Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πολυ ενδιαφερον αυτο με τις ενημερωσεις βολευει στον υπολογιστη , στο κινητο που εμφανιζονται; στην οθονη του κινητου; οταν εχεις ανοιχτο τον browser ; ή οχι; . επισης περα απο τον μινι οπερα υπαρχει καποιος αλλος browser που να κανει το ιδιο πραγμα; διοτι εχω την εκδοση του οπερα μινι 8.0.1807.91281 , και δεν θελω να την αναβαθμισω διοτι την εχω συνηθισει και πιστευω οτι θα αργει περισσοτερο.

 

Και ο Chrome το κάνει αυτό. Και ασφαλώς μιλάμε για κλειστό browser.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Σε samsung 5.1.1 θέλω κάποιες εφαρμογές να κλείνουν αν δεν τις χρησιμοποιώ, δεν με ενδιαφέρει αν δεν λειτουργουν notification ή οτιδήποτε. Όποιες εφαρμογές τρέχω αν παω στο application manager έχω την επιλογή "force stop" που σημαινει ότι δεν έχει κλείσει ? Μπορώ να το πετύχω αυτό με το app optimization "always optimizing" ή θα χρειαστώ κάποια εφαρμογή; (όχι root).
Link to comment
Share on other sites

Σε samsung 5.1.1 θέλω κάποιες εφαρμογές να κλείνουν αν δεν τις χρησιμοποιώ, δεν με ενδιαφέρει αν δεν λειτουργουν notification ή οτιδήποτε. Όποιες εφαρμογές τρέχω αν παω στο application manager έχω την επιλογή "force stop" που σημαινει ότι δεν έχει κλείσει ? Μπορώ να το πετύχω αυτό με το app optimization "always optimizing" ή θα χρειαστώ κάποια εφαρμογή; (όχι root).

 

Για ποιον λόγο θες να τις κλείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο θες να τις κλείνεις;

 

Λογω περιορισμένης μνήμης αν ανοίξω 5-6 εφαρμογές που δεν με ενδιαφέρει να τις ανοίξω πάλι σύντομα ή αν λάβω notification κλπ κάποιες που χρειάζομαι στο background κολλάνε ή δεν παίζουν σωστά, ανοίγουν σαν να τις ανοίγω πάλι από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Στο κάνει σε όλες τις σελίδες.

Ψάξε στις ρυθμίσεις του Chlorine μήπως έχει για να αλλάζεις το ποιες σελίδες θα ζητάς, φορητές ή κανονικές. Στον Όπερα για παράδειγμα που χρησιμοποιώ το γράφει 'User Agent' και έχει ρύθμιση 'Mobile ή Desktop'.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, δεν έχει κάποια επιλογή για user-agent στον mobile chrome και για να βάλω κάτι αντίστοιχο θέλει root (που δεν είναι η συσκευή).

The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

Σε samsung 5.1.1 θέλω κάποιες εφαρμογές να κλείνουν αν δεν τις χρησιμοποιώ, δεν με ενδιαφέρει αν δεν λειτουργουν notification ή οτιδήποτε. Όποιες εφαρμογές τρέχω αν παω στο application manager έχω την επιλογή "force stop" που σημαινει ότι δεν έχει κλείσει ? Μπορώ να το πετύχω αυτό με το app optimization "always optimizing" ή θα χρειαστώ κάποια εφαρμογή; (όχι root).

Δοκίμασε αυτά https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ospolice.packagedisablerpro

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κάποιος τρόπος να εντοπίσω πως εμφανίζονται διαφημίσεις στο κιν είναι από app ή από την ρομ?

στα καλά καθούμενα μου πετάει διαφημίσεις από την αρχή που το αγόρασα.

ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κάποιος τρόπος να εντοπίσω πως εμφανίζονται διαφημίσεις στο κιν είναι από app ή από την ρομ?

στα καλά καθούμενα μου πετάει διαφημίσεις από την αρχή που το αγόρασα.

ευχαριστώ.

Κατέβασέ το malwarebytes και Κάνε ένα σκαναρισμα, θα σου βγάλει αν υπάρχει κάποια ύποπτη εφαρμογή ή εφαρμογές. Αν μπορείς την απενεργοποιεις ή την κάνεις απεγκατάσταση. Αν το κινητό έχει custom Rom από κινεζομάγαζο τότε το πιο πιθανό είναι να οφείλεται στη ρόμ, οπότε θα είναι κάποια εφαρμογή συστήματος. Στην περίπτωση αυτή Καλό είναι να κάνεις εγκατάσταση της εργοστασιακής ρόμ. Μια άλλη λύση εφόσον εντοπίσεις την ύποπτη εφαρμογή είναι να την κάνεις block από το internet χρησιμοποιώντας κάποια εφαρμογή τύπου netguard.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά καλησπέρα ,θέλω την βοήθεια σας .

Κατέβασα με ευκολία και φλάσαρα μία official rom στο συγκεκριμένο κινητό και μόλις άνοιξα το κινητό και πήγα να περάσω το email του κατόχου του(στην 1η εκκίνηση ) ,μου ζήτησε η google στην επαλήθευση το τηλέφωνο του και δεν θυμαται o ίδιος τίποτα για να το επαληθεύσει ,ούτε το νούμερο που είχε τότε έχει πια ,ούτε το email ανάκτησης ,ούτε θυμάται πότε το έφτιαξε ούτε τίποτα !!!

Μόνο στις ερωτήσεις ,τον καλύτερο του φίλο θυμάται !!!!

Υπάρχει τρόπος να προχωρήσω ; Τι να κάνω ;;;

Υποψιάζομαι πως πρέπει να φλασάρω μία rom χωρίς gapps και να τα βάλω μετά ,να τρέξω για λίγο την συσκευή με καινούργια gapps που θα βάλω και μετά να φλασάρω ξανά μία official .Τι στο καλό και εγώ να μην πάρω backup ,ποτε ξανά αυτό το λάθος ....

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

To γράφω και εδώ μιας και στο τόπικ της συσκευής θα θαφτεί λείαν συντόμως συν ότι θεωρώ πως δε παίζει ρόλο η συσκευή αφού αν δε κάνω λάθος η έκδοση android που φοράει είναι vanilla. Το πρόβλημα λοιπόν έχει ώς εξής:

 

Μετά από τυπική επανεκκίνηση της συσκευής μου, άλλαξε αυθαίρετα η επιλογή που είχα για την lockscreen.

 

Η επιλογή που είχα ήταν ένα είδους slider, όπου καθώς γινόταν το swipe εμφανιζόταν σιγά σιγά η homescreen. Από το σημείο που ακουμπούσε το δάχτυλο και ξεκινούσε το swipe εμφανίζονταν κάποια γραφικά σαν διαμάντι έως ότου εμφανιζόταν πλήρης η homescreen.

 

Η επιλογή αυτή ήταν στη διαδρομή: Security > Screen Lock > Variety Lock > Star Diamond Lock (ή κάτι με παρόμοιο τίτλο).

 

Πήγαινοντας στα lock screens φαίνεται στο thumbnail ότι ενεργός είναι ο συνδυασμός επιλογής που είχα (star diamond+user image) ενώ στη πραγματικότητα λειτουργεί το default unlock slider.

 

Πλέον εάν πάω στη παραπάνω διαδρομή και επιλέξω Variety Lock, χωρίς να προχωρήσει πιο "μέσα" ώστε να επιλέξω το Star diamond, μου εμφανίζει popup παραθυρο όπου αναφέρει " Unfortunately Settings has stopped", κρατάει σαν επιλογή το Variety Lock και συνεχίζει να λειτουργεί με το default unlock slider.

 

Η επιλεγμένη εικόνα που χρησιμοποιούσα είναι ακόμη στο gallery.

Δεν έκανα καμία αναβάθμιση εφαρμογών τις τελευταίες ημέρες.

Το συγκεκριμένο unlock ήταν προεγκατεστημένο και το χρησιμοποιώ από την αγορά της συσκευής τον Αύγουστο του '14 χωρίς να "παίζω" με τις υπόλοιπες επιλογές που έχει για Unlocks.

 

Μέσω της εφαρμογής Device Control βλέπω την εφαρμογή Star Diamond οπότε δεν έχει εσφαλμένα σβηστεί ή απενεργοποιηθεί.

 

Επαναλαμβάνω πως το πρόβλημα δημιουργήθηκε μετά από restart της συσκευής.

 

Phone: Jiayu G4S

Android Ver: Stock ROM 4.2.2

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανάγνωση του ποστ μου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, ερώτηση για το viber έχω.

Υπάρχει κάποια δυνατότητα να επαναφέρω διεγραμμένη συνομιλία από την εφαρμογή(αν αποθηκεύεται τοπικά στο κινητό όπως οι φωτογραφίες!);

να μπορέσω δηλαδή είτε να την τραβήξω μέσω κάποιου file Explorer είτε να την βρω μέσω του laptop και να την περάσω ξανά στο κινητό ή ακόμα και να την έχω ως αρχείο στο laptop;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.γνωρίζει κάποιος να μου πει γιατί το vaiber στέλνει τώρα Συνέχεια σε κάθε μήνυμα την τοποθεσία μου; πήγα στις άδειες της εφαρμογής απενεργοποίησα την τοποθεσία.Και σε κάθε μήνυμα που στέλνω τώρα αργεί να πάει και μετά μου βγάζει παραθυράκι ότι δεν μπορεί να βρει τοποθεσία, και μου βγάζει αυτό το παραθυράκι σε κάθε μήνυμα που στέλνω και είναι εκνευριστικό.Δεν βρίσκω στις ρυθμίσεις της εφαρμογής κάτι.Είμαι με marshmallow
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.γνωρίζει κάποιος να μου πει γιατί το vaiber στέλνει τώρα Συνέχεια σε κάθε μήνυμα την τοποθεσία μου; πήγα στις άδειες της εφαρμογής απενεργοποίησα την τοποθεσία.Και σε κάθε μήνυμα που στέλνω τώρα αργεί να πάει και μετά μου βγάζει παραθυράκι ότι δεν μπορεί να βρει τοποθεσία, και μου βγάζει αυτό το παραθυράκι σε κάθε μήνυμα που στέλνω και είναι εκνευριστικό.Δεν βρίσκω στις ρυθμίσεις της εφαρμογής κάτι.Είμαι με marshmallow

κινητό ποιο;

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Huawei p8 έχεις δίκιο συγγνώμη

Εκεί που γράφεις το μήνυμα στο viber στα δεξια δεν σου βγάζει το εικονίδιο της τοποθεσίας να το πατήσεις να βγει;;

Δίπλα στο εικονίδιο του μικροφωνου που είναι.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν οι φωτογραφίες του viber να μην φαίνονται στην gallery του κινητού;

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν οι φωτογραφίες του viber να μην φαίνονται στην gallery του κινητού;

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

Πήγαινε στο φάκελο viber/media/Viber Images και φτιάξε ένα αρχείο με ονομα .nomedia (μαζί με την τελεία). Αν δεν μπορείς να δημιουργήσεις τέτοιο αρχείο, ψάξε σε διάφορους φακέλους του κινητού (υπάρχει σε πολλούς) και αντέγραψε ένα στο φάκελο του Viber. Κρυφό αρχείο είναι, να έχεις ενεργοποιημένη την προβολή κρυφών αρχείων στον file menager που χρησιμοποιείς.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Huawei p8 έχεις δίκιο συγγνώμη

 

Κάτω που γράφεις αριστερά από το μικρόφωνο έχει και τελίτσες, πάτα πάνω και μετά επέλεξε αποστολή θέσης.

 

ΥΓ. Άκυρο αυτό που έγραψα. Δεν ισχύει.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπετε και στην εικόνα, αρκετά εικονίδια στο messenger παρουσιάζονται ως γκρι κουτάκια. Γιατί συμβαίνει αυτό; Ήδη από το καλοκαίρι έχω στείλει στην εταιρεία αντίστοιχο screenshot, μου ήρθε στο fb ενημέρωση ότι το έλαβαν και τέλος. To πρόβλημα παραμένει. Υπάρχει κάποια λύση;

(Samsung Galaxy J3 duos, android 5.1.1 με την τελευταία ενημέρωση.)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο φάκελο viber/media/Viber Images και φτιάξε ένα αρχείο με ονομα .nomedia (μαζί με την τελεία). Αν δεν μπορείς να δημιουργήσεις τέτοιο αρχείο, ψάξε σε διάφορους φακέλους του κινητού (υπάρχει σε πολλούς) και αντέγραψε ένα στο φάκελο του Viber. Κρυφό αρχείο είναι, να έχεις ενεργοποιημένη την προβολή κρυφών αρχείων στον file menager που χρησιμοποιείς.

Ευχαριστώ. Το έκανα με κάποιες που είχα ήδη και δεν φαίνονται πια στο gallery αλλά φαίνονται στο recent files του explorer. Στον φάκελο αυτό θα σώζονται αυτόματα ή θα πρέπει να τις μεταφέρω;

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος τα αρχεία που εμφανίζονται στον Es file Manager να μην είναι μόνο για ανάγνωση?

Θέλω να μετακινήσω κάτι και δεν με αφήνει

Είναι ι εξωτερικός δίσκος σε ταμλπετ

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που γράφεις το μήνυμα στο viber στα δεξια δεν σου βγάζει το εικονίδιο της τοποθεσίας να το πατήσεις να βγει;;

Δίπλα στο εικονίδιο του μικροφωνου που είναι.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

 

Όχι πουθενά.Ακόμα και στις 3 τέλειες άν πατήσω μόνο να στείλω τοποθεσία έχει.Ούτε στις ρυθμίσεις του έχει Κάτι ώστε να την απενεργοποιησω.μου κάνει εντύπωση όμως που σε εσένα είναι διαφορετικό.εννοείται πως είναι ενημερωμένη η εφαρμογή μου.σε Ευχαριστώ πολύ πάντως.Εάν δεν βρω λύση θα το διαγράψω.άρχισα να εκνευρίζομαι πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι πουθενά.Ακόμα και στις 3 τέλειες άν πατήσω μόνο να στείλω τοποθεσία έχει.Ούτε στις ρυθμίσεις του έχει Κάτι ώστε να την απενεργοποιησω.μου κάνει εντύπωση όμως που σε εσένα είναι διαφορετικό.εννοείται πως είναι ενημερωμένη η εφαρμογή μου.σε Ευχαριστώ πολύ πάντως.Εάν δεν βρω λύση θα το διαγράψω.άρχισα να εκνευρίζομαι πραγματικά.

Έτσι δεν σου είναι; δεν τα έχεις εδω δεξιά;;

9617f38673551c38e6791eee3f93f159.jpg

 

Τρεις τελείες και αποστολή θέσης που λέει

a916843def425dfc849adb591490c370.jpg

 

Εχω την έκδοση 6.6.0.888

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και δύο χρόνια και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει! Άρχισε ξαφνικά το πρόβλημα. Δεν βλεπω απολύτως κανένα αυτοκόλλητο μέσα στο messenger! Ούτε όταν μου στέλνουν ούτε όταν στείλω εγω σε καποιον. Δείχνει το ίδιο γκρι κουτί που δειχνεις.

Κ έτσι σταμάτησα να τα χρησιμοποιήσω αναγκαστικά.

 

Σε σχόλια σε δημοσιεύσεις όμως τα βλέπω κανονικά!! Μόνο που σε μένα είναι όλα σταθερά και δεν κουνιέται κανενα.

 

Εχω δοκιμάσει τα πάντα και δεν φτιαχνει. Τα παράτησα κ ησύχασα

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Όχι πουθενά.Ακόμα και στις 3 τέλειες άν πατήσω μόνο να στείλω τοποθεσία έχει.Ούτε στις ρυθμίσεις του έχει Κάτι ώστε να την απενεργοποιησω.μου κάνει εντύπωση όμως που σε εσένα είναι διαφορετικό.εννοείται πως είναι ενημερωμένη η εφαρμογή μου.σε Ευχαριστώ πολύ πάντως.Εάν δεν βρω λύση θα το διαγράψω.άρχισα να εκνευρίζομαι πραγματικά.

Σέρνοντας από δεξιά το δάχτυλό σου στην οθόνη βγαίνει ένα menu για τη συζήτηση που σε ενδιαφέρει. Η τέταρτη επιλογή είναι για να φαίνεται ή όχι η τοποθεσία σου.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...