Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα. Εχω το huawei 20 pro και εχω ενα προβλημα με τους browser δεν μπορω να κατεβασω τπτ δεν μου επιτρεπεται... ξεκιναει με μετα απο λιγο λεει απετυχε...δεν ξερω αν ειναι ρυθμιση του browser η ρυθμιση των huawei .Μπορει να βοηθησει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω το huawei 20 pro και εχω ενα προβλημα με τους browser δεν μπορω να κατεβασω τπτ δεν μου επιτρεπεται... ξεκιναει με μετα απο λιγο λεει απετυχε...δεν ξερω αν ειναι ρυθμιση του browser η ρυθμιση των huawei .Μπορει να βοηθησει καποιος?

 

Δοκίμασε τον UC Browser, αν δεν κατεβάζει και αυτός τότε ίσως κάποια ρύθμιση έχει το τηλέφωνο σου αν και το θεωρώ αδύνατον να συμβαίνει αυτό.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Είναι οι ροές που λένε; Τις εχω απενεργοποιήσει αλλά οι ειδησεις έρχονται κανονικά απο διαφορα site.

Μπορειτε να με βοηθήσετε;

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε βρες από ποιά εφαρμογή σου έρχονται και κόψε τις ειδοποιήσεις η κάνε εκκαθάριση δεδομένων σε αυτή.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία;

 

Ενώ στο lg g5 με android 7 συνδέω 2 bluetooth συσκευές και τις χειρίζομαι από την taskbar, στο pure android 8.1 συνδέονται μεν οι 2 συσκευές αλλά δεν εναλλάσονται από taskbar παρά μόνο μέσα από το μενού του bluetooth.

 

Η μια συσκευή bluetooth συνδέεται με το αυτοκίνητο (aux) για να ακούω μουσική από το κινητο και η άλλη συσκευή είναι handsfree.

 

Όταν χρησιμοποιώ την πρώτη συσκευή για μουσική και δεχομαι εισερχόμενη κλήση θα απαντούσα πατώντας το κουμπι του hands free απευθείας είτε από taskbar.

 

Τώρα δεν γίνεται.. καμιά ιδέα;

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανείς γιατί στο swiftkey keyboard μου βγάζει μετά τις λέξεις τελεία??δεν το κανει σε όλες αλλα ειναι σπαστικο!ευχαριστω
mi8
Link to comment
Share on other sites

Διότι πατάς 2 φορές το space. Αν πας στις ρυθμίσεις του μπορείς να το απενεργοποιήσεις
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

 

Κατ'αρχάς, είναι σίγουρο ότι το device ID αλλάζει ΠΑΝΤΑ σε μία συσκευή μετά από factory reset; Έκανα πρόσφατα ένα και αν είναι στάνταρ να μην ξανακάνω. Ρωτάω γιατί είδα κάποιες αναφορές ότι αλλάζει "συνήθως".

 

Δεύτερο και σημαντικότερο, ψάχνω τρόπο να αλλάξω (έστω και προσωρινά) MAC address στην μη-rooted κινεζοσυσκευή μου (Doopro P2 pro). Κάποιες εφαρμογές που βρήκα ήθελαν mediatek επεξεργαστή, άλλες root, σε κάτι οδηγίες που βρήκα εδώ:

https://www.techpluto.com/how-to-temporarily-change-android-mac-address-without-rooting/

και προσπαθώ να τις ακολουθήσω, περνάω το Terminal Emulator, αλλά όταν γράφω ip link show δεν κάνει τίποτα. Απλά πάει στην κάτω γραμμή και μπορώ να ξαναγράψω (χωρίς να εμφανίζει τον user μπροστά).

 

Δοκίμασα και να κάνω root στην συσκευή, το Towerlroot δεν δούλεψε, το VRoot (iRoot) ούτε (αν και στην έκδοση για PC αναγνώρισε την συσκευή, κάποιες άλλες που βρήκα αναφέρουν ότι κάνουν για άλλες μάρκες συσκευών, έχω ψιλοκολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Διότι πατάς 2 φορές το space. Αν πας στις ρυθμίσεις του μπορείς να το απενεργοποιήσεις

 

δοκίμασα με τη ρύθμιση της τέλειας αλλά πάλι τα ίδια μου κάνει!

mi8
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία και από μένα: Έχω ένα OnePlus 5t και δεν μπορώ να κατεβάσω τα boarding passes μου. Ξεκινάει η διαδικασία αλλά δεν κατεβαίνει τίποτα και στα downloads εμφανίζεται ένα αρχείο της μορφής pass αλλά σε αναμονή με την ένδειξη queued. Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία και από μένα: Έχω ένα OnePlus 5t και δεν μπορώ να κατεβάσω τα boarding passes μου. Ξεκινάει η διαδικασία αλλά δεν κατεβαίνει τίποτα και στα downloads εμφανίζεται ένα αρχείο της μορφής pass αλλά σε αναμονή με την ένδειξη queued. Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;

easyjet μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λίγο πριν σε ένα Xperia Z5 που έχω πετάχτηκε στο notification bar μια ενημέρωση, η κλασσική που δείχνει το βελάκι προς τα κάτω όπως όταν κάνει ενημέρωση το Google play store πχ.. Τελοσπαντων όταν εσυρα προς τα κάτω για να δω ποιας εφαρμογής κάνει update έγραφε, λειτουργία : χακερ... Αυτό πρόλαβα να δω και μετά χάθηκε.

 

Τι παίζει..;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λίγο πριν σε ένα Xperia Z5 που έχω πετάχτηκε στο notification bar μια ενημέρωση, η κλασσική που δείχνει το βελάκι προς τα κάτω όπως όταν κάνει ενημέρωση το Google play store πχ.. Τελοσπαντων όταν εσυρα προς τα κάτω για να δω ποιας εφαρμογής κάνει update έγραφε, λειτουργία : χακερ... Αυτό πρόλαβα να δω και μετά χάθηκε.

 

Τι παίζει..;

 

Δεν το έχω ξανακούσει ποτέ αυτό, δύσκολο όμως οι χάκερ να σου στέλνουν ειδοποίηση ότι κάνουν update στο πρόγραμμά τους που ονομάζεται "χακερ" !. :lol:

Βάλε πάντως το malwarebytes και κάνε ένα τσεκ, δε χάνεις κάτι. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω έχει να κάνει με κάποια ενημέρωση για ασφαλεία (;?).. Αλλά αν το έχει δει κανείς άλλος ας λαλήσει για να μου φύγει η ανησυχία.. Edited by Vagos55
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία και από μένα: Έχω ένα OnePlus 5t και δεν μπορώ να κατεβάσω τα boarding passes μου. Ξεκινάει η διαδικασία αλλά δεν κατεβαίνει τίποτα και στα downloads εμφανίζεται ένα αρχείο της μορφής pass αλλά σε αναμονή με την ένδειξη queued. Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;
Μέσα από browser προσπαθείς;

Και με Aegean πριν 1 μήνα κανένα θέμα στο 3T μου μέσα από το λινκ του sms που έστειλαν με το mobile boarding pass

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από browser προσπαθείς;

Και με Aegean πριν 1 μήνα κανένα θέμα στο 3T μου μέσα από το λινκ του sms που έστειλαν με το mobile boarding pass

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Μα από την επίσημη εφαρμογή προσπαθώ. Φαίνεται ότι το κατεβάζει αλλά στο τέλος αποτυγχάνει. Περίεργο. Για να γίνω μάλιστα πιο συγκεκριμένος, προσπαθώ από την επιλογή add to passes αλλά δεν το κατεβάζει.

Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

Μα από την επίσημη εφαρμογή προσπαθώ. Φαίνεται ότι το κατεβάζει αλλά στο τέλος αποτυγχάνει. Περίεργο. Για να γίνω μάλιστα πιο συγκεκριμένος, προσπαθώ από την επιλογή add to passes αλλά δεν το κατεβάζει.
Γιατί δεν το κάνεις όπως σου λέω πιο πάνω;

 

Και εναλλακτικά, εφόσον μιλάμε για Android, στο Google now εμένα πάντα μου βγάζει με ένα κλικ το pass.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το κάνεις όπως σου λέω πιο πάνω;

 

Και εναλλακτικά, εφόσον μιλάμε για Android, στο Google now εμένα πάντα μου βγάζει με ένα κλικ το pass.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Ούτε από chrome είδα φως. Δεν μπορώ να καταλάβω. Στο google now δε βρήκα πως γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Ούτε από chrome είδα φως. Δεν μπορώ να καταλάβω. Στο google now δε βρήκα πως γίνεται
Το sms το έχεις με το boarding pass;

Αν κάνεις κλικ τι γίνεται;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το sms το έχεις με το boarding pass;

Αν κάνεις κλικ τι γίνεται;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Όχι επέλεξα αποστολή στο email και το κατέβασα από εκεί. Περίεργο πάντως που δεν το κατέβαζε

Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Θα ηθελα εαν καποιο μελος γνωριζει καποια εφαρμογη τυπου viber what'sUp στην οποια να μπορεις να δημιουργεις κλειστα group που μονο οι Admins να βαζουν και να βγαζουν ατομα. Να μην μπορουν τα μελοι να βαζουν αλλα μελοι!

Στις δυο εφαρμογες που αναφερω πιο πανω μπορεις να κανεις ενα group αλλα μετα απο λιγο γινετε τις πουτ*νας μιας και βαζει ο καθενας οποιν θελει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Θα ηθελα εαν καποιο μελος γνωριζει καποια εφαρμογη τυπου viber what'sUp στην οποια να μπορεις να δημιουργεις κλειστα group που μονο οι Admins να βαζουν και να βγαζουν ατομα. Να μην μπορουν τα μελοι να βαζουν αλλα μελοι!

Στις δυο εφαρμογες που αναφερω πιο πανω μπορεις να κανεις ενα group αλλα μετα απο λιγο γινετε τις πουτ*νας μιας και βαζει ο καθενας οποιν θελει!

 

Telegram, κλάσεις ανώτερο από τα άλλα δύο. ;)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...