Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας. Εχω μια τηλεοραση και προσφατα αγορασα ενα στικακι android ωστε να την κανω smart tv. Θελω λοιπον μεσα απο το στικακι να βρω μια εφαρμογη ωστε να μου δειχνει κυλιομενες ειδησεις σε τιτλους. Εχει κανεις καποια ιδεα πανω σε αυτο να μου δωσει τα φωτα του;
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση:

 

Έστω ότι έχω δύο κινητά, με δύο διαφορετικούς αριθμούς.

Και στα δύο έχω βάλει τον ίδιο λογαριασμό Google, με το ίδιο ακριβώς gmail.

Μπορώ να έχω και στα δύο τις ίδιες ακριβώς αγορασμένες εφαρμογές, έστω και αν πρόκειται για διαφορετικά νούμερα;

Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει περιορισμός και κάθε εφαρμογή, είτε δωρεάν είτε αγορασμένη μπορείς να τη βάζεις σε όσες συσκευές θέλεις.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αφού οι εφαρμογές δένονται με το email. Το τι νούμερο/α τηλεφώνου έχεις δεν έχει καμία σχέση. Απ' τη στιγμή που είναι συνδεδεμένα με τον ίδιο λογαριασμό οι εφαρμογές εγκαθίστανται και λειτουργούν και στα 2.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αφού οι εφαρμογές δένονται με το email. Το τι νούμερο/α τηλεφώνου έχεις δεν έχει καμία σχέση. Απ' τη στιγμή που είναι συνδεδεμένα με τον ίδιο λογαριασμό οι εφαρμογές εγκαθίστανται και λειτουργούν και στα 2.

Ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση!

Άρα φαντάζομαι και σε πέντε και σε δέκα (που λέει ο λόγος...) συσκεύες να βάλεις τον ίδιο λογαριασμό δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση:

 

Έστω ότι έχω δύο κινητά, με δύο διαφορετικούς αριθμούς.

Και στα δύο έχω βάλει τον ίδιο λογαριασμό Google, με το ίδιο ακριβώς gmail.

Μπορώ να έχω και στα δύο τις ίδιες ακριβώς αγορασμένες εφαρμογές, έστω και αν πρόκειται για διαφορετικά νούμερα;

Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει περιορισμός και κάθε εφαρμογή, είτε δωρεάν είτε αγορασμένη μπορείς να τη βάζεις σε όσες συσκευές θέλεις.

 

Ναι, αφού οι εφαρμογές δένονται με το email. Το τι νούμερο/α τηλεφώνου έχεις δεν έχει καμία σχέση. Απ' τη στιγμή που είναι συνδεδεμένα με τον ίδιο λογαριασμό οι εφαρμογές εγκαθίστανται και λειτουργούν και στα 2.

 

Ετσι ακριβως και μαλιστα δεν χρειαζεται ουτε sim να εχουν τα κινητα . Οποτε μπορεις να εχεις αν θελεις και ετοιμο για "καβαντζα" ένα αν σου παθει κατι το άλλο .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Exω κουμπωσει το tivizen mini σε κινητο και ταμπλετ και εχω εγγραψει καποια τηλεοπτικα προγραμματα αλλά δεν μπορω να τα μεταφέρω στον υπολογιστη. Στο μενου που βγαζει δε μου δινει καποια επιλογη. Μπορεί να βοηθήσει κανεις? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω επαναφορα της συσκευης ή φορματ ή δεν ξερω κι εγω πως λεγεται .

βασικα μου χαλασε η φωτογραφικη . παταω το εικονιδιο , κανει να ανοιξει στιγμιαια και αμεσως παει στο παρασκηνιο .

θελω να κανω φορματ , γιατι πρεπει να εχω κολησει και κανα εκατομυριο ακομα ιους .

δεν θελω ομως να χασω τηλεφωνα .

το κινητο ειναι το asus x550 και το android η εκδοση 5,1,1.

πως γινεται ?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει backup τις επαφες σου στο gmail σου τότε με το που θα το καταχωρήσεις μετά την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ,αυτό που πρέπει να κάνεις για να τα σβήσεις όλα δηλαδή,θα στις εμφανίσει πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή όπως το super backup και να πάρεις backup και του ιστορικού κλήσεων, των μηνυμάτων και των συμβάντων ημερολογίου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..Αγορασα πριν μια εβδομαδα ενα android tv box και συγκεκριμενα το Beelink GT1 Ultimate 32gb Rom / 3gb Ram και λογοσμικο android 6 και επεξεργαστη Amologic S912..(S/N:G912************)

Εχει μπρικαρει τελειως υστερα απο συνδεση που το εκανα στο pc με το USB_Burning_Tool..Ενω αναβει κανονικα το λαμπακι ρευματος ,δε βγαζει καθολου εικονα στη τηλεοραση μεσω HDMI. Προσπαθησα να μπω σε recovery mode χρησιμοποιωντας μια καρφιτσα για να καω reset ,δυστηχως δεν κανει τπτ ..Μαυρη εικονα..

κατεβασα απ το site της beelink την τελευταια αναβαθμιση ,ουτε παλι τπτ....

Υστερα απο ερευνα στο internet το εχουν παθει κι αλλοι αλλα η διαδικασια ηταν πολυπλοκη και για προχωρημενους σε αυτα τα θεματα..

Μηπως μπορει να μου δωσει καποιος τα φωτα του που να γνωριζει απο unbrick ....με ενα αναλυτικο οδηγο για να μαθαινου κι εμεις οι αρχαριοι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..Αγορασα πριν μια εβδομαδα ενα android tv box και συγκεκριμενα το Beelink GT1 Ultimate 32gb Rom / 3gb Ram και λογοσμικο android 6 και επεξεργαστη Amologic S912..(S/N:G912************)

Εχει μπρικαρει τελειως υστερα απο συνδεση που το εκανα στο pc με το USB_Burning_Tool..Ενω αναβει κανονικα το λαμπακι ρευματος ,δε βγαζει καθολου εικονα στη τηλεοραση μεσω HDMI. Προσπαθησα να μπω σε recovery mode χρησιμοποιωντας μια καρφιτσα για να καω reset ,δυστηχως δεν κανει τπτ ..Μαυρη εικονα..

κατεβασα απ το site της beelink την τελευταια αναβαθμιση ,ουτε παλι τπτ....

Υστερα απο ερευνα στο internet το εχουν παθει κι αλλοι αλλα η διαδικασια ηταν πολυπλοκη και για προχωρημενους σε αυτα τα θεματα..

Μηπως μπορει να μου δωσει καποιος τα φωτα του που να γνωριζει απο unbrick ....με ενα αναλυτικο οδηγο για να μαθαινου κι εμεις οι αρχαριοι?

Ρώτα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=335891&page=582

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα μία δωρεάν εφαρμογή android που να κάνει το εξής....

Με το που την "τρέχω" να καταγράφει ρυθμίσεις δικτύου (αν είμαι σε 2G/3G/3G+/4G με πόσο ισχυρό σήμα) καθώς και μετρήσεις internet (upload download κτλ).

Θέλω να γίνει μία καταγραφή και να το στείλω το αρχέιο στον παροχό μου έτσι ώστε να μπορεί να βρει που έχω το πρόβλημα ή την κεραία που υπάρχει το θέμα.

Βρήκα κάποια προγράμματα στο store αλλά είτε δεν έκαναν αυτό που ήθελα είτε δεν ήταν αξιόπιστα είτε θέλαν πληρωμή.

 

Ενδιαφέρομαι για την διαδρομή αεροδρόμιο έως Δουκίσσης Πλακεντίας.

Στην συγκεκριμένη διαδρομή υπάρχει μεγάλη αστάθεια σήματος και παίζει από 2G - 4G συνέχεια....για internet ούτε λόγος...σέρνεται.

 

 

Ακούω προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Για αγνωστο λογο καποια κληση που δεχτηκα το πρωι απαντηθηκε με ενα απο τα γρηγορα και προεγκατεστημενα SMS. Υπαρχει τροπος να απενεργοποιησω αυτη τη δυατοτητα? Δεντο βρισκω πουθενα στο τηλεφωνο ((εχω ενα LENOVO A319) .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Για αγνωστο λογο καποια κληση που δεχτηκα το πρωι απαντηθηκε με ενα απο τα γρηγορα και προεγκατεστημενα SMS. Υπαρχει τροπος να απενεργοποιησω αυτη τη δυατοτητα? Δεντο βρισκω πουθενα στο τηλεφωνο ((εχω ενα LENOVO A319) .
Πήγαινε στα SMS στις ρυθμίσεις! Εκεί θα βρεις την επιλογή γρήγορες απαντήσεις. Μπες εκεί και σβήσε όλα τα τα αυτοματοποιημενα μηνύματα

 

Επειδή την έχω πατήσει κ εγώ έτσι, κάθε φορά που αλλάζω συσκευή είναι το πρώτο που κάνω!

 

8178d13073f8dee5649e7bfc02b80db1.jpg

 

Εγω εχω Samsung αλλά κάπου εκεί θα είναι και σε σενα.

 

Δες και στις ρυθμίσεις κλήσεων τα μηνύματα γρήγορης απόρριψης 474ef3a0feb55f4c8f103a7c38aae54c.jpg

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Τις βρηκα τις ρυθμισεις κλησεων. Το θεμα ειναι οτι αυτα τα μηνυματα δεν σβηνονται και ουτε βρισκω πως ενεργοποιειται ή απενεργοποιειται η αποστολη τους.
Link to comment
Share on other sites

Τις βρηκα τις ρυθμισεις κλησεων. Το θεμα ειναι οτι αυτα τα μηνυματα δεν σβηνονται και ουτε βρισκω πως ενεργοποιειται ή απενεργοποιειται η αποστολη τους.
Αν πατήσεις πάνω σε ένα από αυτά; Δεν σου βγάζει κάπου διαγραφή;

Η δεν έχεις 3 τελείες κάπου πάνω δεξιά ή αριστερά και της οθόνης για περισσότερα;

 

Δεν εχω κάποιο lenovo τώρα μπροστά μου για να δω να σου πω ακριβώς την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις πάνω σε ένα από αυτά; Δεν σου βγάζει κάπου διαγραφή;

Η δεν έχεις 3 τελείες κάπου πάνω δεξιά ή αριστερά και της οθόνης για περισσότερα;

 

Δεν εχω κάποιο lenovo τώρα μπροστά μου για να δω να σου πω ακριβώς την διαδικασία.

 

Αλλάζει το κείμενο αλλά δεν σβήνουν απενεργοποιούνται απο ότι βλέπω.Ισως αν αλλάξεις dialer ή sms εφαρμογή;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις πάνω σε ένα από αυτά; Δεν σου βγάζει κάπου διαγραφή;

Η δεν έχεις 3 τελείες κάπου πάνω δεξιά ή αριστερά και της οθόνης για περισσότερα;

 

Δεν εχω κάποιο lenovo τώρα μπροστά μου για να δω να σου πω ακριβώς την διαδικασία.

 

Οχι φιλε μου , πατωντας επανω παρατεταμενα εχω μονο την επιλογη της επεξεργασιας. και αν το σβησω εντελως γκριζαρει και το ΟΚ οποτε δεν σβηνει. και το κακο ειναι οτι δεν βρισκω καν επιλογη πως και ποτε στελνονται αυτα και απο που ενεργοποιειται η απενεργοποιειται η αποστολη τους.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου , πατωντας επανω παρατεταμενα εχω μονο την επιλογη της επεξεργασιας. και αν το σβησω εντελως γκριζαρει και το ΟΚ οποτε δεν σβηνει. και το κακο ειναι οτι δεν βρισκω καν επιλογη πως και ποτε στελνονται αυτα και απο που ενεργοποιειται η απενεργοποιειται η αποστολη τους.

 

Για να σταλεί αυτό το σμσ πρέπει να το επιλέξεις την ώρα που κουδουνίζει το κινητό.Εχεις 3 επιλογές εκείνη την ώρα:απάντηση,απόρριψη,απόρριψη με sms και επιλογή του κειμένου που θα σταλεί.

Link to comment
Share on other sites

Για να σταλεί αυτό το σμσ πρέπει να το επιλέξεις την ώρα που κουδουνίζει το κινητό.Εχεις 3 επιλογές εκείνη την ώρα:απάντηση,απόρριψη,απόρριψη με sms και επιλογή του κειμένου που θα σταλεί.

 

Προφανως , επειδη δεν υπαρχει μαγεια , ο γιος μου πατησε κατι λαθος την ωρα που δεχομουν την κληση και εφυγε το sms. Το αστειο με το lenovo ειναι οτι η οθονη του την ωρα που δεχεται κληση δεν εμφανιζει τις επιλογες. Ακριβως γι' αυτο ομως προσπαθω να απενεργοποιησω την 3η επιλογη που ανεφερες για απορριψη με sms. Αλλα δεν το βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω το εξής. Γνωρίζεται πόσο καιρό μπορεί να αντέξει μια μπαταρία smartphone στην συσκευασία της χωρίς να έχει τοποθετηθεί στο κινητό; εννοώ να μην χάσει την απόδοση της, όχι απλός να ξεφορτίσει.
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις και κάτω κάτω πληροφορίες

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω το εξής. Γνωρίζεται πόσο καιρό μπορεί να αντέξει μια μπαταρία smartphone στην συσκευασία της χωρίς να έχει τοποθετηθεί στο κινητό; εννοώ να μην χάσει την απόδοση της, όχι απλός να ξεφορτίσει.
Δεν θα χάσει σε απόδοση γιατί πολύ απλά δεν χρησιμοποιείται.

 

Θα αδειάσει εντελώς όμως κάποια στιγμή. Θα αργήσει βέβαια αλλά θα αδειάσει.

 

Edit :

Η απόδοση της θα πέσει μόνο αν έχεις το κουτί της συσκευασίας εκτεθειμένο σε καιρικές συνθήκες για ώρες /καιρό. Στον ήλιο πχ στους 40 βαθμούς. Η σε υγρασία Η τον χειμώνα στο κρύο σε κάποια ντουλάπα στην βεράντα πχ. Μέσα στο σπίτι δεν θα πάθει τίποτα. Αλλά εννοείται ότι δεν θα κάνεις κάτι τέτοιο οπότε δεν έχεις πρόβλημα.

 

 

Στο λέω γιατί συμβαίνουν κ αυτά. Γνωστός μου άφησε την νέα του συσκευή στο κουτί της γιατί δεν την χρειαζόταν άμεσα, σε μια ντουλάπα στην βεράντα που έβαζε πράγματα. Το άφησε Ιούλιο και Αύγουστο έξω και όταν το άνοιξε είχε φουσκώσει η μπαταρία. Λογικο.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χάσει σε απόδοση γιατί πολύ απλά δεν χρησιμοποιείται.

 

Θα αδειάσει εντελώς όμως κάποια στιγμή. Θα αργήσει βέβαια αλλά θα αδειάσει.

 

Edit :

Η απόδοση της θα πέσει μόνο αν έχεις το κουτί της συσκευασίας εκτεθειμένο σε καιρικές συνθήκες για ώρες /καιρό. Στον ήλιο πχ στους 40 βαθμούς. Η σε υγρασία Η τον χειμώνα στο κρύο σε κάποια ντουλάπα στην βεράντα πχ. Μέσα στο σπίτι δεν θα πάθει τίποτα. Αλλά εννοείται ότι δεν θα κάνεις κάτι τέτοιο οπότε δεν έχεις πρόβλημα.

 

 

Στο λέω γιατί συμβαίνουν κ αυτά. Γνωστός μου άφησε την νέα του συσκευή στο κουτί της γιατί δεν την χρειαζόταν άμεσα, σε μια ντουλάπα στην βεράντα που έβαζε πράγματα. Το άφησε Ιούλιο και Αύγουστο έξω και όταν το άνοιξε είχε φουσκώσει η μπαταρία. Λογικο.

Δηλαδή άλλο πράγμα όταν χάνεται η απόδοση και άλλο όταν αδειάζει μια μπαταρία;

Μπορεί να μην χάνει σε απόδοση αλλά να αδειάζει;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...