Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για σας :)

 

Μετά από χρόνια χρήστης Nokia/Symbian (3310 3650 3250 και τωρινό E75) σκέφτομαι να κάνω το μεγάλο βήμα προς τον κόσμο του Android, η σκέψη είναι άραγε σωστή????

ποια θα είναι τα καλά και λάθος (κάποια τα έχω αντιληφθεί).

Όπια βοήθεια, πρόταση η συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να καταχωρήσεις την κάρτα σου στο Google checkout. Αν δεν έχεις πηγαινε στην Κύπρου και πάρε μια prepaid.

 

Αν δεν δώσουμε pin στο boot πώς το βάζουμε μετά?

 

Sent from my htc HD2

δοκιμασε airplane mode on και off.

Link to comment
Share on other sites

Για σας :)

 

Μετά από χρόνια χρήστης Nokia/Symbian (3310 3650 3250 και τωρινό E75) σκέφτομαι να κάνω το μεγάλο βήμα προς τον κόσμο του Android, η σκέψη είναι άραγε σωστή????

ποια θα είναι τα καλά και λάθος (κάποια τα έχω αντιληφθεί).

Όπια βοήθεια, πρόταση η συμβουλή ευπρόσδεκτη.

 

Μην το σκευτεσαι,το android ειναι πολυ καλυτερο και πληρεστερο απο το symbian.Παρε android χωρις 2η σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει πρόβλημα αν σβήσω κάποιο από τα ( οδηγός ρυθμίσεων,λήψεις και google talk;
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..έβαλα και εγω το πρόγραμμα και κατεβασα καποια παιχνίδια....τωρα δεν μπορώ να παίξω κανένα παιχνίδι? ξέρει κανείς τι έγινε? σε γαλαξία 2 το πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..έβαλα και εγω το πρόγραμμα και κατεβασα καποια παιχνίδια....τωρα δεν μπορώ να παίξω κανένα παιχνίδι? ξέρει κανείς τι έγινε? σε γαλαξία 2 το πρόβλημα

 

δεν αρκει να εχεις μονο το προγραμμα...χρειαζεσαι plugins και για καποια παιχνιδια shaders...

κανε αναζητηση στο google για chainfire plugins και θα τα βρεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σε ευχαριστώ για τη γρηγορη απάντηση..το πρόγραμμα το αγόρασα βασικά και τα plug in τα κατέβασα και τα έκανα install..το θέμα δεν είναι ότι δεν παίζει αυτά τα παιχνίδια..δεν παίζει κανένα παιχνίδι πια(ακόμα και από αυτά που είχα πριν το root) και δεν κατάλαβα γιατί..
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σε ευχαριστώ για τη γρηγορη απάντηση..το πρόγραμμα το αγόρασα βασικά και τα plug in τα κατέβασα και τα έκανα install..το θέμα δεν είναι ότι δεν παίζει αυτά τα παιχνίδια..δεν παίζει κανένα παιχνίδι πια(ακόμα και από αυτά που είχα πριν το root) και δεν κατάλαβα γιατί..

 

μπορεις να μου αναφερεις μερικα απο αυτα?

μεσα απο την εφαρμογη επελεξες το καταλληλο plugin?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως πατάς παρατεταμένα σε κάποιο φάκελο και μπορείς να τον "σύρεις" όπου θες. Εξαρτάται βέβαια κι απ'τον launcher, όπως σωστά ρώτησε ο φίλος mol ;)

[/url] ;)

 

Δεν ηξερα καν την εννοια του launcher. Χρησιμοποιω αυτον που ειχε το android, τον 'ενσωματωμενο' υποθετω, πως αλλιως να το πω, ή πως αλλιως να το δω???

Δεν με αφηνει ομως να βαλω το εικονιδιο εκει που θελω εγω πανω στην οθονη. Πως μπορω να εχω εγω αυτον τον ελεγχο?

 

Περι official αναβαθμισεων...

- ειναι ευκολες σαν διαδικασια να της κανει καποιος μονος του, και να μην αναγκαστει να παει σε καποιο καταστημα; μπορει καποιος να τις κατεβασει απο την επισημη ιστοσελιδα και να την περασει στο κινητο του;

- εχουν καποιες ιδιαιτερες απαιτησεις ως διαδικασια; (πχ να ειναι root το κινητο ή κατι αλλο τεχνικο)

- υπαρχει καποια επιπτωση στις ρυθμισεις χρηστη του τηλεφωνου ή στις εγκατεστημενες εφαρμογες;

- συνηθως πως γινεται χονδρικα μιλωντας, η διαδικασια αναβαθμισης; συνδεση με usb καλωδιο με υπολογιστη και τρεξιμο καποιου προγραμματος;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

ειχα αυτες τις μερες στα χερια μου το samsung galaxy 1 του αδερφου μου!

η εφαρμογη facebook δούλευε άψογα!

με τα notifications και ολα τα σχετικα!

επισης κανενα προβλημα με το chat στην σελιδα του facebook!!!

στον δικο μου γαλαξια δεν δουλεύει τιποτα σωστα! και το βασικοτερο δεν εχω notifications ασχετα αν τις εχω ενεργοποιημένες!!!!(οσο για το chat στην σελιδα οπως ειπα και πιο πανω το χαος!!!!)

πραγματικα δεν βγαζεις ακρη πλεον και σηκωνεις τα χερια ψηλα!:rolleyes:

το δε αλλο friendcaster ενω ειναι σε γενικες γραμμες καλυτερο δεν μου εμφανιζει posts απο πολλους φιλους μου! επισης οταν μπαινω στο προφιλ τους οτι ποσταρουν αυτοι δεν μπορω να το δω..μονο αν κανουν posts αλλοι..

οτι να ναι δηλαδη!

νο1 λειτουργικο σε πωλησεις και ακομη facebook της προκοπης δεν υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

Περι official αναβαθμισεων...

- ειναι ευκολες σαν διαδικασια να της κανει καποιος μονος του, και να μην αναγκαστει να παει σε καποιο καταστημα; μπορει καποιος να τις κατεβασει απο την επισημη ιστοσελιδα και να την περασει στο κινητο του;

- εχουν καποιες ιδιαιτερες απαιτησεις ως διαδικασια; (πχ να ειναι root το κινητο ή κατι αλλο τεχνικο)

- υπαρχει καποια επιπτωση στις ρυθμισεις χρηστη του τηλεφωνου ή στις εγκατεστημενες εφαρμογες;

- συνηθως πως γινεται χονδρικα μιλωντας, η διαδικασια αναβαθμισης; συνδεση με usb καλωδιο με υπολογιστη και τρεξιμο καποιου προγραμματος;

 

-Ναι

-Οχι

-Συνηθως οχι (εξαρταται απο τη συσκευη. Νομιζω)

-Καπως ετσι. Αλλα καλυτερα να δεις και στι θεμα της συσκευης σου.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

- συνηθως πως γινεται χονδρικα μιλωντας, η διαδικασια αναβαθμισης; συνδεση με usb καλωδιο με υπολογιστη και τρεξιμο καποιου προγραμματος;

 

ή πολύ απλά με πακέτο δεδομένων/wifi(προτείνεται)! όπως eιπε και ένας συμφορουμίτης: "εκανε αναβάθμιση η συσκευή στη νέα εκδοση καθως έπινα τον καφέ μου στην καφετέρια" (ή καπως έτσι :p)

αρκεί η συσκευή να υποστηρίζει ΟΤΑ(over the air) αναβάθμιση!

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο IDEOS X5 δουλευαν ολα τζιτζικι στην εφαρμογη του facebook. Η εφαρμογη του Facebook messenger ειναι αυτη που μου δημιουργησε το προβλημα να με εμφανιζει μονιμως online στο chat με εικονιδιο κινητου οπως ειπα σε πιο πανω Posts.
Link to comment
Share on other sites

ή πολύ απλά με πακέτο δεδομένων/wifi(προτείνεται)! όπως eιπε και ένας συμφορουμίτης: "εκανε αναβάθμιση η συσκευή στη νέα εκδοση καθως έπινα τον καφέ μου στην καφετέρια" (ή καπως έτσι :p)

αρκεί η συσκευή να υποστηρίζει ΟΤΑ(over the air) αναβάθμιση!

 

Αυτη, η ακομη πιο 'αυτοματοποιημενη' αναβαθμιση, πως υποτιθεται οτι γινεται;

Εννοω, υπαρχει καποιο app εντος του android, που 'βλεπει' οτι υπαρχει αναβαθμιση για το κινητο σου και σε προτρεπει να την κατεβασεις και να την περασεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτη, η ακομη πιο 'αυτοματοποιημενη' αναβαθμιση, πως υποτιθεται οτι γινεται;

Εννοω, υπαρχει καποιο app εντος του android, που 'βλεπει' οτι υπαρχει αναβαθμιση για το κινητο σου και σε προτρεπει να την κατεβασεις και να την περασεις;

κανονικα υπαρχει επιλογη στις ρυθμισεις στο "περι" τηλεφωνου, καποιος κατασκευαστης μπορει να το εχει βγαλει εξω σαν εφαρμογη ομως, ισως η HTC το κανει αλλα δε θυμαμαι καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και από εμένα!

 

Ημουν (και είμαι ακόμα...) πολύ καιρό με την Apple και τώρα σχεδιάζω αλλαγή σε android και Razr αλλά δεν γνωρίζω πως θα μπορούσα να μεταφέρω τις επαφές μου... σπίτι έχω iMac αλλά στην δουλειά έχω PC και έχω τις επαφές μου σε excell.. έχετε καμιά ιδέα ή πρόταση? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και από εμένα!

 

Ημουν (και είμαι ακόμα...) πολύ καιρό με την Apple και τώρα σχεδιάζω αλλαγή σε android και Razr αλλά δεν γνωρίζω πως θα μπορούσα να μεταφέρω τις επαφές μου... σπίτι έχω iMac αλλά στην δουλειά έχω PC και έχω τις επαφές μου σε excell.. έχετε καμιά ιδέα ή πρόταση? Ευχαριστώ!

 

Ένας απλός, εύκολος και πολύ χρήσιμος τρόπος είναι να μεταφέρεις τις επαφές σου σε gmail λογαριασμό και έτσι να μπορείς να τις συγχρονίζεις σε οποιαδήποτε συσκευή android επιθυμείς, ανά πάσα στιγμή...:)

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

κανονικα υπαρχει επιλογη στις ρυθμισεις στο "περι" τηλεφωνου, καποιος κατασκευαστης μπορει να το εχει βγαλει εξω σαν εφαρμογη ομως, ισως η HTC το κανει αλλα δε θυμαμαι καθολου.

 

Τελικα κοιταξα οπως ειπες στο 'about phone', αλλα περιμενει να βρει αρχειο αναβαθμισης μεσα στην sd card. Οποτε δεν ειναι και τοσο αυτοματοποιημενο(zte phone).

Link to comment
Share on other sites

Ένας απλός, εύκολος και πολύ χρήσιμος τρόπος είναι να μεταφέρεις τις επαφές σου σε gmail λογαριασμό και έτσι να μπορείς να τις συγχρονίζεις σε οποιαδήποτε συσκευή android επιθυμείς, ανά πάσα στιγμή...:)

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Μιας και το εθιξες, μηπως γνωριζεις εσυ ή κανενας αλλος, απο που μπορω να παω να διαγραψω τυχον συγχρονισμενες επαφες του τηλεφωνου μου στο google account?

Kοιταζω μεσα στο https://accounts.google.com/ManageAccount αλλα δεν μπορω να καταλαβω, αν συγχρονιστηκαν οι επαφες, που μπορει να βρισκονται.

 

Το more icons widget το εχει δοκιμασει κανεις;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και από εμένα!

 

Ημουν (και είμαι ακόμα...) πολύ καιρό με την Apple και τώρα σχεδιάζω αλλαγή σε android και Razr αλλά δεν γνωρίζω πως θα μπορούσα να μεταφέρω τις επαφές μου... σπίτι έχω iMac αλλά στην δουλειά έχω PC και έχω τις επαφές μου σε excell.. έχετε καμιά ιδέα ή πρόταση? Ευχαριστώ!

 

Μπορεις να χρησιμοποιησεις outlook?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να φορτωσεις κατευθειαν επαφες στο gmail χρησιμοποιωντας αρχεια .CSV

σε καθε περιπτωση για να εχει διασφαλισμενες τις επαφες σου πρεπει να τις ανεβασεις με καποιο τροπο στο gmail σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις έχω σαν κάρτες επαφών στον υπολογιστή και τις περνάω στο εκάστοτε κινητό μου με κάποια εφαρμογή. Στο gmail δεν έχω ανεβάσει καμμία αλλά η σουλειά μου γίνεται! :rolleyes:

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...