Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε android 4 KitKat χρησιμοποιούσα την εφαρμογή xprivacy, ήταν η καλύτερη του είδους της και σχετικά απλή στη χρήση. https://forum.xda-developers.com/xposed/modules/xprivacy-ultimate-android-privacy-app-t2320783

Νομίζω θέλει εγκατάσταση του xposed, δεν θυμάμαι τώρα λεπτομέρειες, λογικά θα έχει οδηγίες με τα βήματα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πως μπορω να μεταφερω εφαρμογες στην καρτα sd σε lenovo a1000 ; ειναι android 5. παντως και που εχω ορισει προεπιλεγμενη την sd καρτα μου βγαζει μυνημα οτι δεν εχει χωρο.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πως μπορω να μεταφερω εφαρμογες στην καρτα sd σε lenovo a1000 ; ειναι android 5. παντως και που εχω ορισει προεπιλεγμενη την sd καρτα μου βγαζει μυνημα οτι δεν εχει χωρο.

Αν είναι γεμάτη η εσωτερική μνήμη δεν περνάει στην sd. Αν και νομίζω οι εφαρμογές δεν περνάνε σε κάρτα μνήμης γενικώς.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι γεμάτη η εσωτερική μνήμη δεν περνάει στην sd. Αν και νομίζω οι εφαρμογές δεν περνάνε σε κάρτα μνήμης γενικώς.

 

εγω με συσκευη huawei y550 με android 4.4.4 μπορω να κανω μεταφορα σε εφαρμογες στην καρτα μνημης . βεβαια δεν γινονται σε ολες τις εφαρμογες αλλα μου δινει την δυνατοτητα. δηλαδη βαζεις καρτα sd σε lenovo και δεν μπορεις να μεταφερεις καμια εφαρμογη; πολυ κουλο. μηπως υπαρχει αλλος τροπος; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως εφαρμογή που να δρα σαν αναγγελία τηλεφωνητή προφορική σε περίπτωση απόρριψης κλήσης? Δηλ παρακαλώ καλέστε αργότερα ή θα σας πάρω σε λίγο?

Όχι σε γραπτό μήνυμα αλλά με ομιλία

Link to comment
Share on other sites

εγω με συσκευη huawei y550 με android 4.4.4 μπορω να κανω μεταφορα σε εφαρμογες στην καρτα μνημης . βεβαια δεν γινονται σε ολες τις εφαρμογες αλλα μου δινει την δυνατοτητα. δηλαδη βαζεις καρτα sd σε lenovo και δεν μπορεις να μεταφερεις καμια εφαρμογη; πολυ κουλο. μηπως υπαρχει αλλος τροπος; .

Ναι εντάξει, δεν αμφιβάλλω. Αλλά αν η εσωτερική σου μνήμη είναι γεμάτη σχεδόν, δεν μπορεί να περάσει η εφαρμογή στη κάρτα μνήμης.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους μου εφεραν ενα galaxy J7 2016(Sm-j710gn-duos) το οποιο το εκαναν wipe κτλ και δεν θυμουνται τι email και κωδικους εβαλαν για να περασουν το ελεγχο ασφαλειας...μου εδωσαν 2 mail που θεωρουσαν οτι ειχαν περασει στη συσκευη τα οποια η συσκευη δεν τα αναγνωριζει αλλα σε λαπτοπ συνεδονται κανονικα,στη αρχη εβγαζαν οτι για 24ωρες ειναι μπλοκαρισμενοι οι λογαριασμοι (μαλλον απο τις πολλες αποπειρες επαναφορας)***δεν ειχανε δηλωμενα κινητα(νουμερα) για επιβεβαιωσεις κτλ και εκτος απο ολα τα αλλα φλασαραν την 8.0 απο ΧΜΕ(J710GNDXU4CRJ8) η οποια προφανως ανοιγει το κινητο αλλα δεν ειναι η καταλληλη γιατι προσπαθησα να φλασαρω την στοκ επισημη σε 6.0.1 μηπως προχωρησω σε καποιο bypass και σωσω την κατασταση αλλα δεν μπορω να κανω downgrade πλεον επειδη το bootloader ειναι κλειδωμενο και δεν διαβαζει το odin οποιοδηποτε αλλο cm.bin(fail),να προσθεσω οτι δεν διαβαζει ουτε sd δεν ξερω τον λογο...

 

υπαρχει περιπτωση να μπορουμε να κανουμε κατι???

Edited by Evoliasmenos
Link to comment
Share on other sites

Ναι εντάξει, δεν αμφιβάλλω. Αλλά αν η εσωτερική σου μνήμη είναι γεμάτη σχεδόν, δεν μπορεί να περάσει η εφαρμογή στη κάρτα μνήμης.

 

Και βέβαια μπορείς. Κάπου μπερδεύεσαι.

Εκτός από κάποιες εφαρμογές (πχ της Google) που δεν μεταφέρονται, όλες οι υπόλοιπες μεταφέρονται κανονικά στην κάρτα. Το αν είναι γεμάτη η εσωτερική δεν παίζει κανένα ρόλο.

Μία σημείωση. Όταν οι εφαρμογές που μεταφέρθηκαν στην κάρτα πάρουν κάποιο update τότε επανέρχονται αυτόματα στην εσωτερική

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι γεμάτη η εσωτερική μνήμη δεν περνάει στην sd. Αν και νομίζω οι εφαρμογές δεν περνάνε σε κάρτα μνήμης γενικώς.

 

Περνάνε, Lollipop έχει και το δικό μου...

 

Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με την εξωτερική κάρτα και να εμφανίζεται γεμάτη ενώ δεν είναι. Π.χ. αν χάλασε, αν έχει κάποια προστασία και είναι κλειδωμένη κλπ

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω πως αν η εσωτερική μνήμη είναι πλήρης, δεν μπορεί να περάσει στη κάρτα μνήμης. Το είχα συναντήσει σε κάποια συσκευή μου αυτό το πρόβλημα. Αλλά δεν θυμάμαι σε ποιά.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω πως αν η εσωτερική μνήμη είναι πλήρης, δεν μπορεί να περάσει στη κάρτα μνήμης. Το είχα συναντήσει σε κάποια συσκευή μου αυτό το πρόβλημα. Αλλά δεν θυμάμαι σε ποιά.

 

Αυτό δεν το γνωρίζω μιας και δεν έχει γεμίσει κάποια συσκευή για να το δοκιμάσω. Αλλά μήπως δεν είναι το 8άρι και ήταν κάποιο Lumia?

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνωρίζω μιας και δεν έχει γεμίσει κάποια συσκευή για να το δοκιμάσω. Αλλά μήπως δεν είναι το 8άρι και ήταν κάποιο Lumia?

Όχι αυτό έχει 64GB εσωτερική. Δεν γεμίζει εύκολα. Πολύ παλιά πρέπει να ήταν. Νομίζω στο N95 ή N86 μου το είχε κάνει αυτό! Από τότε το ξέρω. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι με τα νέα τηλέφωνα αφής.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Περνάνε, Lollipop έχει και το δικό μου...

 

Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με την εξωτερική κάρτα και να εμφανίζεται γεμάτη ενώ δεν είναι. Π.χ. αν χάλασε, αν έχει κάποια προστασία και είναι κλειδωμένη κλπ

Κάποιος τρόπος εύκολος να μεταφέρω εφαρμογές? , υπάρχει καπόια εύκολη εφαρμογή να κατεβάσω που να κάνει την μεταφορά ?

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος τρόπος εύκολος να μεταφέρω εφαρμογές? , υπάρχει καπόια εύκολη εφαρμογή να κατεβάσω που να κάνει την μεταφορά ?

 

Ρουταρεις και τα κάνει όλα εύκολα η link2sd.

Χωρίς ρουτ, μόνο αν δίνει τη δυνατότητα η συσκευή.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !

αγορασα ενα drone και οταν συνδεω το κοντρολ με το κινητο αρχιζει και το φορτιζει με αποτελεσμα να πεφτει πιο γρηγορα η μπαταρια απο το κοντρολ....

υπαρχει επιλογη να μην φορτιζει οσο ειναι συνδεμενο το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !

αγορασα ενα drone και οταν συνδεω το κοντρολ με το κινητο αρχιζει και το φορτιζει με αποτελεσμα να πεφτει πιο γρηγορα η μπαταρια απο το κοντρολ....

υπαρχει επιλογη να μην φορτιζει οσο ειναι συνδεμενο το κινητο?

Αν πήρες Mavic 2 γίνεται!

Αλλιώς νομίζω μόνο με root!

Link to comment
Share on other sites

Ρουταρεις και τα κάνει όλα εύκολα η link2sd.

Χωρίς ρουτ, μόνο αν δίνει τη δυνατότητα η συσκευή.

 

πως μπορω να το ρουταρω; και πως μπορω μετα να το ξε ρουταρω; . εγγυηση εχει ληξη του κινητου ομως.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουμε κανένα ασφαλές λινκ για YouTube vanced?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν πήρες Mavic 2 γίνεται!

Αλλιώς νομίζω μόνο με root!

 

Όχι φίλε μου δυστυχώς . Πήρα το mavic mini. Το κινητό μου είναι root.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δυστυχώς . Πήρα το mavic mini. Το κινητό μου είναι root.

Δοκίμασε τότε μ' αυτή την εφαρμογή:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.bramantya.stopcharging

Προσωπικά δεν την έχω δοκιμάσει για να σου πω τη γνώμη μου! Εγώ έχω το Mavic Air αλλά δεν χρειάστηκε να τη δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να το ρουταρω; και πως μπορω μετα να το ξε ρουταρω; . εγγυηση εχει ληξη του κινητου ομως.

 

Αν έχει λήξει η εγγύηση δεν έχεις λόγο να το ξερουταρεις. Για το πώς το ρουταρεις θα σε βοηθήσουν στο θέμα της συσκευής σου, πιθανότατα θα έχει ήδη αναλυτικές οδηγίες κάπου εκεί.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Το κινητό (ένα Xiaomi) είναι μονίμως σε 2g δίκτυο. Υπάρχει κάποια ρύθμιση όπου με την ενεργοποίηση των δεδομένων (mobile data) να γίνεται αυτόματα αλλαγή σε 4g (χωρίς δηλαδή να χρειάζεται να μπω στις ρυθμίσεις κτλ) και με την απενεργοποίηση να γυρνάει πάλι σε 2g? :rolleyes:

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Το κινητό (ένα Xiaomi) είναι μονίμως σε 2g δίκτυο. Υπάρχει κάποια ρύθμιση όπου με την ενεργοποίηση των δεδομένων (mobile data) να γίνεται αυτόματα αλλαγή σε 4g (χωρίς δηλαδή να χρειάζεται να μπω στις ρυθμίσεις κτλ) και με την απενεργοποίηση να γυρνάει πάλι σε 2g? :rolleyes:

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

rooted γινεται είχα δει κάποιο mod παλιά τώρα σε μαμά αμφιβάλω πλέον με τα καινούργια android

 

ο λόγος που το κάνεις είναι ο? (από περιέργεια) αν είναι για να γλυτώσεις μπαταρία........ δεν σε βοηθάει σε κάτι τώρα εν εχεις μόνιμα χαμηλό σήμα 4g και το εχεις σε 2g τοτε κάτι γινεται

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως για το σήμα γιατί το 4g έχει σκαμπανεβάσματα.

Είναι αρκετά παλιό το Xiaomi αλλά από ότι καταλαβαίνω θέλει αρκετό ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...