Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η πιο πρακτική λύση είναι ένα laptop με bluetooth. Ο πελάτης βρίσκει το αρχείο και απλά το στέλνεις με bt στο laptop προς εκτύπωση. Εναλλακτικά, έχεις και ένα καλώδιο usb.
Link to comment
Share on other sites

Το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου, κάνει το εξής.

Έχει τον κεντρικο υπολογιστή που εχει συνδεσει, ή με καλώδιο ή με wifi, oλα τα φωτοτυπικα μηχανήματα.

Στην ακρη του μαγαζιού, εχει μια οθονη, ενα mouse κ ενα υποδοχέα usb, οπου οι πελατες, οοοοτι θελουν να τυπωσουν απο το usb, το βαζουν στην υποδοχη κ μεταφερουν το αρχειο στο τοπικο φακελο δικτύου.

Αφου βαλουν μονοι τους το αρχειο στο φακελο αυτο,το βλεπει απο το pc του ο καταστηματαρχης κ το στελνει στον ανάλογο εκτυπωτη, πλοτερ.

Οποτε μπορεις να κανεις τα παραπανω κ διπλα την υποδοχή usb, να εχεις κ 2 καλωδια usb για να συνδέουν οι πελατες το κινητο τους κ να βαζουν στο κοινόχρηστο φαλελο τα αρχεια προς εκτύπωση

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Η πιο πρακτική λύση είναι ένα laptop με bluetooth. Ο πελάτης βρίσκει το αρχείο και απλά το στέλνεις με bt στο laptop προς εκτύπωση. Εναλλακτικά, έχεις και ένα καλώδιο usb.

 

Νομιζω πως αυτη ειναι η πιο αποδεκτη λυση..

Καλυπτει το 95% των περιπτωσεων..

Απλα ισως το laptop θα μπορουσε να ειναι ενα tablet..

Εξαρταται αν την περισσοτερη δουλεια την κανει ο πελατης ή εγω..

 

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου, κάνει το εξής.

Έχει τον κεντρικο υπολογιστή που εχει συνδεσει, ή με καλώδιο ή με wifi, oλα τα φωτοτυπικα μηχανήματα.

Στην ακρη του μαγαζιού, εχει μια οθονη, ενα mouse κ ενα υποδοχέα usb, οπου οι πελατες, οοοοτι θελουν να τυπωσουν απο το usb, το βαζουν στην υποδοχη κ μεταφερουν το αρχειο στο τοπικο φακελο δικτύου.

Αφου βαλουν μονοι τους το αρχειο στο φακελο αυτο,το βλεπει απο το pc του ο καταστηματαρχης κ το στελνει στον ανάλογο εκτυπωτη, πλοτερ.

Οποτε μπορεις να κανεις τα παραπανω κ διπλα την υποδοχή usb, να εχεις κ 2 καλωδια usb για να συνδέουν οι πελατες το κινητο τους κ να βαζουν στο κοινόχρηστο φαλελο τα αρχεια προς εκτύπωση

 

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

Εχω κι εγω υπολογιστη διαθεσιμο για το κοινο.. Το προβλημα ειναι οτι οι πελατες ειναι εξοικιωμενοι με το περιβαλλον του κινητου τους και οχι με των windows και κανεις τους δεν ξερει που ειναι αποθηκευμενη η φωτο που θελουν να τυπωσουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Όταν καλούν την γυναίκα μου στο Messenger το κινητό μετά γίνεται αθόρυβο. Το κινητό της εινΙ το VFD 700 της Vodafone. Ξέρει κάποιος γιατί γίνεται αυτό; το κινητό επανέρχεται μόνο μετά από επανεκκίνηση.

Έκανα επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων αλλά τίποτα. Κάποια βοήθεια;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

όταν εγκαθιστώ κάτι μέσω Play Store, μόλις σβήσει η οθόνη, σταματάει προσωρινά και η εγκατάσταση ή το download. Δεν κλείνει η εφαρμογή Play Store καθώς την έχω ρυθμισμένη να διατηρείται ανοιχτή ακόμα και όταν η οθόνη είναι σβηστή. Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

όταν εγκαθιστώ κάτι μέσω Play Store, μόλις σβήσει η οθόνη, σταματάει προσωρινά και η εγκατάσταση ή το download. Δεν κλείνει η εφαρμογή Play Store καθώς την έχω ρυθμισμένη να διατηρείται ανοιχτή ακόμα και όταν η οθόνη είναι σβηστή. Τι μπορεί να φταίει?

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του WiFi και δες αν έχεις επιλέξει πάντα ανοικτό. Αν όχι, επέλεξέ τη.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του WiFi και δες αν έχεις επιλέξει πάντα ανοικτό. Αν όχι, επέλεξέ τη.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα το κοιτάξω.

 

Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Θέλω να κάνω root τη συσκευή μου με σκοπό να εγκαταστήσω την εφαρμογή Kernel Adiutor για να κάνω underclock τη cpu ή να μειώσω την τιμή στην οποία αρχίζει να κάνει Thermal Throttle, με την προσδοκία ότι θα ζεσταίνεται λιγότερο.

 

Καθώς δεν έχω ασχοληθεί με root ξανά, κάνοντας root τη συσκευή (η επιλογή για root δίνεται εύκολα μέσω επιλογής στις ρυθμίσεις) καθιστά το κινητό περισσότερο επισφαλή με κάποιον τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους ...

Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα με το χζ1 μου.Ανά τακτά χρονικά διαστήματα και χωρίς να σερφάρω ή να τρέχω εφαρμογές (πχ όταν το ξεκλειδώνω μου πετάει διαφημίσεις ...

καμία γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους ...

Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα με το χζ1 μου.Ανά τακτά χρονικά διαστήματα και χωρίς να σερφάρω ή να τρέχω εφαρμογές (πχ όταν το ξεκλειδώνω μου πετάει διαφημίσεις ...

καμία γνώμη;

Σίγουρα κάποια εφαρμογή ''ύποπτη'' έβαλε και τις διαφημίσεις. Θα τρέχει στο παρασκήνιο.

Μπορείς να δοκιμάσεις να ορίσεις κάποιες μα μην τρέχουν στο παρασκήνιο ή ακόμη ακόμη και να τις απεγκαταστήσεις.

 

 

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους ...

Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα με το χζ1 μου.Ανά τακτά χρονικά διαστήματα και χωρίς να σερφάρω ή να τρέχω εφαρμογές (πχ όταν το ξεκλειδώνω μου πετάει διαφημίσεις ...

καμία γνώμη;

Κάποια εφαρμογή στο κάνει. Βάλε το malwarebytes ή παρόμοια εφαρμογή από playstore και κάνε ένα σκαναρισμα να σου βρει ποια στο προκαλεί.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο ...Άρχισα και γω να σβήνω εφαρμογές αλλά καλύτερα να ρίξω και ένα σκανάρισμα

 

Δυστυχώς ΔΕΝ εντόπισε κάποια εφαρμογή ενώ το πρόβλημα συνεχίζεται ...

Edited by geovrettos1908
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο ...Άρχισα και γω να σβήνω εφαρμογές αλλά καλύτερα να ρίξω και ένα σκανάρισμα

 

Δυστυχώς ΔΕΝ εντόπισε κάποια εφαρμογή ενώ το πρόβλημα συνεχίζεται ...

 

Μπορεί να είναι από κάποιο θέμα για τον launcher σου μέχρι και κάποιο ''δωρεάν παιχνίδι''. Εάν μπορείς μένεις με τα απαραίτητα, βλέπει εάν στο κάνει και μετά προσθέτεις μια μια μέχρι να δεις που ξεκινάνε οι διαφημίσεις.

Το πιο σίγουρο βέβαια είναι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και στήσιμο από την αρχή.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο ...Άρχισα και γω να σβήνω εφαρμογές αλλά καλύτερα να ρίξω και ένα σκανάρισμα

 

Δυστυχώς ΔΕΝ εντόπισε κάποια εφαρμογή ενώ το πρόβλημα συνεχίζεται ...

 

 

 

Έχεις κάποια εφαρμογή για εξοικονόμηση μπαταρίας; Ποια εφαρμογή πληκτρολογιου έχεις;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά δοκιμασμένη εφαρμογή σε Oreo να σου ανακοινώνει το όνομα που σε καλεί ή σου στέλνει μήνυμα;

Μέχρι πρότινος σε Nougat χρησιμοποιούσα άψογα την Caller Name Talker αλλά τώρα σε Samsung S8 λίγες φορές δουλεύει, τις περισσότερες όμως όχι (την έχω εξαιρέσει κι από βελτιστοποίηση μπαταρίας αλλά τα ίδια).

Με βόλευε γιατί είχε κι επεξεργασία ονόματος στην ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι από κάποιο θέμα για τον launcher σου μέχρι και κάποιο ''δωρεάν παιχνίδι''. Εάν μπορείς μένεις με τα απαραίτητα, βλέπει εάν στο κάνει και μετά προσθέτεις μια μια μέχρι να δεις που ξεκινάνε οι διαφημίσεις.

Το πιο σίγουρο βέβαια είναι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και στήσιμο από την αρχή.

Και την επόμενη φορά ροοτ για σίγουρο μπλοκάρισμα των διαφημίσεων.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το gboard, δεν μου διορθώνει και δεν προτείνει λέξεις σε άλλες γλώσσες εκτός από την γλώσσα τηλεφώνου (Ελληνικά).

Έκανα clear data / cache αλλά τίποτα.

 

Το τηλέφωνο τρέχει MIUI 9.6.4, καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το gboard, δεν μου διορθώνει και δεν προτείνει λέξεις σε άλλες γλώσσες εκτός από την γλώσσα τηλεφώνου (Ελληνικά).

Έκανα clear data / cache αλλά τίποτα.

 

Το τηλέφωνο τρέχει MIUI 9.6.4, καμιά ιδέα?

Παρομοίως.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Με το True Phone λύθηκε το θέμα της ομαδοποίησης κλήσεων ανά αριθμό. Αλλά δεν δουλεύει πλέον στο μην ενοχλείτε οι κλήσεις να είναι από τα αγαπημένα.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Εχω καποια θεματα με το RN4 μου απο τοτε που το πρωτοπηρα στα χερια εδω και μερικους μηνες.

 

1.Οταν μιλαω στο τηλεφωνο δεν μπορω να σερφαρω στο ιντερνετ μεσω wifi παρολο που μου εμφανιζει οτι ειναι συνδεδεμενο μου λεει εκτος συνδεσης.

2.Οταν μιλαω στο τηλεφωνο και μπαινω σε χωρο που εχω αποθηκευμενο το wifi δεν συνδεεται παρα μονο αν σταματησω την κληση.

Μπορει να μου εξηγησει καποιος που οφειλεται αυτο και πως μπορω να το διορθωσω.

 

Υ.Γ εχω γραψει και στο νημα της συσκευης μου αλλα δεν μπορεσε να με βοηθησει καποιος.Δεν το εχει ξαναακουσει.Μονο σε μενα γινεται?

 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το RN4?
Redmi Note 4 υποθέτω

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για το RN4, αν δεν καταφέρεις τίποτα και σου σπάει τα νεύρα, πέρασε lineage os και θα με θυμηθείς, άσε που θα το φορτίζεις κάθε δεύτερη μέρα. Εγώ δεν κατάφερα ποτέ σε MIUI να κάνω το hotspot του να έχει internet και το άλλαξα σε lineage και τώρα ότι τηλέφωνο αγοράζω του περνάω την ίδια rom. Edited by harrispas
Link to comment
Share on other sites

4 περάσει από τα χέρια μου σε όλα μια χαρά δούλευε το hotspot

Για το RN4, αν δεν καταφέρεις τίποτα και σου σπάει τα νεύρα, πέρασε lineage os και θα με θυμηθείς, άσε που θα το φορτίζεις κάθε δεύτερη μέρα. Εγώ δεν κατάφερα ποτέ σε MIUI να κάνω το hotspot του να έχει internet και το άλλαξα σε lineage και τώρα ότι τηλέφωνο αγοράζω του περνάω την ίδια rom.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μη σας έδωσα καλά να καταλάβετε αλλά δεν μιλάω για hotspot αλλά για απλό WiFi internet. Δεν θέλω να μοιράσω internet σε άλλη συσκευή Θέλω όταν μιλάω στο τηλέφωνο να μπορώ να σερφάρω ταυτόχρονα και στο ίντερνετ με το WiFi μου.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...