Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύω να κατάλαβες από τη στιχομυθία μας ότι τους κωδικούς... ή έχουμε κάτι γνωστό για εμάς οπότε το θυμόμαστε από μνήμης, ή αν θέλουμε κάτι πιό σύνθετο το σημειώνουμε σε κάποιο προσωπικό σημειωματάριο-τετράδιο κ.λ.π

ΔΕΝ βασιζόμαστε σε καμία συσκευή-εφαρμογή που μπορεί να μας "πουλήσει" ανά πάσα στιγμή.

 

Όσο για το sentmyotinanai... είναι ότι πιό εμετικό μπορώ να δω κατά την πλοήγησή μου στα φόρουμ:mad:

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και ασχολούμαι με φόρουμ πάμω από 15 χρόνια :cool:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να κατάλαβες από τη στιχομυθία μας ότι τους κωδικούς... ή έχουμε κάτι γνωστό για εμάς οπότε το θυμόμαστε από μνήμης, ή αν θέλουμε κάτι πιό σύνθετο το σημειώνουμε σε κάποιο προσωπικό σημειωματάριο-τετράδιο κ.λ.π

ΔΕΝ βασιζόμαστε σε καμία συσκευή-εφαρμογή που μπορεί να μας "πουλήσει" ανά πάσα στιγμή.

 

Όσο για το sentmyotinanai... είναι ότι πιό εμετικό μπορώ να δω κατά την πλοήγησή μου στα φόρουμ:mad:

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και ασχολούμαι με φόρουμ πάμω από 15 χρόνια :cool:

 

Η ερωτηση μου ηταν αν ειχε κάποιος αλλος προβλημα με την εφαρμογη..τπν κωδικο θα τον ανακτησω οταν επιστρέψω στην οικια μου,βρισκομαι σε διακοπές πρωτοχρονιας ακομα,στο φορουμ δεν μπαινω ιδιαιτερα συχνα και ετσι τον κωδικό δεν τον κουβαλαω μαζι μου..

Sent from my j7-2017 using my fingers

Συνεχιζω γιατι εγω εδω το ειδα πρωτη φορα ακριβως σε αυτην την μορφη και επειτα στο tapatalk και καταλαβα την προελευση του,απορω 15 χρονια δεν το είδες μεσα στο my phone.gr...? Και το ειδα εγω σε λίγους μηνες..?

Καλη καρδιά,δεν εχουμε ολοι τις ιδιες προτιμήσεις..ακου εμετικο..που το βρηκες? Πολυ εύθραυστος ακουγεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Vastegial δεν αναφέρθηκα πουθενά για παράνομο λογισμικό. Ρώτησα μόνο αν γίνεται να παραμείνει στο free το Spotify και τι μπορώ να ακούω από αυτό χωρίς την συνδρομή. Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση μου ηταν αν ειχε κάποιος αλλος προβλημα με την εφαρμογη..τπν κωδικο θα τον ανακτησω οταν επιστρέψω στην οικια μου,βρισκομαι σε διακοπές πρωτοχρονιας ακομα,στο φορουμ δεν μπαινω ιδιαιτερα συχνα και ετσι τον κωδικό δεν τον κουβαλαω μαζι μου..

 

Συνεχιζω γιατι εγω εδω το ειδα πρωτη φορα ακριβως σε αυτην την μορφη και επειτα στο tapatalk και καταλαβα την προελευση του,απορω 15 χρονια δεν το είδες μεσα στο my phone.gr...? Και το ειδα εγω σε λίγους μηνες..?

Καλη καρδιά,δεν εχουμε ολοι τις ιδιες προτιμήσεις..ακου εμετικο..που το βρηκες? Πολυ εύθραυστος ακουγεσαι..

 

Φίλε μου...

 

1) Δεν είπα πουθενά να κουβαλάς μαζί σου τους κωδικούς.

2) Δεν είπα για την δική σου υπογραφή από το ταπατόκ... φυσικά και το έχω δει άπειρες φορές με όλες τις παραλλαγές, φυσικά και θα ήθελα να μην το ξαναδώ, εννοείται ότι δεν περνάει από το χέρι μου και φυσικά το "εμετικό" είναι υπερβολή από μέρους μου.

Κάντο "απαράδεκτο" και είμαστε κομπλέ.

 

Καλή καρδιά εννοείται και καλή χρονιά σε όλους :)

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να βγαλω ακρη...μηπως τελικα φταιει το android 7.1.1?

 

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η εφαρμογή αυτή υπήρχε και με την 6.0.1

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχει ερθει αναβαθμιση σε 7.1?

 

 

Ναι φίλε μου, όσοι έχουν το J5 2016 πήραν αναβάθμιση σε 7.1.1.

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Vastegial δεν αναφέρθηκα πουθενά για παράνομο λογισμικό. Ρώτησα μόνο αν γίνεται να παραμείνει στο free το Spotify και τι μπορώ να ακούω από αυτό χωρίς την συνδρομή.

 

Δεν αναφερομουν σε σενα αλλα στο φιλο που ηθελε να κατεβασει και να αποκρυπτογραφησει με καποιο τροπο τα κομματια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

10€ το μήνα....! δηλαδή αν θες να έχεις τα τραγούδια για πάντα, πόσα χρήματα θες...? ρητορική η ερώτηση...! :!:

 

Αν θες τα τραγουδια για παντα αγοραζεις τα cd ή τα αγοραζεις απο καποια αλλη πλατφοραμα. Αυτες οι υπηρεσιες ετσι λειτουργουν, πως να το κανουμε. Αν δεν θες δεν παιρνεις, δεν σε βαζει κανεις με το ζορι. Οσο για τα 10 €, τοσο κανει το οικογενειακο, αν μοιραζονται 5 φιλοι το οικογενιακο ειναι 2€ το μηνα στον καθενα. Το ποσο ειναι αστειο για μια τετοια υπηρεσια. Σκεψου ομως πως με 10€ παιρνεις απο τη μια ενα cd ενω απο την αλλη σχεδον ολη την παγκοσμια δισκογραφια.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

10€ το μήνα....! δηλαδή αν θες να έχεις τα τραγούδια για πάντα, πόσα χρήματα θες...? ρητορική η ερώτηση...! :!:
Εγώ έχω οικογενειακό με άλλα 5 άτομα. Το οικογενειακό είναι 10,99 το μήνα και βγαίνει συνολικά 22€ τον χρόνο στον καθένα. Αν θεωρείς υπερβολικό αυτό το ποσό για να έχεις για έναν ολόκληρο χρόνο διαθέσιμη όλη τη παγκόσμια δισκογραφία, τότε κατέβαζε τα παράνομα από το ίντερνετ να σου βγει τσάμπα.

Προφανώς δεν συμφέρει αν σε ενδιαφέρει να ακούς ελάχιστα τραγούδια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κατέβασες το underground τι διεύθυνση είχες βάλει για να κατεβάζεις δωρεάν εφαρμογές; εγώ είχα φτιάξει διεύθυνση Αμερικής. Και σε μένα έκανε κάτι κουλά κάποιες φορές αλλά με ένα καθάρισμα των δεδομένων και της cache του underground όλα έστρωναν.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Όταν κατέβασες το underground τι διεύθυνση είχες βάλει για να κατεβάζεις δωρεάν εφαρμογές; εγώ είχα φτιάξει διεύθυνση Αμερικής. Και σε μένα έκανε κάτι κουλά κάποιες φορές αλλά με ένα καθάρισμα των δεδομένων και της cache του underground όλα έστρωναν.
Σε ποια διεύθυνση αναφέρεσαι;

Γιατί έχω δηλωμένη και αμερικανική και ευρωπαϊκή διεύθυνση.

Μέσα από την εφαρμογή έχω επιλέξει και χώρα Αμερική ώστε να βλέπω το αμερικανικό Αμαζον, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

Και στην τελική, αν έφταιγε αυτό, γιατί άλλες παίζουν και άλλες όχι;

Τις περισσότερες από Amazon com τις έχω.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνα μήνα περίπου και μετά από 2 χρόνια χρήσης, έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο κινητό (Moto G 1st - λειτουργικό 5.1).

Με αυτόν τον τρόπο κατάφερα να απελευθερώσω μνήμη, βρήκα την ευκαιρία να σβήσω προγράμματα που ήταν για καιρό ξεχασμένα και δεν χρησιμοποιούσα, και το κινητό έγινε λίγο πιο γρήγορο στην καθημερινή χρήση.

Όμως, κι εδώ ξεκινούν τα προβλήματα, από τότε παρατήρησα τα εξής 2 "κουλά":

1. Σημαντική πτώση της μπαταρίας (σχεδόν κρατάει το μισό, περίπου δηλαδή 50% πτώση της απόδοσης)

2. Μετά από κάθε τηλεφωνική κλήση (είτε πάρω εγώ είτε με πάρουν), με το που τελειώνει η κλήση χάνεται το σήμα για 2-3 δευτερόλεπτα (μετά επανέρχεται κανονικά).

 

Επειδή και τα δύο αυτά θέματα είναι ενοχλητικά (πολύ περισσότερο με απασχολεί το θέμα της μπαταρίας), υπάρχει καμία εξήγηση γιατί συμβαίνουν; Ξεκίνησαν και τα δύο αμέσως μετά το φορμάτ (το οποίο έγινε με την επιλογή που υπάρχει στο μενού των ρυθμίσεων) αλλά δεν έχει καμία λογική.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Έχει νόημα να ξανακάνω φορμάτ μπας και κάτι δεν έχει κάτσει καλά;

Link to comment
Share on other sites

Όμως, κι εδώ ξεκινούν τα προβλήματα, από τότε παρατήρησα τα εξής 2 "κουλά":

1. Σημαντική πτώση της μπαταρίας (σχεδόν κρατάει το μισό, περίπου δηλαδή 50% πτώση της απόδοσης)

2. Μετά από κάθε τηλεφωνική κλήση (είτε πάρω εγώ είτε με πάρουν), με το που τελειώνει η κλήση χάνεται το σήμα για 2-3 δευτερόλεπτα (μετά επανέρχεται κανονικά).

 

Έχει νόημα να ξανακάνω φορμάτ μπας και κάτι δεν έχει κάτσει καλά;

 

Ξανακάνε επαναφορά και μην εγκαταστήσεις τίποτα για να δεις αν σου ξανακάνει τα ίδια η μπαταρία.

 

Για το δεύτερο πήγαινε στις ρυθμίσεις για τη sim και αν το έχεις 3G ή 4G βάλτο στο 2G για να δεις αν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει αντίστοιχη δυνατότητα μέσα από τις εφαρμογές Vodafone My CU ή My Cosmote ώστε να φαίνεται ποιές επαφές είναι CU ή Cosmote ?
:polarbear:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα το γραφώ εδώ.

έχω ένα Samsung galaxy s5 και τελευταία κόλλαγε υπερβολικά πολύ.

 

Έκανα root και έβαλα και ένα προγραμματακι το ram expander οπού νομίζω ότι έφτιαξε λίγο η κατάσταση.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω αξίζει να βάλω custom rom ? θα αλλάξει εσθήτα η ταχύτητα του τηλεφώνου ώστε να μην κολλάει ?

αν το βάλω θα μου διαγράφουν όλες οι εφαρμογές από την αρχή + και το root ?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις επαναφορά εργοστασιακων πρώτα;

Ναι θα σου διαγραφούν και στις δύο περιπτώσεις.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε;

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οπότε;

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

 

ΕΙναι περιεργο. Και εγω ετσι το εχω το amazon, με αμερικανικη και ευρωπαϊκη και δεν ειχα τετοιου ειδους προβληματα. Εγω το underground το εβγαλα για αλλους λογους. Εχω την αισθηση πως οι εφαρμογες του ειναι πιο αργες απο τις αντιστοιχες του playstore σαν να λαγκαρουν. Ειδικα αυτο το office του underground ηταν τραγικο, σερνοταν, και σε γρηγορο κινητο. Στην εκδοση του Playstore ειναι βεβαιβος πως ρολαρε καλυτερα, ιδεα μου; Ισως.

Μετα δεν εχω καταλαβει τι παιζει με τις εκδοσεις. Αλλη εκδοση στο amazon, αλλη στο playstore. Δεν διανεμει την ιδια εκδοση ο ντιβελοπερ στα επισημα μαγαζια;

Ασε και κατι κολληματα που ετρωγε και η βιβλιοθηκη του undergroun. Ειχα απεγκαταστησει ας πουμε μια εφαρμογη και μετα ενω την εβλεπα μεσα ηταν αδυνατον να την επανεγκαταστησω οταν καποια στιγμη την ηθελα παλι, κολλουσε. Το δικο μου το προβλημα βεβαια λυνοταν με καθαρισμο της cache και των δεδομενων της εφαρμογης.

Περιεργη η περιπτωση σου. Δεν ξερω τι να σου πω, φαινεται πως εχεις εξαντλησει τις διαφορες λυσεις.

Αν παντως βγαλεις ακρη γραψε τι εγινε μηπως και βοηθηθει και κανενας αλλος που αντιμετωπιζει η προκειται να αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σφαίρα έτρεχε το Officesuite πριν εξαφανιστεί. Αλλά δεν έχω δοκιμάσει την έκδοση του Play.

 

Επίσης,λογικό μου ακούγεται να υπάρχουν άλλες εκδόσεις ανά μάρκετ. Άλλη συμφωνία η μια και άλλη για την δεύτερη. Προφανώς για το Αμαζον υπάρχει λιγότερο ενδιαφέρον σε σχέση με το Play.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνα μήνα περίπου και μετά από 2 χρόνια χρήσης, έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο κινητό (Moto G 1st - λειτουργικό 5.1).

Με αυτόν τον τρόπο κατάφερα να απελευθερώσω μνήμη, βρήκα την ευκαιρία να σβήσω προγράμματα που ήταν για καιρό ξεχασμένα και δεν χρησιμοποιούσα, και το κινητό έγινε λίγο πιο γρήγορο στην καθημερινή χρήση.

Όμως, κι εδώ ξεκινούν τα προβλήματα, από τότε παρατήρησα τα εξής 2 "κουλά":

1. Σημαντική πτώση της μπαταρίας (σχεδόν κρατάει το μισό, περίπου δηλαδή 50% πτώση της απόδοσης)

2. Μετά από κάθε τηλεφωνική κλήση (είτε πάρω εγώ είτε με πάρουν), με το που τελειώνει η κλήση χάνεται το σήμα για 2-3 δευτερόλεπτα (μετά επανέρχεται κανονικά).

 

Επειδή και τα δύο αυτά θέματα είναι ενοχλητικά (πολύ περισσότερο με απασχολεί το θέμα της μπαταρίας), υπάρχει καμία εξήγηση γιατί συμβαίνουν; Ξεκίνησαν και τα δύο αμέσως μετά το φορμάτ (το οποίο έγινε με την επιλογή που υπάρχει στο μενού των ρυθμίσεων) αλλά δεν έχει καμία λογική.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Έχει νόημα να ξανακάνω φορμάτ μπας και κάτι δεν έχει κάτσει καλά;

 

Απαντώ στον εαυτό μου προς ενημέρωση και των υπολοίπων:

Έκανα ξανά φορμάτ, ξαναπέρασα τις εφαρμογές που είχα και προς το παρόν το κινητό δείχνει να επανήλθε στα φυσιολογικά του, δηλαδή και η διάρκεια της μπαταρίας είναι όπως παλιά και το σήμα της κινητής τηλεφωνίας δεν χάνεται μετά από κάθε κλήση. Προφανώς κάτι κόλλησε στο προηγούμενο φορμάτ και δημιουργούσε τα προβλήματα.

Όμως ρε παιδιά, έχω την εξής απορία: γιατί στις ρυθμίσεις του κινητού υπάρχει η επιλογή να συγχρονίσεις τα δεδομένα των εφαρμογών ενώ στην πραγματικότητα το μόνο που γίνεται μετά από ένα φορμάτ είναι να εγκαταστήσεις απλά τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις πρέπει να τις φτιάξεις από την αρχή. Κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια πριν λιγο διαστημα εκανα αναβαθμιση το j5 2016 σε nougat 7.1.1 και υπαρχουν τρομερα κολληματα ξερετε πως μπορω να το επαναφερω στην αρχικη του εκδοση?? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά κράτησε τα αρχεία που θέλεις. Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος για να κάνεις downgrade.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος εφαρμογή που να δείχνει τα μηνύματα φωτίζοντας την οθόνη κλειδώματος όπως το ios, όχι να έρχονται στα σκοτεινά:) στα φανερά ;)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...