Jump to content

Xiaomi Mi 6


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα αντιδικησω για την μπροστινή κάμερα γιατί είναι ένας παράγοντας που δεν με απασχόλησε καν κατά τη μετάβαση από το s8 στο Mi6. Για την πίσω είχα δει samples σε διάφορα site και την περίμενα και λίγο καλύτερη μη σου πω. Το μόνο σίγουρο είναι πάντως ότι αν στις προτεραιότητες σου είναι η φωτογραφία, πας σε Samsung και όχι σε xiaomi.

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν θα αντιδικησω για την μπροστινή κάμερα γιατί είναι ένας παράγοντας που δεν με απασχόλησε καν κατά τη μετάβαση από το s8 στο Mi6. Για την πίσω είχα δει samples σε διάφορα site και την περίμενα και λίγο καλύτερη μη σου πω. Το μόνο σίγουρο είναι πάντως ότι αν στις προτεραιότητες σου είναι η φωτογραφία, πας σε Samsung και όχι σε xiaomi.

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ισχύει το παραπάνω. Ευτυχώς είναι θέμα software (κυρίως) και όχι hardware. Όποιος είναι root μπορεί να δοκιμάσει να περάσει την gcam . Η διαφορά είναι τουλάχιστον εμφανής , ειδικά σε χαμηλό φωτισμό. Εκεί πάντως που από μαμά η κάμερα του mi6 κάνει παπάδες είναι στο portrait mode, εκπληκτικές φωτό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μεγαλη εμπειρια με τις σελφι καμερες γιατι δεν με απασχολουν αλλα απο δοκιμες που εχω κανει μια χαρα ειναι ρε παιδια ; τι προβλημα δηλαδη αντιμετοπιζεται με την εμπρος καμερα ; δοκιμασατε να αλλαξετε ρομ μηπως φταιει κατι αλλο ;

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την κυρία κάμερα για σημειωματάριο (αντί να γράφω, φωτογραφίζω) και η μπροστινή κάμερα θα έπρεπε να καταργηθεί, αλλά it's just me (και άλλοι). Δε θα καταλάβουμε ποτέ εμείς, άστο... :lol:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το παραπάνω. Ευτυχώς είναι θέμα software (κυρίως) και όχι hardware. Όποιος είναι root μπορεί να δοκιμάσει να περάσει την gcam . Η διαφορά είναι τουλάχιστον εμφανής , ειδικά σε χαμηλό φωτισμό. Εκεί πάντως που από μαμά η κάμερα του mi6 κάνει παπάδες είναι στο portrait mode, εκπληκτικές φωτό!

 

Φίλε μου. Επειδή και εγώ θεωρώ άθλια την κάμερα

Πως περνάμε την google camera μήπως δούμε βελτίωση της ποιότητας της κάμερας;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Από χθες δεν λειτουργεί η εφαρμογή του καιρού. Γράφει αδυναμία σύνδεσης σε δίκτυο. Υπάρχει και σε εσάς το ίδιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Από χθες δεν λειτουργεί η εφαρμογή του καιρού. Γράφει αδυναμία σύνδεσης σε δίκτυο. Υπάρχει και σε εσάς το ίδιο πρόβλημα;

 

Δυστυχώς ναι

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήταν κάτι προσωρινό. Τώρα που το δοκίμασα δουλεύει.

 

Σε μένα τον ενημερώνει κανονικά αλλά γράφει ότι δεν έχει σύνδεση με δίκτυο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρησιμοποιώ την WIND (Αθήνα) και θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει εαν υπάρχει εφαρμογή η οποία να δείχνει σε ποιά μπάντα είναι συνδεδεμένο το κινητό, ώστε να τσεκάρω στις περιοχές που κινούμε αν χρησιμοποιείτε η 800άρα, πριν προχωρήσω σε αγορά.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρησιμοποιώ την WIND (Αθήνα) και θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει εαν υπάρχει εφαρμογή η οποία να δείχνει σε ποιά μπάντα είναι συνδεδεμένο το κινητό, ώστε να τσεκάρω στις περιοχές που κινούμε αν χρησιμοποιείτε η 800άρα, πριν προχωρήσω σε αγορά.

 

Ευχαριστώ.

Φίλε ξέρω ότι τα γούστα το καθενός ποικίλουν αλλά αν είναι να αρρωστήσεις τόσο με τις μπάντες πάρε άλλο τηλ...Θα σου κάνει κακό η αναζήτηση της μπάντας 800 με το τηλ αυτό...!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρησιμοποιώ την WIND (Αθήνα) και θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει εαν υπάρχει εφαρμογή η οποία να δείχνει σε ποιά μπάντα είναι συνδεδεμένο το κινητό, ώστε να τσεκάρω στις περιοχές που κινούμε αν χρησιμοποιείτε η 800άρα, πριν προχωρήσω σε αγορά.

 

Ευχαριστώ.

 

Network signal guru

 

Θέλει root όμως η συγκεκριμένη.

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bill79
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ξέρω ότι τα γούστα το καθενός ποικίλουν αλλά αν είναι να αρρωστήσεις τόσο με τις μπάντες πάρε άλλο τηλ...Θα σου κάνει κακό η αναζήτηση της μπάντας 800 με το τηλ αυτό...!

 

Όχι δεν έχω κόλλημα αλλά θα θελα να ξερω τι θα γίνεται.

 

Network signal guru

 

Θέλει root όμως η συγκεκριμένη.

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σ' ευχαριστώ θα το δοκιμάσω.

 

εγώ πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα. παντού με 4g είμαι ακόμα και στο βουνό 4g έχω..

 

Με WIND είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια σας πάνω σε ένα αρκετά σημαντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει το Mi6 της κοπέλας μου το οποίο μέχρι τώρα αν και έχω δοκιμάσει κάθε πιθανή λύση δεν έχω μπορέσει να το λύσω. Ξαφνικά μια μέρα ενώ όλα δούλευαν μια χαρα με πήρε τηλέφωνο και δεν την άκουγα. Εν τέλει κατάλαβα πως έφταιγε το μικροφωνό της. Δοκιμασα τα mic tests του κινητού, δοκιμασα ηχογραφηση απο το recorder, δοκιμασα να τραβηξω βιντεο μεσω της καμερας αλλα τίποτα από αυτα δεν είχαν ήχο. Το περιεργο της υπόθεσης είναι ότι ακόμα και με handsfree πάλι δεν την άκουγα κατά την τηλεφωνική κλήση. Δοκίμασα κάθε προτεινόμενη λύση που βρήκα στο internet αλλά τίποτα δε δούλεψε, οπότε το μόνο που έμενε να κάνω είναι ένα hard reset. Οπότε το κάνω, ξαναδοκιμάζω κλήση και αυτη τη φορά ακουγόταν η φωνή. Λέω ευτυχώς δούλεψε, μπορεί απλά να κόλλησε και να ήθελε reset για να στρώσει, άρα hardware πρόβλημα δεν είναι. Στήνουμε ξανα το κινητό, τελειώνουμε, κάνω παλι κλήση, όλα καλά. Με παίρνει σημερα το πρωι τηλέφωνο και πάλι δεν άκουγα τιποτα. Ποιό είναι τώρα το κοινό σημείο στις 2 αυτές περιπτώσεις. Αυτό το πρόβλημα ξεκίνησε ύστερα από φόρτιση. Τόσο καιρό δουλευε κανονικά, φόρτιζε κανονικά κλπ. Ξαφνικά μια μέρα το εβαλε για φόρτιση και τα επαιξε το μικροφωνο. Το έκανα λοιπον reset, δούλεψε, στήθηκε το κινητό, ξαναμπήκε για φόρτιση και ξαναπαρουσίασε το πρόβλημα. Οπότε είμαι σε μια φάση που πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω γιατί από τη μια με reset δουλεύει οπότε δε φαινεται να ειναι hardware το πρόβλημα και από την άλλη το παρουσιάζει το πρόβλημα μετά απο κάποια φόρτιση χωρις να ξαναφτιάχνει περα από το reset. Και να το πάω πίσω στο μαγαζί που αγοράστηκε να πω τι; Αφου με hard reset δουλεύει. Αν έχετε να προτείνετε κάτι ή να πειτε καμια ιδέα πολύ ευχαρίστως γιατί πραγματικά έχω απαυδήσει. Φοράει global rom 9.2.2.0. Edited by metalmike
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια σας πάνω σε ένα αρκετά σημαντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει το Mi6 της κοπέλας μου το οποίο μέχρι τώρα αν και έχω δοκιμάσει κάθε πιθανή λύση δεν έχω μπορέσει να το λύσω. Ξαφνικά μια μέρα ενώ όλα δούλευαν μια χαρα με πήρε τηλέφωνο και δεν την άκουγα. Εν τέλει κατάλαβα πως έφταιγε το μικροφωνό της. Δοκιμασα τα mic tests του κινητού, δοκιμασα ηχογραφηση απο το recorder, δοκιμασα να τραβηξω βιντεο μεσω της καμερας αλλα τίποτα από αυτα δεν είχαν ήχο. Το περιεργο της υπόθεσης είναι ότι ακόμα και με handsfree πάλι δεν την άκουγα κατά την τηλεφωνική κλήση. Δοκίμασα κάθε προτεινόμενη λύση που βρήκα στο internet αλλά τίποτα δε δούλεψε, οπότε το μόνο που έμενε να κάνω είναι ένα hard reset. Οπότε το κάνω, ξαναδοκιμάζω κλήση και αυτη τη φορά ακουγόταν η φωνή. Λέω ευτυχώς δούλεψε, μπορεί απλά να κόλλησε και να ήθελε reset για να στρώσει, άρα hardware πρόβλημα δεν είναι. Στήνουμε ξανα το κινητό, τελειώνουμε, κάνω παλι κλήση, όλα καλά. Με παίρνει σημερα το πρωι τηλέφωνο και πάλι δεν άκουγα τιποτα. Ποιό είναι τώρα το κοινό σημείο στις 2 αυτές περιπτώσεις. Αυτό το πρόβλημα ξεκίνησε ύστερα από φόρτιση. Τόσο καιρό δουλευε κανονικά, φόρτιζε κανονικά κλπ. Ξαφνικά μια μέρα το εβαλε για φόρτιση και τα επαιξε το μικροφωνο. Το έκανα λοιπον reset, δούλεψε, στήθηκε το κινητό, ξαναμπήκε για φόρτιση και ξαναπαρουσίασε το πρόβλημα. Οπότε είμαι σε μια φάση που πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω γιατί από τη μια με reset δουλεύει οπότε δε φαινεται να ειναι hardware το πρόβλημα και από την άλλη το παρουσιάζει το πρόβλημα μετά απο κάποια φόρτιση χωρις να ξαναφτιάχνει περα από το reset. Και να το πάω πίσω στο μαγαζί που αγοράστηκε να πω τι; Αφου με hard reset δουλεύει. Αν έχετε να προτείνετε κάτι ή να πειτε καμια ιδέα πολύ ευχαρίστως γιατί πραγματικά έχω απαυδήσει. Φοράει global rom 9.2.2.0.
Άμα το έχεις πάρει από Ελλάδα δεν το συζητάμε όπως είναι πίσω....

 

Αν είναι από Κίνα πάλι πίσω κ καλό κουράγιο....

 

Όντως περίεργο πρόβλημα. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως εβγαλες το συμπέρασμα ότι έχει να κάνει η φόρτιση.

 

Θα σε συμβουλευα αφού έχεις όρεξη να ασχοληθείς να το κάνεις ρεσετ να το δουλέψεις λίγο έτσι να δεις πως θα πάει κ μετά σιγά σιγά να του περνάς εφαρμογές μέχρι να βρεις τι ακριβώς προκαλεί το πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα η 9.2.3 global stable με το android 8 και για την ώρα ειναι απογοήτευση. Εκτός του οτι δεν υπάρχει κάποια αισθητή διαφορά σε μπαταρία και εμφάνιση, αντιθέτως εχω θέματα με τις ειδοποιήσεις. Πλεον δε μπορεις να χειριστείς μια ειδοποίηση με το ένα χέρι. Μόνο την εξαφανίζεις ή την εμφανίζεις. Πάει εκείνο το ωραίο που την έσερνες προς τα κάτω και αναπτυσσόταν όλο το κείμενο της ειδοπ. (όπως πχ 1 mail ή ενα τουιτ) και απο κεί σου έδινε επιλογές για διαγραφή ή κατι άλλο. Επίσης, ο ήχος της ειδοπ. χτυπάει όταν γουστάρει. Επιπλέον, πετάει κάτι ειδοπ. του συστήματος (τύπου "γίνεται συγχρονισμός gmail") και κάτι αλλες με το ρομποτάκι του android που δεν προλαβαίνεις να τις διαβάσεις ή να τις πατήσεις γιατί εξαφανίζονται, δημιουργούν όμως ψευδαίσθηση οτι έχεις κάτι να ελέγξεις και σου τη σπάει. Άσε που αν έχεις και φυσιολογικές ειδοπ. μπερδεύονται με τις "ψεύτικες" και αλλάζουν σειρά και είναι σκέτη σύγχυση. Τέλος, μερικές εφαρμογές έκλειναν πριν καν ανοίξουν και ήθελαν ουσιαστικά επανεγκατάσταση. Μία απο αυτές και Anymote Smart remote που δε δουλεύει παρά την επανεγκατάσταση που έκανα. Κι ειναι πραγματική απώλεια... Καμία ιδέα για λύση;

Το μόνο θετικό που παρατήρησα είναι οτι αφήνει περισσότερη ελεύθερη ΡΑΜ.

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

Άμα το έχεις πάρει από Ελλάδα δεν το συζητάμε όπως είναι πίσω....

 

Αν είναι από Κίνα πάλι πίσω κ καλό κουράγιο....

 

Όντως περίεργο πρόβλημα. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως εβγαλες το συμπέρασμα ότι έχει να κάνει η φόρτιση.

 

Θα σε συμβουλευα αφού έχεις όρεξη να ασχοληθείς να το κάνεις ρεσετ να το δουλέψεις λίγο έτσι να δεις πως θα πάει κ μετά σιγά σιγά να του περνάς εφαρμογές μέχρι να βρεις τι ακριβώς προκαλεί το πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με πήρε τηλέφωνο η κοπέλα μου σήμερα το βράδυ και μπόρεσα και την άκουσα. Μου είπε πως έβαλε τα ακουστικά και τα έβγαλε χωρίς αποτέλεσμα αλλά όταν το ξαναέκανε δούλεψε κανονικά το μικρόφωνο του κινητού. Οπότε κάτι παίζει εκεί με τη θύρα type c ή την πλακέτα που φαντάζομαι θα είναι και το μικρόφωνο επάνω. Δεν ήταν ιδέα μου λοιπόν το ότι το πρόβλημα παρουσιαζόταν ύστερα από σύνδεση για φόρτιση. Αυτό με τα applications το σκέφτηκα κι εγώ, μήπως το προκαλεί κάποια εφαρμογή ή έστω κάποια ρύθμιση στα settings του κινητού. Μεγάλη μανούρα βέβαια, θα το κάνω ως τελευταία λύση.

 

Το αγόρασε μεταχειρισμένο από χρήστη άλλου φόρουμ, σχεδόν καινούργιο, έχει απόδειξη από ελληνικό κατάστημα, οποτε αν χρειαστει να το γυρισει πισω ευτυχώς θα είναι εύκολο. Ελπίζω βέβαια να το δεχτούν και να μην έχει άλλα μπλεξίματα, αρκετά έχει ταλαιπωρηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε τηλέφωνο η κοπέλα μου σήμερα το βράδυ και μπόρεσα και την άκουσα. Μου είπε πως έβαλε τα ακουστικά και τα έβγαλε χωρίς αποτέλεσμα αλλά όταν το ξαναέκανε δούλεψε κανονικά το μικρόφωνο του κινητού. Οπότε κάτι παίζει εκεί με τη θύρα type c ή την πλακέτα που φαντάζομαι θα είναι και το μικρόφωνο επάνω. Δεν ήταν ιδέα μου λοιπόν το ότι το πρόβλημα παρουσιαζόταν ύστερα από σύνδεση για φόρτιση. Αυτό με τα applications το σκέφτηκα κι εγώ, μήπως το προκαλεί κάποια εφαρμογή ή έστω κάποια ρύθμιση στα settings του κινητού. Μεγάλη μανούρα βέβαια, θα το κάνω ως τελευταία λύση.

 

Το αγόρασε μεταχειρισμένο από χρήστη άλλου φόρουμ, σχεδόν καινούργιο, έχει απόδειξη από ελληνικό κατάστημα, οποτε αν χρειαστει να το γυρισει πισω ευτυχώς θα είναι εύκολο. Ελπίζω βέβαια να το δεχτούν και να μην έχει άλλα μπλεξίματα, αρκετά έχει ταλαιπωρηθεί.

 

Παρήγορο το ότι το αγόρασε από Ελλάδα. Καλό κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Η 9.2.3.0 στις ειδοποιήσεις ειναι χαλια ολα τα αλλα τελεια και στο Antutu εφτασε 213000 περιπου λογικα σε επομενο update θα το φτιάξουν οποτε μην ανησυχείτε
Link to comment
Share on other sites

Η 9.2.3.0 στις ειδοποιήσεις ειναι χαλια ολα τα αλλα τελεια και στο Antutu εφτασε 213000 περιπου λογικα σε επομενο update θα το φτιάξουν οποτε μην ανησυχείτε

 

από μπαταρία τη λέει ? είναι το ίδιο καλή με τη 9.0.2 ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρχεται email, είτε αυτό είναι στο Gmail είτε στο Yahoo, εμφανίζεται στο εικονόδιο της εφαρμογής ότι έχουν έρθει 2 ενώ στην πραγματικότητα όταν ανοίγει έχει έρθει 1. Το ίδιο ισχύει και στην γραμμή ενημέρωσης δίπλα στην ώρα, εμφανίζει εικονίδιο ότι έχουν έρθει 2, ενώ αν το σύρεις κάτω που έχει την προεπισκόπιση του τίτλου εμφανίζει το ίδιο 2 φορές. Είναι κάποια ρύθμιση που το προκαλεί;
Link to comment
Share on other sites

Η 9.2.3.0 στις ειδοποιήσεις ειναι χαλια ολα τα αλλα τελεια και στο Antutu εφτασε 213000 περιπου λογικα σε επομενο update θα το φτιάξουν οποτε μην ανησυχείτε

 

Όταν λες χάλια; Δεν έρχονται ή αυτό που λέει το παιδί πάνω ότι δηλαδή χρειάζεται να κάνεις δυο κινήσεις για να απαντήσεις; Κάποιο άλλο εμφανές θέμα υπάρχει με την αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...