Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλάκα κάνω, αλλά εάν μπορούσε να το κάνει δεν θα ζητούσε βοήθεια ο άνθρωπος ....

 

Σωστά. Το είχα δοκιμάσει, αλλά το pc δεν αναγνώριζε το κινητό, είχα ξεχάσει ποιο αρχείο είχα κατεβάσει στο pc μου για να γίνει αυτό και δεν είχα πολύ χρόνο και πολλά να πληρώνω να ψάχνω με τις ώρες. Εντομεταξύ και τώρα όσο ψάχνω καταναλώνω τα mb της vodaphone.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω μια παρόμοια χρήση του teamviewer με οποιαδήποτε εφαρμογή από κινητό σε τάμπλετ χωρίς όμως τη χρήση του ίντερνετ αλλά ασυρματα?
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω μια παρόμοια χρήση του teamviewer με οποιαδήποτε εφαρμογή από κινητό σε τάμπλετ χωρίς όμως τη χρήση του ίντερνετ αλλά ασυρματα?

 

εννοεις τοπικα ?

εαν ναι ακομα και εαν γινεται δεν ειναι ευκολο γιατι πρεπει να ορισεις απο μονος σου που ειναι ο client οποτε και που θα παει να τον βρει. θα πρεπει να ορισεις και πορτες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μερες ξαφνικά σταμάτησε να διαβάζει το δεύτερο partition της κάρτας και εξαφανίστηκαν τα προγράμματα που είχα συνδέσει σε αυτό. Έκανα format και partition ξανά την εξωτερική κάρτα, την βλέπει κανονικά, πάω να εγκαταστήσω τα πάντα από την αρχή αλλά δεν μπορεί να εγκαταστήσει τα παλιά προγράμματα και βγάζει μήνυμα "Δεν επαρκεί ο χώρος" ενώ είμαι σίγουρος ότι επαρκεί. Καμία ιδέα;

Στο φάκελο βρίσκω τα paths των εγκαταστάσεων αλλά δεν μπορώ να τα σβήσω και με εμποδίζει από το να τα ξαναεγκαταστήσω.

Υπάρχει καμιά ιδέα πριν κάνω factory reset;

Αν και το factory reset δε νομίζω να βοηθά γιατί δεν σβήνει κάθε ίχνος. Είχα παρόμοιο πρόβλημα μετά από ένα boot loop και τότε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα δε με άφηνε να το εγκαταστήσω. Τώρα μετά απο πρόβλημα με το δεύτερο partition της κάρτας δεν μπορώ να εγκαταστήσω κανένα από όσα είχα συνδέσει.

Edited by jackob22
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !! έχω βρει κάποιες ωραιες εφαρμογες για κλειδωμα οθόνης , lock screen .. πως την αλλαζουμε αυτη ? επίσης έχω βρει κάποια widgets όπως τα zooper που μπαίνουν στην οθόνη κλειδώματος ... πως τα βαζουμε ?

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ρε παιδια εχει ενα φιλαρακι μου ενα android κινητο το Sigma x treme pq 22 και του πεταει διαφημισεις ετσι στο ακυρο συνεχεια! Κ απο εφαρμογες δεν εχει τιποτα! Κ πριν λιγο κιολας εκανε κ επαναφορα! Κ διαμορφωση την καρτα μνημης!

 

http://i59.tinypic.com/9s4iky.png

 

Να και μια εικονα!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι από YouTube;
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ρε παιδια εχει ενα φιλαρακι μου ενα android κινητο το Sigma x treme pq 22 και του πεταει διαφημισεις ετσι στο ακυρο συνεχεια! Κ απο εφαρμογες δεν εχει τιποτα! Κ πριν λιγο κιολας εκανε κ επαναφορα! Κ διαμορφωση την καρτα μνημης!

 

http://i59.tinypic.com/9s4iky.png

 

Να και μια εικονα!

Που του το βγάζει αυτό??? Αν του το δείχνει όταν πάει να δει video στο youtube, είναι φυσιολογικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι από YouTube;

 

Που του το βγάζει αυτό??? Αν του το δείχνει όταν πάει να δει video στο youtube, είναι φυσιολογικό!!!

 

Οχι παιδια του τα πεταει στα καλα καθουμενα. Εκει που ειναι στο viber, εκει που ειναι κλειστη η οθονη, εκει που στελνει sms.

 

Βαλαμε antimalware, avira, adblock αλλα τιποτα.

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.πηρα σημερα ενα umi emax το οποιο ειναι root οταν κατεβασα το xponsed installer μετα την εγκατασταση του framework μου ζητησε κλασικα επαννεκινηση την οποια εκανα αλλα εχει κολλησει εδω και καμα μιασαωρο συ logo του Android. Καμια ιδεα κανεις;δεν βγαινει και η μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.πηρα σημερα ενα umi emax το οποιο ειναι root οταν κατεβασα το xponsed installer μετα την εγκατασταση του framework μου ζητησε κλασικα επαννεκινηση την οποια εκανα αλλα εχει κολλησει εδω και καμα μιασαωρο συ logo του Android. Καμια ιδεα κανεις;δεν βγαινει και η μπαταρία.

εάν έχεις εξωτερική κάρτα ....πέρασε αυτό https://www.dropbox.com/s/41japycxi38bixb/xposeddisabler.zip?dl=0 ...boot σε custom recovery...εγκατάσταση του αρχείου....θα απενεργοποιηση το xposed.....λογικά θα φτιάξει....

άλλος τρόπος http://forum.xda-developers.com/xposed/xposed-lollipop-stuck-bootloop-t3055816

γενικά ψάξε στο xda

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ρε παιδια εχει ενα φιλαρακι μου ενα android κινητο το Sigma x treme pq 22 και του πεταει διαφημισεις ετσι στο ακυρο συνεχεια! Κ απο εφαρμογες δεν εχει τιποτα! Κ πριν λιγο κιολας εκανε κ επαναφορα! Κ διαμορφωση την καρτα μνημης!

 

http://i59.tinypic.com/9s4iky.png

 

Να και μια εικονα!

 

Kαμια ιδεα παιδια;

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Kαμια ιδεα παιδια;

 

Σβήστε τις εφαρμογές που είπες ότι περάσατε...

 

υγ Δε χρειάζεται σε δυο σελίδες να γεμίζεις την ερώτηση, είδες πως ήδη σου απάντησαν, αν ξέρουν κι άλλοι θα απαντήσουν.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μετα την τελευταία αναβάθμιση του chrome, αν μπω σε site με διαφημισεις η κατασταση ξεφευγει. Τοσο καιρο αν το σαιτ ειχε διαφημιση, απλα την ανοιγε σε νεο παραθυρο, το εκλεινα και συνεχιζα. Τωρα η διαφημιση ανοιγει στο παραθυρο που παρακολουθω και δεν κλεινει με τπτ. Πατας πισω και σε παει εκτος site.

Συγκεκριμενα αν θελει καποιος να δοκιμασει με τη δικη του συσκευη στο dragonballclub.org (και σε αλλα δλδ, αλλα ειδικα σ αυτο... Χαμος) μου πεταει ενα παραθυρακι που λεει οτι εχω ιους και αν πατησεις να πας πισω σε παει σε αλλη σελιδα για να κατεβασεις απο το play ενα antivirus.

Δικιμασα και με firefox. Κι εκει ανοιγει τη διαφημιση αλλα σε αλλη καρτελα. Την κλεινεις και τελος. Με τον chrome το παιχτηκε μετα την τελευται αναβαθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Τη βρηκα την ακρη,κατεβασα την καινουργια εκδοση και η φωτο εξαφανίστηκαν:lol:

 

Αδικα χαρηκα τελικα,πηγα στο google+ να αλλαξω την φωτογραφια εξωφύλλου και ξαναβρήκα

Τις φωτογραφιες λευκωματος ενώ στην καινούργια εκδοση δεν υπαρχουν πουθενα,απο που μπορω να τις βρω και να τις διαγραψω εχεις κανεις καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Σβήστε τις εφαρμογές που είπες ότι περάσατε...

 

υγ Δε χρειάζεται σε δυο σελίδες να γεμίζεις την ερώτηση, είδες πως ήδη σου απάντησαν, αν ξέρουν κι άλλοι θα απαντήσουν.

 

Μα οχι μονο τις σβηνω, κανω κ επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και το κινητο μενει με τις native εφαρμογες αλλα παλι τα ιδια.

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μετα την τελευταία αναβάθμιση του chrome, αν μπω σε site με διαφημισεις η κατασταση ξεφευγει. Τοσο καιρο αν το σαιτ ειχε διαφημιση, απλα την ανοιγε σε νεο παραθυρο, το εκλεινα και συνεχιζα. Τωρα η διαφημιση ανοιγει στο παραθυρο που παρακολουθω και δεν κλεινει με τπτ. Πατας πισω και σε παει εκτος site.

Συγκεκριμενα αν θελει καποιος να δοκιμασει με τη δικη του συσκευη στο dragonballclub.org (και σε αλλα δλδ, αλλα ειδικα σ αυτο... Χαμος) μου πεταει ενα παραθυρακι που λεει οτι εχω ιους και αν πατησεις να πας πισω σε παει σε αλλη σελιδα για να κατεβασεις απο το play ενα antivirus.

Δεν παρατήρησα κάτι ανάλογο μετά την τελευταία αναβάθμιση.

 

Μα οχι μονο τις σβηνω, κανω κ επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και το κινητο μενει με τις native εφαρμογες αλλα παλι τα ιδια.

Ίσως κάποια από τις pre-installed εφαρμογές την κάνει την ζημιά. Αν είσαι ρουτ δοκίμασε να βάλεις εφαρμογή όπως το adaway για να κάνει αποκλεισμό των διαφημίσεων.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατήρησα κάτι ανάλογο μετά την τελευταία αναβάθμιση.

 

 

Ίσως κάποια από τις pre-installed εφαρμογές την κάνει την ζημιά. Αν είσαι ρουτ δοκίμασε να βάλεις εφαρμογή όπως το adaway για να κάνει αποκλεισμό των διαφημίσεων.

 

Δυστυχως οχι δεν ειναι root και δεν ξερω πως γινεται κιολας σε αυτο το κινητο. Δυο ατομα μονο παιζει να το εχουν!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οχι δεν ειναι root και δεν ξερω πως γινεται κιολας σε αυτο το κινητο. Δυο ατομα μονο παιζει να το εχουν!

 

Λογικά μιλάς για αυτό το κινητό.

Όπως τα περιγράφεις, μάλλον κάποια "μαμά" εφαρμογή κάνει τη ζημιά, οπότε, αν δεν μπορείς να το έχεις έτσι, το adaway είναι μονόδρομος.

 

Να υπενθυμίσω ότι υπάρχει ρίσκο να μέχρι και να αχρηστευτεί το κινητό.

Αν έχεις ενδοιασμούς, άστο όπως είναι, αλλά αν δεν ανησυχείς, ξεκίνα...

 

Framaroot

One Klick Root

Kingo Root

iRoot

 

Εδώ γράφει κάτι στα Ρώσσικα για ρουτάρισμα του συγκεκριμένου μοντέλου με το Kingo Root. Ψάξτο λίγο παραπάνω με το google translate και ίσως βγάλεις κάποια άκρη. Αν όχι, δοκιμάζεις και τα υπόλοιπα. Αν πάλι δε δουλέψει κανένα από τα παραπάνω (δύσκολο), ο φίλος μας ο γούγλης ίσως μπορέσει να σε βοηθήσει περισσότερο. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

εάν έχεις εξωτερική κάρτα ....πέρασε αυτό https://www.dropbox.com/s/41japycxi38bixb/xposeddisabler.zip?dl=0 ...boot σε custom recovery...εγκατάσταση του αρχείου....θα απενεργοποιηση το xposed.....λογικά θα φτιάξει....

άλλος τρόπος http://forum.xda-developers.com/xposed/xposed-lollipop-stuck-bootloop-t3055816

γενικά ψάξε στο xda

 

Φιλε μου σε ευχαριστω.βασικα ρκανα επαναφορά εργοστασιακων μεσω recovery και οκ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω.βασικα ρκανα επαναφορά εργοστασιακων μεσω recovery και οκ.

Με αυτά θα μπορούσες να γλιτώσεις επαναφορά εργοστασιακων....να στήσεις το κινητό από την αρχή.....αλλά αφού έκανες....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξω το καταραμένο system notification sound (αυτό που ακούγεται κάποιος να σφυράει) στο Android lolipop?

Ευχαριστώ!

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Λογικά μιλάς για αυτό το κινητό.

Όπως τα περιγράφεις, μάλλον κάποια "μαμά" εφαρμογή κάνει τη ζημιά, οπότε, αν δεν μπορείς να το έχεις έτσι, το adaway είναι μονόδρομος.

 

Να υπενθυμίσω ότι υπάρχει ρίσκο να μέχρι και να αχρηστευτεί το κινητό.

Αν έχεις ενδοιασμούς, άστο όπως είναι, αλλά αν δεν ανησυχείς, ξεκίνα...

 

Framaroot

One Klick Root

Kingo Root

iRoot

 

Εδώ γράφει κάτι στα Ρώσσικα για ρουτάρισμα του συγκεκριμένου μοντέλου με το Kingo Root. Ψάξτο λίγο παραπάνω με το google translate και ίσως βγάλεις κάποια άκρη. Αν όχι, δοκιμάζεις και τα υπόλοιπα. Αν πάλι δε δουλέψει κανένα από τα παραπάνω (δύσκολο), ο φίλος μας ο γούγλης ίσως μπορέσει να σε βοηθήσει περισσότερο. :)

 

 

Ωραια θα δοκιμασω εναν απο αυτους τους τροπους τοτε. Ειναι παραλογο ομως μια native εφαρμογη να το κανει αυτο. Ειδικα οταν πριν δεν το εκανε καθολου.

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Μια εφαρμογή με το όνομα common data service m.eroe.store.aptoide.com/app/market/com.mediatek.connectivity/1/4283323/Common+Data+Service τι ακριβώς κάνει; Γιατί σήμερα την πρόσεξα στο κινητό μου.
Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα δοκιμασω εναν απο αυτους τους τροπους τοτε. Ειναι παραλογο ομως μια native εφαρμογη να το κανει αυτο. Ειδικα οταν πριν δεν το εκανε καθολου.

 

Έβαλα στο προηγούμενο ποστ μου και το λινκ με τα Ρώσικα που ανέφερα, το είχα ξεχάσει.

Για να μην το ψάχεις πίσω, είναι εδώ.

Είναι όντως παράξενο να στο κάνει μετά από επαναφορά, ειδικά αν δεν στο έκανε πριν. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται με αυτούς τους Κινέζους, Ρώσους και δεν ξέρω ποιούς άλλους προγραμματιστές. Όπως και να 'χει, αν καταφέρεις να το ρουτάρεις, με το adaway θα λυθούν αυτά τα χαζά.

Επαναλαμβάνω μόνο ότι αν χρειάζεσαι το κινητό, μη δοκιμάζεις τίποτα... Είναι ένα εντελώς άγνωστο σε όλους (εδώ) και δύσκολα να βρεις βοήθεια αν μπρικάρει.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...