Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω κάνει αλλά και παλι μου ανεβάζει στιγμιότυπα έχω γεμίσει απο δαύτα ****το μου άσε που έχω πάνω απο 100 στιγμιότυπα θα μουρλάθω να σβήνω γιατί ένα ένα σβήνονται έχω μπλέξει και την ζημιά μου την εχει κάνει το top eleven. Edited by chris1974
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει αλλά και παλι μου ανεβάζει στιγμιότυπα έχω γεμίσει απο δαύτα ****το μου άσε που έχω πάνω απο 100 στιγμιότυπα θα μουρλάθω να σβήνω γιατί ένα ένα σβήνονται έχω μπλέξει και την ζημιά μου την εχει κάνει το top eleven.

 

Μήπως είναι θέμα ρύθμισης του παιχνιδιού;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει αλλά και παλι μου ανεβάζει στιγμιότυπα έχω γεμίσει απο δαύτα ****το μου άσε που έχω πάνω απο 100 στιγμιότυπα θα μουρλάθω να σβήνω γιατί ένα ένα σβήνονται έχω μπλέξει και την ζημιά μου την εχει κάνει το top eleven.
Σβηστα μαζεμένα από την συσκευή σου και θα διαγραφούν και από το Google photos

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει αλλά και παλι μου ανεβάζει στιγμιότυπα έχω γεμίσει απο δαύτα ****το μου άσε που έχω πάνω απο 100 στιγμιότυπα θα μουρλάθω να σβήνω γιατί ένα ένα σβήνονται έχω μπλέξει και την ζημιά μου την εχει κάνει το top eleven.

 

Μήπως κάποια κίνηση που κάνεις στο παιχνίδι την εκλαμβάνει το κινητό σαν κίνηση για screenshot;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποια κίνηση που κάνεις στο παιχνίδι την εκλαμβάνει το κινητό σαν κίνηση για screenshot;
Οχι και κάθε φορά που ανοίγω το παιχνίδι μου προστίθενται νέα στιγμιότυπα με το άνοιγμα μόνο πήγα και στις ρυθμίσεις του παιχνιδιού δεν εχει κάτι να πειράξω.
Link to comment
Share on other sites

Ο φάκελος android στον αποθηκευτικό χώρο του κινητου είναι από εφαρμογές κτλ.Γιατί τώρα τελευταία μου δημιουργεί από μόνο του όμως φάκελο android καθώς και φάκελο lost.dir και στην εξωτερική κάρτα sd και την γεμίζει;Να έχω πειράξει κάτι στις ρυθμίσεις;
Link to comment
Share on other sites

hallo boys

σε ενα tablet Με 5.2GB ελευθερα στην εσωτερικη μνημη και 3.2GB στην καρτα μνημης δεν μπορω να εγκαταστησω καμμια εφαρμογη ή update!! πχ youtube

τι γινεται? πως διορθωνεται?

ευχαριστω!!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι φάκελοι είναι κρυφοί στο quick pic και βλέπω και σε άλλα προγράμματα παραμένουν κρυφοί. Πως τους αλλάζω να μην είναι κρυφοί πια?

 

Μια sd card σε τι σύστημα αρχείων είναι καλύτερο να είναι fat ή ntfs?

Link to comment
Share on other sites

Όχι fat μακριά. Όριο 4gb αρχείο. Ntfs η f2fs. Του φακέλους που δεν φαίνονται στα προγράμματα τους βλέπεις μέσω file manager?

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι τους βλέπω από ότι είδα είναι επιλογή του quick pic που μόνο από αυτό μπαίνει και βγαινει. Το φορματ της κάρτας το κάνουμε στο τηλέφωνο ή στο pc με κάποιο πρόγραμμα?
Link to comment
Share on other sites

Ναι τους βλέπω από ότι είδα είναι επιλογή του quick pic που μόνο από αυτό μπαίνει και βγαινει. Το φορματ της κάρτας το κάνουμε στο τηλέφωνο ή στο pc με κάποιο πρόγραμμα?
Μέσω συσκευής συστήνεται (exfat προτείνω κι εγώ).

 

Επίσης οι φάκελοι που δε φαίνονται λογικά έχουν ένα αρχείο μέσα .nomedia.

Αν το σβήσεις θα εμφανιστούν παντού.

 

Tapatalked using my galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι φάκελοι είναι κρυφοί στο quick pic και βλέπω και σε άλλα προγράμματα παραμένουν κρυφοί. Πως τους αλλάζω να μην είναι κρυφοί πια?

 

Μια sd card σε τι σύστημα αρχείων είναι καλύτερο να είναι fat ή ntfs?

Σβήσε μέσα στον εκάστοτε φάκελο που θες το αρχείο .nomedia για να εμφανιστούν στο πρόγραμμα για τα media του κινητού σου.

Με το .nomedia βέβαια μπορείς με ένα file explorer να δεις τα αρχεία σου.

Σχετικά με το σύστημα μορφοποίησης στην κάρτα μνήμης συμφωνώ σε exfat.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ήρθε η ώρα να αλλάξω κάρτα μνήμης στη συσκευή μου.

1) Ποιος είναι ο ποιο εύκολος τρόπος, δίχως να χαθεί κάτι από την παλιά κάρτα, να λειτουργεί σαν να μην έγινε ποτέ η αλλαγή.

2) αξίζει να κάνω την κάρτα μνήμης να λειτουργεί σαν επέκταση του εσωτερικού αποθηκευτικου χώρου, αν ναι ποιος είναι ο τρόπος, γίνεται να κάνω το (2) και ταυτόχρονα να είναι σαν να μην άλλαξα κάρτα; (αρχεία, εφαρμογές, φάκελοι εφαρμογών κτλ)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Σου βγάζει κάποιο μήνυμα;

ναι....μη επαρκης διαθεσιμος αποθηκευτικος χωρος

ειτε επιλεξω το storage της συσκευης , ειτε την καρτα μνημης που εχουν αρκετα GB ελευθερα και τα 2...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1) Ποιος είναι ο ποιο εύκολος τρόπος, δίχως να χαθεί κάτι από την παλιά κάρτα, να λειτουργεί σαν να μην έγινε ποτέ η αλλαγή.

2) αξίζει να κάνω την κάρτα μνήμης να λειτουργεί σαν επέκταση του εσωτερικού αποθηκευτικου χώρου, αν ναι ποιος είναι ο τρόπος, γίνεται να κάνω το (2) και ταυτόχρονα να είναι σαν να μην άλλαξα κάρτα; (αρχεία, εφαρμογές, φάκελοι εφαρμογών κτλ)

 

1) Συνδέεις με έναν card reader την παλιά κάρτα και μεταφέρεις όλο το περιεχόμενο στον υπολογιστή σου. Μετά βάζεις τη νέα κάρτα και μεταφέρεις το ίδιο περιεχόμενο από τον υπολογιστή στην κάρτα σου. Βάζεις τη νέα κάρτα στη συσκευή σου και είσαι έτοιμος.

2) Δεν αξίζει για δύο λόγους. Πρώτον θα πρέπει να κάνεις format στη συσκευή για να χρησιμοποιηθεί και δεύτερον όταν θα τη βγάλεις στο μέλλον για να τη βάλεις σε νέα συσκευή δεν θα μπορεί να τη διαβάζει και θα χρειαστεί πάλι φορμάτ για να μπορεί να διαβαστεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι....μη επαρκης διαθεσιμος αποθηκευτικος χωρος

ειτε επιλεξω το storage της συσκευης , ειτε την καρτα μνημης που εχουν αρκετα GB ελευθερα και τα 2...

 

Δοκίμασε μέσα από τις ρυθμίσεις - αποθηκευτικός χώρος-- να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων κρυφής μνήμης.

Μερικές φορές λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και 1+ χρόνο ένα umi rome x.

Έχω ελάχιστες και πολύ βασικές εφαρμογές εγκατεστημένες.

Τις τελευταίες βδομάδες πετάγονται διαρκώς popups με διαφημίσεις. Τα popups δεν φαίνεται να έρχονται από κάποια εφαρμογή. Επίσης δημιουργείτε διαρκώς αυτόματα ένα εικονίδιο σαν συντόμευση (δεν είναι εφαρμογή) με ονομασία Poker και εικονίδιο σαν παιχνίδι poker. Αν το πατήσω ανοίγει επίσης διαφήμιση στον browser.

Μπήκα μέσω recovery και έκανα wipe data/factory reset.

Μετά από λίγη ώρα και αφού έκανα setup ό,τι ήθελα (επαφές,google account με καινούριο password, 2-3 apps), άρχισαν πάλι τα popups.

Υπάρχει περίπτωση να είναι μέρος της rom και γιατί άρχισαν να εμφανίζονται τελευταία;

Πώς μπορώ να απαλλαγώ; Δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με ροοτάρισμα ή εγκατάσταση custom rom. Υπάρχει κάποια τέτοια λύση;

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό ειναι να οφείλεται σε κάποια εφαρμογή που εγκατέστησες ή από κάποια εφαρμογή συστήματος πχ browser ή themes. Αν στο εμφάνισε μετά το factory reset χωρίς να έχεις εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή, λογικά ευθύνεται κάποια εφαρμογή συστήματος. Συνήθως το πρόβλημα δεν λύνεται με factory reset αλλά με εγκατάσταση ρομ, είτε της ήδη υπάρχουσας stock Rom είτε κάποιας custom Rom. Αυτή είναι και η καλύτερη λύση.

Τώρα, αν θες να αποφύγεις φλασαρισμα ρομ, βάλε το malwarebytes από το playstore ή κάποια παρόμοια εφαρμογή και κάνε ένα σκαναρισμα. Λογικά θα σου βρει ποια εφαρμογή στο προκαλεί, οπότε την απενεργοποιείς ή την κάνεις απεγκατάσταση καλύτερα αν γίνεται. Αν δεν γίνεται να την απενεργοποιήσεις, βαλε το netguard(no root firewall) από το playstore και μπλοκαρισε την εφαρμογή ή τις εφαρμογές που στο προκαλούν να έχουν πρόσβαση στο internet και θα είσαι ΟΚ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς εάν το ολικό factory reset έχει διαφορα με το απλό clear data σε ο, τι αφορά τη λειτουργία του κινητού? Σχεδόν πάντα όταν κάνω εγκατάσταση κάποια νέα έκδοση λογισμικού προτιμώ να κάνω και clear data, αλλά επειδή το κινητό μου ζεσταίνεται αρκετά, αν διαγράψω τα πάντα, να είναι δηλαδή σαν καινούργιο, ενδέχεται λέτε να δω διαφορά ή τσάμπα θα μπω στη διαδικασία αυτή?
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς εάν το ολικό factory reset έχει διαφορα με το απλό clear data σε ο, τι αφορά τη λειτουργία του κινητού? Σχεδόν πάντα όταν κάνω εγκατάσταση κάποια νέα έκδοση λογισμικού προτιμώ να κάνω και clear data, αλλά επειδή το κινητό μου ζεσταίνεται αρκετά, αν διαγράψω τα πάντα, να είναι δηλαδή σαν καινούργιο, ενδέχεται λέτε να δω διαφορά ή τσάμπα θα μπω στη διαδικασία αυτή?

 

Η λογική λέει πως θα δεις διαφορά και μάλιστα μεγάλη. Ειδικά αν έχεις καιρό να το κάνεις ή αν πέρασες μεγάλα update του λειτουργικού

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει πως θα δεις διαφορά και μάλιστα μεγάλη. Ειδικά αν έχεις καιρό να το κάνεις ή αν πέρασες μεγάλα update του λειτουργικού

 

Ευχαριστώ για την απαντηση. Η αλήθεια ειναι ότι εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου που εχω το κινητό, δεν το έχω κάνει ποτέ και του έχω περασει πολλά updates, είτε μεγάλα από γενική έκδοση σε κάποια άλλη, είτε μικρά.. Μάλλον θα το κάνω να δω.

 

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να το κάνω? Αν τώρα δε βρίσκομαι στην τελευταία έκδοση του λογισμικού, να κάνω πρώτα Factory reset και μετά εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης μαζί με clear data? Να κάνω πρώτα factory reset ταυτόχρονα με clear data, και μετά να περάσω την τελευταία έκδοση? Να περάσω πρώτα την τελευταία έκδοση και μόλις εγκατασταθεί να κάνω factory reset?

Edited by Avadonmod
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μέσα από τις ρυθμίσεις - αποθηκευτικός χώρος-- να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων κρυφής μνήμης.

Μερικές φορές λειτουργεί.

ευχαριστω ,,,θα το δοκιμασω

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντηση. Η αλήθεια ειναι ότι εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου που εχω το κινητό, δεν το έχω κάνει ποτέ και του έχω περασει πολλά updates, είτε μεγάλα από γενική έκδοση σε κάποια άλλη, είτε μικρά.. Μάλλον θα το κάνω να δω.

 

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να το κάνω? Αν τώρα δε βρίσκομαι στην τελευταία έκδοση του λογισμικού, να κάνω πρώτα Factory reset και μετά εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης μαζί με clear data? Να κάνω πρώτα factory reset ταυτόχρονα με clear data, και μετά να περάσω την τελευταία έκδοση? Να περάσω πρώτα την τελευταία έκδοση και μόλις εγκατασταθεί να κάνω factory reset?

Πρώτα πάρε backup, μέρα πέρνα την τελευταία έκδοση, μετά factory reset.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...