Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει ψιλοσυζητηθει παλιοτερα αλλα παει καιρος νομιζω, εχει αλλαξει και το market-play, κι ισως εχει βρεθει πλεον και καποιος τροπος...

Μπορω να κατεβασω απο το play, το apk μιας εφαρμογης, απο υπολογιστη?

 

Ταλαιπωρουμαι αφανταστα με μεγαλες εφαρμοφες (πχ apk των 27mb!!!) με την περιορισμενη μνημη του κινητου μου, και πιστευω οτι αν περνουσα το apk στην sd και προσπαθουσα την εγκατασταση απο εκει( offline πια, οχι απο το play), εχω μια ελπιδα οτι θα τα πηγαινε καλυτερα η διαδικασια(τωρα κανει download καμια ωρα, και στο τελος τζιφος, δεν εγκαθισταται, παροτι εχω μνημη μεγαλυτερη απο την απαιτουμενη).

 

Από την στιγμή που θα σου βγάλει το εικονίδιο ότι έχεις ελάχιστο χώρο, δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση καμία εφαρμογή από το Play ... Μπορείς μόνο κάποιες πάρα πολύ μικρές από την SD, αλλά καμία τόσο μεγάλη όσο 27Mb ... Βέβαια δεν έχω ιδέα τι γίνεται αν είσαι root, αυτό μπορεί να παραβλέπει αυτή την εντολή ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Εχει ψιλοσυζητηθει παλιοτερα αλλα παει καιρος νομιζω, εχει αλλαξει και το market-play, κι ισως εχει βρεθει πλεον και καποιος τροπος...

Μπορω να κατεβασω απο το play, το apk μιας εφαρμογης, απο υπολογιστη?

 

Ταλαιπωρουμαι αφανταστα με μεγαλες εφαρμοφες (πχ apk των 27mb!!!) με την περιορισμενη μνημη του κινητου μου, και πιστευω οτι αν περνουσα το apk στην sd και προσπαθουσα την εγκατασταση απο εκει( offline πια, οχι απο το play), εχω μια ελπιδα οτι θα τα πηγαινε καλυτερα η διαδικασια(τωρα κανει download καμια ωρα, και στο τελος τζιφος, δεν εγκαθισταται, παροτι εχω μνημη μεγαλυτερη απο την απαιτουμενη).

απ το google play δεν πρόκειται να κατεβάσεις το apk. αυτό θα το βρεις μόνο σε sites τρίτων. αλλά και παλι αν έχεις έλλειψη χώρου δεν γίνεται κάτι, μονο αν ενεργοποισεις την εγκατάσταση εφαρμογών στην κάρτα μνήμης, ψάξε για apk2sd και link2sd
Link to comment
Share on other sites

Πώς καθαρίζουμε την μνημη cachse;;

Από 44 mb έχω μόνο 4 mb ελεύθερα.

Edited by lokigr

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Πώς καθαρίζουμε την μνημη cachse;;

Από 44 mb έχω μόνο 4 mb ελεύθερα.

 

φιλε δεν φαινεται τιποτα απο την φωτο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βάλω άλλη φωτογραφία ίσως τώρα να είναι πιο ευδιάκριτη :)

 

Πσ: όχι δεν είναι :banghead: Γμτ πως στέλνω φωτογραφίες με το κινητο?

Edited by lokigr

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Πώς καθαρίζουμε την μνημη cachse;;

Από 44 mb έχω μόνο 4 mb ελεύθερα.

 

Κατεβασε την εφαρμογη app cache cleaner απο το μαρκετ...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την εφαρμογη app cache cleaner απο το μαρκετ...

 

Εχω κάτι αντίστοιχο ευχαριστώ :)

Αλλά αυτή η cachse μνήμη δεν καθαρίζει από εκεί, από recovery αν κάνω cache wipe;

Τι μπορεί να σβήσει; :confused:

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάτι αντίστοιχο ευχαριστώ :)

Αλλά αυτή η cachse μνήμη δεν καθαρίζει από εκεί, από recovery αν κάνω cache wipe;

Τι μπορεί να σβήσει; :confused:

 

Κανε wipe cache και dalvik cache απο recovery τοτε...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Κανε wipe cache και dalvik cache απο recovery τοτε...

 

Οκ ευχαριστώ αυτό λέω να κάνω αλλα δεν ξέρω αν σβήσει κάτι που χρειάζεται, δεν γνωρίζω τι κρατάει σε αυτές της μνήμες του κινητό :confused:

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ αυτό λέω να κάνω αλλα δεν ξέρω αν σβήσει κάτι που χρειάζεται, δεν γνωρίζω τι κρατάει σε αυτές της μνήμες του κινητό :confused:

 

Μην ανυσηχεις, αυτα που θα σβησει σιγουρα δεν χρειαζονται ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις, αυτα που θα σβησει σιγουρα δεν χρειαζονται ;)

 

Οκ ευχαριστώ πολύ :thumbup:

Λοιπόν έκανα wipe cache και dalvik από την cwm και..... Έχασα 40 mb από την εσωτερικη μνημη;; :banghead: πριν είχα 102 mb μετά το wipe και το reboot έχω 60 mb :eek: πάλι καλά που έβγαλε την v3.0 Από την ρομ που έχω γιατί δεν έχω ιδέα πώς να το φτιάξω αλλά και γιατί έγινε αυτό :confused:

Edited by lokigr

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες αλλαξα rom Και ενω με την προηγουμενη ειχα 900MB free απο 1,1 GB τωρα εχω μολις 350!! τι μπορει να εγινε?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολύ :thumbup:

Λοιπόν έκανα wipe cache και dalvik από την cwm και..... Έχασα 40 mb από την εσωτερικη μνημη;; :banghead: πριν είχα 102 mb μετά το wipe και το reboot έχω 60 mb :eek: πάλι καλά που έβγαλε την v3.0 Από την ρομ που έχω γιατί δεν έχω ιδέα πώς να το φτιάξω αλλά και γιατί έγινε αυτό :confused:

 

Οχι φιλε δεν εχασες απο την εσωτερικη μνηνη, απλα σβηστηκε η κρυφη μνημη ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες αλλαξα rom Και ενω με την προηγουμενη ειχα 900MB free απο 1,1 GB τωρα εχω μολις 350!! τι μπορει να εγινε?

ποια συσκευή έχεις;

ποια ρομ φορούσες;

ποια ρομ πέρασες και έχασες χώρο;

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε δεν εχασες απο την εσωτερικη μνηνη, απλα σβηστηκε η κρυφη μνημη ;)

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι βάζει το κινητό σε αυτή την μνημη :confused:τέλος πάντων πέρασα την καινούργια έκδοση της ROM που είχα και είμαι μια χαρά πραγματικά μου κάνει εντύπωση πως με κάνει να αισθάνομαι όταν φτιάχνω κάτι και δουλεύει ρολόι στον κινητό μου :) μεγάλη αρρώστια το Android :p:):):)

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι βάζει το κινητό σε αυτή την μνημη :confused:τέλος πάντων πέρασα την καινούργια έκδοση της ROM που είχα και είμαι μια χαρά πραγματικά μου κάνει εντύπωση πως με κάνει να αισθάνομαι όταν φτιάχνω κάτι και δουλεύει ρολόι στον κινητό μου :) μεγάλη αρρώστια το Android :p:):):)

 

Σου παραθετω χαρακτηριστικα απο τον "Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android [uPDATED 17/07/2012]" του zxr:

 

Cache: Στοιχείο στο οποίο γίνεται αποθήκευση δεδομένων για μελλοντική χρήση ώστε μελλοντικές απαιτήσεις των προγραμμάτων να εξυπηρετούνται άμεσα. Τα δεδομένα αυτά μπορεί να είναι τιμές που έχουν προκύψει από πρότερους υπολογισμούς ή αντίγραφα τιμών που αποθηκεύονται αλλού. Η cache είναι ταχύτατη σε σύγκριση με μια π.χ. κάρτα μνήμης οπότε οποιοδήποτε αίτημα (cache hit) εξυπηρετείται άμεσα. Διαφορετικά (cache miss) τα απαιτούμενα δεδομένα θα πρέπει να επανυπολογιστούν ή να ζητηθούν από την αρχική τους πηγή κάτι που σημαίνει καθυστέρηση.

Όσο περισσότερα αιτήματα μπορεί να εξυπηρετήσει η cache τόσο πιο γρήγορο είναι το σύστημα

 

Dalvik Cache: Εγγράψιμη μνήμη η οποία περιέχει τον κώδικα όλων των εφαρμογών σε μορφή bytecode. Έχοντας την πληροφορία αυτή στην cache οι εφαρμογές φορτώνουν πιο γρήγορα και αποδίδουν καλύτερα.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ :thumbup:

Αν και έπρεπε να το είχα σκεφτει εγώ (αν και ήταν ένα από τα πρώτα τοπικ που είχαμε διαβάσει :o) Αντί να βαλω εσένα σε κόπο :)

Ευχαριστώ και πάλι :)

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Θέλω να σας ρωτήσω μερικά πραγματάκια. Παρακαλώ να είσαστε επιεικής σε ότι βλακεία διαβάσετε. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

 

1. Τα Live Wallpaper ρουφάνε την μπαταρία?

2. Υπάρχει λόγος να βάλω Antivirus?

3. Τι είναι το Root? Πόσο εύκολο είναι να γίνει? Υπάρχει θέμα εγγύησης συσκευής?

4. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να καθαρίζει τα σκουπίδια που μένουν μετά από κάθε απεγκατάσταση?

5. Όλα τα MP3 που βάζω με Ελληνικά ονόματα τα βγάζει (κινέζικα). Θέλει κάτι συγκεκριμένο στα Tag?

Never Settle 3...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου απαντησω αλλα για οσα ειμαι σιγουρος θα σου απαντήσω. Λοιπον,

1. ναι, προφανως και τρωειπαραπανω απ τη στατική εικονα

2. antivirus οχι μη δεν χρειαζεται!! Ισως αν θες να βαλεις ενα firewall για να μην εχεις χρεώσεις απ το gprs (εγω προσωπικα, πηγα στις ρυθμισεις και τν απενεργνποιησα εντελως και μπαινω μονο με wifi)

4. δεν μενουν σκουπιδια (βασικα μενει ενας αδειος φακελος ο οποιος δεν κανει και τοσο μεγαλο κακο)

I can only write about personal stuff, about my point of view.
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα να στειλω mms στο κινητο μου, με android 4 - ics.

Το θεμα το ανοιγω εδω, γιατι φαινεται οτι το προβλημα ειναι με το android, οπως ολα τα σημαδια δειχνουν.

Γιατι με την ιδια sim, σε νοκια τηλεφωνο πενταετιας, εστειλα mms.

 

Απο παροχο εχω cosmote, και εχω επανειλειμενα επικοινωνησε με την cosmote και εχω μιλησει με εκπροσωπους στο help desk.

Εχουμε περασει τις απαιτουμενες ρυθμισεις με το σωστο apn, αλλα τιποτε στο τελος.

 

Εχω δοκιμασει με handcent εφαρμογη, αλλα και μια αλλη ονοματι messaging που ειχε μεσα το κινητο.

Και στις δυο εφαρμογες, η αποστολη δειχνει να γινεται εσαει, με το κυκλακι της αναμονης του android, να γυρνα για παντα.

 

Ενας απο τους τεχνικους της cosmote που μιλησα, που ειχε και ο ιδιος android και φαινονταν οτι ειχε ασχοληθει με το θεμα, μου μιλησει για 'ιδιαιτεροτητες΄ του android στο θεμα των mms.

Στον τροπο δηλαδη που χειριζεται τα mms το android, και τις διαφορες 'απαιτησεις' του.

 

Παράδειγμα: τα παλια κινητα, εστελναν mms και με 2g εστω και πιο αργα αν δεν υπηρχε καλυψη 3g, ενω το android απαιτει αναγκαστικά 3g.

---> Ωστοσο, εδω που δοκιμαζω, εχω 3g σημα, και μαλιστα το εχω τσεκαρει με δυο διαφορετικες συσκευες.

 

Επισης, μου ειπε οτι το android απαιτει 'με το ζορι' 'data enabled'.

Αυτο βεβαια, το θεωρω παραλογο. Γιατι να πρεπει καποιος να εχει πακετο internet για να στειλει ενα mms, απο android κινητο?

Το 2004 στελναμε mms ετσι απλα, διχως κανενα internet στο κινητο, και εν ετει 2012 απαιτει το android να εχει internet για να στειλεις mms?

---> Ωστοσο, και με data enabled, παλι δεν καταφερα να στειλω mms, κι ας εχω και πακετο internet ενεργο.

 

Οπως και να χει, εχω δοκιμασει τα παντα, mms απο το android κινητο μου δεν μπορω να στειλω.

Να πω βεβαια, οτι καποια στιγμη στο παρελθον, ειχα παρομοια προβληματα, αλλα θυμαμαι οτι ειχα καταφερει να λαβω mms. Αλλα οχι να στειλω, γιατι τοτε δεν μου χρειαστηκε. Μαλλον απο τοτε, κατι 'εχασε' το κινητο μου απο ρυθμισεις, ή κατι αλλο συνεβη, και τωρα mms τελος για μενα.

 

Υπαρχει καποια εφαρμογη να βοηθα στην αποστολη mms, ειδικα για mms?

Υπαρχει κατι που μπορω να δω απο ρυθμισεις, και να το αλλαξω? Εχω ολες τις επισημες ρυθμισεις περασμενες, δυο φορες τσεκαρισμενες με εκπροσωπους της cosmote.

Επισης αν καποιος ξερει αν μπορω ευκολα να στειλω mms απο προγραμμα email, θα με βοηθουσε. Δεν μπορει να απαιτουμε απο ολους να εχουν internet στο κινητο τους.

Και να σας πω κατι? Υπαρχουν φορες που η αμεση αποστολη μιας εικονας, σε ασχετο κινητο(nokia, μη android κλπ) και διχως απαιτησεις για internet, ειναι ιδιαιτερα βολικη.

 

Θελω να μου πειτε τη δικη σας εμπειρια απο mms στο android, αν μπορειτε να σκεφτειτε οσα εγραψα παραπανω, και να μου πειτε οτι εχετε να προτεινετε ωστε να καταφερνω να στελνω και να δεχομαι mms.

Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες αποριες σχετικά με τη χρήση της μπαταριας του κινητου μου.

Κατ αρχην αγορασα πριν λιγες ημερες συσκευη που "τρεχει" Gingerbread (Samsung Galaxy Ace 2). Το προηγουμενο μου κινητο ετρεχε froyo (Samsung Galaxy Ace 2.

 

Παρατηρησα οτι στο προηγούμενο κινητο ο μετρητης της μπαταριας (που δειχνει κατι ποσοστα) συμπεριφεροταν με εναν (ας το πουμε) μη γραμμικό τρόπο: η απόσταση από το 90% μέχρι το 70% ήταν κατα πολύ μεγαλύτερη από την 40%->20% ας πουμε. Πρακτικά το τηλέφωνο μετα το 30%, σε ελάχιστο χρόνο "κατέρρεε". Στο κινητο που έχω τώρα ο μετρητης συμπεριφερεται μαλλον γραμμικά (όπως συμβαίνει και στο iPad που τυχαλινει να εχω). Το εχετε παρατηρησει και εσεις; Εχουν αλλαξει κατι εκεί;

 

Δευτερον, σχετικα με το που "τρωγεται" η μπαταρια (χρηση μπαταριας): στο προηγούμενο κινητο από 45% είχαν το "τηλεφωνο σε αδρανεια" (=>η CPU υποθετω) και το "τηλεφωνο σε κατασταση αναμονης" (ο πομπος και δεκτης GSM υποθετω, που τον μεταφραζουν σαν "ραδιοφωνο") και κάτι λίγα ειχε η οθονη και οι φωνητικες κλησεις. Το νεο μου κινητό έχει μεγάλο ποσοστο οθόνη (από 25% μέχρι 40%) και μετα έχει κάτι ακαταλαβιστικα κατι "Συστημα Android" καπου 15-25% και ένα άλλο "Λειτουργικο συστημα Android" 5-10%

 

Να ρωτησω:

-οι τιμες αυτές είναι "φυσιολογικές";

-αυτο το "συστημα android" και "λειτουργικο συστημα android" τι ρολο παιζουν;

-Μπορουμε να σταματησουμε "ακινδυνες" εφαρμογες (πχ Social Hub) και να γλιτωσουμε καταναλωση; Και ποιες ειναι αυτες οι "ακινδυνες" εφαρμογες, που διχως αυτες να λειτουργει το τηλεφωνο;

 

Αυτα για αρχη και ευχαριστω για την βοηθεια εκ των προτερων

Edited by Nikos1972
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

ποια συσκευή έχεις;

ποια ρομ φορούσες;

ποια ρομ πέρασες και έχασες χώρο;

εχω sensation και ειχα elegancia και μετα εβαλα coredroid και εγινε αυτο.

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

γενικα καλο ειναι να ξερουμε και τι συσκευη εχεις.οσον αφορα τα mms,το αντροιντ δεν χρησιμοποιει το ιντερνετ μεσω 3g αλλα αλλη ρυθμιση που σε εμενα στη wind λεγεται wind mms.δηλαδη το κινητο πρεπει να εχει 2 σετ ρυθμισεων,ενα το wind internet ας πουμε για να εχεις ιντερνετ και ενα το wind mms για αν στελνει τα mms.αν εσενα η κοσμοτε σου εχει στειλει μονο ρυθμισεις για ιντερνετ λογικα δεν θα εχειs mms.αυτο το βλεπεις ρυθμισεις-ασυρματο και δικτυα-δικτυα κινητης τηλεφωνιας-ονοματα σημειου προσβασης.και γενικα δεν χρειαζεται πακετο δεδομενων για να εχεις mms,εχει αλλη χρεωση.

δες αν υπαρχει αυτη ρυθμιση στο κινητο σου:

 

 

-Cosmote

MMSC: http://195.167.65.220:8002

 

Proxy: 10.10.10.20:8080

 

APN: mms

 

Username: {κενό}

 

Password: {κενό}

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Υπάρχει δυνατότητα σε ένα Alcatel 928D (Android 2.3.5.) να μεταφέρω το αρχείο επαφών που είναι 76 MB από την μνήμη του τηλεφώνου στην SD γιατί η μνήμη του τηλεφώνου είναι μικρή και άρα πολύτιμη?

Κάθε βοήθεια δεκτή

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...