Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που θέλω να κάνω (βασικά εν μέρει το έχω πετύχει) είναι να τραβήξω ένα api feed σε json format...

Με το test server της google λειτουργεί άψογα...

Με το api που θέλω να παίξω όμως μου γυρνάει server connection error... (μέσω browser και yahoo pipes, μου τα επιστρέφει μια χαρά!).

Θα το ψάξω καλύτερα πιο αργά!

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

Δεν ξέρω αν το feed το παίρνεις μέσω internet. Αν ναι για δες μήπως χρειάζεσαι τίποτα ρυθμίσεις για proxy. Κάτι άλλο δε μου 'ρχεται...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα το invite, για το App Inventor http://appinventor.googlelabs.com/about/ ...

Το χρησιμοποιεί κανείς άλλος?

Τι εντυπώσεις έχετε (όσοι έχετε λάβει Invite dld)?

 

Θα το ψάξω και εγώ αύριο μετά την δουλειά να σας πω εντυπώσεις!

 

Έχω λάβει invitation εδώ και κανα μήνα, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ιδιαίτερα.

Έχω κάνει κάποια από τα tutorial που έχει στο site, έτσι για να εξοικειωθώ λίγο.

Είναι πραγματικά πανεύκολο, αλλά δεν μου έδωσε την αίσθηση ότι μπορείς να κάνεις και παπάδες με αυτό. Ίδωμεν...

 

 

Πόσο καιρό περιμένατε; Εγώ περιμένω περίπου 10 μέρες κι ακόμα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό περιμένατε; Εγώ περιμένω περίπου 10 μέρες κι ακόμα τίποτα.

 

Περίπου 2μησι μήνες (από τον Ιούλιο που ανακοινώθηκε δλδ έκανα αμέσως αίτηση!).

Αλλά είναι random τα invites... Δεν σημαίνει ότι θα περιμένεις τόσο καιρό...

Μπορεί λιγότερο, (αλλά μπορεί και περισσότερο :p )...

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Ας πρόσεχα !!!:lol::lol::lol::ninja:

Είναι όντως τόσο απλό όσο δείχνει; Έχει δυνατότητες ή κάνει μόνο για απλά πραγματάκια;

Link to comment
Share on other sites

Ας πρόσεχα !!!:lol::lol::lol::ninja:

Είναι όντως τόσο απλό όσο δείχνει; Έχει δυνατότητες ή κάνει μόνο για απλά πραγματάκια;

 

Δυνατότητες....

Αν εξελιχθεί περισσότερο, θα τα σπάει...

Προς το παρόν είναι λιγουλάκι limited :P

Πχ, δεν μπορείς να έχεις παραπάνω από ένα app page, (εκτός αν μέσα από την εφαρμογή καλέσεις μια άλλη εφαρμογή...) όπως και δεν μπορείς να καλέσεις περιεχόμενο από το internet (αυτό που προσπάθησα να κάνω αλλά δυστυχώς... δεν, ακόμα!).

Αλλά νομίζω ότι έχει δυνατότητες, αν το αναπτύξει περαιτέρω η google...

(Σκέψου να φτιάχνει ο καθένας τις δικές του εφαρμογές!)

 

PS. Είναι ελεεινά απλό!

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

amanitis στείλε μου ένα mail address με πμ να σου στείλω μερικά ebook ;)

Καλησπέρα φίλε μου,

Σου στέλνω με πμ το email μου αν μπορείς να μου στείλεις και σε μένα τα ebook αν μπορείς.

Σ' ευχαριστώ πολύ!!!!

 

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Δυνατότητες....

Αν εξελιχθεί περισσότερο, θα τα σπάει...

Προς το παρόν είναι λιγουλάκι limited :P

Πχ, δεν μπορείς να έχεις παραπάνω από ένα app page, (εκτός αν μέσα από την εφαρμογή καλέσεις μια άλλη εφαρμογή...) όπως και δεν μπορείς να καλέσεις περιεχόμενο από το internet (αυτό που προσπάθησα να κάνω αλλά δυστυχώς... δεν, ακόμα!).

Αλλά νομίζω ότι έχει δυνατότητες, αν το αναπτύξει περαιτέρω η google...

(Σκέψου να φτιάχνει ο καθένας τις δικές του εφαρμογές!)

 

PS. Είναι ελεεινά απλό!

 

Περιεχόμενο από το Internet μπορείς να τραβήξεις (βλ. TinyWebDB). Με το App Inventor έφτιαξα μια εφαρμογή που τραβάει διάφορα τυχαία ρητά που έχω καταχωρημένα σε μια βάση MySQL σε δικό μου server κι άλλη μία που κατεβάζει τυχαίες αστείες φωτογραφίες (έχω βάλει ένα κουμπί "Show a random image" και κάθε φορά που το πατάς δείχνει μια διαφορετική φωτογραφία από το Internet μέσα στην εφαρμογή).

Για την ακρίβεια, δεν συνδέεται κατευθείαν με τη βάση MySQL αλλά μέσω TinyWebDB στέλνει τα αιτήματα σε ένα PHP script που έφτιαξα, το οποίο παίρνει τα δεδομένα από τη MySQL και τα στέλνει στην εφαρμογή. :)

Edited by ng78
this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Περιεχόμενο από το Internet μπορείς να τραβήξεις (βλ. TinyWebDB). Με το App Inventor έφτιαξα μια εφαρμογή που τραβάει διάφορα τυχαία ρητά που έχω καταχωρημένα σε μια βάση MySQL σε δικό μου server κι άλλη μία που κατεβάζει τυχαίες αστείες φωτογραφίες (έχω βάλει ένα κουμπί "Show a random image" και κάθε φορά που το πατάς δείχνει μια διαφορετική φωτογραφία από το Internet μέσα στην εφαρμογή).

Για την ακρίβεια, δεν συνδέεται κατευθείαν με τη βάση MySQL αλλά μέσω TinyWebDB στέλνει τα αιτήματα σε ένα PHP script που έφτιαξα, το οποίο παίρνει τα δεδομένα από τη MySQL και τα στέλνει στην εφαρμογή. :)

 

Στην ουσία όμως, κάθησες και έγραψες κομμάτι κώδικα, πράγμα που αναιρεί τον σκοπό δημιουργίας του App Inventor!

(Αν δεν βαριόμουν τόσο να γράψω σε python, ένα script για GAE, θα το είχα κάνει κ εγώ...Αλλά αν είναι να κάτσω να γράψω πρόγραμμα... κλάφτα χαράλαμπε! Καλύτερα να παίξω απευθείας με το SDK :P)

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Είσαι έτοιμος φίλε μου!

μυνημα εληφθη οβερ !!!!

σ'ευχαριστω πολυ φιλε !!!! Σου ειμαι υποχρεος :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

το εγκατεστησα αλλα το password που ακουω μου το βγαζει λα8ος , προσπαθησα 3 φορες αλλα τζιφος
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε πάλι.

στην ανάγκη βάλε το δεύτερο κινητό σου, και μετά το ξανά αλλάζεις αν θες.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε πάλι.

στην ανάγκη βάλε το δεύτερο κινητό σου, και μετά το ξανά αλλάζεις αν θες.

 

Εκεί που λέει pwd τι βάζουμε; Ότι και να βάλω λέει wrong pwd

EDIT

Ναι οκ με πηρε τηλέφωνο και δεν κατάλαβα λέξη από το pwd...

ΟΥΦΦ!! Δούλεψε..

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

τελικα τωρα το απογευμα δουλεψε και σε μενα η επιβαιβεωση. Το εχει ψαξει κανεις για τιποτα κρυφες χρεωσεις .... λεω εγω τωρα ..... δουλευει μεσω wifi αλλα ποτε δεν ξερεις
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, σε μία απάντηση του κατασκευαστή σε ένα mail για κάποιο θέμα που του έστειλα, μου είπε ότι 2 τηλέφωνα από Ελλάδα παίρνουν συνεχώς τηλέφωνο στο δικό του server γιατί κατά λάθος αντί για +30 βάζουν πρόθεμα το +1...το έψαξα λίγο και γίνεται το εξής..κάποιες φορές αν επιλέξουμε το +30 και μετά πάμε στις επαφές μας για να βάλουμε το τηλέφωνο του παραλήπτη με το που επιλέγουμε το τηλέφωνο το προηγούμενο tab ξαναγίνεται +1!!!! Πρέπει να ξαναεπιλέξουμε +30...

Φυσικά του έγραψα το πρόβλημα και το κοιτάει για να το διορθώσει

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω,αυτο ειναι ενα ειδος ηχογραφημενου μηνυματος?δεν χρειαζεται πλεον να πληκτρολογουμε.και πηγαινει στον παραληπτη ως sms?
Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω,αυτο ειναι ενα ειδος ηχογραφημενου μηνυματος?δεν χρειαζεται πλεον να πληκτρολογουμε.και πηγαινει στον παραληπτη ως sms?

 

στον παραλήπτη φτάνει ως κλήση, σηκώνει το τηλέφωνο και ακούει ότι εσύ έχεις πει, αν θέλει μπορεί και να σου απαντήσει εκείνη την στιγμή, έτσι χτυπάει μετά το δικό σου τηλέφωνο και ακούς εσύ ότι έχει πει ο άλλος κοκ.

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω,αυτο ειναι ενα ειδος ηχογραφημενου μηνυματος?δεν χρειαζεται πλεον να πληκτρολογουμε.και πηγαινει στον παραληπτη ως sms?

 

Ναι, ηχογραφείς ένα μύνημα και στο στέλνει σαν φωνητική κλήση...χτυπάει δηλαδή το τηλέφωνο του παραλήπτη μέχρι να το σηκώσει, εκεί ακούει το μύνημα σου και μάλιστα την ίδια στιγμή μπορεί να σου απαντήσει ηχογραφόντας και αυτός ένα μύνημα στο οποίο στην συνέχεια μπορείς να απαντήσεις και εσύ, χωρίς να χρειάζεται να έχει ο ίδιος περασμένη την εφαρμογή στο κινητό του και επίσης δεν χρειάζεται να έχει android λειτουργικό, εγώ το δοκίμασα στην γυναίκα μου που έχει symbian λειτουργικό και δουλεύει μία χαρά..

EDIT

Voice SMS

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει διαφορα.και ενα που κατεβασα,αντι να χτυπαει ως κληση στο αλλο κινητο,στελνει μνμ και λεει να πατησει σε ενα link για να δει το μνμ
Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει διαφορα.και ενα που κατεβασα,αντι να χτυπαει ως κληση στο αλλο κινητο,στελνει μνμ και λεει να πατησει σε ενα link για να δει το μνμ

 

Voice SMS

Sorry το είχα γράψει λάθος!

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...