Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

True phone και όχι true caller. Είναι διαφορετικά.

Γράψε στο playstore true phone, εγκατέστησε το και θα με θυμηθείς

Ευχαριστώ φαίνεται πολύ καλό!

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

το είδα κι εγώ, πολύ παραμετροποίηση, αλλά προσωπικά θα μείνω στο google contacts (και στα δύο κινητά) και google phone/dialer στο ένα, μαμησιο στο άλλο, δεν αλλάζουν τόσο εύκολα αυτά, έχουν φασαρία, π.χ. δείτε αυτό με τις αναπάντητες
Link to comment
Share on other sites

True phone Dialer & contacts κάνει ακριβώς αυτό που θες (και πολλά άλλα).

Απλά κορυφαίο

 

Δεν εχω βρει πιο καλο dialer απο τον exDialer.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σωστα, κι εγω αυτον χρησιμοποιουσα, επισης πολλες επιλογες, ελαφρυς κλπ,

αλλα δεν μου εδειχνε τα προσαρμοσμενα πεδια στις επαφες

Link to comment
Share on other sites

σωστα, κι εγω αυτον χρησιμοποιουσα, επισης πολλες επιλογες, ελαφρυς κλπ,

αλλα δεν μου εδειχνε τα προσαρμοσμενα πεδια στις επαφες

Τα ποια?

10 χαρακτηρες

Link to comment
Share on other sites

custom fields; στα αγγλικα;

προσαρμοσμενα πεδια οπου αποθηκευεις πληροφοριες οπως αφμ, αμκα, ιβαν κλπ

Link to comment
Share on other sites

custom fields; στα αγγλικα;

προσαρμοσμενα πεδια οπου αποθηκευεις πληροφοριες οπως αφμ, αμκα, ιβαν κλπ

Ok. Ευχαριστω. Δεν τα ξερω γιατι δεν "φακελωνω" τοσο αναλυτικα τις επαφες μου.

Link to comment
Share on other sites

μηπως πρεπει να μαθεις να το χρησιμοποιεις θα πω εγω;

πηγα τις προαλες πχ σε γιατρο και μου ζητησε το αμκα κι

εκει που ημουν σιγουρος οτι το ειχα στο κινητο,

ειχα την εφαρμογη επαφων την μαμισια και

δεν μπορουσα να το δω!

και απειρες αλλες χρησεις, κλεινω ραντεβου π.χ για τους δικους μου,

στελνω λεφτα σε φιλους, οικογενεια,

πολυ χρησιμα, προσωπικα δεν κανω χωρις αυτα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω κι εγω ακριβως το ιδιο προβλημα. Ενω εχω επιλεξει να μην τρεχουν στο παρασκηνιο, εξακολουθουν να ανοιγουν οι εφαρμογες αυτοματα. Μηπως ξερει καποιος πώς μπορουμε με συγκεκριμενα βηματα να το λυσουμε?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Πώς συγχρονιζώ το samsung galaxy s4 με το facebook γιατί έκανα μαλάκια και διέγραψα και επεγκατεστήσα την εφαρμογή και τώρα μου βγάζει σφάλμα πως η εφαρμογή βρίσκεται σε ανάπτηξη τί κάνω γι'αυτό?και 2ή ερώτηση πώς εμφανίζω την επιλογή πιο πρόσφατα στις επίλογες του facebook?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θα ηθελα τη βοηθεια σας στο εξης :

Προσπαθω να βρω ενα τροπο να μπορω να τυπωνω απο διαφορετικα κινητα σε διαφορετικους εκτυπωτες.

Και εξηγω πιο αναλυτικα:

Εχω καταστημα με ψηφιακες εκτυπωσεις/φωτοτυπιες και θελω να μπορουν οι πελατες μου να τυπωνουν απευθειας σε ορισμενο εκτυπωτη.

Αυτη τη στιγμη τους προτεινω να μου προωθησουν το mail τους ή το αρχειο τους στο δικο μου mail (αφου σιγουρευτουν οτι εχουν διαθεσιμα δεδομενα ή εχουν ανοιχτο το wifi) αλλα δυστυχως η πλειοψηφια δυσκολευεται με τη διαδικασια ή δε τη γνωριζει καθολου. Προσπαθω λοιπον να βρω μια απλη, ευκολη και γρηγορη λυση..

Τα προβληματα που πρεπει να βρω λυση ειναι πολλα:

1. Διαφορετικοι πελατες αρα διαφορετικα κινητα με διαφορετικα λειτουργικα (κατα βαση βεβαια εχουν Android αλλα διαφορετικες εκδοσεις).

2. Εκτυπωση απο διαφορετικες εφαρμογες. Αλλος θελει να τυπωσει μηνυμα, αλλος το συνημμενο απο mail, αλλος τη φωτογραφια του απο viber κλπ.

3. Διαφορετικος εκτυπωτης. Αλλοι εχουν κειμενα που τυπωνονται ασπρομαυρα, αλλοι εχουν φωτογραφιες που τυπωνονται εγχρωμες.

Οι προβληματισμοι μου :

- Ξερω οτι υπαρχουν apps (οπως το PrintShare) που μπορουν να κανουν αυτα τη δουλεια, αλλα δεν μπορω να περναω σε 'ξενα' κινητα εφαρμογες χωρις την εγκριση τους.

- Μπορω να διαθεσω ενα δικο μου κινητο (ή tablet) το οποιο θαχω σεταρει apps και drivers εκτυπωτων και να τους ζηταω να μπαινουν στην εφαρμογη απο την οποια θελουν να τυπωσουν, αλλα το πιο συνηθισμενο προβλημα ειναι οτι δεν θυμουνται τους κωδικους τους (και φυσικα τα θεματα ασφαλειας, αφου μετα απο καθε εκτυπωση θα πρεπει να τους διαβεβαιωνω οτι οι κωδικοι τους ΔΕΝ αποθηκευτηκαν).

- Θα μπορουσα να συνδεω το κινητο με καποιον υπολογιστη μου, αλλα τα Windows διαχειριζονται τελειως διαφορετικα τα αρχεια ενος κινητου.

- Θα μπορουσα να συνδεω το κινητο του πελατη με το δικο μου (το ετοιμο σεταρισμενο) με bluetooth αλλα αυτο θα βοηθουσε μονο για εκτυπωση αρχειων, οχι μηνυματων (πχ τη συνομιλια ενος mail)

- Δοκιμασα καποια στιγμη με OTG flash drive αλλα ειτε οι συσκευες δεν το αναγνωριζαν ειτε ηθελαν καποια εξτρα ρυθμιση

 

Ζηταω λοιπον καθε πιθανη ιδεα που θα μπορουσε να με βοηθησει να λυσω το γριφο

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω κι εγω ακριβως το ιδιο προβλημα. Ενω εχω επιλεξει να μην τρεχουν στο παρασκηνιο, εξακολουθουν να ανοιγουν οι εφαρμογες αυτοματα. Μηπως ξερει καποιος πώς μπορουμε με συγκεκριμενα βηματα να το λυσουμε?

ευχαριστω πολυ

Root + autostart manager και πάλι αν δεν έχεις γνώση του θέματος ένα λάθος κλικ και συσκευή θα πέσει σε bootloop
Link to comment
Share on other sites

μακριά είπαμε από truecaller κλέβει τις επαφές σας και τις ανεβάζει στον sever του

 

Ενώ viber, fb κλπ, δεν το κάνουν.... :lol: :rotfl:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

custom fields; στα αγγλικα;

προσαρμοσμενα πεδια οπου αποθηκευεις πληροφοριες οπως αφμ, αμκα, ιβαν κλπ

 

Πως λέγεται η εφαρμογή γιατί με ενδιαφέρει, εγώ χρησιμοποιώ το onenote και δεν με τρελαινει.

Edited by dantspet
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι dialers το κανουν αυτο. (κ της google).

Για εμένα, ο ExDialer, ειναι η κορυφη

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Πως λέγεται η εφαρμογή γιατί με ενδιαφέρει, εγώ χρησιμοποιώ το onenote και δεν με τρελαινει.

Στα google contacts εγώ το κάνω, όταν είμαι σε υπολογιστή το κάνω απ'τη σελίδα και φυσικά συγχρονίζεται

Link to comment
Share on other sites

Στα google contacts εγώ το κάνω, όταν είμαι σε υπολογιστή το κάνω απ'τη σελίδα και φυσικά συγχρονίζεται

 

Δεν κατάλαβα πως αποθηκευεις πληροφοριες στον dialer, αμκα, ιβαν κ.τ.λ

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

οχι στον dialer, στις επαφες ειπα, ανοιγεις τις επαφες, πας σε μια επαφη, επεξεργασια επαφης και απο κατω εχει τα προσαρμοσμενα πεδια κι

εκει βαζεις οτι πραγματικα θελεις, ονομα/ετικετα στο πεδιο και τιμη που θες να εχει η ετικετα και αποθηκευεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα πως αποθηκευεις πληροφοριες στον dialer, αμκα, ιβαν κ.τ.λ

 

Στις "Σημειώσεις", γραφεις οτι στοιχειο θες. (εχω ΙΒΑΝ, ΑΜΚΑ, Τaxisnet, ...........)

Εαν κλικαρεις "Περισσοτερα" σου βγαζει και άλλα πεδία.

Η παρακάτω φωτο, ειναι από pc και από το google contants (Επαφές)

 

http://i68.tinypic.com/54gifl.jpg

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Πολυ εξεζετημένο αυτό που ζητάς. Μόνο ίσως αν είχες ένα εκτυπωτή που συνδέεται πχ σε wifi θα μπορούσες να πεις στον πελάτη να συνδεθεί στο wifi σου και να εκτυπώσει απο εκεί. Στην επιχείρηση που εργάζομαι το έχουμε λύσει με printshare αυτό αλλά συνήθως εκτυπώνουμε εμείς αρχεία δικά μας και όχι πελατών

Κατά τα άλλα υπάρχει και το θέμα ότι όντως πολλοί δεν γνωρίζουν καν ένα συνημμένο να στείλουν με mail..

Link to comment
Share on other sites

οχι στον dialer, στις επαφες ειπα, ανοιγεις τις επαφες, πας σε μια επαφη, επεξεργασια επαφης και απο κατω εχει τα προσαρμοσμενα πεδια κι

εκει βαζεις οτι πραγματικα θελεις, ονομα/ετικετα στο πεδιο και τιμη που θες να εχει η ετικετα και αποθηκευεις

 

Οκ ευχαριστώ πολύ κατάλαβα

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στις "Σημειώσεις", γραφεις οτι στοιχειο θες. (εχω ΙΒΑΝ, ΑΜΚΑ, Τaxisnet, ...........)

Εαν κλικαρεις "Περισσοτερα" σου βγαζει και άλλα πεδία.

Η παρακάτω φωτο, ειναι από pc και από το google contants (Επαφές)

 

http://i68.tinypic.com/54gifl.jpg

 

Ευχαριστώ θα το δω και αυτό

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Πολυ εξεζετημένο αυτό που ζητάς. Μόνο ίσως αν είχες ένα εκτυπωτή που συνδέεται πχ σε wifi θα μπορούσες να πεις στον πελάτη να συνδεθεί στο wifi σου και να εκτυπώσει απο εκεί. Στην επιχείρηση που εργάζομαι το έχουμε λύσει με printshare αυτό αλλά συνήθως εκτυπώνουμε εμείς αρχεία δικά μας και όχι πελατών

Κατά τα άλλα υπάρχει και το θέμα ότι όντως πολλοί δεν γνωρίζουν καν ένα συνημμένο να στείλουν με mail..

 

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Εχω wifi εκτυπωτη αλλα οπως λες κι εσυ ότι όντως πολλοί δεν γνωρίζουν καν ένα συνημμένο να στείλουν με mail θα μπορεσουν να μπουν στο δικτυο μου, να ψαξουν για τον εκτυπωτη, να τον ορισουν και να κατεβασουν drivers !!!???

Κι ολα αυτα για να τυπωσουν πχ ενα βιογραφικο 2 σελιδων με κοστος 0,20 ευρω !!!???

Προφανως οχι.

Αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποια εφαρμογη σαν το teamviewer που να μου δινει την πληρη προσβαση στο κινητο αλλα παλι θα πρεπει να (προ)υπαρχει στο κινητο..

Μηπως πρεπει να ψαξω για καποιον χακερ να μου πει πως 'κλεβει' τα δεδομενα γρηγορα και αθορυβα ??:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος παρακαλώ, έναν τρόπο ώστε να έχουμε shortcut για να γράφει άμεσα βίντεο; Έχω και Nova launcher αλλά δεν το κάνει μέσα από τα activities. Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...