Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να μετακινείσαι στις ανοιχτές εφαρμογές,κρατάς πατημένο το πλήκτρο home.Κάποιες εφαρμογές υποστηρίζουν λειτουργία στο background και κάποιες όχι.π.χ. μπορείς να ακούς μουσική και να κάνεις κάτι άλλο αλλά δε μπορείς να ακούς τον ήχο από ένα video που παίζεις από το youtube(τουλάχιστον με την ενσωματωμένη εφαρμογή της google)
Link to comment
Share on other sites

πόσο % ενέργειας/μπαταρίας καταναλώνει η οθόνη σας;

 

ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλέφωνο-μπαταρία-χρήση μπαταρίας

 

για πείτε λιγο. επίσης αναφέρετε και τη συσκευή σας

Link to comment
Share on other sites

πόσο % ενέργειας/μπαταρίας καταναλώνει η οθόνη σας;

 

ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλέφωνο-μπαταρία-χρήση μπαταρίας

 

για πείτε λιγο. επίσης αναφέρετε και τη συσκευή σας

 

Εμενα λεει 30% Sony Ericsson Arc

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω το nexus s και ξεκλειδωσα τον bootloader με αποτελεσμα να τα ξαναστηνω ολα απ την αρχη. Καποιες φωτογραφιες που εχω σε ποιον φακελο να τις βαλω? Γιατι πριν τις ειχα οπου να ναι και δεν μπορουσα να τις βρω!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω το nexus s και ξεκλειδωσα τον bootloader με αποτελεσμα να τα ξαναστηνω ολα απ την αρχη. Καποιες φωτογραφιες που εχω σε ποιον φακελο να τις βαλω? Γιατι πριν τις ειχα οπου να ναι και δεν μπορουσα να τις βρω!!

σε οποιο φακελο θελεις ,,,,θα τις βρει ολες!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ενώ έβαλα στον φάκελο sdcard /media /ringtones ένα mp3 στην επιλογή ήχου από το κενού δεν μου το εμφανίζει , ενώ αλλά που είχα από παλιότερα τα βλέπω κανονικά. Εχω 2,3,5 gingerbread (cyanogenmod 7)

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Mε κάποιον file explorer το βλέπεις στο φάκελο; Αλλιώς ίσως χρειάζεται να "τρέξεις" το media scanner. Δεν ξέρω αν γίνεται κάπως by default αλλά επειδή το πρόβλημα έχει τύχει και σ'εμένα και μιας και χρησιμοποιώ το widgetsoid, τρέχω τον media scanner και ενημερώνονται όλα ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

2. αυτο είναι το racing game ή κάποιο άλλο;

Ναι racing ειναι, και πολυ καλο μαλιστα. Βεβαια εντελως δωρεαν δεν ειναι, αφου αμα ξεμεινεις απο experience points πρεπει να αγορασεις experience με αληθινα ευρω (ή να κατεβασεις αηδιες apps). Δεν μπορεις να ξαναπαιξεις παλιους αγωνες για να κερδισεις κι αλλο experience. Ετσι, μπορει να εγκλωβιστεις σε μια κατασταση οπου δεν εχεις αρκετο experience για να τρεξεις στον επομενο αγωνα, αλλα προκειμενου να κερδισεις experience πρεπει να τρεξεις στον επομενο αγωνα! Βεβαια αυτο δεν μειωνει την αξια του ως παιχνιδι, αλλα γυρω στο επιπεδο 6 να εισαι προετοιμασμενος να δωσεις 2 ευρω για experience pack, γιατι και σε ολα πρωτος να εχεις βγει, το παιχνιδι ειναι σχεδιασμενο να μην σε φτανει το experience.

 

Need for speed hot pursuit

Αυτο που το βρηκες; Εγω μονο το need for speed shift και need for speed world βρισκω

Edited by kurkosdr
Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Mε κάποιον file explorer το βλέπεις στο φάκελο; Αλλιώς ίσως χρειάζεται να "τρέξεις" το media scanner. Δεν ξέρω αν γίνεται κάπως by default αλλά επειδή το πρόβλημα έχει τύχει και σ'εμένα και μιας και χρησιμοποιώ το widgetsoid, τρέχω τον media scanner και ενημερώνονται όλα ;)

ναι αυτο ειναι ..εχει συμβει και σε μενα με καινουριους ηχους που εβαλα και δεν...φαινοντουσαν

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι σχετικα με το αντροιντ.απ οτι βλεπω εχει διαφορες αναβαθμισεις.αυτες οι αναβαθμισεις υποστιριζονται απ ολα τα αντροιντ κινητα?τι διαρκεια εχει ενα αντροιντ κινητο περιπου απο αποψη αναβαθμισης λογισμικου.

την τεταρτη θα εχω τον γαλαξια το2 στα χερια μου και θα ειναι η πρωτη μου επαφη με αντροιντ

οχι λογισμικο λειτουργικο σορρυ

Edited by matsas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου!

Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ για πόσον καιρό θα παίρνει αναβαθμίσεις το κινητό σου. Εξαρτάται από τον κατασκευαστή συνήθως. Από θέμα απαιτήσεων ακόμα και παλιότερα κινητά "σηκώνουν" την τελευταία έκδοση αλλά οι κατασκευαστές και για λόγους marketing δε δίνουν αναβαθμίσεις μιας και διαφορετικά δε θα μπορούν να δημιουργήσουν χώρο για τις νέες συσκευές τους στην αγορά! Η samsung αν και δεν ήταν και τόσο συνεπής αρχικά, πλέον δείχνει ίσως το δρόμο σε άλλους κατασκευαστές για την ταχύτητα αναβαθμίσεων ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έχω το xperiax10 mini και χρησιμοποιώ εδώ και καιρό το epinephrine για messenger. το θεωρώ ένα απο τα καλύτερα. απο χτες όμως όταν πάω να μπω, μου βγάζει: failed to synchronize your contacts list". μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος; ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
να ρωτησω κατι σχετικα με το αντροιντ.απ οτι βλεπω εχει διαφορες αναβαθμισεις.αυτες οι αναβαθμισεις υποστιριζονται απ ολα τα αντροιντ κινητα?τι διαρκεια εχει ενα αντροιντ κινητο περιπου απο αποψη αναβαθμισης λογισμικου.

την τεταρτη θα εχω τον γαλαξια το2 στα χερια μου και θα ειναι η πρωτη μου επαφη με αντροιντ

οχι λογισμικο λειτουργικο σορρυ

 

Ειδικά το Galaxy S2 έχει δρόμο μπροστά του όσον αφορά τις αναβαθμίσεις. Συνεπώς δεν υπάρχει κάτι να σε απασχολεί στην παρούσα φάση για αυτό το θέμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια το ψάχνω το ψάχνω ενα προγραμμα facebook της προκοπης δεν μπορω να βρω για το android!

η original εφαρμογη καλη μεν εχει τρομερες ελλείψεις και πολυ βασικες(πχ δεν μπορεις να δεις μαζεμένα like και αλλα τετοια η αν ανεβασεις ενα βιντεο απο το youtube απο το κινητο μετα δεν το βλεπεις στο προφιλ σου και αλλα τετοια χαζα)..

το friendcaster ηταν καλο αλλα ειδα οτι εχει ΤΡΟΜΕΡΑ προβληματα επισης!

σε πολλα προφιλ φιλων σου δεν μπορεις να δεις τι γραφουν καθολου(αλλο παλι και τουτο) ενω πολλες φορες ποσταρει καποιος κατι μια Photo η οτιδηποτε και οσο και αν ψαχνεις δεν βρισκεις το Post πουθενα :rolleyes: επισης πολλες φορες μπερδευεται με τις photos.πατας μια για να την δεις και ανοιγει αλλη και πολλα τετοια τρελα..

μου κανει εντυπωση πως σε ενα τετοιο λειτουργικό με τοσες πωλησεις και τοση δύναμη δεν εχει βγει μια εφαρμογη facebook που να δουλευει σωστα.

πραγματικα με αφηνει αφωνο αυτο το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Mε κάποιον file explorer το βλέπεις στο φάκελο; Αλλιώς ίσως χρειάζεται να "τρέξεις" το media scanner. Δεν ξέρω αν γίνεται κάπως by default αλλά επειδή το πρόβλημα έχει τύχει και σ'εμένα και μιας και χρησιμοποιώ το widgetsoid, τρέχω τον media scanner και ενημερώνονται όλα ;)

 

Με τον root explorerκαι default file explorer τα βλέπω κανονικά

Το media scanner, που ακριβώς το βρίσκω.?

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Με τον root explorerκαι default file explorer τα βλέπω κανονικά

Το media scanner, που ακριβώς το βρίσκω.?

 

Sent from my MB525

 

Αν κλείσεις το κινητό και το ανοίξεις ο media scanner τρέχει κανονικά. Όπως επίσης και αν συνδέσεις το κινητό με usb, ή αν φορτώσεις/αφαιρέσεις κάποιο .nomedia αρχείο (ψάξε στο market).

 

Το .nomedia στην ουσία εμποδίζει να γίνεται scan σε κάποιους φακέλους και να εμφανίζονται οι φωτογραφίες - βιντεάκια στην εφαρμογή του gallery.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου πει γιατί πατώ το iGO να τρέξει και γράφει οτι δεν βλέπει την εξωτερική SD??? επίσης και όταν πάω να κάνω από το ROM MANAGER backup. Παρεπιπτώντος δεν φτιάχνει στην εξ. SD φάκελο clockworkmo, προφανώς δεν συνεργάζεται το τηλέφωνο με την εξ. sd WAY????. τα παραπάνω συμβαίνουν στο αδελφού μου το LG 2X:( (το δικό μου LG 2X είναι ο.κ.:D)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πληκτρολογιο ειναι καλο και με τονους;;

 

Το HTC IME MOD χρησιμοποιώ και. Είναι πολύ καλό. Αλλιώς δες και το go keyboard ή κάπως ετσι

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια το ψάχνω το ψάχνω ενα προγραμμα facebook της προκοπης δεν μπορω να βρω για το android!

η original εφαρμογη καλη μεν εχει τρομερες ελλείψεις και πολυ βασικες(πχ δεν μπορεις να δεις μαζεμένα like και αλλα τετοια η αν ανεβασεις ενα βιντεο απο το youtube απο το κινητο μετα δεν το βλεπεις στο προφιλ σου και αλλα τετοια χαζα)..

το friendcaster ηταν καλο αλλα ειδα οτι εχει ΤΡΟΜΕΡΑ προβληματα επισης!

σε πολλα προφιλ φιλων σου δεν μπορεις να δεις τι γραφουν καθολου(αλλο παλι και τουτο) ενω πολλες φορες ποσταρει καποιος κατι μια Photo η οτιδηποτε και οσο και αν ψαχνεις δεν βρισκεις το Post πουθενα :rolleyes: επισης πολλες φορες μπερδευεται με τις photos.πατας μια για να την δεις και ανοιγει αλλη και πολλα τετοια τρελα..

μου κανει εντυπωση πως σε ενα τετοιο λειτουργικό με τοσες πωλησεις και τοση δύναμη δεν εχει βγει μια εφαρμογη facebook που να δουλευει σωστα.

πραγματικα με αφηνει αφωνο αυτο το πραγμα.

 

Συμφωνω απολυτα. Εγω εχω καταληξει αν θελω να μπω 1-2 λεπτω Facebook, μπαινω απο τον browser touch.facebook, ειναι η πιο γρηγορη και σιγουρη επιλογη. Αλλα παλι δεν μπορεις να κανεις πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μεταφέρει την dalvik cache στο ext2 partition μαζί με τα data και τις εφαρμογές.

Αποτέλεσμα αυτού είναι η internal memory να είναι τελείως άδεια.

Έχει μόνο 3.57mb γεμάτα και 299.99 ελεύθερα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω:

 

1)Τι είναι αυτά τα 3.57 mb? (από περιέργεια)

2)Πόσο χώρο πιάνει συνήθως η dalvik cache? Αν την μεταφέρω δηλαδή πίσω στην internal memory, τα 300mb είναι αρκετά ή μακροχρόνια θα έχω πρόβλημα? (έχω γύρω στις 300 εφαρμογές)

 

Το σκέφτομαι γιατί μου φαίνεται βλακεία να είναι άδεια η internal memory ενώ μια ενδεχόμενη μεταφορά ίσως βελτίωνε τις επιδόσεις.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η μεταφορά μνήμης cache στην κάρτα μνήμης δεν ενδείκνυται (το αντίθετο μάλιστα). Η dalvik στην sd μειώνει τη διάρκεια ζωής της sd (μιας και αυτή έχει να κάνει με κύκλους εγγραφής και μ'αυτό τον τρόπο γίνεται συνέχεια χρήση της sd). Ωστόσο, πολλές φορές για λόγους χώρου είναι η μόνη λύση. Αν μπορείς να κάνεις reallocation των partitions και να δώσεις περισσότερο χώρο από το χώρο της rom στο χώρο των data (να μεγαλώσεις δηλαδή το partition που γράφονται τα δεδομένα) θα ήταν το καλύτερο. Για 300 εφαρμογές πάντως, δύσκολα θα σου φτάσει εσωτερική μνήμη (εκτός κι αν η συσκευή σου είχε αρκετή ενσωματωμένη μνήμη). Πάντως βελτίωση στις επιδόσεις θα είχες σίγουρα! ;)

 

Για να απαντήσω και στις ερωτήσεις σου.

1) Τα 3.57 mb (πολύ λίγα μου ακούγονται) θα είναι κατά πάσα πιθανότητα δεδομένα εφαρμογών, επαφές, ημερολόγιο κλπ.

2) Εξαρτάται καθαρά από τον αριθμό των εφαρμογών που έχεις. Κοίταξε από το titanium backup να δεις πόσο χώρο έχεις κατειλημμένο στο sd-ext. Φυσικά δε θα είναι μόνο η dalvik αλλά και οι εφαρμογές. Η λύση είναι να μεταφέρεις την dalvik cache από την sd στην εσωτερική μνήμη και να δεις τη διαφορά από πρίν, αλλά με 300 εφαρμογές ποιθανολογώ ότι δε θα σου είναι αρκετή η εσωτερική μνήμη ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου πει γιατί πατώ το iGO να τρέξει και γράφει οτι δεν βλέπει την εξωτερική SD??? επίσης και όταν πάω να κάνω από το ROM MANAGER backup. Παρεπιπτώντος δεν φτιάχνει στην εξ. SD φάκελο clockworkmo, προφανώς δεν συνεργάζεται το τηλέφωνο με την εξ. sd WAY????. τα παραπάνω συμβαίνουν στο αδελφού μου το LG 2X:( (το δικό μου LG 2X είναι ο.κ.:D)

θεμα rom μαλλον

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...