Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκανα root στο lg l7 ii και και υστερα ηθελα να περασω το chainfire 3d (μεγα λαθος μ οτι δεν το εψαξα στην αρχη και μετα ειδα οτι δεν εχει συμβατοτητα με jb 4.1)γιατι αρκετοι λενε πως το κινητο εχει καποια προβληματακια με τα γραφικα (λογω της gpu adreno 203 υποθετω) ...καθως εγκατεστησα τους drivers το κινητο εχει κολησει στο logo της lg στο reboot.....τωρα οποιος μπορεσει ας μου απαντησει γιατι πραγματικα εxω φοβηθει.
:superman:
Link to comment
Share on other sites

Εκανα root στο lg l7 ii και και υστερα ηθελα να περασω το chainfire 3d (μεγα λαθος μ οτι δεν το εψαξα στην αρχη και μετα ειδα οτι δεν εχει συμβατοτητα με jb 4.1)γιατι αρκετοι λενε πως το κινητο εχει καποια προβληματακια με τα γραφικα (λογω της gpu adreno 203 υποθετω) ...καθως εγκατεστησα τους drivers το κινητο εχει κολησει στο logo της lg στο reboot.....τωρα οποιος μπορεσει ας μου απαντησει γιατι πραγματικα εxω φοβηθει.

 

Θες να σου απαντήσει πώς να το επαναφερεις στην αρχική κατάσταση προ root;

Link to comment
Share on other sites

Θες να σου απαντήσει πώς να το επαναφερεις στην αρχική κατάσταση προ root;

 

Οχι θελω να μ πειτε πως θα ξαναπερασω την stock rom.....αλλα λιγο αναλυτικα γτ δεν ξερω πως..

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Οχι θελω να μ πειτε πως θα ξαναπερασω την stock rom.....αλλα λιγο αναλυτικα γτ δεν ξερω πως..

 

Κοίτα μήπως βρεις περισσότερες πληροφορίες στο θέμα της συσκευής σου. Ίσως εκεί τα παιδιά μπορούν να σε βοηθήσουν καλύτερα αφού είναι και κάτοχοι της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ένας φίλος είχε πρόβλημα με το κέντρο sms στο Xperia sp.

Έψαξα αλλά δε βρήκα τρόπο να αλλάξω το κέντρο μηνυμάτων. Ούτε στο Xperia p μου βρήκα τρόπο..

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ένας φίλος είχε πρόβλημα με το κέντρο sms στο Xperia sp.

Έψαξα αλλά δε βρήκα τρόπο να αλλάξω το κέντρο μηνυμάτων. Ούτε στο Xperia p μου βρήκα τρόπο..

 

Αν πας μηνύματα-ρυθμίσεις-μηνύματα κειμένου έχει τίποτα εκεί μέσα?

Link to comment
Share on other sites

 

Πληροφοριακα αφου εσβησα το αρχειο δημιουργησα φακελο με το ιδιο ονομα μεσω του ES και μεχρι στιγμης εδω και δυο μερες ολα καλα!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα αφου εσβησα το αρχειο δημιουργησα φακελο με το ιδιο ονομα μεσω του ES και μεχρι στιγμης εδω και δυο μερες ολα καλα!:happy:

 

ωραια χαιρομαι που βρηκες λυση... τι μεγεθος εχει τωρα το αρχειο;;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν πας μηνύματα-ρυθμίσεις-μηνύματα κειμένου έχει τίποτα εκεί μέσα?

 

Δημήτρη τίποτα! Η λύση ήταν να μπει η κάρτα σε ένα απλό κινητό κ να το αλλάξω από κει!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

Πηρε ο αδερφος μου το νοτε 3 και επειδη το ψαχνω αρκετα γιατι μπορει να μεταβω και εγω απο αιφον 5 σε νοτε 3 θελω αν μπορει καποιος να μου δωσει καποιον πληρη οδηγο για διαφορα applications ακομα και για ρομ για το νοτε 3?ειναι δυσκολο να διαβασω ολες αυτες τισ σελιδες οσο και να το θελω.

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

ωραια χαιρομαι που βρηκες λυση... τι μεγεθος εχει τωρα το αρχειο;;

 

 

Τιποτα, απλα εξαφανιστηκε (πιο σωστα δεν ξαναδημιουργηθηκε) μετα απο τη διαγραφη. Ο φακελος που εχει το ιδιο ακριβες ονομα με το αρχειο παραμενει αδειος.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα, απλα εξαφανιστηκε (πιο σωστα δεν ξαναδημιουργηθηκε) μετα απο τη διαγραφη. Ο φακελος που εχει το ιδιο ακριβες ονομα με το αρχειο παραμενει αδειος.

 

φανταζομαι ομως οτι οταν ανοιγεις gallery θελει χρονο για να φορτωσει τις μικρογραφιες των φωτογραφιων...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να δωσω το iphone 5 μου για χαρη ενος note3 γιατι με κουρασε πολυ η μικρη οθονη παρολο που κατα τα αλλα ημουν ικανοποιημενος.

 

Για το περασμα απο ios σε android (ειχα πριν s3) θελω να ρωτησω δυο πραγματα.

 

Πρωτον υπαρχει εφαρμογη που να κανει αξιοπιστα και σωστα synch τον Safari του Macbook μου με browser του Νote (νομιζω ο dolphin μου αρεσε περισσοτερο παντα); Κι οταν λεω synch οχι μια φορα να περασω τα bookmarks, να τα ανανεωνει και να βλεπει και τι tabs εχω ανοιχτα στον υπολογιστη, οπως συμβαινει με το iphone.

 

Δευτερον, υπαρχει καλη εφαρμογη με τα βασικα ελληνικα καναλια σε live streaming? (καποια εχουν app δικο τους νομιζω αλλα θελω κατι που να μη μαζευω 500 apps και να ψαχνω στα μενου τους το streaming)

 

Μην δωσεις το iphone για κανενα λογο για να πας στο note

Link to comment
Share on other sites

Μην δωσεις το iphone για κανενα λογο για να πας στο note

Και γιατι να μην το κανει?

 

Μια χαρα ειναι το note.

 

Εγω παλι θα προτηνα του φιλου να δουλεψει λιγο το note3 ειτε απο καποιο μαγαζι, ειτε απο καποιο φιλο του που μπορει να το εχει και μετα να αποφασησει τι να κανει.

 

Παντως η αποψη μου ειναι οτι τα καλα android phones ειναι πολυ ανωτερα απο οποιοδηποτε iphone και τις γελοιες προστασιες/κλειδωματα που εχει.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μην το κανει?

 

Μια χαρα ειναι το note.

 

Εγω παλι θα προτηνα του φιλου να δουλεψει λιγο το note3 ειτε απο καποιο μαγαζι, ειτε απο καποιο φιλο του που μπορει να το εχει και μετα να αποφασησει τι να κανει.

 

Παντως η αποψη μου ειναι οτι τα καλα android phones ειναι πολυ ανωτερα απο οποιοδηποτε iphone και τις γελοιες προστασιες/κλειδωματα που εχει.

εγώ προσωπικά θα διαφωνήσω. Είχα το iphone 4 και πήρα το S4 και μπορώ να πω ότι πλέον προσπαθώ να συμβιβαστώ με την αγορά μου. Δεν είναι ούτε fun ούτε υποστηρικτής κανενός από τα δύο λειτουργικά. Σε κάθε περίπτωση όμως μόλις βγει iPhone με 5αρα οθόνη θα το ξαναπάρω.

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μην το κανει?

 

Μια χαρα ειναι το note.

 

Εγω παλι θα προτηνα του φιλου να δουλεψει λιγο το note3 ειτε απο καποιο μαγαζι, ειτε απο καποιο φιλο του που μπορει να το εχει και μετα να αποφασησει τι να κανει.

 

Παντως η αποψη μου ειναι οτι τα καλα android phones ειναι πολυ ανωτερα απο οποιοδηποτε iphone και τις γελοιες προστασιες/κλειδωματα που εχει.

 

 

Βασικα αναφερεις αυτο με το κλειδωμα φιλς μου για ποιο λογο! Ειμαι της αποψης οτι απο iphone σε android δεν πας διοτι κανενα android δεν ειναι τοσο smooth και lagfree οπως τα iphone! Βεβαια ο φιλος αναφερει οτι θελει περισσοτετες ιντσες οποτε αναγκαστηκα πρεπει να αφησει το iphone

 

 

 

 

Και γιατι να μην το κανει?

 

Μια χαρα ειναι το note.

 

Εγω παλι θα προτηνα του φιλου να δουλεψει λιγο το note3 ειτε απο καποιο μαγαζι, ειτε απο καποιο φιλο του που μπορει να το εχει και μετα να αποφασησει τι να κανει.

 

Παντως η αποψη μου ειναι οτι τα καλα android phones ειναι πολυ ανωτερα απο οποιοδηποτε iphone και τις γελοιες προστασιες/κλειδωματα που εχει.

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά θα διαφωνήσω. Είχα το iphone 4 και πήρα το S4 και μπορώ να πω ότι πλέον προσπαθώ να συμβιβαστώ με την αγορά μου. Δεν είναι ούτε fun ούτε υποστηρικτής κανενός από τα δύο λειτουργικά. Σε κάθε περίπτωση όμως μόλις βγει iPhone με 5αρα οθόνη θα το ξαναπάρω.

Και λες οτι δεν εισαι fun...

 

Μα αυτο που λες απο μονο του δειχνει οτι εισαι fun της apple.

 

Για πες μου μερικους πραγματικους λογους που το ihone ειναι καλυτερο απο το samsung galaxy.

Οσο αφορα το ποιο κινητο ειναι ποιο δυνατο πιστευω δεν χρειαζεται καν να το συζητησουμε.

 

Βασικα αναφερεις αυτο με το κλειδωμα φιλς μου για ποιο λογο! Ειμαι της αποψης οτι απο iphone σε android δεν πας διοτι κανενα android δεν ειναι τοσο smooth και lagfree οπως τα iphone! Βεβαια ο φιλος αναφερει οτι θελει περισσοτετες ιντσες οποτε αναγκαστηκα πρεπει να αφησει το iphone

Ισως γιατι μαλλον δεν εχεις δει κινητα android με περασμενο το 4.3 και ανω που τα κανει τρομερα smooth σε σημειο που μερικες φορες ξεπερνανε και το iphone.

 

Καλο ειναι να μην το κανουμε vs το τοπικ ο καθε ενας αγοραζει αυτο που θελει με βαση τις εμπειριες του και τιποτα αλλο.

 

Τι ακριβως κανουν αυτου του ειδους τα προγραμματα?

Μηπως προσφερουν ρουτ δικαιωματα χωρις να κανεις ρουτ μια συσκευη?

Edited by Lordoftherings
Link to comment
Share on other sites

Και λες οτι δεν εισαι fun...

 

Μα αυτο που λες απο μονο του δειχνει οτι εισαι fun της apple.

 

Για πες μου μερικους πραγματικους λογους που το ihone ειναι καλυτερο απο το samsung galaxy.

Οσο αφορα το ποιο κινητο ειναι ποιο δυνατο πιστευω δεν χρειαζεται καν να το συζητησουμε.

 

 

Ισως γιατι μαλλον δεν εχεις δει κινητα android με περασμενο το 4.3 και ανω που τα κανει τρομερα smooth σε σημειο που μερικες φορες ξεπερνανε και το iphone.

 

Καλο ειναι να μην το κανουμε vs το τοπικ ο καθε ενας αγοραζει αυτο που θελει με βαση τις εμπειριες του και τιποτα αλλο.

 

Τι ακριβως κανουν αυτου του ειδους τα προγραμματα?

Μηπως προσφερουν ρουτ δικαιωματα χωρις να κανεις ρουτ μια συσκευη?

Αν ήμουν fun τότε δεν θα αγόραζα το s4. Τώρα όμως που το πήρα μπορώ να κρίνω και μπορώ να πω οτι μόνο η οθόνη του με βόλεψε. Πέραν τούτου εξέφρασα προσωπική άποψη είτε σου αρέσει ειτε δεν σου αρέσει. Δεν κατηγόρησα ποτέ το s4 και δεν είπα κάτι κακό για το τηλέφωνο αυτό του οποίου έτσι και αλλιώς είμαι κάτοχος.

Μάλλον εσύ είσαι fun του s4 από τα γραφομενά σου οπότε το θέμα για εμένα τελειώνει εδώ χωρίς επιπλέον αντιπαραθέσεις.

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Πριν καιρο δεν ειχε ανακοινωσει η google οτι στο play δεν θα επιτρεπονται πια εφαρμογες που σου βγαζουν μηνυματα διαφημισεων στην notification bar η κανω λαθος?

 

Η εφαρμογη της χρυσης ευκαιριας με εχει πρηξει..

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι ομως οτι οταν ανοιγεις gallery θελει χρονο για να φορτωσει τις μικρογραφιες των φωτογραφιων...

 

Μεχρι στιγμης δεν εχω καταλαβει τη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω το tablet F&U ETB7405 και απο οτι παρατήρησα δεν εχει την εφαρμογη google play store προσπάθησα να την εγκαταστήσω και με το που την ανιγω εκι που αρχιζει να δουλεύει ξαφνικα που λεει η εφαρμογη google play store σταματησε να λειτουργει . τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

αν εχω αγορασει μια εφαρμογη απο το play store

μπορω αν σβησω τα παντα απο το κινητο να την ξαναβαλω χωρις να την ξαναγορασω ?

μπορω να την βαλω και στο ταμπλετ μου αν εχω τον ιδιο λογαριασμο gmail ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα samsung galaxy ace s5830 το προγραμμα που ειχε για να διαχειρίζομαι τo μειλ μου το gmail δεν δουλευει καθολου μα καθολου καλα.

 

Πολλες φορες του επιλεγω να σβησει καποια μειλς και αυτο δεν τα σβηνει τα παει ειτε στα εισερχομενα, ειτε στα εξερχομενα αλλα ποτε δεν τα σβηνει και γενικοτερα το προγραμμα ειναι αισχος.

 

Εχετε να προτεινετε κανενα πολυ ποιο αξιοπιστο, δωρεαν και λειτουργικο προγραμμα για ενα gmail λογαριασμο?

 

Το aquamail ειναι μια χαρα για ενα λογαριασμο ή πρεπει να το αγορασω ακομα και για εναν και μονο λογαριασμο?

 

Για να σβήσουν τα emails με την εφαρμογή του gmail πρέπει να συγχρονίσεις το λογαριασμό μετά τη διαγραφή...

Link to comment
Share on other sites

αν εχω αγορασει μια εφαρμογη απο το play store

μπορω αν σβησω τα παντα απο το κινητο να την ξαναβαλω χωρις να την ξαναγορασω ?

μπορω να την βαλω και στο ταμπλετ μου αν εχω τον ιδιο λογαριασμο gmail ?

 

Όπου βάζεις το gmail με το οποίο την αγόρασες, μπορείς να την εγκαταστήσεις..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...