Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι καίει περισσότερο μπαταρία και επειδή έχω και 2ο email θέλω να έχω 1 εφαρμογή για όλα

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πάντως πέρα από την μπαταρία μπορείς να προσθέσεις και δεύτερο λογαριασμό στο Gmail.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

μα αυτο γραφει το link που εβαλα κ δειχνει πως να το απενεργοποιήσεις

 

εγώ απενεργοποιημένο το έχω το μικρόφωνο σε όλα τα ύποπτα app (facebook, messenger, google search, google keyboard) από την εποχή του MEIZU M2 μου και στη συνέχεια στα Xperia Z1/ Z3 και τώρα στο S9, και πάλι βλέπω πράγματα που συζητάω να εμφανίζονται στις διαφημίσεις facebook - και δεν μιλάμε για πράγματα που έχω ψάξει και από google, μιλάμε για απλή συζήτηση π.χ. για παλιά βιβλία, για νομίσματα, για επισκευή ψυγείου..... Πιστεύω πραγματικά οτι υπάρχει backdoor

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πέρα από την μπαταρία μπορείς να προσθέσεις και δεύτερο λογαριασμό στο Gmail.

 

Ναι προσθέτεις όσους θες, δεν έχει περιορισμό

Link to comment
Share on other sites

Γειά

Έχω κάνει την sd card 32gb σε format ως εσωτερική μνήμη σε android 8, και έκανα όλες τις φωτό αποκοπή paste από την εσωτερική μνήμη σε αυτήν ώστε να απελευθερώσω μνήμη αφού είχε γέμισει. Το πρόβλημα από τότε είναι:

1. Όταν το συνδέω με pc δεν βλέπω την sd card που έχω όλες τις φωτό! Μόνο την εσωτερική μνήμη βλέπει.

2. Στο κινητό σε εφαρμογές file explorer δεν βλέπω πουθενά τις φωτό ούτε και την sd card.

3. Στο κινητό στις ρυθμίσεις δεν φαίνεται πουθενά τα 32gb της sd card, ούτε και η sd card.

 

To περίεργο είναι ότι στο κινητό στην συλλογή φωτογραφιών φαίνονται όλες!!! οι φώτο !! αλλά αν διαλέξω μια και βάλω ιδιότητες δεν μου βγάζει το path της αλλά μόνο το όνομα.

Τι φταίει και δεν βλέπω τις φωτό με το pc? Που πήγε η κάρτα και δεν την βλέπω πουθενά?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνοντας δεν βρήκα παρόμοια ερώτηση ανοίγω καινούριο θέμα.

Φίλος αλλάζει κινητό (iphone 6 σε S9) και θέλει να μεταφέρει το ιστορικό των συνομιλιών στο νέο του τηλέφωνο.

Απευθύνθηκε σε εμένα σαν χρήστη android αλλά αποδείχθηκε πιο δύσκολο απ ότι φαινόταν (νόμιζα ότι θα το πέρναγε το Smart switch της Samsung αλλά δεν γίνεται). Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα τα ακόλουθα και τα αναφέρω για μελλοντική χρήση από όποιον θέλει να κάνει κάτι παρόμοιο.

 

Viber:

α. Backup σε ios κάνει στο icloud ενώ σε android στο google drive. Όταν βάλεις την εφαρμογή σε android ''κοιτάει'' μόνο σε google drive οπότε δεν γίνεται επαναφορά ακόμα και εάν έχεις βάλει icloud λογαριασμό:blink::blink:

 

β. Μπορείς να στείλεις τα μηνύματά σου σε email (αρχείο csv) αλλά δεν υπάρχει τρόπος εισαγωγής τους στην εφαρμογή.

 

WhatsApp:

α. Ομοίως. Ουσιαστικά λοιπόν άχρηστο στην περίπτωσή μου.

 

β. Υπάρχει επιλογή να κάνει τοπικό backup σε αρχείο το οποίο το στέλνεις με email από το Ios και έπειτα το βάζεις στην sd σου σε συγκεκριμένο φάκελο και το αναγνωρίζει κατά το πρώτο άνοιγμα της εφαρμογής.

 

Ερωτήσεις:

α. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει; Ένας τρόπος που να το έχει κάνει κάποιος;

β. Η β επιλογή του whatsAppp δουλεύει σίγουρα;

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να εγκαταστήσω στο κινητό μου ( Lenovo C2 k10a40) το Android Auto και επειδή δεν υποστηρίζεται για την Ελλάδα δεν μπορώ να το κατεβάσω απο το play store .

Βρίσκω στην σελίδα

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/android-auto/android-auto-3-8-5845-release/

ότι υπάρχουν τρια αρχεια, απ ότι κατάλαβα ενα απο τα δυο πρώτα ειναι το κατάλληλο για το κινητό μου αλλα ποιό ???

Στην συνέχεια επειδή δεν έχω ξαναεγκαταστήσει εφαρμογή εκτος του play store ποιά ειναι η διδικασία???

Κατεβάζω το apk και το τρέχω και γίνεται η εγκατάσταση???

Πρεπει να το κατεβάσω απο το κινητο η μπορώ να το κατεβάσω στον υπολογιστή και να το μεταφέρω με ενα στικάκι???

Πρεπει να κάνω και κατι άλλο???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο είναι για 32bit και το δεύτερο για 64bit. Το τρίτο δεν ξέρω. Κάνε δοκιμές. Βάλε την πρώτη και αν δεν παίξει δοκίμασε τις άλλες.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα έλεγχο με το Antutu και το κινητό μου τρεχει 32bit Android και το λύσαμε αυτό... εγκαθιστώ το πρωτο που είναι 32bit.

Η υπόλοιπη διαδικασία είναι αυτή που γράφω???

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα εγκαταστήσεις το apk. Θα σου βγάλει ένα μήνυμα ότι πρέπει να ενεργοποιήσεις την εγκατάσταση από άγνωστες πηγές (unknown sources) κάτι που κάνεις από τις ρυθμίσεις του Android.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κάποιος εδώ μέσα το Google Authenticator;

 

Πριν στείλω το κινητό μου για αλλαγή μπαταρίας και το κάνουν full wipe, κάθε φορά που προσπαθούσα από έναν public υπολογιστή να μπω στα gmail, άνοιγε αυτόματα στο κινητό η εφαρμογή λέγοντάς μου ότι κάποιος προσπαθεί να συνδεθεί στον λογαριασμό και έπρεπε είτε να πατήσω το Yes button για να μπω στο gmail, ή το No για να μην αφήσω την πρόσβαση.

Αφού ξανά εγκατέστησα την εφαρμογή, όταν προσπαθώ να συνδεθώ στο gmail δεν με ειδοποιεί πλέον η εφαρμογή, και πρέπει να την τρέξω χειροκίνητα, να δω τον κωδικό που δημιουργείται αυτόματα και να τον γράψω στον υπολογιστή.

 

Ξέρετε πώς γίνεται να ρυθμίσω την εφαρμογή να με ειδοποιεί όπως πρώτα;

 

 

 

Καλησπέρα στη παρέα

 

Έχετε κάποια εφαρμογή email εναλλακτική του Gmail να μου προτείνετε?

 

Αυτό που θέλω να κάνει όμως είναι να διαχωρίζει (όπως κάνει και το Gmail) τις διαφημίσεις και να μην με ειδοποιεί για αυτές

 

Στο bluemail που δοκιμάζω τώρα δεν μπορώ να το πετύχω αυτό και με ειδοποιεί για κάθε email και μου σπάει τα νεύρα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κι εγώ έχω το ίδιο θέμα και με το Bluemail και με το Aqua που έχω την Pro έκδοση. Με ειδοποιούν για όλα τα email, κάτι που δε θέλω

 

Βέβαια μέχρι να σταματήσει να υποστηρίζεται το Inbox μένω σ' αυτό που το θεωρώ τέλειο. Το θέμα είναι τι γίνεται από τον Μάρτιο που σταματάει την υποστήριξή του η Google.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή που σε ειδοποιεί για τη σύνδεση δεν είναι το authenticator. Όταν σετάρεις το κινητό από την αρχή, η google σε ρωτάει αν θες να σε ειδοποιεί για τις συνδέσεις. Νομίζω είναι το Google app. Δοκίμασε από το λογαριασμό στο web να βάλεις να σου έρχονται ειδοποιήσεις στο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Oσοι ρωτατε για email δοκιμαστε το outlook.Εχει δυο τυπους μηνυματων (εστιασμενα και αλλα) και επιλεγεις αν θες να εχεις ειδοποιηση.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή που σε ειδοποιεί για τη σύνδεση δεν είναι το authenticator. Όταν σετάρεις το κινητό από την αρχή, η google σε ρωτάει αν θες να σε ειδοποιεί για τις συνδέσεις. Νομίζω είναι το Google app. Δοκίμασε από το λογαριασμό στο web να βάλεις να σου έρχονται ειδοποιήσεις στο κινητό.

 

Μπορεί να ισχύει και αυτό που λες, όμως εγώ αναφέρομαι στο Authenticator.

 

Τελικά ήθελε ξανά στήσιμο, αλλά μέσω υπολογιστή και όχι από το κινητό που έφαγα τον τόπο να δω πού είναι η ρύθμιση.

Πλέον σε κάθε σύνδεση από υπολογιστή στον λογαριασμό μου, ανοίγει το Authenticator στο κινητό και απλά χρειάζεται να πατήσω το Yes button.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φίλε no-maniac το εγκατέστησες;;;; Ενδιαφέρομαι κ εγώ για αυτήν την εφαρμογή (έχω το xiaomi 5pro) τα αγγλικά μου είναι πολύ λίγα κ ….ψάχνομαι!!! εσύ το έκανες;;; όλα καλά;;; συνεργάστηκε με το αμάξι σου;;; βρήκες δυσκολίες;;;; σε παρακαλώ απάντησε αν γίνετε γιατί εγώ είμαι πολύ αρχάριος σε αυτά!!!!!:(:(:lost:
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ισχύει και αυτό που λες, όμως εγώ αναφέρομαι στο Authenticator.

 

Τελικά ήθελε ξανά στήσιμο, αλλά μέσω υπολογιστή και όχι από το κινητό που έφαγα τον τόπο να δω πού είναι η ρύθμιση.

Πλέον σε κάθε σύνδεση από υπολογιστή στον λογαριασμό μου, ανοίγει το Authenticator στο κινητό και απλά χρειάζεται να πατήσω το Yes button.

Εγώ ήξερα ότι το authenticator παράγει μόνο κωδικούς. Ειδοποιήσεις για σύνδεση παίρνω από τις υπηρεσίες Google χωρίς να έχω εγκατεστημένο το authenticator.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω αυτό το κινητό που αναφέρω στον τίτλο και θέλω να ρωτήσω, αν μπορώ να του βάλω την πιο πρόσφατη έκδοση android και miui; (έστω το Oreo, αν δεν γίνεται το Pie (έχω 7.1 nougat) και από το miui την 10, αφού έχω ήδη την 9.6). Ευχαριστώ! θα περιμένω τις απαντήσεις σας.
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι το playstore δεν μου εμφανίζει όλα τα αποτελέσματα. Πχ το Navigon EUROPE ή το Netflix δεν μου τα βγάζει. Ξέρετε τι παίζει;
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι το playstore δεν μου εμφανίζει όλα τα αποτελέσματα. Πχ το Navigon EUROPE ή το Netflix δεν μου τα βγάζει. Ξέρετε τι παίζει;

Αυτό συμβαίνει συνήθως όταν το playestore αναγνωρίζει τη συσκευή ως μη συμβατή με το συγκεκριμένο app.

 

Είσαι με custom rom?

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι το playstore δεν μου εμφανίζει όλα τα αποτελέσματα. Πχ το Navigon EUROPE ή το Netflix δεν μου τα βγάζει. Ξέρετε τι παίζει;
Τι να παίζει;

Δεν είναι όλες οι εφαρμογές συμβατές με όλες τις συσκευές και για όλες τις χώρες.

Λογικό δεν είναι;

 

Και για το Navigon, αυτό δεν έκλεισε εδώ και κανένα εξάμηνο;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση περί playstore. Πριν από κάτι μήνες άλλαξα τη χώρα ώστε να παίρνω εφαρμογές που ήταν σε προσφορά για το εξωτερικό. Δε θυμάμαι τη χώρα και δε βρίσκω πως μπορώ να δω τα στοιχεία αυτά, έχει κάποιος καμιά ιδέα? Αν και υποψιάζομαι uk γιατί στη λίστα αγορασμένων εφαρμογών μου βγαίνει το ποσό σε λίρες αγγλίας.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει συνήθως όταν το playestore αναγνωρίζει τη συσκευή ως μη συμβατή με το συγκεκριμένο app.

 

Είσαι με custom rom?

 

Όχι δεν έχω custom rom. Ωστόσο εάν κατεβάσω μια εφαρμογή που δεν εμφανίζει το playstore από κάποιο mirror site, μια χαρά λειτουργική είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση περί playstore. Πριν από κάτι μήνες άλλαξα τη χώρα ώστε να παίρνω εφαρμογές που ήταν σε προσφορά για το εξωτερικό. Δε θυμάμαι τη χώρα και δε βρίσκω πως μπορώ να δω τα στοιχεία αυτά, έχει κάποιος καμιά ιδέα? Αν και υποψιάζομαι uk γιατί στη λίστα αγορασμένων εφαρμογών μου βγαίνει το ποσό σε λίρες αγγλίας.

 

Play store -->τρεις παυλες πανω αριστερα -->Λογαριασμος και βλεπεις ποιος λογαριασμος ειναι ενεργος.

Αλλα τωρα μας επιτρεπει μια αλλαγη καθε 365 ημερες :(

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα!

Εχω ενα μικρο "θεματακι" και θελω την βοηθεια σας, αν τυχον γνωριζει καποιος κατι.

 

Εχω ενα ταμπλετ Huawei Mediapad T3 με Android 7. Το περιεργαζομουν λιγο προηγουμενως στις ρυθμισεις και βρηκα μια ρυθμιση που λεγεται Mirrorshare. Ειχε μια επιλογη εκει σαν βοηθεια, την πατησα και ελεγε οτι εν ολιγοις προβαλεις live σε μια συμβατη τηλεοραση την οθονη του ταμπλετ, αρκει να ειναι στο ιδιο wifi δικτυο.

 

Το πατησα για πλακα να ψαξει για συσκευες και βρηκε μια TV Samsung (7)(43) , ετσι την γραφει. Φανταζομαι εννοει series 7, 43 ιντσων. Η TV που εχω ειναι Samsung 40 ιντσων, νομιζω series 6 (χωρις να ειμαι 100 % σιγουρος) αλλα ειναι μοντελο 10ετιας! Την αγορασα τελη του 2008! Ουτε καν στο internet δεν συνδεεται φυσικα. Παταω να συνδεθει αλλα η συνδεση αποτυγχανει.

 

Τι μπορει να παιζει ρε παιδια; Παιζει να ειναι κανενος γειτονα η TV και να ειναι συνδεδεμενη στο internet μου; Εκανα μια αναζητηση των live συσκευων που ειναι συνδεδεμενα στο ρουτερ μου μεσω μιας εφαρμογης κ οσες συσκευες βρηκα ειναι δικες μου και οχι αγνωστες.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα!

Εχω ενα μικρο "θεματακι" και θελω την βοηθεια σας, αν τυχον γνωριζει καποιος κατι.

 

Εχω ενα ταμπλετ Huawei Mediapad T3 με Android 7. Το περιεργαζομουν λιγο προηγουμενως στις ρυθμισεις και βρηκα μια ρυθμιση που λεγεται Mirrorshare. Ειχε μια επιλογη εκει σαν βοηθεια, την πατησα και ελεγε οτι εν ολιγοις προβαλεις live σε μια συμβατη τηλεοραση την οθονη του ταμπλετ, αρκει να ειναι στο ιδιο wifi δικτυο.

 

Το πατησα για πλακα να ψαξει για συσκευες και βρηκε μια TV Samsung (7)(43) , ετσι την γραφει. Φανταζομαι εννοει series 7, 43 ιντσων. Η TV που εχω ειναι Samsung 40 ιντσων, νομιζω series 6 (χωρις να ειμαι 100 % σιγουρος) αλλα ειναι μοντελο 10ετιας! Την αγορασα τελη του 2008! Ουτε καν στο internet δεν συνδεεται φυσικα. Παταω να συνδεθει αλλα η συνδεση αποτυγχανει.

 

Τι μπορει να παιζει ρε παιδια; Παιζει να ειναι κανενος γειτονα η TV και να ειναι συνδεδεμενη στο internet μου; Εκανα μια αναζητηση των live συσκευων που ειναι συνδεδεμενα στο ρουτερ μου μεσω μιας εφαρμογης κ οσες συσκευες βρηκα ειναι δικες μου και οχι αγνωστες.

 

Σίγουρα είναι του γείτονα η τηλεόραση.

Όταν προσπαθείς να συνδεθείς, για πρώτη φορά, βγάζει ένα κωδικό η τηλεόραση τον οποίο πρέπει να περάσεις στο κινητό. Εξού και η αποτυχία σύνδεσης.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι του γείτονα η τηλεόραση.

Όταν προσπαθείς να συνδεθείς, για πρώτη φορά, βγάζει ένα κωδικό η τηλεόραση τον οποίο πρέπει να περάσεις στο κινητό. Εξού και η αποτυχία σύνδεσης.

Αυτό όμως για να γίνει δεν προϋποθέτει η τηλεόραση με το κινητό να είναι συνδεδεμένα στο ίδιο Wifi;

Εγώ πολλές φορές συνδεομαι κατά λάθος στο wifi του μπατζανάκι μου στον κάτω όροφο, αμέσως βλέπει και την τηλεόραση του! Όταν είμαι συνδεμένος στο δικό μου wifi δεν τη "βλέπει".

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...