Jump to content

iOS 10 - Πόσο γρήγορα μπορείτε να απενεργοποιήσετε την εφαρμογή του φακού;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε βράδυ την εφαρμογή του φακού της συσκευής iPhone, αναζητώντας την κλειδαριά της εισόδου του σπιτιού. Κάποια στιγμή θα πρέπει να βάλω αυτόματη λάμπα στην είσοδο, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Οι ενέργειες που πρέπει να κάνω είναι να σύρω το δάχτυλό μου από το κάτω μέρος της οθόνης προς τα επάνω για να αποκαλύψω το Κέντρο ελέγχου και να ενεργοποιήσω τη λειτουργία του φακού.

 

Την ίδια κίνηση θα πρέπει να κάνω προκειμένου να απενεργοποιήσω στη συνέχεια την εφαρμογή του φακού σωστά;

 

Η αλήθεια είναι πως έχω ανακαλύψει μία νέα μέθοδο απενεργοποίησης του φακού πολύ πιο γρήγορη και με λιγότερες κινήσεις.

 

Ανασηκώστε τη συσκευή σας iPhone 6s ή νεότερη ώστε να ενεργοποιήσετε την οθόνη κλειδώματος. Για όσους δεν γνωρίζουν πώς ενεργοποιούν τη λειτουργία “Σήκωμα για αφύπνιση”, ακολουθήστε τη διαδρομή:

 

Ρυθμίσεις > Οθόνη και φωτεινότητα > Σήκωμα για αφύπνιση.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/62641/led-flash-01.jpg

 

Ας επανέλθουμε όμως στην απενεργοποίηση του φακού. ανασηκώστε την συσκευή σας για να ενεργοποιήσετε την οθόνη. Σύρετε την οθόνη προς τα αριστερά ελαφρώς (περίπου 1-2 εκατοστά), προσπαθώντας στην ουσία να ανοίξετε την κάμερα (δεν την ανοίγουμε). Θα παρατηρήσετε πως το LED flash της συσκευής σας iPhone, θα απενεργοποιηθεί. Απομακρύνετε το δάχτυλό σας για να επανέλθει στη συνέχεια και πάλι στην οθόνη κλειδώματος.

 

Σημείωση: Για να είναι εφικτή η παραπάνω ενέργεια για την απενεργοποίηση της εφαρμογής του φακού, θα πρέπει επίσης η πρόσβαση στην Κάμερα από την οθόνη κλειδώματος να είναι ενεργή. Από προεπιλογή είναι ενεργοποιημένη. Αν για κάποιο λόγο την έχετε απενεργοποιήσει και δε το θυμάστε, ακολουθήστε τη διαδρομή Ρυθμίσεις > Γενικά > Περιορισμοί και θέστε την εναλλαγή “Κάμερα” σε θέση ενεργή.

 

Εάν η συγκεκριμένη ενέργεια σας φαίνεται γνωστή, είναι γιατί στις προηγούμενες εκδόσεις iOS είχατε πρόσβαση στη συντόμευση της κάμερας, σύροντας την οθόνη κλειδώματος προς τα επάνω. Δοκιμάστε την παραπάνω ενέργεια και περιμένουμε την άποψη σας στα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

H αγοραζεις λειτουργικο κινητο, android και το κανεις με μια κινηση.

Π.χ. δαχτυλικο αποτυπωμα

 

Η αγοράζεις φώτο κύτταρο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πολύπλοκο είναι... στο android είναι ένα Click...
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Να πάρετε,και οι μέν και οι δέ φακό για τά κλειδιά σας...... Έλεος πάλι vs θά τό κάνετε....:mad:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Προς απογοήτευση αρκετών το iOS τουλάχιστον σε αυτή την λειτουργία του φακού, υστερεί, για αυτό προτιμάς Android συσκευή με φακό και όλα γίνονται πιο γρήγορα!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

ε ναι , εγω πριν παρω συσκευη ψαχνω και βλεπω ολα τα ριβιου για το πως ανοιγει ο φακος , αν θελει πανω απο μια κινηση φευγει , δεν θα φαω εγω τα καλυτερα μου χρονια στις 2 κινησεις που χρειαζετε για να αναψει !

θυμαστε παλια ωπου για να αναψει ο φακος ηθελε itunes ? :lol:

 

τρολ μοντ οφ :) καλο βραδυ παλικαρια !

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω πως ο παραπάνω οδηγός αφορά χρήστες iPhone. Οι περισσότερες απαντήσεις προέρχονται από ανθρώπους άλλων συσκευών, μπορείτε να μου εξηγήσετε το λόγο και το όφελος που πιστεύετε πως πρόσφερετε στην κοινότητα με τα σχόλια σας;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως έχω ίντερνετ στη συσκευή οπότε ανάβω και σβήνω τον φακό μέσω Google Now/Assistant απλώς δίνοντας μια φωνητική εντολή. :cool:
Link to comment
Share on other sites

Τι διαβαζω ρε παιδιά. Πόσα χρόνια πίσω ειναι τελικά αυτό το ios? Εδώ και μια 8ετια αυτό γίνεται με μια κίνηση στο Android.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι διαβαζω ρε παιδιά. Πόσα χρόνια πίσω ειναι τελικά αυτό το ios? Εδώ και μια 8ετια αυτό γίνεται με μια κίνηση στο Android.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

 

 

10 χρόνια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποσο γελοίες απαντήσεις μπορείς να διαβάσεις εδω μεσα σε μερικα θέματα τελικα απο έξυπνους χρήστες android και μόνο :mad:

 

Το να ανοίξεις το φακό και να μη κλείσεις το μενού αλλα να το αφήσεις ανοικτό και με μισή κίνηση να τον ξανακλεισεις δηλαδή δε το κανει κανένας; εξυπνάδες :wacko:

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η υπηρεσία αυτή δεν ισχύει για τα κινητά της σειράς 6 οπότε υπάρχει έλλειμμα και πολύ θα θέλαμε ορισμένα χαρακτηριστικά σε προηγούμενα κινητά...
Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω πως ο παραπάνω οδηγός αφορά χρήστες iPhone. Οι περισσότερες απαντήσεις προέρχονται από ανθρώπους άλλων συσκευών, μπορείτε να μου εξηγήσετε το λόγο και το όφελος που πιστεύετε πως πρόσφερετε στην κοινότητα με τα σχόλια σας;

 

Δεν είναι τα πάντα με όφελος στη ζωή, υπαρχουν και κάποια που την ομορφαίνουν χωρίς όφελος π.χ ένα όμορφο ηλιοβασίλεμμα.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω πως ο παραπάνω οδηγός αφορά χρήστες iPhone. Οι περισσότερες απαντήσεις προέρχονται από ανθρώπους άλλων συσκευών, μπορείτε να μου εξηγήσετε το λόγο και το όφελος που πιστεύετε πως πρόσφερετε στην κοινότητα με τα σχόλια σας;

 

Πρόκειται για μια είδηση που ανεβαίνει για να συζητηθεί, τίθεται θέμα περιορισμού στο ποιοι θα απαντάνε; Τότε ας γίνει κρυφό το θέμα και να έχουν δικαίωμα απάντησης μόνο οι χρήστες iPhone (εγώ προσωπικά έχω iPhone έχω και Android smartphone, άρα θεωρώ πως μπορώ να τα συγκρίνω και να διατυπώσω την άποψή μου βάση εμπειρίας που έχω). Δεν είναι Apple forum... ;)

 

on topic, ας κλείσει η παρένθεση.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω καθώς δεν πρόκειται για είδηση αλλά για iOS οδηγίες. Κανείς δεν στέρησε το λόγο από κανέναν αρκεί να έχει να προσφέρει κάτι στους ενδιαφερόμενους χρήστες (όταν πρόκειται για οδηγό). Την ίδια άποψη θα είχα, εάν ο οδηγός απευθύνονταν σε χρήστες android συσκευών. Απαντήσεις τύπου "σιγά την ανακάλυψη" δεν νομίζω πως προσφέρουν. Δεν αναφέρομαι επί προσωπικού, μην παρεξηγηθούμε.
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για μια είδηση που ανεβαίνει για να συζητηθεί, τίθεται θέμα περιορισμού στο ποιοι θα απαντάνε; Τότε ας γίνει κρυφό το θέμα και να έχουν δικαίωμα απάντησης μόνο οι χρήστες iPhone (εγώ προσωπικά έχω iPhone έχω και Android smartphone, άρα θεωρώ πως μπορώ να τα συγκρίνω και να διατυπώσω την άποψή μου βάση εμπειρίας που έχω). Δεν είναι Apple forum... ;)

 

 

 

on topic, ας κλείσει η παρένθεση.

 

 

 

Το θέμα είναι οτι για κάποιον που δεν έχει iOS και κρίνει, το 90% που γράφει το άρθρο είναι ακαταλαβίστικα και δε τα έχει δει στην πράξη, οπότε του φαίνονται δύστροπα και περιττά. Και γω με τη Nougat έπιασα ένα S7 και γέλαγα με το πόσο δύσχρηστες έχουν κάνει τις επαφές.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω καθώς δεν πρόκειται για είδηση αλλά για iOS οδηγίες. Κανείς δεν στέρησε το λόγο από κανέναν αρκεί να έχει να προσφέρει κάτι στους ενδιαφερόμενους χρήστες (όταν πρόκειται για οδηγό). Την ίδια άποψη θα είχα, εάν ο οδηγός απευθύνονταν σε χρήστες android συσκευών. Απαντήσεις τύπου "σιγά την ανακάλυψη" δεν νομίζω πως προσφέρουν. Δεν αναφέρομαι επί προσωπικού, μην παρεξηγηθούμε.

 

Θα μου επιτρέψεις τότε να σου πω ότι αν πρόκειται για οδηγό θα έπρεπε:

1ον: Το θέμα να βρισκόταν στην περιοχή My Guides, όπου και μπαίνουν οι οδηγίες για διάφορα θέματα, και όχι στην ειδησεογραφία που βρίσκεται τώρα.

2ον: Ο τίτλος θα έπρεπε να παραπέμπει σε οδηγό. Για παράδειγμα: «iOS 10 - Πως να απενεργοποιήσετε την εφαρμογή του φακού.».

 

Αν γινόντουσαν τα παραπάνω τότε δεν θα έγραφαν «όσοι δεν έχουν να προσφέρουν κάτι στους ενδιαφερόμενους χρήστες» διότι εκεί θα το διάβαζαν μόνο οι ενδιαφερόμενοι χρήστες.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έλεος μόνο κουβέντα δεν κάνετε εσείς......:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι έπρεπε να είναι σε άλλη ενότητα και δεν είμαστε ψείρες απλώς δεν είναι είδηση, δεν έχει γίνει κάποιο νέο update, οπότε γιατί είναι στο MyNews;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν ,

1ο λάθος μέρος , οδηγός είναι όχι "είδηση"

2ον din γράψε κάνα βιβλίο :-) , πιστεύω υπερβολικά μεγάλο κείμενο για το είδος του οδηγού

 

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...