Jump to content

Xiaomi Mi 6


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα να κάνω μια ερώτηση . Για ποιο λόγο το mi 6 είναι τόσο απαξιώμενο στα μεταχειρισμένα ; Το βρίσκεις αυτή την στιγμή που μιλάμε στα 230 κ εύκολα . Συμβαίνει με όλα τα xiaomi ;

 

Ναι, γενικά συμβαίνει με όλα τα Xiaomi για διάφορους λόγους. Ένας είναι πως η Xiaomi βγάζει πάρα πολύ συχνά νέα μοντέλα. Ας πούμε, από τότε που βγήκε το Mi6 έχει κυκλοφορήσει με ανάλογες ή καλύτερες προδιαγραφές:

-Mi Note 3 (έχει ελαφρά κατώτερο επεξεργαστή αλλά μεγαλύτερη οθόνη και μπαταρία)

-Mi Mix 2

-Mi Mix 2s

-Mi 8/Mi 8SE / Explorer

-Pocophone F1

 

Συγκριτικά η Samsung μετά το Galaxy S8 έχει βγάλει τα Note 8, Galaxy 9 και Note 9 (αφήνω στην άκρη τις edge εκδόσεις). Η Apple ένα χρόνο μετά τα 8 και Χ ακόμα δεν έχει βγάλει νέο τηλέφωνο.

 

Ένας άλλος είναι πως η Xiaomi δεν είναι μια μάρκα με στάτους. Υπάρχουν άνθρωποι που θα δώσουν ακόμα καλά λεφτά για iPhone 6/6s, δηλαδή κινητά μετρίων δυνατοτήτων, μόνο και μόνο για να έχουν κινητό με μηλαράκι. Παρόμοια και με τα πιο ανεβασμένα Samsung. Αντίθετα αυτός που θα πάρει Xiaomi θα θέλει απλά το καλύτερο κινητό που μπορεί να πάρει με τα λεφτά του.

 

Το θέμα μάρκα τα επηρρεάζει και με άλλους τρόπους. Πολλοί δεν θεωρούν (μάλλον λανθασμένα) πως τα Xiaomi είναι αξιόπιστα μακροχρόνια και έχουν την ίδια ποιότητα κατασκευής με πιο γνωστές μάρκες οπότε είναι πιο καχύποπτοι απέναντι σε ένα μοντέλο που έχει χρησιμοποιηθεί για έναν χρόνο.

 

Τέλος, όπως είπε και ένας άλλος φίλος, ειδικά το Mi 6 έχει και «παλιά» αναλογία, και μικρή οθόνη την οποία οι περισσότεροι δεν την προτιμούν πλέον.

 

Τέλος, όπως είπε και ένας άλλος φίλος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σωστός ο gippas και με σειρά σημασίας. Ειδικότερα το πιο σημαντικό είναι το πρώτο, η ίδια η xiaomi απαξιώνει τα μοντέλα της, αφού κάθε λίγους μήνες βγάζει το νέο μοντέλο της εκάστοτε σειράς. Χωρίς πάντα μάλιστα να κάνει upgrade, παράδειγμα Redmi 4 - - > Redmi 4x.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρόσεξα αμέσως με το που έκανε update στο miui 10 ήταν πως εξαφανίστηκε το όνομα του παρόχου επάνω στην μπάρα.

Τώρα μου γράφει σκέτο 3G για τη μια sim και 4G για την άλλη. Εντάξει δεν είναι οπωσδήποτε άσχημο απλά το είχα συνηθίσει τόσα χρόνια που σου έδινε αυτή τη δυνατότητα να φαίνεται ο πάροχος της κάθε sim.

Από τα settings > notification and status bar μου δίνει μόνο τη δυνατότητα να φαίνεται το όνομα του παρόχου ( carrier name) όταν το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο το οποίο μου είναι άχρηστο.

 

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρόσεξα αμέσως με το που έκανε update στο miui 10 ήταν πως εξαφανίστηκε το όνομα του παρόχου επάνω στην μπάρα.

Τώρα μου γράφει σκέτο 3G για τη μια sim και 4G για την άλλη. Εντάξει δεν είναι οπωσδήποτε άσχημο απλά το είχα συνηθίσει τόσα χρόνια που σου έδινε αυτή τη δυνατότητα να φαίνεται ο πάροχος της κάθε sim.

Από τα settings > notification and status bar μου δίνει μόνο τη δυνατότητα να φαίνεται το όνομα του παρόχου ( carrier name) όταν το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο το οποίο μου είναι άχρηστο.

 

Sent from my MI 6 using Tapatalk

 

Ετσι ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά από ότι βλέπω η μπαταρία δεν κρατάει το ίδιο όπως ήταν με την 9.5.8Δεν ξέρω γιατί θα κάνω ένα reset μήπως στρώσει και βλέπουμε.Κανεις άλλος έχει θέμα με την μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω την miui 10 εδώ και 2-3 μέρες σε mi6 από infoquest global και νομίζω ότι μπαταρία είναι το ίδιο με 9.5 με πολύ μικρή διαφορά +-.

Όπως επίσης ότι ολα γίνονται πιο γρήγορα !

Ήταν έτσι κι αλλιώς γρήγορο στα πάντα αλλά τώρα έγινε σφαίραααα!

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ξαφνικά σε mi6 φίλου με beta 10, δεν αναγνωρίζει το αποτύπωμα! Ούτε το εμφανίζει στις επιλογές ασφαλείας, όπως το PIN κλπ. Έκανε επαναφορά αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα σας. Ξέρει κανείς να μου πει: αν έχω κλειδωμένη την οθόνη και δεχθώ μία κλήση να μη φαίνεται ο αριθμός αλλά μόνο το όνομα αυτού που με καλεί.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα. Δώστε τα φώτα σας παρακαλώ. Έχω φωτογραφίες από διάφορες πηγές. (fb, viber κλπ). Μπαίνουν στο φάκελο "πρόσφατα". Τις οργανώνω σε άλμπουμ. Θέλω να μην φαίνονται στον φάκελο "πρόσφατα*. Έτσι και τις σβήσω από τα πρόσφατα, σβήνονται και από τα άλμπουμ. Πώς γίνεται να αδειάσει ο φάκελος "πρόσφατα" και να μείνουν οι φάκελοι με τις φωτογραφίες που οργάνωσα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια με την την τελευτεα ελληνικη 8.10.11 xtrv πως μπορουμε να εχουμε fhd 60 fps?βαζουμε gcam?η μπαινει με καποιο τροπο στην μανισια καμερα?

υπαρχει καπαια εκδοση gcam που να ειναι καλυτερη απο την στοκ? γιατι βλεπω ενα σωρο εκδοσεις με ρυθμισεις που πρεπει να κανεις ,,,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας

Γιατί δεν έχουμε πια αυτήν την επιλογή στο miui 9.5.3 και πάνω;https://drive.google.com/file/d/1cHeDzKAP1gtuc3IUaG5S-KjpEf-khqxG/view?usp=drivesdk

Γνωρίζει κανείς;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω το εξης προβλημα με το κινητο. Τρωει πολυ την μπαταρια το βραδυ γυρω στο 50% μεσα σε 8 ωρες. Εχω κανει περιορισμο στις περισσοτερες εφαρμογες και οταν το πιανω δεν ειναι ζεστο. Αν το βαλω το βραδυ στο airplane mode δεν καταναλωνει τιποτα. Καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω το εξης προβλημα με το κινητο. Τρωει πολυ την μπαταρια το βραδυ γυρω στο 50% μεσα σε 8 ωρες. Εχω κανει περιορισμο στις περισσοτερες εφαρμογες και οταν το πιανω δεν ειναι ζεστο. Αν το βαλω το βραδυ στο airplane mode δεν καταναλωνει τιποτα. Καμια ιδεα?

 

Καλημερα υπαρχουν πολλα προγραμματα που σου δειχνουν τι σου τρωει την μπαταρια,ξεκινα με καποιο απο αυτα και μετα βλεπεις αν τα εχει παιξει η μπαταρια σου.Ποσο καιρο το εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω το εξης προβλημα με το κινητο. Τρωει πολυ την μπαταρια το βραδυ γυρω στο 50% μεσα σε 8 ωρες. Εχω κανει περιορισμο στις περισσοτερες εφαρμογες και οταν το πιανω δεν ειναι ζεστο. Αν το βαλω το βραδυ στο airplane mode δεν καταναλωνει τιποτα. Καμια ιδεα?

 

Καταρχήν έχεις καλό σήμα;

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]Λαθος Delete

Edited by gjimmys
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα υπαρχουν πολλα προγραμματα που σου δειχνουν τι σου τρωει την μπαταρια,ξεκινα με καποιο απο αυτα και μετα βλεπεις αν τα εχει παιξει η μπαταρια σου.Ποσο καιρο το εχεις;

Ναι εχει το τηλεφωνο. Δεν βγαζω ακρη απο εκει. Σιγουρα δεν φαινεται καποια εφαρμογη να δημιουργει προβλημα. Να τα εχει παιξει η μπαταρια δεν νομιζω γιατι οπως ειπα σε aeroplane mode ειναι βραχος. Δεν κατεβαινει ουτε 1%. Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καταρχήν έχεις καλό σήμα;

Ειναι σχετικα καλο. Η γυναικα μου εχει την ιδια εταιρια στο MiA1 και δεν εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Απο χθες το κινητό αρχισε να κάνει δονήσεις σαν να έρχεται ειδοποίηση χωρίς ομως να έρχεται κατι! Ξέρει κανείς γιατί?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έβαλες σε dnd mode και κάπου μπερδεύτηκε με τη στάθμη των ήχων ξεχωριστά;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα σας την τελευταια εβδομαδα μου μενει ξαφνικα απο μπαταρια, εξαντλειτε πολυ ευκολα..την μια στιγμη δειχνει 50 % την αλλη 70 % και μετα σβήνει..γιατι?τι να κανω?

οταν το βαζω στην φορτιση δεν φορτιζει ...ενω δονειται κατα την εισοδο του καλωδιου δεν φορτιζει..εχω δοκιμασει διαφορα καλωδια και φορτιστες..

Edited by manostaz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...