί μεν να εισάγεται στις αντίστοιχες της SAMSUNG λογαριασμός Google και έτσι ενδεχομένως να συγχρονίζει τυχόν περιεχόμενο ωστόσο δεν έχω εικόνα για τις διαφορές τους και ποια είναι καλύτερη;

Κάποιος να γνωρίζει γενικά για όσα έχω προαναφερθεί και ρωτήσει;

Link to comment
Share on other sites

Και όσον αφορά τις εφαρμογές πχ ημερολόγιο, επαφές, σημειώσεις κλπ για τις οποίες υπάρχει τόσο από τη Google όσο και από τη Samsung;

 

Απλώς μου κάνει εντύπωση ότι μπορεί μεν να εισάγεται στις αντίστοιχες της SAMSUNG λογαριασμός Google και έτσι ενδεχομένως να συγχρονίζει τυχόν περιεχόμενο ωστόσο δεν έχω εικόνα για τις διαφορές τους και ποια είναι καλύτερη;

 

Κάποιος να γνωρίζει γενικά για όσα έχω προαναφερθεί και ρωτήσει;

 

Όλες οι εταιρίες πλέον σου δίνουν την δυνατότητα να κάνεις back up τα πάντα στο κινητό σου, την ίδια δυνατότητα σου δίνει και η Google, εγώ π.χ με το xiaomi δεν έχω ενεργοποιήσει αυτήν την ευκολία, προτιμώ την Google. Όσον αφορά τα διπλά, δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν, χρησιμοποίησε αυτά που σε βολεύουν περισσότερο.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογώ ότι έτσι όπως το καταλαβαίνω και από τα σχόλια σας, οι περισσότεροι μάλλον προτιμούν τα της Google;!

Υπάρχει τρόπος να μπλοκάρονται ή τουλάχιστον φιλτράρονται ιστοσελίδες και κυρίως βίντεο με ύβρεις, βία κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογώ ότι έτσι όπως το καταλαβαίνω και από τα σχόλια σας, οι περισσότεροι μάλλον προτιμούν τα της Google;!

 

Υπάρχει τρόπος να μπλοκάρονται ή τουλάχιστον φιλτράρονται ιστοσελίδες και κυρίως βίντεο με ύβρεις, βία κλπ;

Αυτό τουλάχιστον εγώ δεν το ξέρω, ας απαντήσει κάποιος που έχει ασχοληθεί... Δλδ Συγγνώμη, τα iPhone έχουν αυτή την δυνατότητα; Και από που το κάνεις αυτό;

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοείται θα σερφάρει με όποια εφαρμογή θέλει. Δεν είναι browsers οι εν λόγω εφαρμογές, απλά θα τρέχουν στο παρασκήνιο όπως λες. Αν ο γνωστός σου δεν είναι εξοικειωμένος με adblockers τότε ίσως να βάλει το blokada. Απλά το ενεργοποιεί και δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα άλλο εκτός ίσως από το να το εξαιρέσει από τη βελτιστοποίηση μπαταρίας του κινητού ώστε να τρέχει στο παρασκήνιο. Βέβαια δεν εγγυάται κάνεις ότι θα κόβει το 100% των διαφημίσεων από όλες τις εφαρμογές, πχ από YouTube δεν κόβει διαφημίσεις εκτός και αν ψαχτεί με τις ρυθμίσεις του blokada.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Το blokada όσο το χρησιμοποιείς σε χρεώνει παραπάνω δεδομένα ή όχι?

Και γενικότερα καλό είναι να αφήσω τις default ρυθμίσεις ή προτείνεις να αλλάξω κάτι?

Και να σε ρωτήσω κάτι άλλο γιατί στο google play υπάρχει μόνο αυτή η slim έκδοση και όχι αυτή η έκδοση που υπάρχει εδώ?

 

 

Και όσο αυτό είναι ενεργό χάνω σε ταχύτητα αν είμαι με 4g?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όλες οι εταιρίες πλέον σου δίνουν την δυνατότητα να κάνεις back up τα πάντα στο κινητό σου, την ίδια δυνατότητα σου δίνει και η Google, εγώ π.χ με το xiaomi δεν έχω ενεργοποιήσει αυτήν την ευκολία, προτιμώ την Google. Όσον αφορά τα διπλά, δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν, χρησιμοποίησε αυτά που σε βολεύουν περισσότερο.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι όντως υπάρχουν πολλά app ακόμα και η samsung έχει το samsung smart switch που κάνει backup/restore αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει κανένα app που να κάνει backup/restore τις εφαρμογές μαζί με τις ρυθμίσεις και δυστυχώς πιστεύω ότι κάτι τέτοιο χωρίς να είναι ρουτ το κινητό δεν γίνεται δυστυχώς για ακόμα μια φορά.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Το blokada όσο το χρησιμοποιείς σε χρεώνει παραπάνω δεδομένα ή όχι?

Και γενικότερα καλό είναι να αφήσω τις default ρυθμίσεις ή προτείνεις να αλλάξω κάτι?

Και να σε ρωτήσω κάτι άλλο γιατί στο google play υπάρχει μόνο αυτή η slim έκδοση και όχι αυτή η έκδοση που υπάρχει εδώ?

 

 

Και όσο αυτό είναι ενεργό χάνω σε ταχύτητα αν είμαι με 4g?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

.

Όχι, δεν χρεώνεσαι παραπάνω δεδομένα, ίσα ίσα μπορεί να γλιτώνεις γιατί δεν φορτώνουν τα banners των διαφημίσεων και οι σελίδες στον browser ανοίγουν πιο γρήγορα.

Στο playstore υπάρχει η slim έκδοση γιατί απαγορεύονται adblockers που κόβουν διαφημίσεις από εφαρμογές. Βάλε τις default ρυθμίσεις για αρχή, θα σε καλύψουν ώστε να κόβεις το μεγαλύτερο ποσοστό διαφημίσεων. Και αν θες αργότερα το ψάχνεις παραπάνω ώστε να αρχίσεις να μπλοκάρεις εσύ manually επιπλέον διευθύνσεις και παίζεις με επιπλέον hosts files. dns κλπ δεν τα πειράζω γιατί δεν θέλω να βλέπουν τρίτοι το Internet traffic.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έκανε τίποτα με τις διαφημίσεις το blokada.

Δεν πρόλαβα να σκαναρω το κινητό με το malware θα το κάνω λογικά αύριο και βλέπουμε.

 

 

Αν και ούτε με το malware βρει κάτι τι κάνω από εκεί και πέρα με τις διαφημίσεις που κυρίως τις εμφανίζει όταν μπαίνει στην εφαρμογή του facebook.

 

Όσο αφορά το άλλο που είπες να το ψάξω εκτενέστερα κ.τ.λ. δεν παίζει γιατί το κινητό δεν είναι δικό μου και δεν έχω πρόσβαση σε αυτό συνέχεια.

Και εκτός αυτού το άτομο που το χρησιμοποιεί δεν θα έλεγα ότι ξέρει και πολλά απ' αυτά μην σου πω δεν ξέρει απολύτως τίποτα.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν τη χρησιμοποιώ την εφαρμογή, αλλά εδώ και καιρό έχει βγει βρώμα σχετικά με αυτήν. Αν την έχεις, καλού κακού βγάλτην. Βέβαια, προσωπικά δεδομένα φεύγουν ποτάμι σε πολλούς άλλους, π.χ. Facebook/Instagram/Whatsapp, αλλά οι χρήστες επιμένουν, οπότε...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν τη χρησιμοποιώ την εφαρμογή, αλλά εδώ και καιρό έχει βγει βρώμα σχετικά με αυτήν. Αν την έχεις, καλού κακού βγάλτην. Βέβαια, προσωπικά δεδομένα φεύγουν ποτάμι σε πολλούς άλλους, π.χ. Facebook/Instagram/Whatsapp, αλλά οι χρήστες επιμένουν, οπότε...

Ούτε εγώ τη χρησιμοποιώ. Απλά το είδα στις ειδήσεις.

Εντάξει, τις εφαρμογές που αναφέρεις τις έχω από εποχή Symbian (2009). Το Instagram από εποχή Windows 10. Γιατί στα 8.1 είχα το 6tag ως Instagram.

Αλήθεια εδώ στο Android το έχουν άραγε το 6tag, ή ήταν της Microsoft αποκλειστικά; Με βόλευε πάντως...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφορά το Tictoc η είδηση, γιατί πολλοί έχουν μπερδευτεί.

Τι αφορά τότε;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Άλλη εφαρμογή είναι το "Tictoc" που δεν έχει πρόβλημα και άλλη το "Totok" που έχει το θέμα.

Για το Totok λέει το λινκ!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!έχω το Xiaomi mi6 με android 9 και miui 11 .έχω πρόβλημα με το wifi ενώ μπαίνω σε κάποιες ιστοσελίδες σε άλλες δεν μπορώ να μπω όπως το in.gr και το Google play.δεν έχω πειράξει τίποτα.πως μπορώ να ρυθμίσω το submask η ότι άλλο χρειάζεται?

Το παράδοξο είναι ότι όταν ανοίγω τα δεδομένα.τοτε μπορώ να μπω σε όλες τις ιστοσελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Με το RN7 και 9/11 μπαίνω, μέσω WiFi, χωρίς πρόβλημα.

Κάτι άλλο φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχωριστή εφαρμογή θα είναι ή θα ενσωματωθεί στο Messages;

https://www.newsbeast.gr/technology/arthro/5781912/o-diadochos-toy-sms-kataftanei-gia-oloys-toys-christes-android

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ξεχωριστή εφαρμογή θα είναι ή θα ενσωματωθεί στο Messages;

 

https://www.newsbeast.gr/technology/arthro/5781912/o-diadochos-toy-sms-kataftanei-gia-oloys-toys-christes-android

Έχει ήδη ενσωματωθεί για αρκετούς χρήστες στο messages και ισχύει για τα δίκτυα Vodafone και Cosmote.

 

Sent from my Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας και χρονια πολλα! το κινιτο μου εχει μονο IPV6 kai oxi IPV4 .μπαινω στο what is myip .

kai μου γραφει ipv4 notdetected .δεν το εχω πειραξει.

δεν μπαινει σε ολες τις ιστοσελίδες δεν μπαινει στο myphone.gr sto in.gr sto google play .

πως μπορω να το ρυθμισω να μπαινει σε ολες τις ιστοσελίδες?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα τσεκαρισμα στις ρυθμίσεις του apn σου/σημείο πρόσβασης μήπως είναι επιλεγμένο το ip V6 only και άλλαξε το και σε ip v4

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...