Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Αυτές τις μέρες φεύγω μετά απο 5 χρόνια απ'την sony και μεταφέρομαι στο εκπληκτικό samsung note4. Θέλω να ρωτήσω το εξης. ΟΚ γνωρίζω οτι με την gmail διεύθυνσή μου μπορώ να έχω επ'ακριβώς κάθε εφαρμογή που είχα και στο προηγούμενο κινητό μου. Όμως…. θέλω να μεταφέρω και όλα τα sms μου τα οποία είναι γύρω στα 10.000 ταξινομημένα όπως κλασικά βρίσκονται στα smartphones. Ανα μέλος και συζήτηση! Χρησιμοποιώ το gosmspro πάντοτε. Γενικά, κλωνοποίηση μπορώ να κάνω; Το sony μου θα το δώσω λίγες μέρες μετά αφ'ότου πάρω το ΝΟΤΕ4. Επομένως μιας και θα τα έχω και τα 2, ίσως να είναι και πιο εύκολη η μεταφορά που θέλω. Ευχαριστώ και περιμένω τις λύσεις σας.

Με το Super Backup

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Με το Super Backup

 

Το οποίο τι είναι; Κάποιο προγραμματάκι απο play store;

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα HTC One Μ8 και θέλω να κάνω μια ερώτηση.... χρόνια τώρα!!:)

Το σίγουρο είναι πως μία ταινία 90+ min και σε Full HD είναι standard πάνω από 4GB.

Εφόσον μια κάρτα micro SD είναι μορφοποιημένη (υποχρεωτικά) σε FAT32 πως διάολο θα την περάσω στη συσκευή μου;

Και τι να την κάνω την FHD ή την 4K αν δεν μπορώ να κάνω κάτι το τόσο απλό.

Είμαι σίγουρος πως μάλλον εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι και θα ήθελα τα... "φώτα" σας.

3>4
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα νοτε 3 με xnote jai lean. Στο taptalk όταν πατάω σε λινκ που υπάρχουν σε διάφορα ποστ δε τα ανοίγει αλλά βγάζει αυτό. ... http://redirect.viglink.com/?key=a7e5ffb24b9e84f4f4f6bbd88aa4e5b8&out=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Fp%3D47462548&subId=ea6979872125d5acbac6068f186a0359
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα νοτε 3 με xnote jai lean. Στο taptalk όταν πατάω σε λινκ που υπάρχουν σε διάφορα ποστ δε τα ανοίγει αλλά βγάζει αυτό. ... http://redirect.viglink.com/?key=a7e5ffb24b9e84f4f4f6bbd88aa4e5b8&out=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Fp%3D47462548&subId=ea6979872125d5acbac6068f186a0359

 

Εδώ η λύση σου

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5771375#post5771375

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα HTC One Μ8 και θέλω να κάνω μια ερώτηση.... χρόνια τώρα!!:)

Το σίγουρο είναι πως μία ταινία 90+ min και σε Full HD είναι standard πάνω από 4GB.

Εφόσον μια κάρτα micro SD είναι μορφοποιημένη (υποχρεωτικά) σε FAT32 πως διάολο θα την περάσω στη συσκευή μου;

Και τι να την κάνω την FHD ή την 4K αν δεν μπορώ να κάνω κάτι το τόσο απλό.

Είμαι σίγουρος πως μάλλον εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι και θα ήθελα τα... "φώτα" σας.

 

Θα σου συνιστούσα να ρωτήσεις στο νήμα της συσκευής σου μιας και η κάθε συσκευή υποστηρίζει διαφορετικά format.

Το HTC M8 αν δεν κάνω λάθος ενώ υποστηρίζει exfat παρ'όλα αυτά δεν υποστηρίζει μεταφορά αρχείων >4gb σε mass storage mode, δεν χάνεις κάτι βέβαια να δοκιμάσεις, πρέπει απλά να κάνεις διαμόρφωση της κάρτας σου σε exfat μέσω υπολογιστή (Windows).

Προσοχή, η διαμόρφωση θα σου διαγράψει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστούσα να ρωτήσεις στο νήμα της συσκευής σου μιας και η κάθε συσκευή υποστηρίζει διαφορετικά format.

Το HTC M8 αν δεν κάνω λάθος ενώ υποστηρίζει exfat παρ'όλα αυτά δεν υποστηρίζει μεταφορά αρχείων >4gb σε mass storage mode, δεν χάνεις κάτι βέβαια να δοκιμάσεις, πρέπει απλά να κάνεις διαμόρφωση της κάρτας σου σε exfat μέσω υπολογιστή (Windows).

Προσοχή, η διαμόρφωση θα σου διαγράψει τα πάντα.

Εχει να κάνει με το κινητο ή με το android το ιδιο;

Μπορει να κανει φορματ σε exFAT (το περιεχόμενο με copy/paste το κανει backup). Το μονο που θα αλλάξει ειναι να μην το υποστηρίζει το recovery (αν εχει)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχει να κάνει με το κινητο ή με το android το ιδιο;

Μπορει να κανει φορματ σε exFAT (το περιεχόμενο με copy/paste το κανει backup). Το μονο που θα αλλάξει ειναι να μην το υποστηρίζει το recovery (αν εχει)

Τι εννοείς με recovery ??

Link to comment
Share on other sites

Η TWRP και αλλες custom recovery δεν αναγνωριζουν file system που δεν ειναι FAT32 ή ext, ή ειναι read-only

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα που στηρίζεται σε CWM τα αναγνωρίζει τα USB OTG stikakia μου που είναι eXfat όλα ;)
Link to comment
Share on other sites

Η TWRP και αλλες custom recovery δεν αναγνωριζουν file system που δεν ειναι FAT32 ή ext, ή ειναι read-only

Μια χαρά αναγνωρίζει το exfat .... με custom recovery (δοκιμασμένο σε s2,s3,s4, note 10.1 2014, ace 1,ace 2, note 8 !!!)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες! Ειμαι καινουριος στο forum αλλα απο κινητα ξερω αρκετα πραγματα. Ο ενδοιασμος μου ειναι ποια απο τις παρακατω συσκευες να διαλεξω. OnePlus One, Nexus 6, Galaxy Note 4, iPhone 6 Plus. Να σημειωσω οτι ειμαι παλιος κατοχος Note 3 οποτε δεν υπαρχει θεμα με το μεγεθος. Εμενα προσωπικα μου αρεσει το OnePlus One και το iPhone. Αλλα θελω να ακουσω και την δικη σας αποψη. Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα tablet με λογισμικό android και το έχω συνδέσει με hdmi σε τηλεόραση. Χρησιμοποιώ το tablet για να βλέπω από το web TV των καναλιών σειρές.

 

Έχω και smartphone android και θέλω να χειρίζομαι το tablet από το smartphone για να μην σηκώνομαι από τον καναπέ κάθε φορά που θέλω να σταματήσω για λίγο την ροή του video, ή όταν θέλω να ανοίξω άλλο επεισόδιο.

 

Και τα δύο είναι συνδεδεμένα με το ίδιο δίκτυο.

 

Υπάρχει τρόπος για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα tablet με λογισμικό android και το έχω συνδέσει με hdmi σε τηλεόραση. Χρησιμοποιώ το tablet για να βλέπω από το web TV των καναλιών σειρές.

 

Έχω και smartphone android και θέλω να χειρίζομαι το tablet από το smartphone για να μην σηκώνομαι από τον καναπέ κάθε φορά που θέλω να σταματήσω για λίγο την ροή του video, ή όταν θέλω να ανοίξω άλλο επεισόδιο.

 

Και τα δύο είναι συνδεδεμένα με το ίδιο δίκτυο.

 

Υπάρχει τρόπος για αυτό;

εάν χρησιμοποιείς το xbmc -kodi .... το yatse δουλεύει πολύ καλά.....

Link to comment
Share on other sites

εάν χρησιμοποιείς το xbmc -kodi .... το yatse δουλεύει πολύ καλά.....

 

Δεν χρησιμοποιώ τίποτε παραπάνω από την εφαρμογή του Mega και του Ant1.

Στο Mega για παράδειγμα επιλέγω την σειρά που θέλω να δω και το επεισόδιο. Μετά ανοίγει σε εφαρμογή VideoPlayer.

 

Για όλα αυτά πρέπει να πάω στο tablet.

Θέλω εάν γίνεται να κάνω όλα τα παραπάνω χειρίζοντας το tablet από το κινητό. Κάτι αν τηλεκοντρόλ, ή απομακρυσμένη πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ τίποτε παραπάνω από την εφαρμογή του Mega και του Ant1.

Στο Mega για παράδειγμα επιλέγω την σειρά που θέλω να δω και το επεισόδιο. Μετά ανοίγει σε εφαρμογή VideoPlayer.

 

Για όλα αυτά πρέπει να πάω στο tablet.

Θέλω εάν γίνεται να κάνω όλα τα παραπάνω χειρίζοντας το tablet από το κινητό. Κάτι αν τηλεκοντρόλ, ή απομακρυσμένη πρόσβαση.

λίγο που είδα στο apps του mega όλα υπάρχουν στο kodi στο addons του lamda στο hellenic tv στο στο networks .... mega ( εάν δεν ξέρεις το xbmc ,kodi καιρός να το ανακαλύψεις .... είναι ένας καινούργιος κόσμος ..) εάν υποστηρίζει το ταβλετ otg... απλά συνδεσε ένα ποντίκι !!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tournesol.tabletremote&hl=el

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.im.RemoDroid

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει. ... Γεια χαρα. Εχω το samsung galaxy gear . Περασα το custom recovery αλλα εκανα μλκ και εκανα φορματ και wipe . Τωρα οταν κανω reboot την συσκευη ανοιγει απευθειας σε recovery και εχει τα κλασικα install κτλπ... Πως μπορω να ξαναπερασω την rom samsung
Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει. ... Γεια χαρα. Εχω το samsung galaxy gear . Περασα το custom recovery αλλα εκανα μλκ και εκανα φορματ και wipe . Τωρα οταν κανω reboot την συσκευη ανοιγει απευθειας σε recovery και εχει τα κλασικα install κτλπ... Πως μπορω να ξαναπερασω την rom samsung

 

με Odin

κατεβάζεις την ρομ της συσκευής σου απο το sammobile και την φλασάρεις με το Odin

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Εχω βλεπει το ρολοι στο odin και πατησα σταρτ και εβγαλε μηνυμα οτι αρχισε εχειε να μηνυμα στην οθονη τυ gear firm upgrade encounted an issue. select recovery ode in kies .. οταν παω εκει μου ζηταει ενα κωδικο... τι πρεπει να κανω
Link to comment
Share on other sites

Εχω βλεπει το ρολοι στο odin και πατησα σταρτ και εβγαλε μηνυμα οτι αρχισε εχειε να μηνυμα στην οθονη τυ gear firm upgrade encounted an issue. select recovery ode in kies .. οταν παω εκει μου ζηταει ενα κωδικο... τι πρεπει να κανω

 

:wacko: :confused: Δεν κατάλαβα τι εννοείς

Δες 1ο ποστ για Odin flashing

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...