Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Gmail για να προσθέσω hotmail και yahoo λογαριασμούς, τι θα διαλέξω, IMAP ή POP3; Ευχαριστώ.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Στο Gmail για να προσθέσω hotmail και yahoo λογαριασμούς, τι θα διαλέξω, IMAP ή POP3; Ευχαριστώ.

Μα γιατί να τα Ρωτάς αυτά, όταν όλα μπαίνουν αυτόματα.

Με το που βάλεις το email σου ξέρει μόνο του τι ρυθμίσεις θέλει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Περνώ τους λογαριασμούς μου hotmail και yahoo στο Gmail, δείχνει ότι τα παίρνει αλλά δεν λειτουργούν σωστά γιατί μου βγάζει πολλές φορές ότι δεν υπάρχει σύνδεση. Τα έχει όμως δεχτεί κανονικά. Το κάνει και σε άλλους; Υπάρχει λύση, τι μπορώ να κάνω;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, μου έτυχε ένα επείγον πρόβλημα και είμαι σε απόγνωση..

Έχω ένα κινέζικο Ulefone Be Pro, και εχθές πήγα να βάλω τη κάρτα SIM της μάνας μου στο δικό μου κινητό.. Μετά που πήγα να ξανα βάλω τη δικιά μου, το κινητό μου μπλόκαρε, και μου ζητάει να εισάγω κωδικό προστασίας ιδιωτικότητας για να το ξεκλειδώσω..!!

Είχα βάλει παλιότερα προστασία της κάρτας SIM με το CM SECURITY, αλλά το είχα ξεχάσει, και τώρα δε θυμάμαι καθόλου το κωδικό για να το ξεκλειδώσω.. Τι μπορώ να κάνω; Αν γίνει ένα φορμάτ θα στρώσει; Γιατί είναι κρίμα.. Κινητό 2 μηνών να το πετάξω..

 

Υγ. Η συσκευή τρέχει android 4.4

 

Παιδιά έκανα hard reset, αλλά μου βγάζει πάλι το ίδιο πρόβλημα.. Τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει κάτι τελευταίο ή πάει για πέταμα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ρύθμιση όπως στα wp για να γίνονται αυτόματα οι αναβαθμίσεις των εφαρμογών αλλά μόνο μέσω wifi;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα hard reset, αλλά μου βγάζει πάλι το ίδιο πρόβλημα.. Τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει κάτι τελευταίο ή πάει για πέταμα;

 

δες εδώ , είναι η εργοστασιακή rom της συσκευής σου. πήγαινε στο επίσημο θέμα της συσκευής στο forum εδώ και δες αν υπάρχει οδηγός πως να την φλασάρεις ή ζήτα βοήθεια.

 

Υπάρχει κάποια ρύθμιση όπως στα wp για να γίνονται αυτόματα οι αναβαθμίσεις των εφαρμογών αλλά μόνο μέσω wifi;

 

ανοίγεις το play store, κάνεις swipe προς τα δεξιά και στις ρυθμίσεις υπάρχει η αντίστοιχη επιλογή

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

ανοίγεις το play store, κάνεις swipe προς τα δεξιά και στις ρυθμίσεις υπάρχει η αντίστοιχη επιλογή

 

Ευχαριστώ πολύ

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Στο Gmail για να προσθέσω hotmail και yahoo λογαριασμούς, τι θα διαλέξω, IMAP ή POP3; Ευχαριστώ.

 

Περνώ τους λογαριασμούς μου hotmail και yahoo στο Gmail, δείχνει ότι τα παίρνει αλλά δεν λειτουργούν σωστά γιατί μου βγάζει πολλές φορές ότι δεν υπάρχει σύνδεση. Τα έχει όμως δεχτεί κανονικά. Το κάνει και σε άλλους; Υπάρχει λύση, τι μπορώ να κάνω;

Για τσέκαρε αν έχεις περασμένα τα exchange services.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε αν έχεις περασμένα τα exchange services.

 

Ναι είναι περασμένα. Κοίταξα και στο ιντερνετ και αλλού βάζουν pop και αλλου imap, έλεγα μήπως χειροκίνητα είχα αποτέλεσμα. Έχω τώρα τα mail μου στο mail client της συσκευής αλλά ήθελα να τα έχω συγγεντρωμένα στο gmail.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ξέρει κάποιος να μου πει ποια ακριβώς είναι τα μειονεκτήματα αν αλλάξεις την επιλογή "background process limit", που βρίσκεται στο developer options, από standard limit σε 1/2/3/4 limit?

 

Έψαξα αρκετά στο google, δεν κρατάει cache, παρά μόνο όσα το ρυθμίσεις, αλλά πως διαλέγει ας πούμε ποια 3/4 cache θα είναι αυτά?

 

Όταν το βάζω σε μια αοο τις υπόλοιπες επιλογές η διαφορά στη λειτουργία του κινητού είναι τεράστια .πολύ πιο smooth.

 

Έχω 2GB RAM και exynos 5410 επεξεργαστή.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή για internet banking της Εθνικής τράπεζας μου ζήτησε πρόσβαση root.

Δεν το βρίσκω καθόλου φυσιολογικό.

Πάνω στην βιασύνη μου πάτησα οκ.

Να ανησυχήσω?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις να προτεινει κανενα βιβλιο για android app development?(και στα αγγλικα δε με πειραζει)

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Αν κλείσω εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο τι γίνεται; Σταματάω να λαμβάνω ειδοποιήσεις ή κάτι άλλο;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή για internet banking της Εθνικής τράπεζας μου ζήτησε πρόσβαση root.

Δεν το βρίσκω καθόλου φυσιολογικό.

Πάνω στην βιασύνη μου πάτησα οκ.

Να ανησυχήσω?

 

 

Ναι να ανησυχήσεις και να μην την χρησιμοποιήσεις καθόλου. Δεν γίνεται να ζητά πρόσβαση ρούτ τέτοια εφαρμογή. Αφαίρεσε τα δικαιώματα ρούτ γι'αυτήν από το super user και κάνε την απεγκατάσταση. Ψάξε να βρεις την " κανονική εφαρμογή της Εθνικής" γιατί αυτή δεν είναι.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή για internet banking της Εθνικής τράπεζας μου ζήτησε πρόσβαση root.

Δεν το βρίσκω καθόλου φυσιολογικό.

Πάνω στην βιασύνη μου πάτησα οκ.

Να ανησυχήσω?

 

Δώσε και το λινκ από το playstore να δούμε ποια είναι... Να στείλουμε κανένα μήνυμα να κατέβει!

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Δώσε και το λινκ από το playstore να δούμε ποια είναι... Να στείλουμε κανένα μήνυμα να κατέβει!

https://play.google.com/store/apps/details?id=mbanking.NBG

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτή είναι η official, ρωτάω για αυτή που κατέβασε και ζήτησε πρόσβαση ρουτ.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Ναι να ανησυχήσεις και να μην την χρησιμοποιήσεις καθόλου. Δεν γίνεται να ζητά πρόσβαση ρούτ τέτοια εφαρμογή. Αφαίρεσε τα δικαιώματα ρούτ γι'αυτήν από το super user και κάνε την απεγκατάσταση. Ψάξε να βρεις την " κανονική εφαρμογή της Εθνικής" γιατί αυτή δεν είναι.

 

Μα από το google play την κατέβασα και είναι η επίσημη.

 

Δώσε και το λινκ από το playstore να δούμε ποια είναι... Να στείλουμε κανένα μήνυμα να κατέβει!

Αυτή είναι η official, ρωτάω για αυτή που κατέβασε και ζήτησε πρόσβαση ρουτ.

 

Την official κατέβασα. Δεν είναι κάποια άλλη.

Δεν συνέβει μόνο σε μένα. Σε άλλο forum μου επιβεβαίωσε και άλλο μέλος πως του συνέβει.

 

Επίσης στο superuser, αυτή την στιγμή δεν φαίνεται στις εφαρμογές με πρόσβαση root ώστε να την μπλοκάρω. Στο ιστορικό όμως φαίνεται ότι πήρε δικαίωματα root τότε που το ζήτησε και πάτησα οκ.

Πώς μπορώ έστω και τώρα να την μπλοκάρω?

 

Μόλις έστειλα και ένα email:

Καλημέρα σας,

Χρησιμοποίησα την εφαρμογή NBG Mobile Banking και μου ζήτησε πρόσβαση root.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω:

1. Για ποιό λόγο απατείται πρόσβαση root.

2. Πάνω στην βιασύνη μου πάτησα αποδοχή. Θα πρέπει να ανησυχώ για την ασφάλειά μου?

Σας ευχαριστώ,

 

Τέλος δεν θεωρώ καλή κίνηση την διαγραφή του ξεχωριστού thread μιας και πρόκειται για εφαρμογή που χρησιμοποιεί πολύς κόσμος και το πρόβλημα ασφαλείας είναι σημαντικό.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Μα από το google play την κατέβασα και είναι η επίσημη.

 

 

 

 

 

Την official κατέβασα. Δεν είναι κάποια άλλη.

Δεν συνέβει μόνο σε μένα. Σε άλλο forum μου επιβεβαίωσε και άλλο μέλος πως του συνέβει.

 

Επίσης στο superuser, αυτή την στιγμή δεν φαίνεται στις εφαρμογές με πρόσβαση root ώστε να την μπλοκάρω. Στο ιστορικό όμως φαίνεται ότι πήρε δικαίωματα root τότε που το ζήτησε και πάτησα οκ.

Πώς μπορώ έστω και τώρα να την μπλοκάρω?

 

Μόλις έστειλα και ένα email:

 

 

Τέλος δεν θεωρώ καλή κίνηση την διαγραφή του ξεχωριστού thread μιας και πρόκειται για εφαρμογή που χρησιμοποιεί πολύς κόσμος και το πρόβλημα ασφαλείας είναι σημαντικό.

Το τι θεωρείται σωστό και τι όχι, το κρίνει αποκλειστικά η Ομάδα Διαχείρισης του φόρουμ. Οι εφαρμογές που χρησιμοποιεί από κοινού η πλειοψηφία των χρηστών είναι πολλές και δεν είναι δυνατόν να δημιουργείται ξεχωριστό θέμα για κάθε μία από αυτές.

 

Κατέβασα την συγκεκριμένη εφαρμογή από περιέργεια και δεν μου ζήτησε καμία πρόσβαση ρούτ. Είτε είχε ανέβει περιστασιακά κάποια κακόβουλη εφαρμογή-κλώνος της εθνικής την οποία έτυχε να κατεβάσεις, είτε έχεις εσύ κάποια περίεργη εφαρμογή στη συσκευή σου και προσπάθησε να πάρει πρόσβαση στην εφαρμογή της τράπεζας.

Κάνε την απεγκατάσταση και ξανά κατέβασε την να κάνεις τη δουλειά σου καί να κλείσει το θέμα. Αν σου ξαναζητήσει πρόσβαση ρούτ ψάξε το κινητό σου γιά "περίεργες εφαρμογές" πού μπορεί να έχεις μέσα.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: αν κατεβάσω update από apkmirror θα μπορώ να κάνω update σε επόμενη έκδοση από play store;

φυσικά και θα μπορείς να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πηρα ενα ταμπλετ αντροιντ στην ανηψια μου και θα ηθελα να μαθω αν υπάρχει καποιος τροπος γινα μπλοκαρω sites για να μην μπορει να μπει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πηρα ενα ταμπλετ αντροιντ στην ανηψια μου και θα ηθελα να μαθω αν υπάρχει καποιος τροπος γινα μπλοκαρω sites για να μην μπορει να μπει.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kiddoware.kidsafebrowser (να χρησιμοποιήσεις αυτό το browser ...είναι παραμετροποιήσιμος,μπορείς να ορίσεις τι να κόβει....λέξεις,site..)

βάλε στο playstore την φράση parents control...θα βρεις αρκετά προγράμματα..για να κλειδώσεις εφαρμογές..να ορίσεις χρόνο που θα παίζει με τάβλετ ..κτλ

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Σε kit Kat τη ρύθμιση στις επιλογές θέλει το viber έτσι ώστε όταν έχω νέο μήνυμα να βγαίνει άμεσα χωρίς να χρειάζεται να έχω ανοίξει την εφαρμογή. Όπως γίνεται και στο messenger.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...