Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άνοιξα τα Developer Options, και αφότου τα άνοιξα και είδα ότι δεν με ενδιαφέρει κάτι εκεί, πάτησα την πρώτη επιλογή 'Enable Developer Options', η οποία ήταν επιλεγμένη, νομίζοντας έτσι ότι θα κρυφτούν ξανά. Αυτό που έκανε όμως ήταν να κάνει 'γκρι' όλες τις επιλογές ώστε να μη μπορώ να τις πειράξω. Το θέμα είναι ότι, πριν το κάνω αυτό, κάποιες επιλογές ήταν προεπιλεγμένες, ενώ τώρα βλέπω ότι δεν είναι καμία.

 

Επηρεάζει αυτό σε κάτι?

 

Επίσης, έχω 10 εφαρμογές οι οποίες είναι bloatware. Έκανα root τη συσκευή (έχει επιλογή στις ρυθμίσεις για να το κάνω root). Τώρα πώς μπορώ να τις διαγράψω?

 

Edit: Βρήκα μια εφαρμογή στο Play Store, System Apps Remover (Θεωρείται ΟΚ εφαρμογή?) και διέγραψα μερικές εφαρμογές.

Edited by Avadonmod
Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα προγράμματα αν παρατήσεις παρατεταμένα το μήνυμα (ή με κάποιο άλλο τρόπο) βγαίνει η επιλογή για '"πληροφορίες", εκεί γράφει και την ώρα που παραδόθηκε στο δίκτυο το sms και την ώρα που παραδόθηκε στον παραλήπτη

 

ναι, το ξερω, εγω ελεγα για την ειδοποιηση,

εχει θεμα, το κοιταει ο developer:

https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-yaata-sms-mms-replacment-app-t2835295/page469#post76677067

 

εντωμεταξυ μενω με yaata και δεν παω πουθενα γιατι ειναι το μονο που βρηκα που εχει delete στο notification..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Η αρχική ενεργοποίηση θελει εναν αριθμο. Μετά τα δουλεύεις μεσω data, απο οποιαδήποτε sim επιθυμείς.

 

Το δουλεύω καιρό τώρα, χωρίς κανένα πρόβλημα με τη λύση 2 sim in one της cosmote.

 

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εχω το airdroid, αλλα και ενα παλιοτερο app - το websharing lite,

και τα δυο για sharing files μεσω wifi σε lan,

αλλα ομως είτε δεν λειτουργουν, ειτε λειτουργουν με υπερβολικη καθυστερηση.

Δεν κανω την ερωτηση στο topic με τις εφαρμογες, γιατι αποκλειεται επι μονιμου βασεως, 2 εφαρμογες διαφορετικες, να λειτουργουν με αυτο τον τροπο,

και να φταινε οι εφαρμογες.

Κατι γινεται στο κινητο μου, στο android μου μαλλον, αν και το moto g που εχω, εχει pure android.

Οσο ειχα παλιοτερο κινητο, εμπαινα σφαιρα. Γι'αυτο λεω δεν φταινε οι εφαρμογες και κατι αλλο γινεται.

Σαν κατι να εμποδιζει την συνδεση κινητου-υπολογιστη.

Μπορει καποιος να φανταστει τι μπορει να συμβαινει, και χρειαζεται ακομη και 10 λεπτα το airdroid να ανταποκριθει στον υπολογιστη (στο κινητο η εφαρμογη δουλευει/ανοιγει, ή τουλαχιστον ετσι δειχνει).

Εχω mac, το λεω για να μην πει κανεις οτι φταιει το pc, εχει ιο κλπ κλπ.

Και πριν το moto g, ειχα το sony z1c, που δεν ειχα ποτε τετοια προβληματα.

Τι γινεται ρε παιδια;;;;

:(

Link to comment
Share on other sites

Αν τα άφησω και δεν πειράξω τίποτα, ξέρεις τι γίνεται? Υποθέτω βέβαια ότι από malware σε malware διαφέρουν τα πράγματα

 

Ανάλογα με τον τύπο malware, έχε υπόψη σου ότι μέχρι και υποκλοπή αριθμών καρτών και κωδικών τραπεζών η Paypal μπορεί να γίνει. Χρειάζεται τεράστια προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τον τύπο malware, έχε υπόψη σου ότι μέχρι και υποκλοπή αριθμών καρτών και κωδικών τραπεζών η Paypal μπορεί να γίνει. Χρειάζεται τεράστια προσοχή.
Όπως ποιο;

Σε Android δεν έχω ακούσει για κάτι τέτοιο.

Εκτός αν ο χρήστης εγκαταστήσει μασκαρεμενη εφαρμογή και περάσει μόνος του τα στοιχεία των καρτών του.

Αλλά να στέλνει μόνη της η εφαρμογή τα στοιχεία, πού τα βρίσκει;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είτε αν πας να συνδεθείς σε εφαρμογή ebanking, είτε αν κάνεις αγορά από το κινητό με κάρτα, η αν ο Chrome κάνει sync τους κωδικούς από το desktop. Προεγκατεστημένο malware με root δικαιώματα μπορεί να κάνει τα πάντα.

 

Τώρα, μπορείς να έχεις το smartphone ως dumbphone και να μην χρησιμοποιείς αυτές τις δυνατότητες αλλά meh.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει και αυλπευθιας ουσιαστικά βλέπει και τα δύο τηλέφωνα και επιλέγεις τι θα πάει από ένα στο άλλο, και ναι υπάρχουν πολλά πρόγραμμα αλλά όλα είναι επί πληρωμή.

Ο ποιο εύκολος τρόπος είναι εξαγωγή και μετά εισαγωγή στο όλα παντός απαιτούν να λειτου3η οθόνη αφής αν έχει κάποιο θέμα ξεχνάς την μεταφορά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους. Υπαρχει καποιος τροπος τα SMS που μου ερχονται στο κινητο, να προωθουνται στο email μου ; (δλδ να ερχονται και στο τηλεφωνο και στο mail).

 

Λειτουργικο: Android, παροχος κινητης: Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους. Υπαρχει καποιος τροπος τα SMS που μου ερχονται στο κινητο, να προωθουνται στο email μου ; (δλδ να ερχονται και στο τηλεφωνο και στο mail).

 

Λειτουργικο: Android, παροχος κινητης: Vodafone

 

Και αυτό που προαναφέρθηκε, αλλά έχει και άλλα 1, 2, 3 ...

 

 

SMS backup+

Αυτό είναι το παλιό καλό Backup to gmail με άλλο όνομα ? Από τις εικόνες του έτσι μου φαίνεται.

Παίρνει άμεσα και αυτόματα backup από sms kai calls σε ξεχωριστούς φακέλους (SMS και Call log) ?

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια κ χαρα σας,

 

Εχω να κανω καποιες ερωτησεις οσον αφορα το προβλημα με το Google Nexus S , πλεον δεν ανοιγει το κινητο παραθετω εν ολιγοις την ιστορια " Θα σας αναφερω το προβλημα σχετικα με το κινητο που ειχα, ελαβα 3 αρχεια φωτογραφιων μεσω Viber εκ τοτε το κινητο εκανε 2 reboot και Δεν ξανα μπηκε ποτε δεν ξανα μπουταρε στο συστημα , οταν το αφηνες επι 2 με 2μιση ωρες καποια στιγμη εμπαινε στο συστημα εδειχνε ως το σταδιο του μοτιβου .

 

Αυτο γινοταν για καποιες ημερες εως οτου εφτασε η στιγμη να Μην αναβει πλεον .

 

Κ ενω φορτιζε κανονικα διεκοπηκε κ αυτο , σε μια μετρηση εδειξε οτι φορτιζει πολυ χαμηλα το οποιο οφειλεται στο βυσμα φορτισης? στο κυκλωμα φορτισης? "

 

Απο οσα μαγαζια και μια εταιρεια ανακτησης κανεις δεν μου απαντησε τι εχει το κινητο ,η εταιρεια δεν μπορεσε να κανει ανακτηση διοτι δεν μπορει να επεμβει στο android .

 

Απο κει κ περα τι πιθανοτητες εχουμε για τα δεδομενα που με καινε παρα για το samsung . :worry:

Link to comment
Share on other sites

 

Απο οσα μαγαζια και μια εταιρεια ανακτησης κανεις δεν μου απαντησε τι εχει το κινητο ,η εταιρεια δεν μπορεσε να κανει ανακτηση διοτι δεν μπορει να επεμβει στο android .

 

Απο κει κ περα τι πιθανοτητες εχουμε για τα δεδομενα που με καινε παρα για το samsung . :worry:

 

Αφού οι ειδικοί σήκωσαν τα χέρια ψηλά... δύσκολα τα πράματα.

Σε ποια εταιρία πήγες?

Link to comment
Share on other sites

γίνεται μέσα από κάποιο κεντρικό μενού(όχι δηλαδή μέσα από κάθε μια εφαρμογή μεμονωμένα) να απεργοποιησω τους συγχρονισμους κάποιων εφαρμογών και να αφήσω ενεργούς άλλων;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους

οποτε παω να αποθηκευαω νεα επαφη εχει ως προεπιλογη το τηλεφωνο και οχι το gmail ενω exv επιλεγμενη προβολη επαφων το gmail. Μπορει να αλλαξει;

Link to comment
Share on other sites

γίνεται μέσα από κάποιο κεντρικό μενού(όχι δηλαδή μέσα από κάθε μια εφαρμογή μεμονωμένα) να απεργοποιησω τους συγχρονισμους κάποιων εφαρμογών και να αφήσω ενεργούς άλλων;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Μάλλον όχι.

Μόνο με τους λογαριασμούς μπορείς να παίξεις.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Επαφές, ρυθμίσεις, επαφές για προβολή (oxygen os, oreo). Μπορεί να είναι και κάπου αλλού η συγκεκριμένη ρύθμιση.

Ξέρω ότι δεν ζήτησες ακριβώς αυτό, αλλά είναι ότι πιο κοντινό.

Επίσης, δεν ξέρω αν σε βοηθήσει, αλλά δες και αυτό... https://www.google.gr/amp/s/forums.androidcentral.com/verizon-droid-incredible/53140-how-change-default-contact-type-phone-google-2.html%3famp

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκατεστημένη εφαρμογή, την οποία ΔΕΝ θελω να την αναβαθμισω.

Υπαρχει τροπος να μην φαίνεται η ειδοποίηση για την αναβάθμιση της, στις ειδοποιησεις του play store για τις εφαρμογες μου?

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκατεστημένη εφαρμογή, την οποία ΔΕΝ θελω να την αναβαθμισω.

Υπαρχει τροπος να μην φαίνεται η ειδοποίηση για την αναβάθμιση της, στις ειδοποιησεις του play store για τις εφαρμογες μου?

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Αν είσαι root, γίνεται με titanium backup. Αν δεν είσαι, θέλει απεγκατασταση της εφαρμογής και εκ νέου εγκατάσταση με "πειραγμένο" apk.

Με κάποιον file manager ή εφαρμογή πάρε το apk της εφαρμογής που σ' ενδιαφέρει και "πέρασε" το απ' αυτή την εφαρμογή:

https://play.google.com/store/apps/details?id=kellinwood.zipsigner2

Θα σου φτιάξει ένα ίδιο apk με τη συνοδεία (στον όνομα του apk) τη λέξη -singed.

Αυτό το apk θα κάνεις εγκατάσταση (αφού απεγκαταστήσεις την εφαρμογή) και δε θα ξαναφανεί στο play.

Link to comment
Share on other sites

Στην επιλογή key mode, τι βαζω?

Δεν είμαι ροοτ.

Θα δοκιμασω αυριο το τροπο που μου ειπες.

Σε ευχαριστώ

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει αυτές τις ρυθμίσεις χωρίς αποτέλεσμα.

έχω διαβάσει ένα σωρό άρθρα σε forum αλλα δεν βγάζω άκρη. το reset προεπιλογών έκανα, τι ξανα απο την αρχη ολα ...

ειναι δυνατόν τέτοιο bug στα 4.4.2?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μπαγκ του 4.4.2, δεν είχα κανένα πρόβλημα με τη συγκεκριμένη έκδοση παλιότερα. Από την 2.3 μέχρι και σήμερα, μόνο το gmail χρησιμοποιώ για τις επαφές μου απροβλημάτιστα, οπότε κάποια άλλη ρύθμιση είναι (η ακόμη και μπαγκ) στη συσκευή σου. Σαν τελευταία λύση, δες μήπως γίνεται κάτι με κάποιο άλλο dialer. Αν και αυτό έχει ελάχιστες πιθανότητες επιτυχίας, δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...