Jump to content

[myPOLL] Πόσες ίντσες είναι η οθόνη του smartphone σας;


ZZW30
 Κοινοποίηση

Πόσες ίντσες είναι η οθόνη του smartphone σας;  

935 members have voted

  1. 1. Πόσες ίντσες είναι η οθόνη του smartphone σας;

    • Έως και 4,7"
      99
    • Από 4,8" έως και 5,2"
      267
    • Από 5,3" έως και 5,7"
      473
    • Από 5,8" και μεγαλύτερη
      96


Recommended Posts

  • Administrators

Ίσως το πιό καίριο ερώτημα όσον αφορά τα χαρακτηριστικά ενός smartphone. Για να δούμε, λοιπόν, τι προτιμούν τελικά οι χρήστες του Myphone;

 

Προσοχή! Μη ψηφίσετε με βάση το τι... προτιμάτε ή το τι σκοπεύετε να πάρετε σε λίγους μήνες (εκτός αν το έχετε ήδη... παραγγείλει και έρχεται), αλλά με βάση το τωρινό σας smartphone.

 

Αν έχετε δύο ή περισσότερα smartphones, ψηφίστε με βάση αυτό που χρησιμοποιείτε περισσότερο μέσα στην ημέρα.

 

Φυσικά, είστε ελεύθεροι να υποστηρίξετε και την επιλογή σας μέσω σχολίων, αρκεί να τηρούν τους κανόνες του forum.:)

 

Υ.Γ. Η δημοσκόπηση θα μεταφερθεί στις "δημοσκοπήσεις" μετά από 48 ώρες.

Edited by ZZW30
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 194
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

5" ιντσες θεωρω οτι ειναι χρυση τομη για μια συσκευη που κουβαλαω στην τσεπη μου. Και αφου βρηκα μια σε αυτο το μεγεθος, σβελτη και με καλη μπαταρια, αραξα.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προσωπικά ήμουν της άποψης πως οι 5,2-5,3 ίντσες ήταν το ανώτερο όριο για το χέρι μου... τελικά μετά τις 5,5" όμως, δε γυρνάς εύκολα πίσω. Πιστεύω και 5,7" θα με βόλευαν, αρκεί να ήταν αρκετά μικρή η συσκευή (και με καλό grip) ώστε να τη χειρίζομαι με το ένα χέρι άνετα.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα 5αρι αλλα ξαναγυρισα στις 4.Εχω iPhone 5s,ικανοποιημενος απο το μεγεθος παρολο που ειναι μικρο.

Με ενα χερι το χειριζομαι πολυ ανετα ακομα και για μηνυματα.Προσφατα ειδα φιλο του πατερα μου με το ιδιο κινητο.Εκανε μεταβαση απο απλο κινητο και του λεω γιατι πηρες το iPhone.Μου απαντησε οτι ηθελε κατι μικρο και να το χειριζεται με το ενα χερι.Τοτε καταλαβα το πλεονεκτημα της μικρης οθονης.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα ψευδώς 5,8+ μιάς και η συσκευή που χρησιμοποιώ προσωρινά διαθέτει μικρότερη διαγώνιο.

Οσονούπω όμως θα περάσω σ'αυτή τη κατηγορία (S8+) αφού είμαι λάτρης των μεγάλων οθονών. Αιτιολογώ δηλαδή την ψήφο μου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Ronnie 2004♥2018
Link to comment
Share on other sites

5,1. Νομιζω ειναι και το καταλληλο μεγεθος. Μεγαλο να κανεις δουλεια, αλλα οχι και παρα πολυ ωστε να ειναι σαν φωτοβολταϊκό.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ήμουν της άποψης πως οι 5,2-5,3 ίντσες ήταν το ανώτερο όριο για το χέρι μου... τελικά μετά τις 5,5" όμως, δε γυρνάς εύκολα πίσω. Πιστεύω και 5,7" θα με βόλευαν, αρκεί να ήταν αρκετά μικρή η συσκευή (και με καλό grip) ώστε να τη χειρίζομαι με το ένα χέρι άνετα.

 

χειρίζεσαι άνετα με το ένα χέρι 5,5" κινητό?? τι χέρι εχεις??? :p

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Flex 2 με 5,5" χρησιμοποιώ προς το παρόν αλλά δεν με βολεύει με το ένα χέρι και παρόλο που είναι απολαυστική η θέαση σε αυτή την οθόνη με βλέπω κάποια στιγμή να επιστρέφω σε 5". Με βαριά καρδιά βέβαια...
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον 5.5

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

6" έχω αλλά θα κατέβαινα και σε 5.5-5.7". Με την τάση να μικρυνουν κι άλλο τα bezel το 5.7 με 6.4 θα γίνει στάνταρ. Δε μου αρέσει καθόλου όμως η αναλογία 18:9, μπαστούνι.
Link to comment
Share on other sites

Οταν πηρα το Note 3 το εβλεπα σαν ενα μικρο ταμπλετ περισσοτερο παρα σαν ενα μεγαλο κινητο.

 

Οπότε 5.7" γιατι εχει το τελειο browsing και ειναι οριο για το χερι μου.

Εχω δουλεψει αρκετα 4.7" (Α3 2016)

και 5" (Huawei P7)

Ανετα στο κρατημα μεν, αλλά μου φαινονται χαοτικα μικροτερα.

Οπότε προτιμω περισσοτερη εικονα παρα ανεση.

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στις μεγάλες οθόνες το 2012 όταν ακόμα τις χλεύαζαν (Note1). Τώρα έχω οθόνη 5,5 (LG G4) αλλά δεν θα ειχα πρόβλημα να είχα μέχρι και 6. Το μέγεθος παίζει ρόλο !!!
Link to comment
Share on other sites

Το 5άρι που έχω είναι οριακά εργονομικό. Συνήθως θέλω και τα 2 χέρια για να το χρησιμοποιήσω λόγω και της θήκης.
Link to comment
Share on other sites

ειχα το samsung note 5 και τωρα το xiaomi mi max 6.44"
History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
χειρίζεσαι άνετα με το ένα χέρι 5,5" κινητό?? τι χέρι εχεις??? :p

 

Πολυ οριακα, με δυσκολια θα ελεγα. Ειναι περιπου μισο ποντο μεγαλυτερη σε υψος η οθονη αποτι θα ηθελα. Αν ειχε το G4 λιγο μικροτερο κατω bezel θα ηταν αψογο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα με μια οθονουλα με το gx10 το 2003. Το 2006 πήγα σε 2.1 n80 που για τότε ήταν μεγάλη. Έπειτα σε μια 3.8 Huawei x5 Pro που μου φάνηκε τεράστια. Μετά σε 4.7 lg 4x επίσης μεγάλη και 2014 NOTE 3 στις 5.7 που δεν με φάνηκε τόσο μεγάλη. Κάτω από 5.7 δεν πρόκειται να πέσω μόνο προς τα πανω θα πάω με μικρότερα bezels. Οι 5.7 χειρίζονται με το ένα χέρι μια χαρά απλά δεν φτάνεις την μπάρα που είναι πάνω αλλά λύνεται αυτό.

 

Η μεγάλη οθόνη προσφέρει απόλαυση σε βίντεο Gaming browsing και γενικά κάνεις τα πάντα πανεύκολα και ξεκούραστα. Οι πιο μικρές πιστεύω είναι για απλα τηλέφωνα και κάνα messenger για τα υπόλοιπα απλά σε παιδεύουν.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

5,1 τώρα μέχρι 5,5 το πολύ θα ανέβαινα. Για παραπάνω έχω το ταμπλετ άσε που νομίζω πως θα είναι άβολο και στο χέρι και στην τσέπη
Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...