Jump to content

Υγραέριο σε αυτοκίνητο


jpvolos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιά τό υγραέριο ακούγονται πολλά,αρνητικά καί θετικά.Φίλος κολλητός έχει τοποθετήσει σύστημα υγραερίου 5ης γενιάς (υγρού ψεκασμού icom jtc) σέ Toyota Avensis.Τό έχει περίπου 8 μήνες.Τό αυτοκίνητο πάει πολύ καλά.Μπορώ νά πώ,πώς μέ τό υγραέριο τό αυτοκίνητο έχει περισσότερο νεύρο.Τό πρόβλημα είναι ό περιορισμένος αριθμός πρατηρίων στήν επαρχία.Από υπολογισμούς πού κάναμε μέ τόν φίλο πού έχει τό αμάξι προέκυψε πώς ή απόσβεση τής τοποθέτησης γίνεται περί τά 30.000χλμ μέ τή προυπόθεση πώς ή διαφορά τιμής βενζίνης - αερίου είναι πάνω από 0,70 λεπτά καί ή κατανάλωση περί τά 9λιτρα/100χλμ (υπάρχει μιά αυξηση τής κατανάλωσης μέ τό αέριο περι τά 10%).Τό αξιοπρόσεκτο είναι ή εκτόξευση τής τιμής τοποθέτησης (περίπου +600 ευρώ σέ σέ 8 μήνες).Στά αρνητικά τού αερίου είναι οί βλάβες πού παρατηρούνται στίς βαλβίδες εξαγωγής κάποιων οχημάτων (Ford).Επίσης κάποιες εταιρείες τού χώρου (Viale) δέν τοποθετούν συστήματα αερίου σέ όλα τά οχήματα (δέν προτείνει καθόλου γιά Honda) ή σέ κάποια άλλα συστήματα της,γίνεται καί περιοδικός ψεκασμός βενζίνης μαζί μέ τό αέριο.Κάποιες άλλες εταιρείες (Prins) ψεκάζουν ταυτόχρονα μέ τό αέριο καί κάποιο άλλο υγρό γιά τήν προστασία τού κινητήρα.Γιά νά υπάρχει κέρδος μέ τό αέριο πρέπει νά υπάρχει σημαντική διαφορά τιμής μέ τήν βενζίνη καί νά μήν προκύψει κάποιο πρόβλημα μέ τόν κινητήρα.Γιατί αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα μέ βαλβίδες ή κάτι άλλο στά 60.000 - 70.000χλμ τό όποιο κέρδος εξανεμίζεται.Επίσης θά πρέπει νά συνυπολογίζεται καί τό κόστος αντικατάστασης τής δεξαμένης αερίου ανά 10ετία (περί τά 500 ευρώ).Κατ'εμέ είναι μιά ελκυστική πρόταση τό αέριο,αλλά καί ότι λάμπει δέν είναι χρυσός.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 171
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ήμουν προχτές για μια δουλειά στη Βουλγαρία και μου είπαν ότι οι τιμές για εγκατάσταση παίζουν από 250€ τα παλιά μέχρι 650€ για τα injection (ιδέα δεν έχω σε τι γενιά αναφέρονταν). Μου είπαν επίσης ότι τα συνεργεία δίνουν και πιστοποιητικό και "διαβατήριο" με serial numbers. To ερώτημα είναι: Αν περάσει κάποιος γκάζι στη Βουλγαρία, μπορεί να μεταφράσει επίσημα τα χαρτιά του και να εγκριθεί η μετατροπή από το ΚΤΕΟ στην Ελλάδα; To έχει κάνει κανείς;
Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έμαθα ότι δίνει παραπάνω ιπποδύναμη σε φτιαγμένο αμάξι.

πχ σε 106 Rallye με εκκεντροφόρους και με συμπίεση τώρα στο 12 παρά, φτάνει με το υγράεριο στο 12,3 και ίσως και πιο πάνω με ό,τι συνεπάγεται σε άυξηση δύναμης.

Άρα λογικό είναι και σε άλλα αμάξια να παρατηρείται μια σπιρτάδα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το υγραέριο σαν καύσιμο είναι περισσότερα οκτάνια (~105) από την βενζίνη οπότε λογικό είναι να κερδίζεις κάτι στις υψηλές συμπιέσεις. :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μόνη διαφορά?

Γιατί και η RACING υποτίθεται ότι είναι 100αρα, αλλά καμιά ιδιαίτερη διαφορά δεν είχα δει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μόνη διαφορά?

Γιατί και η RACING υποτίθεται ότι είναι 100αρα, αλλά καμιά ιδιαίτερη διαφορά δεν είχα δει.

 

Έχει περισσότερη ενέργεια ανά κιλό και λιγότερη ανά λίτρο από την βενζίνη.

Επίσης στου υγρού ψεκασμού ρίχνει την θερμοκρασία του αέρα με ότι συνεπάγεται αυτό. Και είναι πιο καθαρό σε θέμα CO, CO2, HC.

:)

 

Στο φτιαγμένο που λες που πάει η συμπίεση από 12- στα 12,3 το κέρδος το έχεις από την αύξηση της συμπίεσης και τα παρελκόμενα παρά από το καύσιμο μάλλον.:)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω,εχω ενα wrangler του 05 2,4.και ελεγα πως ο μονοι λογοι για να πουλησω αυτο το αυτοκινητο ειναι η βενζινη που καιει,και το πολυ ακριβο σημα.

εχω τις εξης αποριες

πως θα μπει η μπουκαλα που δεν εχω σχεδον καθολου χωρο αποσκευων?

ποσο επιφοβο ειναι να μπει μπουκαλα σφινωμενη αν χωραει αναμεσα στο πισω καθισμα και στο πορτα του πορτπαγκαζ?

το σημα θα μου ερχεται πιο φτηνα?

τα συνεργεια που κανουν τη μετατροπη σου δινουν εγγυηση?

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω,εχω ενα wrangler του 05 2,4.και ελεγα πως ο μονοι λογοι για να πουλησω αυτο το αυτοκινητο ειναι η βενζινη που καιει,και το πολυ ακριβο σημα.

εχω τις εξης αποριες

πως θα μπει η μπουκαλα που δεν εχω σχεδον καθολου χωρο αποσκευων?

ποσο επιφοβο ειναι να μπει μπουκαλα σφινωμενη αν χωραει αναμεσα στο πισω καθισμα και στο πορτα του πορτπαγκαζ?

το σημα θα μου ερχεται πιο φτηνα?

τα συνεργεια που κανουν τη μετατροπη σου δινουν εγγυηση?

Στά οχήματα τύπου suv βάζουν τήν δεξαμένη καυσίμου καί κάτω από τό όχημα καί τήν στηρίζουν στό πάτωμα τού οχήματος.Τά τέλη κυκλοφορίας δέν έχουν κάποια έκπτωση λόγω αερίου.Εγγύηση δίνουν τά συνεργεία τοποθέτησης ΜΟΝΟ γιά τό σύστημα πού τοποθετούν καί ΟΧΙ γιά τόν κινητήρα.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μια άλλη λύση για το θέμα κόστους βενζίνης!!

ΝΑ ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ!!! :lol::lol::lol::lol:

 

Πέρα από την πλάκα, προχτές ήμουν εκεί και η αμόλυβδη κοστίζει στα περισσότερα βενζινάδικα, 1.079€/λ...

 

Και τώρα κλαφτείτε για την Ελλαδίτσα και τους φόρους της.:X

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, εδώ και μέρες έχω γεμίσει το κεφάλι μου με αναζητήσεις επί αναζητήσεων για το ποιό θα είναι το καλύτερο σύστημα υγραεριοκίννησης για το αυτοκίνητό μου. Έχω ένα Honda Civic 1.800cc, 140Hp μονέλο 2008.

Έχω ρίξει άπειρο διάβασμα την τελευταία εβδομάδα και έχω πάρει αρκετές εταιρίες που πραγματοποιούν την εν λόγω εγκατάσταση / μετατροπή και μπορώ να πώ με βεβαιώτητα πως όσα περισσότερα μάθαινα, τόσο περισσότερες απορίες μου δημιουργόντουσαν και σύγχηση για την τελική επιλογή...

Οι απορίες είναι πολλές. 4ης γεννιάς? 5ης? Έχω δεί ακόμα και 7ης! Τι απ'όλα και γιατί?

Έχω βρεί τιμές από 600€ μέχρι 1.600€ για τα ίδια συστήματα π.χ. Lovato... Γιατί??? Τι περιθώρια κέρδους έχουν οι μεγάλες εταιρίες ή πόσο απατεώνες είναι οι μικροί?

Και το σημαντικότερο ερώτημα απ'ολα!

Υπάρχουν στην αγορά ένα κάρο συστήματα κυρίως Ιταλικής προέλευσης. Για το δικό μου αυτοκίνητο, σχεδόν όλοι μου έχουν προτείνει συστήματα 4ης γεννιάς αλλά διαφορετικών μαρκών όπως LAVATO, OMVL, BRC κλπ.

Πως στο καλό θα ξέρω ποιό είναι το ποιό αξιόπιστο και το πιο κατάλληλο για το αυτοκίνητό μου?

 

Από όλα αυτά που έχω διαβάσει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο παίζει και ο εγκαταστάτης που θα κάνει την μετατροπή. Ποιός είναι ο κατάλληλος?

Μέχρι στιγμής έχω ξεχωρίσει δύο απ'τους ακριβούς γιατί φοβάμαι να πάω σε μικρότερα συνεργεία χωρίς όμως κάποια απόδειξη ότι οι μεγάλοι και ακριβοί υπερτερούν σε σχέση με τους φθηνούς μικρούς.

Ο ένας είναι η Viagas με σύστημα της OMLV και ο άλλος είναι η Sime με σύστημα της LOVATO.

 

Δεν μπαίνω σε πιο τεχνικές λεπτομέριες γιατί ήδη έχω γράψει πολλά.

Ελπίζω κάποιος να με βοηθήσει να πάρω μια τελική και σωστή απόφαση...

Link to comment
Share on other sites

έναν καλό εγκαταστατη βρες και μην ψάχνεσαι με συστήματα.. ένα 4ης γενιάς και να είσαι οκ. έχει φίλος το type s και ο δκτης μου το 1,8 το 5θυρο. το ένα με ιταλικό έχει 45000χιλ το άλλο τουρκικο 25000..όλα καλά, εκτός από κάτι σβησιματα που έκανε το s κάποιες φορές στο ρελαντί.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Και πού τον βρίσκουμε τον καλό εγκαταστάτη?

Μπορείς να μάθεις τι συστήματα φοράνε οι δύο περιπτώσεις που αναφέρεις?

Μήπως έχεις άποψη για το θέμα της "λαδιέρας"? Ο φίλος σου με το Type-S έχει?

Link to comment
Share on other sites

το ένα φοράει tartarini και το τουρκικό είναι το atticer.. Όχι λαδιερα, το τουρκικό φοράει μόνο flasutube το ειδικό υγρό που μπαίνει στην δεξαμενή.. αν είσαι από Θεσσαλονίκη έχω να σου προτείνω..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Από Αθήνα είμαι.

Λαδιέρα δεν έβαλες γιατί δεν ήθελες ή γιατί δεν στην προτείνανε για το αυτοκίνητό σου?

Σε ρώτησα και στο άλλο thread, σε τι αμάξια έκανες την μετατροπή?

Γενικές εντυπώσεις?

Link to comment
Share on other sites

τα αμάξια είναι κολλητών... Εγώ έχω ένα Opel tigra 1.4 με αερίου ψεκασμού της tartarini

(είναι προς πώληση) και ένα Astra coupe 2.0turbo 220ps επίσης με αερίου ψεκασμού της tartarini. γενικά έχω πολλούς γνωστούς με αερίο.. τα Honda Civic κάνουν με 30ευρω λίγο παραπάνω από 400km. σου απάντησα και στο θέμα το άλλο.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

τελικα για αμμεσου ψεκασμου κινητηρες εχει βγει υγραεριο?εαν ναι εχει καποιος εμπειρια?

η τιμη του τωρα ειναι χαμηλη και αποτι ειχα μαθει ειναι κλειδωμενη για μερικα χρονια.μεχρι το 2014 εαν δεν κανω λαθος.μετα, τι λετε,ποσο θα ανεβει? φυσικα δεν μπορουμε να ξερουμε απο τωρα γιατι παιζουν πολλα ρολο σε αυτο αλλα δεν εκτιματε οτι λογω οτι θα υπαρχει μεγαλη ζητηση λογω της συνεχους αυξησης οχηματων,θα φτασει ας απουμε στα επιπεδα του ντιζελ?

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη ειναι κλειδωμενη ως το 2017-2018 υπαρχει η σχετικη οδηγια στο ιντερνετ. Τωρα για αμεσου ψεκασμου θα πας για icom jtg hp υγρου ψεκασμου. Ακριβω μεν αλλα κορυφαιο.
TCe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
skeftomai simferei telika i metatropi i oxi...

opws exw ypologisei me ta klm pou kanw tha glitwnw giro sta 700e kathe xrono ti pistevete aksizei telika? toxei psaksei kaneis to thema?

 

οπως αναιβενει η τιμη της βενζινη πιστευω πως συμφερει ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με το υγραέριο επιτυγχάνει κάποιος εξοικονόμηση της τάξεως του 35% εως 40%, ανάλογα με την ποιότητα της εγκατάστασης αλλά και των κιτ/εξαρτημάτων.

Περιττό να πούμε ότι το "κλείδωμα" για τη μη αύξηση της φορολογίας, δε σημαίνει ότι δεν ανεβαίνει η τιμή του υγραερίου...ας θυμηθεί κάποιος πόσο είχε το υγραέριο πριν 2-3 χρόνια και πόσο έχει τώρα, με αυξητική πάντα διάθεση...θεωρητικά όμως, θα συνεχίσει να έχει σημαντική διαφορά σε σχέση με τη βενζίνη.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κουβέντα που είχα με άτομα του χώρου, ενημερώθηκα ότι οι περισσότεροι τεχνικοί που κάνουν την συγκεκριμένη δουλειά, δεν γνωρίζουν πολύ καλά το πώς να ρυθμίσουν τα διάφορα, με αποτέλεσμα να φθείρεται ανεπανόρθωτα το μοτέρ του αυτοκινήτου.

Οπότε πολύ προσοχή και να το ψάξετε αρκετά πρώτα για το αν αξίζει το ρίσκο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μετά από κουβέντα που είχα με άτομα του χώρου, ενημερώθηκα ότι οι περισσότεροι τεχνικοί που κάνουν την συγκεκριμένη δουλειά, δεν γνωρίζουν πολύ καλά το πώς να ρυθμίσουν τα διάφορα, με αποτέλεσμα να φθείρεται ανεπανόρθωτα το μοτέρ του αυτοκινήτου.

Οπότε πολύ προσοχή και να το ψάξετε αρκετά πρώτα για το αν αξίζει το ρίσκο.

 

Αυτο ισχυει, αν αναλογιστει κανεις οτι πλεον ολο και περισσοτερα συνεργεια βαζουν υγραεριο και με μηχανικους που δεν εχουν εξειδικευση στο θεμα... και ουτε καθονται να μαθουν.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η τιμή του αερίου ετσι οπως παει θα ξεπεράσει και αυτήν της βενζίνης. Μυρίστηκαν λαό και άρχισαν τα όργανα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...