Jump to content

Cosmote Prepaid Mastercard


alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αυτή την prepaid που γράφει ο τίτλος του topic (όχι οποιαδήποτε prepaid της Εθνικής): ΝΑΙ. Και σε WU.

 

Ναι για της Cosmote εννοουσα, ευχαριστώ. Έχω ήδη της πειραιώς (prepaid card) και σκέφτομαι να την αλλάξω-όταν μου ρθει για ανανέωση. Λίγες ερωτησούλες:

 

1) Στο Paypal μου έχω συνδεσει την τωρινη prepaid card της Πειραιώς. Εκεί που λέει "Bank accounts and cards" φαινεται η κάρτα και ακριβώς από πανω "Piraeus Bank S.A." (ότι δλδ ανηκει η κάρτα στην Πειραιώς). Αν αλλάξω καρτα και βαλω την νεα της cosmote τα "στοιχεία" της τραπεζας θα αλλάξουν αυτοματα? Δλδ θα γραφει πλεον ETHNIKI? Το ρωτω γιατι δεν θυμαμαι τι ειχα κανει τοτε που προτοέβαλα τα στοιχεια της prepaid μου :confused::wacko: Απλά δεν θυμαμαι αν πήγα εγω στην τραπεζα και συνέδεσα το bank account με την credit card Ή αν έγινε αυτόματα απ το paypal..

2) Επειδή 99% πληρώνω μέσω Simple Pay, θα εμφανιστεί και εκεί η νέα prepaid card εκτός απ την δυνατοτητα χρεωστικής/πιστωτικής/λογαριασμού?

 

Ευχαριστώ!

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Ναι για της Cosmote εννοουσα, ευχαριστώ. Έχω ήδη της πειραιώς (prepaid card) και σκέφτομαι να την αλλάξω-όταν μου ρθει για ανανέωση. Λίγες ερωτησούλες:

 

1) Στο Paypal μου έχω συνδεσει την τωρινη prepaid card της Πειραιώς. Εκεί που λέει "Bank accounts and cards" φαινεται η κάρτα και ακριβώς από πανω "Piraeus Bank S.A." (ότι δλδ ανηκει η κάρτα στην Πειραιώς). Αν αλλάξω καρτα και βαλω την νεα της cosmote τα "στοιχεία" της τραπεζας θα αλλάξουν αυτοματα? Δλδ θα γραφει πλεον ETHNIKI? Το ρωτω γιατι δεν θυμαμαι τι ειχα κανει τοτε που προτοέβαλα τα στοιχεια της prepaid μου :confused::wacko: Απλά δεν θυμαμαι αν πήγα εγω στην τραπεζα και συνέδεσα το bank account με την credit card Ή αν έγινε αυτόματα απ το paypal..

2) Επειδή 99% πληρώνω μέσω Simple Pay, θα εμφανιστεί και εκεί η νέα prepaid card εκτός απ την δυνατοτητα χρεωστικής/πιστωτικής/λογαριασμού?

 

Ευχαριστώ!

1) Θα κάνεις add την κάρτα της cosmote κανονικά σαν νέα, την έχω προσθέσει και εγώ και παίζει μια χαρά.

2)Στο ibank pay πάντως φαίνεται κανονικά και στην εφαρμογή της εθνικής

 

MI 5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Βαζοντας την prepaid της cosmote δεν την συνέδεσες με καποιο bank account δλδ? Δεν χρειάζεται?
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το PayPal αριθμό κάρτας ζητάει, ότι και να είναι αυτή. Αριθμό λογαριασμού δεν θα σου ζητήσει, και ας είναι συνδεδεμένη με κάποιον μια χρεωστική πχ.

 

 

Sent from my Moto E4

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ο μόνος λόγος που μπορεί κάποιος να χει συνδέσει την credit card του με έναν bank account ειναι στην περιπτωση που θέλει να κάνει Withdraw Funds στον bank account? Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Να συνδέσεις την credit card με έναν Bank account είναι για να κάνεις αναλήψεις από το ATM.

Να συνδέσεις το Paypal με ένα bank account είναι μόνο για να κάνεις withdraw .

Link to comment
Share on other sites

Τι χρεώσεις θα έχω αν αγοράσω από ebay μέσω paypal έναν φορτιστή των 10 ευρώ; Δεν έχω ξαναγορασει θα κρατήσει προμήθεια η κάρτα (λόγω prepaid) και το paypal;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Εάν ο φορτιστής κάνει 10 ευρώ θα πληρώσεις ακριβώς 10 ευρώ.

Δεν υπάρχουν επιβαρύνσεις για αγορές σε ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Να συνδέσεις την credit card με έναν Bank account είναι για να κάνεις αναλήψεις από το ATM.

Να συνδέσεις το Paypal με ένα bank account είναι μόνο για να κάνεις withdraw .

 

Vasileios ευχαριστώ :)

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ πως δεν υπάρχει προμήθεια εαν κάνεις φόρτωση της cosmote prepaid ως πληρωμή πιστωτικής κάρτας απο το iBank.

Εαν συνδέσεις την εφαρμογή iBank Pay με την κάρτα Cosmote prepaid και λάβεις εισερχόμενο έμβασμα στο iBank Pay κι άρα στην Cosmote prepaid θα χρεωθείς και προμήθεια;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, η συγκεκριμένη κάρτα υπάγεται στο go4more? Έβαλα σε ένα πρατήριο shell βενζίνη 23 ευρώ και μετά από δύο ώρες που έχουν περάσει δεν έχει μπεί τίποτα. Μήπως αργεί να περάσει τους πόντους ή εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Δες στην απόδειξη του POS αν πέρασαν την κάρτα μέσω εθνικής. Κανονικά στους συνεργάτες η απόδειξη γράφει και το νέο υπόλοιπο πόντων.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Φίλε al3x1k0 τσέκαρα αυτό που μου είπες στην απόδειξη και είδα ότι είναι από μηχάνημα της eurobank,οπότε έτσι εξηγείται ότι δεν μπήκαν οι πόντοι μου.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Μέσα από την εφαρμογή go4more στέλνεις ένα mail στην Εθνική Τράπεζα και γίνεται η διόρθωση.
Link to comment
Share on other sites

Μέσα από την εφαρμογή go4more στέλνεις ένα mail στην Εθνική Τράπεζα και γίνεται η διόρθωση.

 

Α ωραίος!Θα το στείλω τώρα.Νασαι καλά!

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Φίλε al3x1k0 τσέκαρα αυτό που μου είπες στην απόδειξη και είδα ότι είναι από μηχάνημα της eurobank,οπότε έτσι εξηγείται ότι δεν μπήκαν οι πόντοι μου.

 

Φουστίτσα του καταστήματος το πιθανότερο, είναι γνωστή τακτική για να χάνει ο πελάτης τους έξτρα πόντους. Από 8 πόντους/€ θα πάρεις 1 πόντο/10€.

 

Μέσα από την εφαρμογή go4more στέλνεις ένα mail στην Εθνική Τράπεζα και γίνεται η διόρθωση.

 

Είναι υπόθεση ρουτίνας ή γίνεται κατ' εξαίρεση; Πολύ θετικό πάντως, η Eurobank παλιότερα έχει αναφερθεί ότι νίπτει τας χείρας της για το πρόγραμμα επιστροφή.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Φουστίτσα του καταστήματος το πιθανότερο, είναι γνωστή τακτική για να χάνει ο πελάτης τους έξτρα πόντους. Από 8 πόντους/€ θα πάρεις 1 πόντο/10€.

 

 

 

Είναι υπόθεση ρουτίνας ή γίνεται κατ' εξαίρεση; Πολύ θετικό πάντως, η Eurobank παλιότερα έχει αναφερθεί ότι νίπτει τας χείρας της για το πρόγραμμα επιστροφή.

 

Α για αυτό μου μπήκαν μόνο 2 πόντοι και αναρωτιόμουν από που κι ως πού...Έβαλα 23 ευρώ οπότε 2 πόντοι.Έστειλα και το email και θα ενημερώσω για ό,τι γίνει.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Α για αυτό μου μπήκαν μόνο 2 πόντοι και αναρωτιόμουν από που κι ως πού...Έβαλα 23 ευρώ οπότε 2 πόντοι.Έστειλα και το email και θα ενημερώσω για ό,τι γίνει.

 

Στη θέση σου θα το κοιτούσα επιτόπου και αν το πέρναγε «κατά λάθος» από άλλη τράπεζα θα τον έβαζα να ακυρώσει την συναλλαγή και να την ξανακάνει επιτόπου. Αυτό βέβαια απαιτεί να έχεις την διάθεση και το υπόλοιπο γιατί για 1-2 μέρες θα το έχεις διπλοχρεωμένο το ποσό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα το κοιτούσα επιτόπου και αν το πέρναγε «κατά λάθος» από άλλη τράπεζα θα τον έβαζα να ακυρώσει την συναλλαγή και να την ξανακάνει επιτόπου. Αυτό βέβαια απαιτεί να έχεις την διάθεση και το υπόλοιπο γιατί για 1-2 μέρες θα το έχεις διπλοχρεωμένο το ποσό.

Χθες ήταν ίσως η μοναδική φορά που δεν κοίταξα καν την απόδειξη λόγω βιασύνης!Και 100 ευρώ να με χρέωνε που λέει δεν θα το έβλεπα...Το πάθημα μάθημα και από και πέρα θα είμαι πιο προσεκτικός.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Χθες ήταν ίσως η μοναδική φορά που δεν κοίταξα καν την απόδειξη λόγω βιασύνης!Και 100 ευρώ να με χρέωνε που λέει δεν θα το έβλεπα...Το πάθημα μάθημα και από και πέρα θα είμαι πιο προσεκτικός.

 

Δεν σου κάνω τον ξερόλα και εγώ πολλές φορές παίρνω κάρτα και απόδειξη και δεν κοιτάω τίποτα. Απλά ίσως είναι ο πιο άμεσος τρόπος να λυθεί το θέμα. Άσε που αν κάνουν τους έξυπνους και χρειαστεί να πέσει μπινελίκι θα σε θυμούνται μετά και ως δια μαγείας θα περνάει η κάρτα από τη σωστή τράπεζα. :lol::p:rolleyes:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου κάνω τον ξερόλα και εγώ πολλές φορές παίρνω κάρτα και απόδειξη και δεν κοιτάω τίποτα. Απλά ίσως είναι ο πιο άμεσος τρόπος να λυθεί το θέμα. Άσε που αν κάνουν τους έξυπνους και χρειαστεί να πέσει μπινελίκι θα σε θυμούνται μετά και ως δια μαγείας θα περνάει η κάρτα από τη σωστή τράπεζα. :lol::p:rolleyes:
Χαχαχα!Δεν έχεις και άδικο με αυτό το "ως δια μαγείας'!Έχω ούκ ολίγα παραδείγματα να σου γράψω αλλά το ποστ μου θα γίνει σαν σεντόνι απλωμένο σε μπαλκόνι πολυκατοικίας για να στεγνώσει...:lol::lol::lol:
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...