Jump to content

Cosmote Prepaid Mastercard


alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η δική μου λήγει το 23

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Αν βρει κάποιος στην Θεσσαλονίκη ή κοντά, ας ενημερώσει.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κατάφερε κάποιος να βάλει την κάρτα να είναι για ανέπαφες πληρωμές μέσω της εφαρμογής i-bank για Android της Εθνικής;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2021 at 5:12 ΜΜ, talos_2002 said:

Κατάφερε κάποιος να βάλει την κάρτα να είναι για ανέπαφες πληρωμές μέσω της εφαρμογής i-bank για Android της Εθνικής;

Πάλεψα και εγώ να την βάλω αλλά δεν την δέχεται.Πρέπει να δέχεται μόνο χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες.Και άλλη μία prepaid που έχω στην Εθνική,πάλι δεν την δέχεται.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζετε κάτι παραπάνω για το πως έχει η κατάσταση με την συγκεκριμένη κάρτα, πάει προς κατάργηση?

Αν όχι, γνωρίζετε στις περιπτώσεις που είναι να λάβεις επιστροφή χρημάτων γιατί δεν παρέλαβες το προιόν/υπηρεσία τι γίνεται?
Αν η επιχείρηση δεν συνεργαστεί που υποβάλλεις αίτημα για ακύρωση της συναλλαγής?
Υπάρχει κάποιος περιορισμός λόγω της έλλειψης ταυτοποίησης με τον κάτοχο δεδομένου ότι η κάρτα δεν συμπεριλαμβάνει όνομα?

Γενικά αν έχει τις ίδιες δυνατότητες με οποιαδήποτε άλλη mastercard.

Τώρα δεν ξέρω αν εδώ είναι το σωστό thread για να ρωτήσω αλλά αν κάποιος θα μπορούσε να προτείνει κάποια ενναλακτική prepaid για ασφαλείς αγορές online σε άλλο νόμισμα.
Η συγκεκριμένη νομίζω έχει το χαμηλότερο ποσοστό προμήθειας σε περιπτώσεις αγοράς σε συνάλλαγμα 1% (επί του ποσού σε ευρώ)

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 24/12/2021 at 4:28 ΜΜ, qten said:

Καλησπέρα, γνωρίζετε κάτι παραπάνω για το πως έχει η κατάσταση με την συγκεκριμένη κάρτα, πάει προς κατάργηση?

Αν όχι, γνωρίζετε στις περιπτώσεις που είναι να λάβεις επιστροφή χρημάτων γιατί δεν παρέλαβες το προιόν/υπηρεσία τι γίνεται?
Αν η επιχείρηση δεν συνεργαστεί που υποβάλλεις αίτημα για ακύρωση της συναλλαγής?
Υπάρχει κάποιος περιορισμός λόγω της έλλειψης ταυτοποίησης με τον κάτοχο δεδομένου ότι η κάρτα δεν συμπεριλαμβάνει όνομα?

Γενικά αν έχει τις ίδιες δυνατότητες με οποιαδήποτε άλλη mastercard.

Τώρα δεν ξέρω αν εδώ είναι το σωστό thread για να ρωτήσω αλλά αν κάποιος θα μπορούσε να προτείνει κάποια ενναλακτική prepaid για ασφαλείς αγορές online σε άλλο νόμισμα.
Η συγκεκριμένη νομίζω έχει το χαμηλότερο ποσοστό προμήθειας σε περιπτώσεις αγοράς σε συνάλλαγμα 1% (επί του ποσού σε ευρώ)

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!
 

σε περιπτωση αγορας συναλλαγμα σε συμφερει η revolut σιγουρα. Επειδη ειχα καποια prepaid απο αλλη τραπεζα η οποια μετα καταργηθηκε , και εμενα δεν ειναι ονομα μεσα , βολευει διοτι μπορεις να την δωσεις σε οποιον θελει να την χρησιμοποιησει ετσι μου ειπανε . Αλλα πχ στο public δεν την δεχονται για πληρωμη oniline και οταν πληρωνεις με καρτα στο καταστημα σου ζητανε ταυτοτητα αλλα γραφει οτι δεν την δεχονται , το ιδιο γινεται και με το πλαισιο δεν την δεχεται, επισης μην ξεχναμε οτι οταν αγορσεις κατι απο το πλαισιο online στην παραδοση μπορει να παραλαβει μονο ο κατοχος της καρτας με την ταυτοτητα του , οποτε αμα δεν γραφει το ονομα του πως θα γινει ταυτοποιηση με την καρτα; . Παντως μια prepaid της πειραιως την μαυρη εχει κανονικα ονομα επανω της η καρτα μου το εχει πει γνωστος μου.  

Eπισης και στις φυσικες καρτες prepaid της εθνικης και της alpha bank αμα κανεις εκφορτιση δεν σε χρεωνει τιποτα , ενω πειραιως και eurobank εχουνε κανονικα χρεωση εκφορτισης. 

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ήρθε μήνυμα ότι από 4/2 σταματά η φόρτιση της κάρτας από μαγαζί.Μήπως όντως οδεύει προς κατάργηση

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το ίδιο και σε εμένα και στην γυναίκα μου. Και οι δύο έχουμε κάρτες που λήγουν τον 2/22.Άραγε να ισχύει σε εμάς που λήγουν τώρα ή σε όλες τις prepaid ανεξαρτήτως ημερομηνίας λήξης? 

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αλλάξω online τα όρια της κάρτας μου και αν ναι, πως γίνετε αυτό; 
Στην εφαρμογή της εθνικής

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vrwmiaris said:

Στην εφαρμογή της εθνικής

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν δέχεται τον αριθμό της κάρτας μου. 

Μου λέει ότι είναι λάθος, Αυτός ή το pin. 

Εν το μεταξυ, η εφαρμογή δεν δείχνει να υποστηρίζει την συγκεκριμένη κάρτα (cosmote prepaid MasterCard). 

Έχει υποστήριξη για τρεις άλλες MasterCard, αλλά όχι της cosmote. 

Συγνώμη που το λέω, αλλα εσυ το δοκίμασες στη δική σου κάρτα; Δουλεύει κανονικά; Και αν ναι, τότε τη μπορει να κάνω λάθος εγώ; 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις τη κάρτα θα στη βγάλει στην εφαρμογή της εθνικής, θα τη βγάζει στις διαθέσιμες κάρτες

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vrwmiaris said:

Εφόσον έχεις τη κάρτα θα στη βγάλει στην εφαρμογή της εθνικής, θα τη βγάζει στις διαθέσιμες κάρτες

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τζίφος.... 

Τι να πω...; 

Ίσως φταίει ότι έχω αλλάξει το αρχικό pin της κάρτας για το ATM. 

Ευχαριστώ παντός. 

Link to comment
Share on other sites

Απο εδώ: nbg.gr με τους κωδικούς σου πας στην prepaid κάρτα σου, επιλέγεις όρια και μετά επεξεργασία ορίων.

Prepaid 4.2.2022.JPG

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pppe said:

Απο εδώ: nbg.gr με τους κωδικούς σου πας στην prepaid κάρτα σου, επιλέγεις όρια και μετά επεξεργασία ορίων.

Prepaid 4.2.2022.JPG

Σ' ευχαριστώ φίλε μου, αλλά και πάλι τίποτα. 

Φαίνεται εν τέλει, πως κάποιο πρόβλημα έχω με το pin.

Μάλλον θα πρέπει να το τσεκάρω σε κάποιο κατάστημα της cosmote. 

Ευχαριστώ παντός, όπως και να χει. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2022 at 12:11 ΠΜ, panarmon74 said:

Σ' ευχαριστώ φίλε μου, αλλά και πάλι τίποτα. 

Φαίνεται εν τέλει, πως κάποιο πρόβλημα έχω με το pin.

Μάλλον θα πρέπει να το τσεκάρω σε κάποιο κατάστημα της cosmote. 

Ευχαριστώ παντός, όπως και να χει. 

Η λύση για την παραλαβή smart pin είναι  μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας στο 2104848484 λέγοντας smart pin. Μέσω του site έχουν θέμα με την Cosmote Prepaid card. Είμαι παθών. Αν δεν βγάλεις άκρη κλείσε ραντεβού με την Εθνική Τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, alany said:

Η λύση για την παραλαβή smart pin είναι  μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας στο 2104848484 λέγοντας smart pin. Μέσω του site έχουν θέμα με την Cosmote Prepaid card. Είμαι παθών. Αν δεν βγάλεις άκρη κλείσε ραντεβού με την Εθνική Τράπεζα.

Σ' ευχαριστώ φίλε.....

Είδες...;

Και γω που νόμιζα ότι δεν κάνω εγώ κατι σωστα. 

Να σαι καλά...

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, panarmon74 said:

Σ' ευχαριστώ φίλε.....

Είδες...;

Και γω που νόμιζα ότι δεν κάνω εγώ κατι σωστα. 

Να σαι καλά...

 

Δούλεψε; Δεν μπορείς να φανταστείς τι τράβηξα με τους άσχετους στο τηλεφωνικό κέντρο. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, alany said:

Δούλεψε; Δεν μπορείς να φανταστείς τι τράβηξα με τους άσχετους στο τηλεφωνικό κέντρο. 

Φίλε μου, δεν εχω εποικηνωνήσει ακόμα μαζί τους, αλλά θα το κάνω κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον. 

Ήθελα, και θέλω ακόμα να αλλάξω τα όρια της κάρτας, αλλά μέχρι το τέλος του τρέχοντος μηνός. 

Όταν με το καλό το κάνω, θα ενημερώσω σχετικά, μιας και σε ενδιαφέρει και σένα. 

Λίγο υπομονή. 

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση για την αλλαγή ορίων της κάρτας. 

Λοιπόν παιδιά...., πήρα τηλέφωνο σήμερα στο νούμερο που έδωσε ο φίλος λιγο ποιο πάνω (2104848484) και τα πράγματα έχουν ως εξής :

αρχικά βγήκε τηλεφωνητής και αφού είπα τη φράση smart pin, μου ζήτησε τον 8ψηφιο κωδικό που μου έχει δώσει η τράπεζα για τις ibank συναλλαγές. 

Αφού είπα ότι τέτοιο κωδικό δεν έχω, με έβαλε στην αναμονή για λιγα λεπτα ,προκειμένου να με συνδέση με κάποιο υπάλληλο για την εξυπηρέτηση μου. 

Όντος, μετά από λίγο, βγήκε μια κυρία και μετά τις απαραίτητες συστάσεις με ρώτησε για το πως μπορεί να με εξυπηρέτηση. 

Για να μην μακρηγορώ λοιπόν, το συμπέρασμα ήταν το εξης:

Αλλαγή ορίων της κάρτας μου ΔΕΝ μπορεί να γίνει, ούτε από την εφαρμογή ούτε από την ιστοσελίδα της τράπεζας, αλλά ούτε και η ίδια η υπάλληλος μπορούσε να κάνει κάτι, για τον απλούστατο λόγο ότι, επειδή εγώ δεν έχω δικό μου λογαριασμό στην τράπεζα ούτε κάρτα MasterCard/visa (όχι prepaid) , δεν έχω πρόσβαση στο ibanking της τράπεζας και ως εκ τούτου θα έπρεπε να δημιουργήσω έναν λογαριασμό καινούριο.

Κάτι τέτοιο όμως για να γίνει, πρέπει να είμαι ο ίδιος παρών προσωπικά για λόγους ταυτοποίησης και ασφαλείας. 

Οπότε, όπως καταλαβαίνετε, αν δεν έχετε ιδη λογαριασμό στην τράπεζα ή έστω MasterCard/visa (δηλαδή κανονική κάρτα MasterCard και όχι prepaid), πρόσβαση στην αλλαγή ορίων δεν μπορείτε να έχετε αλλά ούτε και να κάνετε .

Δυστυχώς για μένα, δεν έχω λογαριασμό στην Εθνική, ούτε κάποια άλλη κάρτα της από αυτές που υποστηρίζει (3 τον αριθμό) και ως εκ τούτου τα πράγματα μένουν ως έχουν με τά υπάρχον όρια. 

Αυτά, και ελπίζω να βοήθησα για όσους ενδιαφέρονταν.

Edited by panarmon74
Link to comment
Share on other sites

Το να φτιάξεις λογαριασμό στην Εθνική Τράπεζα είναι εύκολο και απλό. Γίνεται μέσω της εφαρμογής της Εθνικής από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ρε παιδιά δηλαδή πρέπει να γράφουμε τα αυτονόητα; άμα δεν έχεις λογαριασμό στην τράπεζα πως θα αλλάξεις τα όρια; μη χειρότερα

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2022 at 11:11 ΠΜ, alany said:

Το να φτιάξεις λογαριασμό στην Εθνική Τράπεζα είναι εύκολο και απλό. Γίνεται μέσω της εφαρμογής της Εθνικής από το κινητό.

Δεν μπορείς γιατί η Prepaid θεωρείται ήδη προϊόν και η εγγραφή μέσω εφαρμογής επιτρέπεται μόνο για όσους ανοίγουν για πρώτη φορά καρτέλα πελάτη στη τράπεζα. 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, paanos said:

Δεν μπορείς γιατί η Prepaid θεωρείται ήδη προϊόν και η εγγραφή μέσω εφαρμογής επιτρέπεται μόνο για όσους ανοίγουν για πρώτη φορά καρτέλα πελάτη στη τράπεζα. 

Άρα με την κάρτα μπορείς να φτιάξεις internet banking. Νομίζω δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχετε δει αν τα έξοδα με την κάρτα από τις 1/2 έχουν καταχωρηθεί στον υπολογισμό του αφορολόγητου στο λογαριασμό της εθνικής γιατί σε έμενα από τότε δεν υπολογίζονται μέσα στα εξοδα για το αφορολόγητο μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...