Jump to content

Cosmote Prepaid Mastercard


alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα και από άλλες τράπεζες με Iris και μεταφέρει όντως μικροποσά χωρίς προμήθεια, αλλά στον κυρίως λογαριασμό της Εθνικής και όχι στην Prepaid της Cosmote με την οποία ήταν συνδεδεμένος ο αριθμός τηλεφώνου μέχρι πριν 1 μήνα και μετέφερε κανονικότατα στη Prepaid. Αλλά όχι πια: Με τον ίδιο αριθμό τηλεφώνου τα μεταφέρει στον κυρίως λογαριασμό της Εθνικής και όχι στην Prepaid κάρτα πια.
Από την εθνική στη προπληρωμένη.0,50 χρεώνει η Πειραιώς για ιρις

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Alpha και Eurobank Iris δοκιμασα.

Απο Εθνικη βγαζει σφαλμα.

Χωρις προμηθεια, αλλα τα "παει" στον κυριο λογαριασμο, οχι στην Prepaid.

Οταν δοκιμασεις κι εσυ πες μου, με το νεο ετος.

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

Alpha και Eurobank Iris δοκιμασα.
Απο Εθνικη βγαζει σφαλμα.
Χωρις προμηθεια, αλλα τα "παει" στον κυριο λογαριασμο, οχι στην Prepaid.
Οταν δοκιμασεις κι εσυ πες μου, με το νεο ετος.
Μα στον κύριο τα στέλνεις και μετά στη prepaid

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Το IRIS όλων των τραπεζών πλέον είναι δωρεάν για οποιαδήποτε πόσο μέχρι 500€ την ημέρα. Η Εθνική που είχε βάλει χρέωση 0,50€ για πάνω από 50€ το έκανε δωρεάν την 23/12/2022 ομοίως δωρεάν και η τράπεζα Πειραιώς.

Link to comment
Share on other sites

Από τον κύριο λογαριασμό της Εθνικής έχω στείλει χωρίς καμιά προμήθεια και πάνω από 100Ε στο τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο με την Cosmote Prepaid μέσω Iris της Εθνικής. Αλλά πια δε στέλνει, και βγάζει σφάλμα.

Από τις άλλες τράπεζες (Alpha και Eurobank που δοκίμασα) μέσω Iris στον ίδιο αριθμό τηλεφώνου που μόνο με την Cosmote Prepaid είναι συνδεδεμένο τα στέλνει στον κυρίως λογαριασμό της Εθνικής πια και όχι στην Prepaid.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ και από άλλο τραπεζικό λογαριασμό της Εθνικής (καμιά σχέση με τον τραπεζικό λογαριασμό που περιλαμβάνει την Prepaid και με τελεώς άλλο αριθμό κινητού) όταν αποστέλλεται ποσό στο κινητό που είναι συνδεδεμένο ΜΟΝΟ με την Prepaid βγάζει σφάλμα. Το καλοκαίρι είχα στείλει κανονικότατα με την παραπάνω διαδικασία.

Έχουμε ψάξει εάν η Εθνική έχει κάποιο πρόβλημα στο Iris για αποστολές σε κινητά συνδεδεμένα ΜΟΝΟ με αυτή την Prepaid έχει θέμα; 

Τελικά μήπως εφαρμόστηκε πριν την ώρα του μερικώς αυτό: https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikes-kartes/proplirwmenes-kartes/Cosmote-Prepaid-Mastercard-Announcement

Πάντως αγορά με όσο υπόλοιπο είχε παραμείνει στην Prepaid έκανα την Κυριακή που μας πέρασε , τα Χριστούγεννα και έμειναν μέσα στην Prepaid κάτι ψιλά.

Link to comment
Share on other sites

Χτες έκανα αγορά και μπορώ να τη φορτίσω από το λογαριασμό έδωσα1€ προμήθεια να δοκιμάσω για σένα

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, vrwmiaris said:

Χτες έκανα αγορά και μπορώ να τη φορτίσω από το λογαριασμό έδωσα1€ προμήθεια να δοκιμάσω για σένα

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πώς την φόρτισες την Prepaid?

Μέσω Iris πλήρωσες εξτρα προμήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με ibank pay τρώω ακυρο δέχεται μόνο μέσω Εθνικής εφαρμογή και κρατάει 1€

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, vrwmiaris said:

Λοιπόν με ibank pay τρώω ακυρο δέχεται μόνο μέσω Εθνικής εφαρμογή και κρατάει 1€

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δηλαδή από το i-bank NBG GROUP app (το κίτρινο), τί πατάς παρακάτω; Και τα μεταφέρει στην Cosmote Prepaid? Και μετά μπορείς να κάνεις αγορές με την Prepaid ;

 

Screenshot_20230104_163409_mbanking.NBG.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από το i-bank NBG GROUP app (το κίτρινο), τί πατάς παρακάτω; Και τα μεταφέρει στην Cosmote Prepaid? Και μετά μπορείς να κάνεις αγορές με την Prepaid ;
 
Screenshot_20230104_163409_mbanking_NBG.thumb.jpg.a3dee2ed05529a93876f747b8df99ad1.jpg
Πατάω τη κάρτα, φόρτιση, επιλέγω λογαριασμό,ποσό, γράφει προμήθεια, τέλος

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, vrwmiaris said:

Πατάω τη κάρτα, φόρτιση, επιλέγω λογαριασμό,ποσό, γράφει προμήθεια, τέλος

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε ευχαριστώ.

Τέλος η δωρεάν "φόρτιση" μέσω Iris για τη συγκεκριμένη Prepaid, δηλαδή!
Τουλάχιστον δεν εφαρμόστηκε ακόμη η ανακοίνωση περί κατάργησής της.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.
Τέλος η δωρεάν "φόρτιση" μέσω Iris για τη συγκεκριμένη Prepaid, δηλαδή!
Τουλάχιστον δεν εφαρμόστηκε ακόμη η ανακοίνωση περί κατάργησής της.
Ποτέ δεν ήταν απευθείας η φόρτιση μέσω ιρις , κάπου έχεις μπερδευτεί

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν δουλεύει ακόμα αλλά η δωρεάν φόρτιση γινόταν μέσω της εφαρμογής ibank pay και αφού είχες συνδέσει πριν την κάρτα με κινητό. Για παράδειγμα ο Α με αριθμό κινητού Α έμπαινε στην εφαρμογή ibank pay και έστελνε στον Β ο οποίος είχε συνδέσει την Cosmote prepaid κάρτα με το κινητό Β. 

Τώρα δεν γνωρίζω αν δουλεύει αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν δουλεύει ακόμα αλλά η δωρεάν φόρτιση γινόταν μέσω της εφαρμογής ibank pay και αφού είχες συνδέσει πριν την κάρτα με κινητό. Για παράδειγμα ο Α με αριθμό κινητού Α έμπαινε στην εφαρμογή ibank pay και έστελνε στον Β ο οποίος είχε συνδέσει την Cosmote prepaid κάρτα με το κινητό Β. 
Τώρα δεν γνωρίζω αν δουλεύει αυτό. 
Όχι δεν γίνεται πλέον βγάζει ερορ

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα υπαρχουν λυσεις για οποιον ψαχνει, αφου δε "θελει" η Εθνικη.
Και οχι σε πειζια.
Να μάθουμε μπορούμε ή όχι;

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vrwmiaris said:

Όχι δεν γίνεται πλέον βγάζει ερορ

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να μάθουμε μπορούμε ή όχι;

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Άρα λάθος θυμόσουν ότι δε γινόταν δωρεάν μέσω Iris από nbg. Γινόταν και κόπηκε πια. Πάντως αγορές (με 0,10Ε που είχα) μόλις έκανα από την Prepaid: Κάνει αγορές, αλλά δε φορτίζεται πια δωρεάν αλλά με την προμήθεια που είπες.

Για δωρεάν φόρτιση μέσω Iris, στις χρεωστικές κάρτες Eurobank μπορείς εσύ να ορίσεις τον συνδεδεμένο αριθμό κινητού που απλά επαληθεύεις και όχι τον δηλωμένο στην τράπεζα. Άρα:

1) Ορίζεις συνδεδεμένο αριθμό κινητού στο Iris της Eurobank, όχι τον κύριο σου.Παρεπιμπτόντως δεν έχω παρά ελάχιστα ευρώ στο λογαριασμό για να φοβάμαι.

2) Και από άλλης τράπεζας Iris (πχ Alpha) μεταφέρεις ποσά επακριβώς για την κάθε αγορά σου χωρίς καμιά προμήθεια.

Αλλά off topic.

Link to comment
Share on other sites

Άρα λάθος θυμόσουν ότι δε γινόταν δωρεάν μέσω Iris από nbg. Γινόταν και κόπηκε πια. Πάντως αγορές (με 0,10Ε που είχα) μόλις έκανα από την Prepaid: Κάνει αγορές, αλλά δε φορτίζεται πια δωρεάν αλλά με την προμήθεια που είπες.
Για δωρεάν φόρτιση μέσω Iris, στις χρεωστικές κάρτες Eurobank μπορείς εσύ να ορίσεις τον συνδεδεμένο αριθμό κινητού που απλά επαληθεύεις και όχι τον δηλωμένο στην τράπεζα. Άρα:
1) Ορίζεις συνδεδεμένο αριθμό κινητού στο Iris της Eurobank, όχι τον κύριο σου.Παρεπιμπτόντως δεν έχω παρά ελάχιστα ευρώ στο λογαριασμό για να φοβάμαι.
2) Και από άλλης τράπεζας Iris (πχ Alpha) μεταφέρεις ποσά επακριβώς για την κάθε αγορά σου χωρίς καμιά προμήθεια.
Αλλά off topic.
Σκοπός είναι τα μβ γι'αυτό την έχουμε, θα βάζω πλέον 1κ με 1€ προμήθεια

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα να βάλω 480€ και ζητάει 3€ προμήθεια, άρα αρχίζει να μη συμφέρει

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, vrwmiaris said:

Λοιπόν, πήγα να βάλω 480€ και ζητάει 3€ προμήθεια, άρα αρχίζει να μη συμφέρει

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πάντως , χρήση της Prepaid αυτής για αγορές εφόσον έχει ποσό ευρώ μέσα της είναι δυνατή, σε αντίθεση με την ανακοίνωση: https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikes-kartes/proplirwmenes-kartes/Cosmote-Prepaid-Mastercard-Announcement

 

Αν κάποιο μέλος εδώ βρει τρόπο να φορτίζεται τελείως δωρεάν (χωρίς καμιά προμήθεια), όπως γινόταν έως κανά μήνα πιο πριν μέσω Iris της Εθνικής, θα τον παρακαλούσαμε να μας τον πει έστω με pm σε όσα μέλη έχουν γράψει εδώ στο συγκεκριμένο topic.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,
Εχτές πήγα σε κατάστημα της εθνικής σε ΑΤΜ για να κάνω εκφόρτιση και όσα ποσά και να δοκίμασα μου πέταγε σφάλμα ότι "το επιτρεπομενο όριο συναλλαγής έχει ξεπεραστεί." κάτι που δεν ισχυεί γιατί έχω να χρησιμοποιήσω την κάρτα για μήνες (η κάρτα έχει 100 ευρώ μέσα).
Έχει συμβεί σε κάποιον;
Το ερώτημα είναι να πάω στη cosmote ή στην εθνική για να παρω τα λεφτα μου; Θα βγάλω άκρη;
 

Edited by George_8
Link to comment
Share on other sites

Στην τράπεζα στην εξυπηρέτηση (όχι ταμεία) θα πας να στο κάνουν.

Εμένα, για άλλο λόγο που πήγα πριν 2-3 μήνες, χωρίς να το καταλάβω μου ακύρωσε η υπάλληλος την Prepaid και δεν εμφανίζεται πια στο nbg app. Έτσι κι αλλιώς μόνο 0,03Ε της είχα αφήσει μέσα μετά την τελευταία συναλλαγή, από προηγούμενα υπόλοιπα Iris φορτίσεων Οκτώβρη 2022 που μπορούσε δωρεάν τελευταία φορά, με 0,10Ε αγορά BOX με κουπόνια αρχές Γενάρη φέτος.

Παρότι έληγε 10/2024....δεν υπάρχει πια στα nbg app η Prepaid.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...