Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένας φίλος μου έκανε factory reset και έπειτα θυμήθηκε ότι δεν είχε σώσει κάποια σημαντικά αρχεία. Υπάρχει τρόπος να τα επαναφέρει?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,ξέρει καποιος σε mtk επεξεργαστή αν μπουμε στις ρυθμίσεις αν γίνεται να αυξήσουμε κάπως την ενταση του ακουστικού;επισης στη φωτεινότητα επειδή στο χαμηλότερο φωτίζει παλι αρκετά αν μπορούμε να το αλλάξουμε και αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,ξέρει καποιος σε mtk επεξεργαστή αν μπουμε στις ρυθμίσεις αν γίνεται να αυξήσουμε κάπως την ενταση του ακουστικού;επισης στη φωτεινότητα επειδή στο χαμηλότερο φωτίζει παλι αρκετά αν μπορούμε να το αλλάξουμε και αυτό;

 

Καλησπερα φιλε μου.Ριξε μια ματια εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374049

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν την εχω αλλα για πες μου πως θα σιγουρευτω οτι δεν την εχω?

 

Settings -> Language & Input -> Google Keyboard -> Preferences -> Voice Input Key

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Mόλις μου κατέβηκε και εγκαταστάθηκε αυτόματα μέσω του Gallaxy Apps το beaconmanager το οποίο δεν γνωρίζω καν τι είναι. Ψάχνω μέσα στις εφαρμογές μπας και καταλάβω τι είναι, και δεν βγάζω άκρη. Googlάρησα και βρήκα ότι είναι κάτι σαν διαχειριστείς μπαταρίας και ότι "κόβει" το air view του bluetooth που δουλεύει στο παρασκήνιο για να μην σου τρώει μπαταρία. Λέει ότι κάνει 60% εξοικονόμηση μπαταρίας σε αυτή τη λειτουργία.

 

http://forum.xda-developers.com/att-galaxy-note5/help/tell-beaconmanager-t3293101

 

Επειδή δεν πολυκατάλαβα αν πρέπει να το έχω,... το κρατάμε ή το απενεργοποιούμε? :worry:

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιημενο ειναι.

 

Το κανει και σε εσενα αυτο?

 

Δε μου έχει τύχει ο συνδυασμός που περιγράφεις.

 

Με πληκτρολόγηση σου επιτρέπει;

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σε Android 6 υπαρχει τρόπος να ενεργοποιούμε το bluetooth από τη μπάρα και να γίνεται ορατό στις άλλες συσκευές χωρίς να πρέπει να μπω στις ρυθμίσεις;

Ειδάλλως γιατί το έχουν συντόμευση στη μπάρα ειδοποιήσεων;

Link to comment
Share on other sites

Δε μου έχει τύχει ο συνδυασμός που περιγράφεις.

 

Με πληκτρολόγηση σου επιτρέπει;

Νομιιζω ναι με πληκτρολογηση αριθμων δεν μπαινει στη σιγαση αυτοματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα χθες πήρα το πρώτο μου android galaxy s7 edge και έχω μια απορία έχω την εφαρμογή gmail στο κινητό και κανονικά λαμβάνω τα email αλλα χτυπαει κανονικά βλέπω την ειδοποίηση στην μπάρα πάνω αλλα στο εικονίδιο του gmail που το έχω έξω δεν βγάζει αριθμό 1 γιατί??

Το ίδιο ακριβώς μου κάνει και η εφαρμογή τις microsoft το Outlook mail είναι κάποια ρύθμιση γνωρίζετε?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι δεδομένο σε ios και WP στο android δεν...

 

Σε κάποια brand γίνεται (στα Samsung π.χ δεν γίνεται out of the box) και θέλει έξτρα εφαρμογές και ρυθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

θέλω να βάλω αρχείο στην sd μεγάλο, 11gb αλλά σε φατ32 αυτό δεν γίνεται.ntfs επίσης δεν διαβάζει το κινητό.υπάρχει περίπτωση να γίνει?
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Κάνε την διαμόρφωση σε exFat και δοκίμασε αν στην διαβάζει το κινητό...

 

Μετά μπορείς να αντιγράψεις ότι θέλεις...

 

Όλα αυτά σε Pc εννοείται...

Link to comment
Share on other sites

Σε Android 6 υπαρχει τρόπος να ενεργοποιούμε το bluetooth από τη μπάρα και να γίνεται ορατό στις άλλες συσκευές χωρίς να πρέπει να μπω στις ρυθμίσεις;

Ειδάλλως γιατί το έχουν συντόμευση στη μπάρα ειδοποιήσεων;

Για να το κάνεις ορατό θα πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις ή να βάλεις κάποια έξτρα εφαρμογή. Όσο το γιατί υπάρχει συντόμευση του στη μπάρα, νομίζω δε θέλει σκέψη, για να το ανοίγεις και να το κλείνεις εύκολα. Όταν έχεις κάνει pair με κάποιες συσκευές δε χρειάζεται να ασχοληθείς με την ορατότητα.

Καλημέρα σε όλη την παρέα χθες πήρα το πρώτο μου android galaxy s7 edge και έχω μια απορία έχω την εφαρμογή gmail στο κινητό και κανονικά λαμβάνω τα email αλλα χτυπαει κανονικά βλέπω την ειδοποίηση στην μπάρα πάνω αλλα στο εικονίδιο του gmail που το έχω έξω δεν βγάζει αριθμό 1 γιατί??

Το ίδιο ακριβώς μου κάνει και η εφαρμογή τις microsoft το Outlook mail είναι κάποια ρύθμιση γνωρίζετε?

Οι εφαρμογές αυτές και ο στοκ launcher δεν υποστηρίζουν μετρητή μηνυμάτων. Με κάποιον άλλο launcher , πχ nova + το plugin , θα έχεις μετρητή σε κάποιες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα μ' ένα παλιό Samsung ταμπλετάκι.

Από όταν έγινε update στα Google Services και πήρε την έκδοση 9.2.56 παρατηρώ τρελό drain στην μπαταρία του. Δε βγάζει ούτε μια μέρα ενώ συνήθως έβγαζε τουλάχιστον 3-4.

Κατέβασα λοιπόν την 8.7.03 και το άφησα στην άκρη για να δω τη συμπεριφορά του. Όντως όλα καλά, μέσα σε μια μέρα (χωρίς να το πειράξω και χωρίς wifi on) έχασε 3%. Σούπερ.

Το θέμα είναι πως όταν μπήκα στο ίντερνετ και το δούλεψα λίγο, έκανε από μόνο του update πάλι στην 9.2.56 και άρχισε το drain. Να σημειώσω εδώ πως στο Play έχω επιλέξει να μην ενημερώνονται οι εφαρμογές αυτόματα. Ούτε καν να με ειδοποιεί για νέα Upadates. Πώς πάει και ενημερώνεται μόνο του; :blink:

Αν το "παγώσω" η μπαταρία είναι μια χαρά αλλά δεν μπορώ να μπω σε Play, Drive, Utube κλπ. άρα δεν παίζει ως λύση.

Έχω καθαρίσει τα Data της εφαρμογής, έχω κάνει uninstall updates...τίποτα.

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι; Είναι root και έχω Titanium Backup Pro και SD Maid Pro.

Edited by katergaris1979
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησε google backup αν το έχεις on.. κάνε και κανα reboot μετά από φόρτιση και βλέπεις. Το χουν πολλοί το θέμα

 

Sent from my Lenovo K50a40 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα μ' ένα παλιό Samsung ταμπλετάκι.

Από όταν έγινε update στα Google Services και πήρε την έκδοση 9.2.56 παρατηρώ τρελό drain στην μπαταρία του. Δε βγάζει ούτε μια μέρα ενώ συνήθως έβγαζε τουλάχιστον 3-4.

Κατέβασα λοιπόν την 8.7.03 και το άφησα στην άκρη για να δω τη συμπεριφορά του. Όντως όλα καλά, μέσα σε μια μέρα (χωρίς να το πειράξω και χωρίς wifi on) έχασε 3%. Σούπερ.

Το θέμα είναι πως όταν μπήκα στο ίντερνετ και το δούλεψα λίγο, έκανε από μόνο του update πάλι στην 9.2.56 και άρχισε το drain. Να σημειώσω εδώ πως στο Play έχω επιλέξει να μην ενημερώνονται οι εφαρμογές αυτόματα. Ούτε καν να με ειδοποιεί για νέα Upadates. Πώς πάει και ενημερώνεται μόνο του; :blink:

Αν το "παγώσω" η μπαταρία είναι μια χαρά αλλά δεν μπορώ να μπω σε Play, Drive, Utube κλπ. άρα δεν παίζει ως λύση.

Έχω καθαρίσει τα Data της εφαρμογής, έχω κάνει uninstall updates...τίποτα.

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι; Είναι root και έχω Titanium Backup Pro και SD Maid Pro.

 

Καλημέρα, την λύση την έγραψες μόνος σου "Αν το "παγώσω" η μπαταρία είναι μια χαρά", για τα υπόλοιπα (Play, Drive, Utube κλπ.) χρησιμοποιείς άλλες εφαρμογές :)

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνεις ορατό θα πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις ή να βάλεις κάποια έξτρα εφαρμογή. Όσο το γιατί υπάρχει συντόμευση του στη μπάρα, νομίζω δε θέλει σκέψη, για να το ανοίγεις και να το κλείνεις εύκολα. Όταν έχεις κάνει pair με κάποιες συσκευές δε χρειάζεται να ασχοληθείς με την ορατότητα.

 

Οι εφαρμογές αυτές και ο στοκ launcher δεν υποστηρίζουν μετρητή μηνυμάτων. Με κάποιον άλλο launcher , πχ nova + το plugin , θα έχεις μετρητή σε κάποιες.

αν είναι δυνατόν δηλαδή ένταξη ξενέρωσα τώρα το plugin πως λέγεται που θα το βρω να το κατεβάσω να βάλω τον nova

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω εδώ πως στο Play έχω επιλέξει να μην ενημερώνονται οι εφαρμογές αυτόματα. Ούτε καν να με ειδοποιεί για νέα Upadates. Πώς πάει και ενημερώνεται μόνο του; :blink:

 

Τα Google Services και το Playstore ενημερώνονται αυτόματα ότι και να επιλέξεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν είναι δυνατόν δηλαδή ένταξη ξενέρωσα τώρα το plugin πως λέγεται που θα το βρω να το κατεβάσω να βάλω τον nova

 

Tesla unread

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Το Google Backup δεν το έχω on. Επίσης δεν παίζει να χρησιμοποιήσω άλλες εφαρμογές δυστυχώς. Έχω στο Drive αρχεία τεράστιου όγκου, ό,τι cd έχω είναι περασμένο στο Google Music, της φωτογραφίες μου στο Photos κλπ. Δυστυχώς την Google την έχω παντρευτεί :lol:.

Το μόνο που μπορώ να κάνω μέχρι να βγάλουν κάποιο fix (αν βγάλουν) είναι να παγώνω - ξεπαγώνω κάθε φορά που θέλω να χρησιμοποιήσω κάποια google εφαρμογή.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Το Google Backup δεν το έχω on. Επίσης δεν παίζει να χρησιμοποιήσω άλλες εφαρμογές δυστυχώς. Έχω στο Drive αρχεία τεράστιου όγκου, ό,τι cd έχω είναι περασμένο στο Google Music, της φωτογραφίες μου στο Photos κλπ. Δυστυχώς την Google την έχω παντρευτεί :lol:.

Το μόνο που μπορώ να κάνω μέχρι να βγάλουν κάποιο fix (αν βγάλουν) είναι να παγώνω - ξεπαγώνω κάθε φορά που θέλω να χρησιμοποιήσω κάποια google εφαρμογή.

Ευχαριστώ και πάλι.

Δοκίμασε να περάσεις την 8 από το zipsigner και να το εγκαταστήσεις μετά μήπως και γίνει η δουλειά σου

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι δεδομένο σε ios και WP στο android δεν...

 

Σε κάποια brand γίνεται (στα Samsung π.χ δεν γίνεται out of the box) και θέλει έξτρα εφαρμογές και ρυθμίσεις...

Εγώ πάλι 6 χρόνια με android ποτέ δεν μου φάνηκε χρήσιμο κάτι τέτοιο. Από τη στιγμή που έχω ειδοποίηση πάνω στην μπάρα, ποια η χρησιμότητα να έχω και στο εικονίδιο; Να μην είχα ειδοποίηση στην μπάρα το καταλαβαίνω. Καλώς ή κακώς (καλώς για εμένα γιατί βλέπω τις ειδοποιήσεις ακόμα και αν είμαι σε άλλη εφαρμογή), αυτός είναι ο τρόπος ειδοποιήσεων στο android

Link to comment
Share on other sites

Όπως μάθει κανείς...

 

Όσοι είναι με iphone (εγώ από το 2009) και WP , το βρίσκoυν χρησιμότατο και απορούν γιατί να λείπει από εδώ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως μάθει κανείς...

 

Όσοι είναι με iphone (εγώ από το 2009) και WP , το βρίσκoυν χρησιμότατο και απορούν γιατί να λείπει από εδώ... ;)

Ξαναρωτάω όμως. Από τη στιγμή που έχεις ειδοποίηση στην μπάρα που σου λέει και τον αριθμό, γιατί πρέπει να υπάρχει και στην εφαρμογή; Δεν σε καλύπτει η μπάρα; Και αν όχι, γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Νομιιζω ναι με πληκτρολογηση αριθμων δεν μπαινει στη σιγαση αυτοματα.

 

Τι bug είναι αυτό; Θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω.

 

Καλημέρα σε όλη την παρέα χθες πήρα το πρώτο μου android galaxy s7 edge και έχω μια απορία έχω την εφαρμογή gmail στο κινητό και κανονικά λαμβάνω τα email αλλα χτυπαει κανονικά βλέπω την ειδοποίηση στην μπάρα πάνω αλλα στο εικονίδιο του gmail που το έχω έξω δεν βγάζει αριθμό 1 γιατί??

Το ίδιο ακριβώς μου κάνει και η εφαρμογή τις microsoft το Outlook mail είναι κάποια ρύθμιση γνωρίζετε?

 

Θα έλεγα τώρα κάτι, για τον TouchWiz.....

 

Ξαναρωτάω όμως. Από τη στιγμή που έχεις ειδοποίηση στην μπάρα που σου λέει και τον αριθμό, γιατί πρέπει να υπάρχει και στην εφαρμογή; Δεν σε καλύπτει η μπάρα; Και αν όχι, γιατί;

 

Επειδή έρχομαι κι εγώ από wm (τα χρησιμοποιώ παράλληλα πλέον), θα σου πω.

 

Πες ότι έχεις πολλές ειδοποιήσεις. Και πες ότι θες διπλό scroll, μέσα στη notification screen, για να ψάξεις να βρεις την ειδοποίηση, που σε ενδιαφέρει. Ο αριθμός, στο app shortcut, στη home screen, θα σου γλυτώσει το ψάξιμο.

 

Ένα άλλο είναι να σβήσεις όλες τις ειδοποιήσεις στη notification screen, επειδή δε σου αρέσει να είναι γεμάτη, αλλά να θες να μη χάσεις τις ειδοποιήσεις σου.

 

Για να μην υπολογίσω το κόστος της συσκευής του συμφορουμίτη....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...