Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας !!!

 

Έχω μία κάρτα μνήμης 32Gb, η οποία έχει δύο διαφορετικά partitition, ένα των 28Gb για χρήση μου (FAT32) και άλλα 2Gb για εφαρμογές του Android (EXT2) .. Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, είτε σε Android, είτε σε υπολογιστή, για να μπορέσω να αντιγράψω τα περιεχόμενα του EXT2 σε άλλη κάρτα με EXT2, γιατί η συγκεκριμένη έχει αρχίσει και τα παίζει και θέλω να την αντικαταστήσω ...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

@Petros46 ευχαριστω!

Την εβαλα την εφαρμογη yahoo για λιγο αλλα προτιμω τη μαμισια

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Έχει ιδέα κανείς αν υπάρχει εφαρμογή να σου παρέχει την δυνατότητα να μπλοκάρεις τις επικοινωνίες της συσκευής σου και να σου αφήνει μόνο τα email? (να μην δέχεσαι κλήσεις ή μηνύματα, αλλά μόνο mails) (νομίζω υπάρχει τέτοια δυνατότητα στα blackberry)
Link to comment
Share on other sites

Γραφω εδω το εξης προβλημα γιατι πιστευω ειναι γενικο. Το αρχειο .thumbdata3 στο φακελο .thumbnails που αφορα τις μικρογραφιες φωτογραφιων εχει γινει τεραστιο σε χωρητικοτητα. Αυτη τη στιγμη πιανει το 1 απο τα 4 γιγα εσωτερικης μνημης και συνεχως αυξανεται. Τελικα βρεθηκε καμια λυση γιατι εχω διαβασει διαφορα στο φορουμ αλλα ξεκαθαρη λυση δεν βρηκα ακομη.

 

 

Καποιος καμια ιδεα? Δεν νομιζω να ειναι λυση η επαναφορα εργοστασιακης καταστασης αλλα πραγματικα δεν εχω κατι αλλο να κανω. Πως το αντιμετωπιζετε το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Καποιος καμια ιδεα? Δεν νομιζω να ειναι λυση η επαναφορα εργοστασιακης καταστασης αλλα πραγματικα δεν εχω κατι αλλο να κανω. Πως το αντιμετωπιζετε το θεμα?

 

ενδεχομενως αν το σβησεις αλλα ΜΗΝ το κανεις πρωτου σου απαντησει και καποιος αλλος

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δοκιμασει να το σβησω απο καιρο αλλα αυτο ξαναδημιουργειται. Και το χειροτερο ειναι οτι συνεχως μεγαλωνει καθε φορα που βγαζεις και προβαλλεις φωτογραφιες. Και επισης αν σβησεις τις φωτογραφιες δε μικραινει. Πολυ εκνευριστικο! Προσεξτε το, φανταζομαι οτι ολοι σας το εχετε το θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Καποιος καμια ιδεα? Δεν νομιζω να ειναι λυση η επαναφορα εργοστασιακης καταστασης αλλα πραγματικα δεν εχω κατι αλλο να κανω. Πως το αντιμετωπιζετε το θεμα?

 

Δες εδώ...

Delete files .Thumbdata3 - 19xxxx (710MB!)

 

και εδώ

[Q] What are these files .thumbdata3

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι για να κανεις αυτη τη λυση πρεπει να ειναι ρουτ το κινητο σωστα?

 

Αν δεν ειναι ρουτ ομως τι μπορεις να κανεις?

 

Ρωταω καθαρα πληροφοριακα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να είσαι root, αρχεία στην κάρτα μνήμης πειράζεις.

Δεν μπορώ όμως να το επιβεβαιώσω γιατί εγώ είμαι.

Link to comment
Share on other sites

@Petros46 ευχαριστω!

Την εβαλα την εφαρμογη yahoo για λιγο αλλα προτιμω τη μαμισια

 

Όταν συνδέεσαι δοκίμασε αντί για @yahoo.gr να βάλεις @yahoo.com στο email σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να έχεις πρόσβαση σε shared folders, τότε το ES File Explorer νομίζω είναι αρκετά καλό και απλό (για windows τουλάχιστον που το έχω δοκιμάσει).
Link to comment
Share on other sites

Το προσπαθησα αλλα μου ζητα username-password. Στο δικτυο μου ομως δεν εχω βαλει κωδικο δε μπορωνα καταλαβω τι θελει Edited by lefkal
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Το προσπαθησα αλλα μου ζητα username-password. Στο δικτυο μου ομως δεν εχω βαλει κωδικο δε μπορωνα καταλαβω τι θελει

 

Ψάξε για κάποιο guide στο google. Θέλει κάποιες ρυθμίσεις πρώτα..

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να δωσω το iphone 5 μου για χαρη ενος note3 γιατι με κουρασε πολυ η μικρη οθονη παρολο που κατα τα αλλα ημουν ικανοποιημενος.

 

Για το περασμα απο ios σε android (ειχα πριν s3) θελω να ρωτησω δυο πραγματα.

 

Πρωτον υπαρχει εφαρμογη που να κανει αξιοπιστα και σωστα synch τον Safari του Macbook μου με browser του Νote (νομιζω ο dolphin μου αρεσε περισσοτερο παντα); Κι οταν λεω synch οχι μια φορα να περασω τα bookmarks, να τα ανανεωνει και να βλεπει και τι tabs εχω ανοιχτα στον υπολογιστη, οπως συμβαινει με το iphone.

 

Δευτερον, υπαρχει καλη εφαρμογη με τα βασικα ελληνικα καναλια σε live streaming? (καποια εχουν app δικο τους νομιζω αλλα θελω κατι που να μη μαζευω 500 apps και να ψαχνω στα μενου τους το streaming)

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δοκιμασει να το σβησω απο καιρο αλλα αυτο ξαναδημιουργειται. Και το χειροτερο ειναι οτι συνεχως μεγαλωνει καθε φορα που βγαζεις και προβαλλεις φωτογραφιες. Και επισης αν σβησεις τις φωτογραφιες δε μικραινει. Πολυ εκνευριστικο! Προσεξτε το, φανταζομαι οτι ολοι σας το εχετε το θεμα.

 

σε μενα πιανουν 1.5 gb, να δω αν θα δω χαιρι... παντως μετα την διαγραφη δεν αυξηθηκε ο χωρος στον δισκο :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δευτερον, υπαρχει καλη εφαρμογη με τα βασικα ελληνικα καναλια σε live streaming? (καποια εχουν app δικο τους νομιζω αλλα θελω κατι που να μη μαζευω 500 apps και να ψαχνω στα μενου τους το streaming)

 

Δες το XBMC

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=378116

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογη youtube μπορω να συνδεθω με αλλο email απο αυτο που εχω δηλωσει το κινητο μου οταν το εστησα?

 

Δεν βλεπω πουθενα καμια τετοια δυνατοτητα στην εφαρμογη youtube.

Link to comment
Share on other sites

Εχει μερικες μερες που ενω παταω λινκ απο utube ή playstore μου βγαζει επιλογες για να το ανοιξω μονο με τους browsers...γιατι??? Εν το μεταξυ εχω φαει το μενου, αλλα δεν βρισκω που ειναι οι προεπιλογες για να το ρυθμισω..any help?
Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

στο κινητο κατεβασα μερικες εφαρμογες και καποια στιγμη αρχισε να μου βγαζει 2 σφαλματα ενα λεει "εισηχθει 10 φορες λαθος κωδικος πιν η πουκ και η σιμ θα κλειδωθει μονιμα" το αλλο λεει "εχετε 7 σφαλματα πατηστε οκ για επιδιορθωση" ιος ειναι αυτα? πως θα καταλαβω ποια εφαρμογη τα προκαλει αυτα?το αβτζι αντιβιρους δεν βγαζει τιποτα για ιους
Link to comment
Share on other sites

Εχει μερικες μερες που ενω παταω λινκ απο utube ή playstore μου βγαζει επιλογες για να το ανοιξω μονο με τους browsers...γιατι??? Εν το μεταξυ εχω φαει το μενου, αλλα δεν βρισκω που ειναι οι προεπιλογες για να το ρυθμισω..any help?

 

Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα στο youtube μόνο, από τη στιγμή που έβγαλα τον boat και έβαλα τον dolphin λόγω υποστήριξης flash player στην 4.4.2, θέματα προεπιλογών δεν βρήκα κι έργω πουθενά που να μπορούν να αλλάξουν εκτός του ότι έχω τον dolphin σαν προεπιλεγμένο περιηγητή. Τι στο καλό..;

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογη youtube μπορω να συνδεθω με αλλο email απο αυτο που εχω δηλωσει το κινητο μου οταν το εστησα?

 

Δεν βλεπω πουθενα καμια τετοια δυνατοτητα στην εφαρμογη youtube.

To youtube χρησιμοποιεί το google account. δεν είναι ξεχωριστά πλέον.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ενεργοποιήσεις το Airplane mode και να λαμβάνεις τα email σου μέσω WiFi.

Επίσης δεν ξέρω αν μπορείς να απενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις εφαρμογών τα SMS και τις κλήσεις.

Υπάρχουν και οι εφαρμογές του στυλ "Don't disturb" τις οποίες ρυθμίζεις όλο το 24ωρο να μη λαμβάνεις κλήσεις και SMS.

Link to comment
Share on other sites

Το προσπαθησα αλλα μου ζητα username-password. Στο δικτυο μου ομως δεν εχω βαλει κωδικο δε μπορωνα καταλαβω τι θελει

 

Εγώ βάζω το username/password που έχω για το pc στο οποίο θέλω να συνδεθώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα στο youtube μόνο, από τη στιγμή που έβγαλα τον boat και έβαλα τον dolphin λόγω υποστήριξης flash player στην 4.4.2, θέματα προεπιλογών δεν βρήκα κι έργω πουθενά που να μπορούν να αλλάξουν εκτός του ότι έχω τον dolphin σαν προεπιλεγμένο περιηγητή. Τι στο καλό..;

 

Το ίδιο κι εγώ εδώ. Έβαλα ως προεπιλογή τον dolphin λόγω flash και όταν πατάω σε κάποιο link που έχει εμφανιστεί ως αποτέλεσμα από search στο Google, μου το ανοίγει από τον browser και δεν με ρωτάει αν θέλω να το ανοίξω με την εφαρμογή του YouTube !!!

 

 

Edit: ψάχνοντας στο Google για το θέμα, υπήρξαν πολλοί χρήστες που το ζητούσαν οπότε το support του Dolphin απάντησε σε κάποια email, πως αυτό που μπορείς να κάνεις από την v9.2.0 και μετά, είναι να πατήσεις παρατεταμένα επάνω στο link του YouTube (στην address bar του Dolphin) και να επιλέξεις στο popup μενού 'Choose the way to open current page', οπότε μετά επιλέγεις τον YouTube client.

Δυστυχώς αυτό πρέπει να το κάνεις κάθε φορά, δεν το αποθηκεύει έτσι ώστε να το θυμάμαι για πάντα, αλλά από το τίποτα κάτι είναι και αυτό...

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...