Jump to content

Cosmote Prepaid Mastercard


alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεγάλε μου για να μην ταλαιπωρισε επειδή σου εξήγησαν και άλλοι ότι κατά το άνοιγμα της εφαρμογής στέλνετε ένα δωρεάν μήνυμα και σου στέλνει ένα 6ψηφιο κωδικό ο οποίος γράφεται και αυτόματα αν η sim είναι στο ίδιο κινητό!! Εάν υπάρχει φραγη δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί (δεν στελνεται μηνυμα) και δεν μπορείς να προχωρήσεις παρακάτω!! Γιαυτό το λόγο πήγαινε σε ένα κατάστημα Γερμανός Cosmote και πες τους να σου αλλάξουν αριθμό για να μπορείς να συνδέθεις!!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τη γνωρίζω αυτή τη δυνατότητα.

Απλά τόνισα την αδυναμία προβολής και απόδοσης (ίσως και προσθήκης με αγορές ? ? ) όταν περάσει το 4μηνο φραγής στο δηλωμένο αριθμό.

 

Κι αυτό επειδή έκανε αναβάθμιση το app. Ούτε στο WU app δε συμβαίνει αυτό όταν παίρνει update το app..!!

Αλλιώς θα έμενε ως έχει και θα λειτουργούσε, όπως έως πριν μισό μήνα, ενώ φραγή έχει ο δηλωμένος αριθμός εδώ και >2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω τη χρησιμοτητα αυτης της καρτας και σου δινει για καθε ευρω 10 mb φοβερη κινηση...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ακούστε ένα πρόβλημα που υπάρχει με την κάρτα . Στις 24/11 αγόρασα μια ηλεκτρική οδοντόβουρτσα με την κάρτα . Πήγα να την παραλάβω αλλά δεν ήταν αυτή που παρήγγειλα και την γύρισα πίσω και να πιστωθούν τα χρήμματα μου στην κάρτα . Το μαγαζί έκανε την πίστωση αλλά στο app I-bank pay πουθενά . Ξανα παίρνω το μαγαζί τηλέφωνο και μου ξανα επιβεβαιώνουν ότι το έχουν πιστώσει . Μετά από αυτό δεν είχα κανένα λόγο να μην τους πιστέψω . Μετά από αυτό δεν ξέρω πως έγινε άνοιξα το web banking της εθνικής και βλέπω ότι όντως είχε πιστωθεί στις 29/11 όπως μου είπε το μαγαζί . Στο app I-bank δεν υπάρχει πίστωση . Τα χρήματα είναι παραπάνω κατά το ποσόν της πίστωσης . Δηλαδή εάν κάποιος δεν έχει web banking μπορεί και να .....πλακωθεί με το μαγαζί που το πίστωσε .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοώ αυτό. Άλωστε από τις 29/11 που άρχισε η διαδικασια πίστωσης μέχρι σήμερα είναι 6 ημέρες πλην σαβ/κυρικου 4 ημέρες . Εγώ νομίζω ότι το i-bank pay δεν καταγράφει τις πιστώσεις .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Δεν χρησιμοποιώ το i bank pay. Το θέμα είναι πάντως πως η πίστωση πρέπει να γίνεται στην κάρτα. Αν καταλαβαίνω καλά αυτή η εφαρμογή λειτουργεί σαν ενδιάμεσος; Αν βάλεις χρήματα στην κάρτα μέσω e banking (πληρωμή κάρτας πχ) στο δείχνει εκεί (i bank pay);

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος η επιστροφή χρημάτων από συναλλαγή καθυστερεί. Μπορεί να φθάσει κ τις 10 ημέρες.
Link to comment
Share on other sites

Αναμένω μια επιστροφή από αγορά eBay που είχε γίνει με την prepaid. Όταν γίνει θα σας πω. Βέβαια ο Κινέζος το καθυστερεί όσο μπορεί και ακόμη δεν έχει ξεκινήσει...

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, 6/12 ήρθε ειδοποίηση από eBay και PayPal πως ο πωλητής προχώρησε σε refund, και σήμερα τα χρήματα έχουν επιστρέψει στην prepaid. Γενικά κάπου στις 2 ημέρες κάνουν να φανούν σε κάθε αντίστοιχη περίπτωση που μου έχει συμβεί τελευταία.

Βλέπω πως μέχρι στιγμής τα mb που έχω μαζέψει δεν έχουν μεταβληθεί. Σε αντίστοιχη περίπτωση με κάρτα Πειραιώς με την οποία μαζεύεις yellows, μετά τον αντιλογισμό αφαιρούσε όσα είχα "κερδίσει" στην αρχή της συναλλαγής.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εκεί. Από την πρώτη μέρα που την πήρα φαίνεται η κάρτα στο web banking της Εθνικής και δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο. Τα ξόδεψα ήδη τα χρήματα της επιστροφής, όποτε σίγουρα μπήκαν. :)

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Εάν την έβλεπες από το i-bank pay δεν θα το έβλεπες . Θα έβλεπες παραπάνω χρήμματα σαν σύνολο μόνο.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να έχει για μένα κάποια χρησιμότητα αυτή η εφαρμογή (i bank pay), αλλά από το λίγο που είδα χρησιμοποιείται όπως γράφω και πιο πάνω ως ενδιάμεσος για πληρωμές, κάτι σαν το paypal. Δεν ξέρω τι εννοείς πως θα έβλεπα παραπάνω χρήματα σαν σύνολ. Καταγράφει τις συναλλαγές σου και τις αθροίζει; Στην ουσία ότι και να σου γράφει εκεί το μοναδικό που παίζει ρόλο είναι η κάρτα και τι ποσό έχει μέσα. Όπως είπα χρησιμοποιώ το e-banking και ξέρω άμεσα τα χρήματα που έχει η prepaid. Αν η εφαρμογή αυτή που λες έχει τη δυνατότητα να δείξει το υπόλοιπο της κάρτας, τότε είναι καλό για ανθρώπους που έχουν πάρει την συγκεκριμένη prepaid και δεν έχουν e-banking Εθνικής για να την παρακολουθούν.

 

Γενικά βολεύει όποιος έχει e-banking για να τη φορτίζει χωρίς έξοδα με ότι ποσό θέλει.

Π.χ. είχα μέσα 4,60 και ήθελα να τα κάνω 5 για μια ανανέωση την περασμένη βδομάδα, δεν είχα χρήματα στον δικό μου λογαριασμό και έβαλα μόνο 0,40€ από λογαριασμό συγγενικού μου προσώπου(έχει επίσης e-banking) και έκανα τη δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Η cosmote κάνει πάλι την προσφορά 1ευρώ=10ΜΒ λόγω εορτών, μέχρι της 7/1/18.

https://www.cosmote.gr/mobile/prepaidmastercard/

 

Γνωρίζει κανείς πως γίνεται η φόρτιση της κάρτας στον Γερμανό ή την cosmote ; Προσκομίζεις την κάρτα ή παίρνεις χαρτάκι με κωδικό όπως όταν κάνεις ανανέωση χρόνου καρτοκινητής;

Link to comment
Share on other sites

Πας με την κάρτα σου και σου βάζουν το ποσό που τους λές. Τουλάχιστον έτσι είχα κάνει την πρώτη φόρτιση πριν κάποιους μήνες. Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ προσπάθησα να φορτίσω την κάρτα με 140€ από λογαριασμό 3ου μέσω e-banking και έβγαινε μήνυμα σφάλματος: αποτυχία εκτέλεσης συναλλαγής. Εσείς εξακολουθείτε να την φορτίζεται κανονικά χωρίς προμήθεια;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δεν δεν έχω δοκιμάσει τέτοιο ποσό. Δοκίμασε να το σπάσεις σε 2 πληρωμές πχ.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να έχει για μένα κάποια χρησιμότητα αυτή η εφαρμογή (i bank pay), αλλά από το λίγο που είδα χρησιμοποιείται όπως γράφω και πιο πάνω ως ενδιάμεσος για πληρωμές, κάτι σαν το paypal. Δεν ξέρω τι εννοείς πως θα έβλεπα παραπάνω χρήματα σαν σύνολ. Καταγράφει τις συναλλαγές σου και τις αθροίζει; Στην ουσία ότι και να σου γράφει εκεί το μοναδικό που παίζει ρόλο είναι η κάρτα και τι ποσό έχει μέσα. Όπως είπα χρησιμοποιώ το e-banking και ξέρω άμεσα τα χρήματα που έχει η prepaid. Αν η εφαρμογή αυτή που λες έχει τη δυνατότητα να δείξει το υπόλοιπο της κάρτας, τότε είναι καλό για ανθρώπους που έχουν πάρει την συγκεκριμένη prepaid και δεν έχουν e-banking Εθνικής για να την παρακολουθούν.

 

Γενικά βολεύει όποιος έχει e-banking για να τη φορτίζει χωρίς έξοδα με ότι ποσό θέλει.

Π.χ. είχα μέσα 4,60 και ήθελα να τα κάνω 5 για μια ανανέωση την περασμένη βδομάδα, δεν είχα χρήματα στον δικό μου λογαριασμό και έβαλα μόνο 0,40€ από λογαριασμό συγγενικού μου προσώπου(έχει επίσης e-banking) και έκανα τη δουλειά μου.

 

Ωραίος . Συμφωνώ μαζί σου ότι το i-bank pay είναι μια άχρηστη εφαρμογή .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και το ibank είναι πολύ εύχρηστη εφαρμογή. είναι με διαφορά ο ευκολότερος τρόπος να μεταφέρεις λεφτά σε φίλο σου χωρίς να γράψεις τον λογαριασμό τραπέζης του. αναγνωρίζει από το κινητό του (αντίστοιχο του viber) τον λογαριασμό του, πατάς στην επαφή του και απλά στέλνεις το ποσό που επιθυμείς. η μεταφορά γίνεται στο δευτερόλεπτο και η ενημέρωση επίσης με notification σε αυτόν που λαμβάνει τα χρήματα.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έγραψα ότι είναι άχρηστη εφαρμογή ώς προς την παρακολούθηση και πίστωση των αγορών . Τώρα το να μεταφέρεις χρήμματα σε κάποιον φίλο σου σίγουρα είναι αρκετά καλή εφαρμογή αλλά μόνο ως προς αυτό το σκέλος .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δεν δεν έχω δοκιμάσει τέτοιο ποσό. Δοκίμασε να το σπάσεις σε 2 πληρωμές πχ.

 

Sent from my SM-G930F

 

Την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα 100€ χωρίς πρόβλημα.

 

 

MI 5 using Tapatalk

 

Κοίταξα τις παλιότερες συναλλαγές μου και είδα ότι έχω βάλει και 160€. Θα ξαναδοκιμάσω από εβδομάδα και θα επανέλθω.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έγραψα ότι είναι άχρηστη εφαρμογή ώς προς την παρακολούθηση και πίστωση των αγορών . Τώρα το να μεταφέρεις χρήμματα σε κάποιον φίλο σου σίγουρα είναι αρκετά καλή εφαρμογή αλλά μόνο ως προς αυτό το σκέλος .

 

 

Θεωρώ πως δεν υπάρχει αντικειμενική απάντηση για το αν είναι χρήσιμο ή όχι για το συγκεκριμένο. Εξαρτάται.

Πριν από κανένα χρόνο που το είχα εγκαταστήσει μου έβγαζε μόνο 2 από τις επαφές μου. Τώρα που μόλις το δοκίμασα ξανά βλέπω πως έχει 7, αλλά κανέναν που να χρειαστεί να έχω συναλλαγή.

Για μένα δεν χρειάζεται.

Για άλλο μπορεί να είναι χρήσιμο εργαλείο.

 

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Πας με την κάρτα σου και σου βάζουν το ποσό που τους λές. Τουλάχιστον έτσι είχα κάνει την πρώτη φόρτιση πριν κάποιους μήνες. Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι.

 

ΟΚ. Δηλαδή μπορώ να να ζητήσω φόρτιση γνωρίζοντας τον αριθμό της κάρτας ή χρειάζεται και η ίδια η κάρτα;

 

Άλλο θέμα: Προσπαθώ (εδω και μέρες) να συνδέσω την prepaid με το go4more αλλά δεν γίνεται ούτε το app ούτε από το site του go4more. Έχουνε κάποιο πρόβλημα;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάει με την κάρτα μου και μου είχαν κάνει την φόρτιση. Λογικά αν πας χωρίς την κάρτα σου θα πρέπει να ξέρεις τον αριθμό της κάρτας σου, την ημερομηνία λήξης της και τα τρία τελευταία ψηφία του αριθμού από την πίσω πλευρά της κάρτας σου για να είσαι πλήρως καλυμένος, αν και δε νομίζω να χρειάζονται όλα αυτά. Τώρα για το go4more, το έχω ήδη συνδεδεμένο και όλα λειτουργούν άψογα μέχρι στιγμής. Δεν ξέρω αν έχει θέματα με τις καινούργιες συνδέσεις του με κάρτες αυτό τον καιρό. Ααα, έχε υπόψιν ότι όταν πας να φορτίσεις την κάρτα σου σε γερμανο κτλ, θα έχεις χρέωση 1 ευρώ για ποσά φόρτισης μέχρι 100€ κτλ.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...