Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι σε αυτο

 

Δεν μου άρεσε αυτό που είδα

"Αν είστε κάτοχος καρτοκινητού, τώρα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα δωρεάν λεπτά που προσφέρονται από τον πάροχό σας για να πραγματοποιείτε κλήσεις με τις χρεώσεις της Inter Telecom!"

Προφανώς μπορεί να μην χρειάζεται internet αλλά δεν κάνει για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Εχω καρτοσυμβολαιο cosmote και με χρεωνει προς ολα τα αλλα δικτυα κινητα σταθερα 0,3 το λεπτο και 1500 λεπτα προς cosmote που δεν χρησιμοποιω ουτε τα μισα.
Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

μηπως να ξετικαρεις εκει που λεει all android users;

 

Αυτό έχει να κάνει με το αν θέλεις το ΔΙΚΟ ΣΟΥ μήνυμα να σταλεί σε ένα συγκεκριμένο παραλήπτη ή σε όλους τους χρήστες. Δεν σε προστατεύει όμως από μηνύματα που στέλνουν οι άλλοι έχοντας τικαρισμένη την επιλογή "to all android users".

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ηθελα να ρωτησω γιατι δεν βλεπω τις επαφες μου απο τη καρτα σε εκεινη την εφαρμοφη που μπορω να βαλω τις επαφες σε ομαδες(οικογενεια,vip) αλλα βλεπω μονο τις επαφες απο το gmail?

Οταν κανω αναζητηση τις βλεπω φυσικα απο τη καρτα αλλα θελω και αυτη τη συντομευση για τις ομαδες που μπορεις να την εχεις στην οθονη.

καμια συμβουλη μηπως?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...μια ερωτηση που την εχω απορια καιρο και ειπα να ψαχτω λιγο...τι ειναι τελικα αθτο το SDK android ...τι ακριβως κανει...και τι θα μου χρησιμευσει εμενα στην froyo 2.2 ...και τελος αν οντως το χρειαστω απο που να το κατεβασω;;;ευχαριστω εκ τοων προτερων!

To sdk είναι το software development kit. Δηλαδή έχει σχέση με τη δημιουργία εφαρμογών για android. Κάποιοι το χρησιμοποιούν γιατί μέσω αυτού μπορείς να διαγράψεις stock εφαρμογές ;)

Γεια σας, ηθελα να ρωτησω γιατι δεν βλεπω τις επαφες μου απο τη καρτα σε εκεινη την εφαρμοφη που μπορω να βαλω τις επαφες σε ομαδες(οικογενεια,vip) αλλα βλεπω μονο τις επαφες απο το gmail?

Οταν κανω αναζητηση τις βλεπω φυσικα απο τη καρτα αλλα θελω και αυτη τη συντομευση για τις ομαδες που μπορεις να την εχεις στην οθονη.

καμια συμβουλη μηπως?

Κάρτα εννοείς τη σιμ, ε; Νομίζω θέλει οι επαφές να είναι στο τηλέφωνο και όχι στη σιμ για να μπορέσεις να τις βάλεις σε ομάδες...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Κάρτα εννοείς τη σιμ, ε; Νομίζω θέλει οι επαφές να είναι στο τηλέφωνο και όχι στη σιμ για να μπορέσεις να τις βάλεις σε ομάδες...

 

Πως περναω τις επαφες στο τηλεφωνο απο τη σιμ?

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Πως περναω τις επαφες στο τηλεφωνο απο τη σιμ?

 

Λογικά σε κάποιο μέρος στις επαφές, πατώντας το settings/menu κουμπί του κινητού σου, θα έχει Import/export contacts..

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα αργά δυστυχώς ο,τι όταν καταχωρώ μιά καινούργια επαφή θα πρέπει να αλλάξω απο τον "τύπο επαφής" το προκαθορισμένο "Google" σε "τηλέφωνο", αν θέλω αυτή η επαφή μου να συνχρονιστεί αργότερα με το outlook.

Μήπως ξέρει κάποιος πώς θα μπορούσα να μετατρέψω όλες τις "Google" επαφές μου σε "τηλέφωνο" επαφές ???

 

2. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρίσκω εύκολα κάποιο ένγραφο με το όνομά του(word, κλπ) μέσω αναζήτησης χωρίς να θέλω ώρες να ψάχνω που είναι ? Εχω το documents to go full.

 

Ευχαριστώ

Edited by GSAKALYPTOS
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κάνεις απο το μενού των επαφών εξαγωγή σε κάρτα sd. Μετά θα κάνεις εισαγωγή απο sd και θα επιλέξεις τυπο τηλέφωνο. Μετά θα πρέπει η να σβησεις τις google επαφές η στην προβολή να επιλέξεις να φαίνονται μόνο του τηλεφώνου.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Στο tapatalk μερικά γράμματα ( το φ κ το θ ) εμφανίζονται με τετράγωνα...?

 

Edit:ήθελε enable bb code

 

Sent from my Nexus S

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σε κάποιο μέρος στις επαφές, πατώντας το settings/menu κουμπί του κινητού σου, θα έχει Import/export contacts..

Ευχαριστωωωωωωωωω!!!

Οντως ετσι γινεται!

Μια αλλη ερωτηση τωρα,δεν εχω push mail (αν το λεω σωστα,δε μου βγαζει ειδοποιηση οτι εχω καποιο μαιλ) στους λογαριασμους gmail kai yahoo, μαλλον κατι πειραξα εννοειται γιατι πριν μια μερα το ειχα κανονικα! Μια μικρη βοηθεια παρακαλω... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο μενου των επαφων , στις ομαδες εχω 190 επαφες στην κατηγορια

"δεν εχει αντιστοιχηθει" αλλα δεν βρισκω τροπο να τις "περασω"¨στις επαφες και να τις

κατανειμω στις κατηγοριες...τι παιζει?

 

galaxy s

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, παιζουν ολες οι εφαρμογες για android, σε ολα τα κινητα με android?

Δεν αναφερομαι σε τυχον απαιτησεις εκδοσης λειτουργικου, αλλα αν παιζουν οι εφαρμογες, σε ολες τις συσκευες.

Δεν θα ηθελα να παρω μια συσκευη, και να μην τρεχει εφαρμογες android ενω εχει το απαιτουμενο hardware / os, μονο και μονο επειδη ειναι μαρκας 'ταδε'.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.1 ερώτηση πως μπαίνουμε στην κάρτα μνήμης ώστε να φτιάξω τους 3 φακέλους για τους ήχους?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας :)

Τελικα, παιζουν ολες οι εφαρμογες για android, σε ολα τα κινητα με android?

Δεν αναφερομαι σε τυχον απαιτησεις εκδοσης λειτουργικου, αλλα αν παιζουν οι εφαρμογες, σε ολες τις συσκευες.

Δεν θα ηθελα να παρω μια συσκευη, και να μην τρεχει εφαρμογες android ενω εχει το απαιτουμενο hardware / os, μονο και μονο επειδη ειναι μαρκας 'ταδε'.

Θα παίζουν όλες σε όλα :)

Γενικότερα ασυμβατότητες μπορεί να βρείς λόγω έκδοσης λειτουργικού ή ανάλυσης οθόνης, αλλά ακόμα κι έτσι α περισσότερα θα παίζουν ;)

Καλησπέρα.1 ερώτηση πως μπαίνουμε στην κάρτα μνήμης ώστε να φτιάξω τους 3 φακέλους για τους ήχους?

Μπορείς να το κάνεις μέσω του υπολογιστή (με καλώδιο ή card reader) ή με κάποιον file manager για το κινητό (όπως πχ ο es file manager από το market) :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία μεγάλη απορία: Γιατι εμείς εδώ στην Ελλάδα δεν μπορούμε να κατεβάσουμε PAID εφαρμογές; Με ποιά λογική γίνεται αυτό;

Υπάρχουν και άλλες χώρες με τέτοιο ζήτημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.1 ερώτηση πως μπαίνουμε στην κάρτα μνήμης ώστε να φτιάξω τους 3 φακέλους για τους ήχους?

 

 

Από το μενού με τις εφαρμογές πας Αρχειοθέτης, πατάς εκεί και μπαίνεις στην κάρτα μνήμης. Για δημιουργία νέου φακέλου πατάς MENU και Νέος κατάλογος.

 

Τουλάχιστον έτσι είναι στο ΖΤΕ blade

Edited by thant
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία μεγάλη απορία: Γιατι εμείς εδώ στην Ελλάδα δεν μπορούμε να κατεβάσουμε PAID εφαρμογές; Με ποιά λογική γίνεται αυτό;

Υπάρχουν και άλλες χώρες με τέτοιο ζήτημα;

 

Ναι, δεν υποστηρίζον όλες οι χώρες εφαρμογές επί πληρωμή. Κατά καιρούς προστίθεντε κι άλλες. Ελπίζουμε σε επόμενο Update της Google να περιλεμβάνεται και η Ελλάδα.

Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό, μάλλον έχει να κάνει με τους τρόπους πληρωμής, τους Carriers, κλπ..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις το acrobits ?

 

η κανα αλλο softclient με support σε SIPs (sip/tls) ?

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

ερωτησεις σχετικα με το android Μιας που ειμαι νεο μελος.

 

προερχομαι απο το E51 οπου ειχα κανονικο Multitasking με ολες τις εφαρμογες εκτος του youtube player κατι που δεν βλεπω εδω. δε ξερω αν κανω κατι λαθος αλλα δεν εχω το feeling αυτο

 

για παραδειγμα μπορω να εχω sjype να μιλαω και παραλληλα να ειμαι msn η να κανω browsing η να ακουω μουσικη? ο video player παγωνει οταν παω στο μενου. ο rock player τα ιδια. δεν εχει σημασια αν ειναι video η οχι. στο symbian δεν κοιτουσε τετοια πραγματα. εκανε το multitasking ομοιομορφα παντου

 

επισης το Optimus one εχει το JIT disabled by default γιαυτο και στο Linpack βγαζω 4 αντι 8 mflops. περα απο το benchmark αξιζει να το ενεργοποιησω η μηπως ειναι κλειστο για καποιο σκοπο? θα δω καμια ρεαλιστικη διαφορα ως προς τη χρηση του κινητου η δε παιζει ρολο? μιλαω για βελτιωση αποκριση οθονης games κλπ.

 

και αν λετε οτι υπαρχει διαφορα τοτε ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος να γινει? δε θελω να περασω custom rom παρα μονο να κανω root για να το κανω αυτο

 

τα ρωταω εδω γιατι αυτο δεν ειναι phone specific ειναι του android χαρακτηριστικο

Link to comment
Share on other sites

ερωτησεις σχετικα με το android Μιας που ειμαι νεο μελος.

 

προερχομαι απο το E51 οπου ειχα κανονικο Multitasking με ολες τις εφαρμογες εκτος του youtube player κατι που δεν βλεπω εδω. δε ξερω αν κανω κατι λαθος αλλα δεν εχω το feeling αυτο

 

για παραδειγμα μπορω να εχω sjype να μιλαω και παραλληλα να ειμαι msn η να κανω browsing η να ακουω μουσικη? ο video player παγωνει οταν παω στο μενου. ο rock player τα ιδια. δεν εχει σημασια αν ειναι video η οχι. στο symbian δεν κοιτουσε τετοια πραγματα. εκανε το multitasking ομοιομορφα παντου

 

επισης το Optimus one εχει το JIT disabled by default γιαυτο και στο Linpack βγαζω 4 αντι 8 mflops. περα απο το benchmark αξιζει να το ενεργοποιησω η μηπως ειναι κλειστο για καποιο σκοπο? θα δω καμια ρεαλιστικη διαφορα ως προς τη χρηση του κινητου η δε παιζει ρολο? μιλαω για βελτιωση αποκριση οθονης games κλπ.

 

και αν λετε οτι υπαρχει διαφορα τοτε ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος να γινει? δε θελω να περασω custom rom παρα μονο να κανω root για να το κανω αυτο

 

τα ρωταω εδω γιατι αυτο δεν ειναι phone specific ειναι του android χαρακτηριστικο

 

Μπες στο μαρκετ και κατέβασε το prehome. Έτσι θα καταλάβεις ότι κάνεις multitasking. Youtube βέβαια όχι... το βίντεο πάντα κόβεται.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο μαρκετ και κατέβασε το prehome. Έτσι θα καταλάβεις ότι κάνεις multitasking. Youtube βέβαια όχι... το βίντεο πάντα κόβεται.

 

καλα για το youtube οπως ανεφερα και στο e51 κοβοταν. απλα εκει ειχα βαλει το handy taskman και ημουν μια χαρα. θα το δοκιμασω το prehome και θα δω. δηλαδη αυτο ειναι αντιστοιχο του handy taskman?

Link to comment
Share on other sites

καλα για το youtube οπως ανεφερα και στο e51 κοβοταν. απλα εκει ειχα βαλει το handy taskman και ημουν μια χαρα. θα το δοκιμασω το prehome και θα δω. δηλαδη αυτο ειναι αντιστοιχο του handy taskman?

 

Αφού κάθησα και δοκίμασα προχθές καμιά δεκαριά προγράμματα που μου έβγαλε το Market για task switcher το βρήκα το πιό βολικό. Υπάρχουν διάφορα πάντως αλλά καλύτερα αυτή κουβέντα να συνεχιστεί αν σε ενδιαφέρει στο Android - Προτάσεις: Γενικές εφαρμογές II

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...