Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας

έχω το Xperia J (Android 4.1) θέλω να αντιγράψω ένα αρχείο apk για να εγκαταστήσω την εφαρμογή, όπου και να την αντιγράψω από το pc στο τηλέφωνο μέσω usb δεν μπορώ να την βρω. Στο tablet που έχω υπάρχει φάκελος αρχείων και μέσω αυτού μπορώ να δω τι υπάρχει στις κάρτες του και να εγκαταστήσω κάποια εφαρμογή που έχω αντιγραμένη από το pc και όχι κατεβασμένη από το tablet. Δεν συμβαίνει όμως στο ίδιο και στο τηλέφωνο δεν μπορώ να δω τι υπάρχει στις κάρτες (εσωτερική και εξωτερική), αν αντιγράφω ένα αρχείο από το pc στο τηλέφωνο δεν μπορώ να το βρω πουθενά.

Μπορείτε να βοηθήσετε? ευχαριστώ

 

Με οποιονδήποτε file explorer μπορείς να κάνεις αυτό που θες. Σίγουρα το κινητό σου θα έχει κάποιον προεγκατεστημένο αλλά αν θες κατέβασε από το google play τον es file explorer που είναι ο καλύτερος και με αυτόν ψάξε στους φακέλους μετά στους φακέλους να βρεις το apk που μετέφερες από το πισί.

Edited by Villis
Προσθήκη παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

μετα ειναι σαν να εχεις εναν υπολογιστη android...

 

αν η συσκευη android ειναι με σπασμενη οθονη?

θα δουλεψει οταν το συνδεσουμε?

εγω δεν μπορω να βαλω ουτε τον κωδικο

Link to comment
Share on other sites

All in one toolbox, τα κάνει όλα και συμφέρει.

Αυτό βρίσκει πιο πολλά άχρηστα απο το CM.

 

Όμως πόσο άχρηστα είναι τα άχρηστα ? Θα δουλεύει μετα το τηλέφωνο ή θα σέρνεται? :)

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο αρχίζει και σέρνεται όταν μαζεύονται πολλά άχρηστα. Το σίγουρο είναι ότι δεν σβήνει αρχεία που χρειάζεσαι. Cache, temporary files, app leftovers κλπ. Σβήνει και αρχεία apk αλλά όχι αν δεν είναι εγκατεστημένα και όχι αν δεν τσεκάρεις εσύ την επιλογή να σβηστούν. Το χρησιμοποιώ χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Μπορείς να το ρυθμίσεις να σου υπενθυμίζει να καθαρίζεις τα άχρηστα όταν μαζευτούν πολλά και φυσικά εκτός του καθαρίσματος κάνει και backup εφαρμογές, μεταφέρει apps στης sd, είναι task killer και διάοφρες άλλες λειτουργίες.
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο αρχίζει και σέρνεται όταν μαζεύονται πολλά άχρηστα. Το σίγουρο είναι ότι δεν σβήνει αρχεία που χρειάζεσαι. Cache, temporary files, app leftovers κλπ. Σβήνει και αρχεία apk αλλά όχι αν δεν είναι εγκατεστημένα και όχι αν δεν τσεκάρεις εσύ την επιλογή να σβηστούν. Το χρησιμοποιώ χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Μπορείς να το ρυθμίσεις να σου υπενθυμίζει να καθαρίζεις τα άχρηστα όταν μαζευτούν πολλά και φυσικά εκτός του καθαρίσματος κάνει και backup εφαρμογές, μεταφέρει apps στης sd, είναι task killer και διάοφρες άλλες λειτουργίες.

Έβαλα και τα τρία που αναφερθηκαν και έβγαλαν 3 διαφορετικά αποτελεσματα. Απο 55ΜΒ...μέχρι 600ΜΒ.

Τελικά κράτησα το all in one. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

δεν δινει λυση κανενας file manager.

 

Όταν πατήσεις το κουμπί για για ανεβάσεις το αρχείο, τι σου δείχνει στο popup? Για παράδειγμα εδώ στο myphone μου βγάζει αυτό (δες συνημμένο) και επιλέγοντας document μπορώ να διαλέξω pdf αρχείο κανονικά.

 

Ποια έκδοση του Android τρέχεις;

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ελπίζω να μαι στη σωστή κατηγορία.

 

Αντιμετωπίζω εδώ και 2 μέρες πρόβλημα με το google play services καθώς μου εξαντλεί τη μπαταρία του One+, το ποσοστό που φτάνει υπερβαίνει το 40%!Έχω δοκιμάσει όλες τις λύσεις που βρήκα στο ιντερνετ αλλά καμία δε βοήθησε, καμιά ιδέα ; κανένας άλλος που να αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα;

One+One
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ελπίζω να μαι στη σωστή κατηγορία.

 

Αντιμετωπίζω εδώ και 2 μέρες πρόβλημα με το google play services καθώς μου εξαντλεί τη μπαταρία του One+, το ποσοστό που φτάνει υπερβαίνει το 40%!Έχω δοκιμάσει όλες τις λύσεις που βρήκα στο ιντερνετ αλλά καμία δε βοήθησε, καμιά ιδέα ; κανένας άλλος που να αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα;

Ποια εκδοση εχεις? Μια απο τις τελευταιες εκδοσεις ειχε προβλημα με καταναλωση μπαταριας. Η λυση συνηθως ειναι να κανεις update σε νεωτερη εκδοση ή να βαλεις μια παλαιοτερη εκδοση.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ελπίζω να μαι στη σωστή κατηγορία.

 

Αντιμετωπίζω εδώ και 2 μέρες πρόβλημα με το google play services καθώς μου εξαντλεί τη μπαταρία του One+, το ποσοστό που φτάνει υπερβαίνει το 40%!Έχω δοκιμάσει όλες τις λύσεις που βρήκα στο ιντερνετ αλλά καμία δε βοήθησε, καμιά ιδέα ; κανένας άλλος που να αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα;

Αν είσαι root βάλε το disable services

https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.wq.disableservice

Με κάποια disable που κάνεις, έλυνε παλαιότερα το "θέμα" αυτό με τα Google services!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ελπίζω να μαι στη σωστή κατηγορία.

 

Αντιμετωπίζω εδώ και 2 μέρες πρόβλημα με το google play services καθώς μου εξαντλεί τη μπαταρία του One+, το ποσοστό που φτάνει υπερβαίνει το 40%!Έχω δοκιμάσει όλες τις λύσεις που βρήκα στο ιντερνετ αλλά καμία δε βοήθησε, καμιά ιδέα ; κανένας άλλος που να αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα;

Το αντιμετωπίζει και ένα φίλος μου με 1+ το ίδιο πρόβλημα. Θα σου έλεγα να κατεβάσεις από εδώ το πιο πρόσφατο Google Play Services(αν δεν το έχεις) και να δεις αν αυτό λύνει το πρόβλημα

http://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-play-services/

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τη βοηθεια σας, παρακαλω!

Μου βγαζει τωρα τελευταια αυτο το μηνημα "Δυστυχως, η διαδικασια com.google.process.gapps εχει σταματησει." Ως σημερα μετα απο λιγη ωρα, η κανοντας αυτα που βρηκα googlαρονταστο σταματουσε, τωρα μου εχει σπασει τα νευρα παταω το ΟΚ και αμεσως το ξαναβγαζει, δεν μπορω να δουλεψω το τηλεφωνο.

Γνωριζει κανενας τι μπορω να κανω, υπαρχει γιατρια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τη βοηθεια σας, παρακαλω!

Μου βγαζει τωρα τελευταια αυτο το μηνημα "Δυστυχως, η διαδικασια com.google.process.gapps εχει σταματησει." Ως σημερα μετα απο λιγη ωρα, η κανοντας αυτα που βρηκα googlαρονταστο σταματουσε, τωρα μου εχει σπασει τα νευρα παταω το ΟΚ και αμεσως το ξαναβγαζει, δεν μπορω να δουλεψω το τηλεφωνο.

Γνωριζει κανενας τι μπορω να κανω, υπαρχει γιατρια?

Δοκίμασες να κάνεις την συσκευή μια Επανεκινηση?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι σχετικά καινούργιος στο forum και δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί ξανά αλλά δεν βρήκα κάτι. Ήθελα να ρωτήσω αν σε pure android (Nexus 5 5.0.1) μπορεί να μπει Shortcut badger, δηλαδή στις εφαρμογές πάνω αν έχει ειδοποιήσεις να φαίνονται με αριθμούς όπως είναι και στο ios. Ευχαριστώ προκαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι σχετικά καινούργιος στο forum και δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί ξανά αλλά δεν βρήκα κάτι. Ήθελα να ρωτήσω αν σε pure android (Nexus 5 5.0.1) μπορεί να μπει Shortcut badger, δηλαδή στις εφαρμογές πάνω αν έχει ειδοποιήσεις να φαίνονται με αριθμούς όπως είναι και στο ios. Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Μία πιθανή λύση

 

Nova launcher + tesla unread

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι σχετικά καινούργιος στο forum και δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί ξανά αλλά δεν βρήκα κάτι. Ήθελα να ρωτήσω αν σε pure android (Nexus 5 5.0.1) μπορεί να μπει Shortcut badger, δηλαδή στις εφαρμογές πάνω αν έχει ειδοποιήσεις να φαίνονται με αριθμούς όπως είναι και στο ios. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Γίνεται. Κ Εγώ θα σου προτείνω το ίδιο. Τον nova launcher (την prime έκδοση όμως γιατί με την free Δεν κάνει αυτό που θες νομιζω. Τώρα δεν ξέρω με την τελευταία έκδοση του nova αν γίνεται και Στην free) Και tesla unread το οποίο το κανείς κ αυτό εγκατάσταση και το ενεργοποιείς μέσα από τις ρυθμίσεις του nova πηγαίνοντας εκεί που λέει μέτρηση μη αναγνωσμένων . Για οτιδήποτε θες η δυσκολευτείς Μας ρωτας.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

To adblock υπήρχε ποτέ σαν add-on στον dolphin ή έχω μπλεχτεί?

 

Πώς θα το βρω? Να το περάσω τώρα? Κάτι περίεργες ρυθμίσεις μου ζήτησε ένα apk που βρήκα. Ύποπτο μου φάνηκε.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τη βοηθεια σας, παρακαλω!

Μου βγαζει τωρα τελευταια αυτο το μηνημα "Δυστυχως, η διαδικασια com.google.process.gapps εχει σταματησει." Ως σημερα μετα απο λιγη ωρα, η κανοντας αυτα που βρηκα googlαρονταστο σταματουσε, τωρα μου εχει σπασει τα νευρα παταω το ΟΚ και αμεσως το ξαναβγαζει, δεν μπορω να δουλεψω το τηλεφωνο.

Γνωριζει κανενας τι μπορω να κανω, υπαρχει γιατρια?

Κάνε διαγράφω των δεδομένων των contacts & contacts storage.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις την συσκευή μια Επανεκινηση?

 

Ναι παρα πολλες, μερικες φορες πιανει τωρα ομως οχι.

Δεν μπορω να κανω σχεδον τιποτα γιατι το μηνημα "Δυστυχως, η διαδικασια com.google.process.gapps εχει σταματησει."το ξαναβγαζει αμεσως μολις πατησω το ΟΚ. Δεν εχω περιθωριο να πατησω κατι αλλο.

Edited by johnsot-1
Link to comment
Share on other sites

Ναι παρα πολλες, μερικες φορες πιανει τωρα ομως οχι.

Δεν μπορω να κανω σχεδον τιποτα γιατι το μηνημα "Δυστυχως, η διαδικασια com.google.process.gapps εχει σταματησει."το ξαναβγαζει αμεσως μολις πατησω το ΟΚ. Δεν εχω περιθωριο να πατησω κατι αλλο.

Μάλλον δε θα γλιτώσεις την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.....

Link to comment
Share on other sites

To adblock υπήρχε ποτέ σαν add-on στον dolphin ή έχω μπλεχτεί?

 

Πώς θα το βρω? Να το περάσω τώρα? Κάτι περίεργες ρυθμίσεις μου ζήτησε ένα apk που βρήκα. Ύποπτο μου φάνηκε.

https://www.dropbox.com/s/ckax1q9v60b6yaw/AdBlock%20Add-on_1.0.apk?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Mονο εγω δεν μπορω σημερα να κατεβάσω εφαρμογές και να κάνω update Από google play Η το έχει παρατηρήσει και κανένας αλλος?

Και κάτι ακόμα... έχω την τελευταία έκδοση του viber Και συνδέετε που και που για 10 δευτερόλεπτα και μετα όλο μου λέει ότι η υπηρεσία αποσυνδεθηκε. Τι να κάνω? Όλο με δείχνει off

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται. Κ Εγώ θα σου προτείνω το ίδιο. Τον nova launcher (την prime έκδοση όμως γιατί με την free Δεν κάνει αυτό που θες νομιζω. Τώρα δεν ξέρω με την τελευταία έκδοση του nova αν γίνεται και Στην free) Και tesla unread το οποίο το κανείς κ αυτό εγκατάσταση και το ενεργοποιείς μέσα από τις ρυθμίσεις του nova πηγαίνοντας εκεί που λέει μέτρηση μη αναγνωσμένων . Για οτιδήποτε θες η δυσκολευτείς Μας ρωτας.

 

Σε ευχαριστώ πολυ φιλε μου για την απάντηση. Παρ´ολα αυτά δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω 3 ευρώ για αυτόν τον λόγο. Οπότε θα το αφήσω ως εχει:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την προεκατεστημένη εφαρμογή Photos της Google. Εχω ενεργοποιήσει το Auto Upload στις φωτογραφίες αλλά έχω βγάλει την επιλογή να ανεβάζει ολους του φακέλους. Παρ΄ολα αυτά κάνει upload φωτογραφίες που κατεβάζω απο το Facebook ή απο το Internet και γενικά ότι φωτογραφία υπάρχει στο Gallery. Πως μπορώ να το διορθώσω;
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...